Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-04-15 18:46:47

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

LAN z roznymi OS'ami.

Czy jest mozliwe a jezeli tak to jak to zrobic, maly LAN ( pracownia komputerowa w szkole z 30 roznymi maszynami z roznymi systemami operacyjnymi, od Win Milenium do Win 10 ) Jak to spiac w jedna siec  z dostepem do serwera danych np Samby?
Tak zeby:
- administrowac wszystkimi maszynami z serwera?
- kazda maszyna moze kozystac z danych na serwerze?
Jak taka sprawa wyglada dla Debiana?


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#2  2016-04-15 18:54:40

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Możliwe to jest.

Instalujesz Sambę, do tego Webmin do administrowania ta sambą, jak ostatnio się nim bawiłem, to sobie radził nieźle z Sambą.

Tu masz tutek do Samby od naszego forumowego Kolegi, rozgłoszony na [url=https://forums.gentoo.org/viewtopic-p-7674948.html#7674948]Gentoo Forums[/url]:

http://numer.hostfx.pl/%5bHOW-TO%5d%20Instalacja%20i%20konfiguracja%20SAMBY_.pdf

Nie wiem tylko, czy coś starszego od XP będzie gadało z Sambą przeznaczoną dla Windows 10, bo taki rozrzut systemów to mocne przegięcie.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-04-15 18:56:28)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2016-04-15 19:22:06

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Szkoly nie maja kasy. Kompy sa darowiznami. Trzeba brac co daja i skladac do kupy.Nie ma wyboru.
Dziekuje za linki.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#4  2016-04-15 19:33:27

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: LAN z roznymi OS'ami.

A te windy to jakiś przymus jest? Czy Samba to też przymus?

Pytam się, bo ja bym wolał zrobić konto admina (dodatkowe), wrzucił jakiś program do zdalnego pulpitu (bo nie wiem, jak z tym jest poniżej XP) i dodatkowo zrobił jakiś FTP.
Ewentualnie wypierdzielił wszystkie windy, powrzucał Debiany i porobił ssh. I tyle.

Offline

 

#5  2016-04-15 20:16:30

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Millenium na pewno nie weźmiesz po ludzku do domeny bo zwyczajnie Windowsy tylko wyższe wersje niż domowe na jądrze NT mają takie cuda

Co do dostepu do zasobów - plików to raczej SMB podepniesz, jak nie to FTP a jak nie, to pozostaje ci wypalenie tego Millenium na zieloną łączkę i wrzucenie na to jakiegoś linuxa (co jest lepszym rozwiązaniem niż zombie Millenium

Poza tym windy XP, 7, 8, 10 powinny się wpiąć bez problemu, 2000 też w zasadzie powinien chodzić

Dostęp do plików więc jest wykonalny przez FTP/SMB, z zarządzaniem centralnym - raczej na maszynach z ME odpada, linuxy też AD tolerują częściowo - korzystają z niego jak z LDAP ale o GPO i podobnych cudach zapomnij, ale tu za to można to to oskryptowac albo dopisać playbooka w Ansible albo użyć puppeta :p


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#6  2016-04-15 21:04:11

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Windy to przymus, niestety. Samba - niekoniecznie.
Wynika to z faktu, ze trzeba korzystac z roznego oprogramowania on-line, ktore jest tylko w wersji Windows.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#7  2016-04-15 21:47:16

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: LAN z roznymi OS'ami.

[quote=Novi-cjusz]Windy to przymus, niestety. Samba - niekoniecznie.
Wynika to z faktu, ze trzeba korzystac z roznego oprogramowania on-line, ktore jest tylko w wersji Windows.[/quote]
Wypierdziel tę sambę w cholerę. Pulpit zdalny i ftp.
Serwerów jest wiele, taki proftpd działa świetnie, konfiguruje się w 10 minut łącznie z przeczytaniem manuala.
A aplikacji do pulpitu zdalnego też jest wiele, wystarczy znaleźć taką, która ruszy na ME.
Tak z ciekawości zapytam, co Wy tam macie za aplikacje on-line? - dopisek - może by na wine ruszyło?

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2016-04-15 21:54:07)

Offline

 

#8  2016-04-15 22:22:14

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Pulpit zdalny? Nie zda się w tej sytuacji, jeśli potrzeba uruchamiać rzeczy na Windows to każdy komputer musi mieć osobną licencje - MS nie pozwala tak jak linux na wielu użytkowników jednocześnie na jednym systemie, czy nawet na 2 klienty spięte w pulpit zdalny (do takich rzeczy jest... Wydzielona licencja kilkukrotnie droższa)

Więc jeśli już to albo AD na win server albo Samba w AD/DC

Chyba że zrezygnujesz z centralnego zarządzania, wtedy wystarczy jakiś FTP albo udział sambowy

W ostateczności jeśli masz zacięcie to możesz sam coś sklecić żeby to zautomatyzować i scentralizować konfigurację :p ale to może być skórka za darmo wyprawkę


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#9  2016-04-15 23:11:45

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: LAN z roznymi OS'ami.

[quote=thomsson]Pulpit zdalny? Nie zda się w tej sytuacji, jeśli potrzeba uruchamiać rzeczy na Windows to każdy komputer musi mieć osobną licencje - MS nie pozwala tak jak linux na wielu użytkowników jednocześnie na jednym systemie, czy nawet na 2 klienty spięte w pulpit zdalny (do takich rzeczy jest... Wydzielona licencja kilkukrotnie droższa)

Więc jeśli już to albo AD na win server albo Samba w AD/DC

Chyba że zrezygnujesz z centralnego zarządzania, wtedy wystarczy jakiś FTP albo udział sambowy[/quote]
Co Ty nie powiesz? A czym można centralnie zarządzać w szkole? Poza tym, nie zrozumiałeś o co mi chodzi.
Chodziło mi o to, że każdy sobie odpala co chce, ale jakieś skrypty ustawienia czy co tam trzeba, robi admin z zewnątrz. Po prostu wrzuca to co jest potrzebne i tyle, w razie potrzeby z zewnątrz modyfikuje. Różnica jest taka, że ustawienia nie są zapisane centralnie, a na konkretnych maszynach.

Offline

 

#10  2016-04-16 00:43:16

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

@Pavlo950: zakładałem, że Novi-cjusz ma na myśli definiowanie z centralnego punktu konfiguracje, żeby np. zmniejszyć ilość roboty przy ponownym wystawianiu maszyny - taka specyfika pracy stąd taki myślenie (pomijając, że nie sprecyzował o co chodzi)

W takim wypadku VNC raczej będzie mieć dostępne na wszystkie platformy

Poza tym konfigurowanie z serwera przez wirtualny pulpit jest dosyć karkołomne, to już chyba lepiej latać z pendrivem i mieć żywą maszynę koło siebie, poza tym jeśli są/można stworzyć rozwiązanie które pozwoli adminowi na nielogowanie się każdorazowo, kopiowanie i testowanie czy wszystko jest ok, to czemu z niego nie korzystać?

W sumie to wszystko kwestia ilości maszyn i konwencji jaką się przyjmie


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#11  2016-04-16 12:38:22

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

[quote=Pavlo950][quote=Novi-cjusz]Windy to przymus, niestety. Samba - niekoniecznie.
Wynika to z faktu, ze trzeba korzystac z roznego oprogramowania on-line, ktore jest tylko w wersji Windows.[/quote]
Wypierdziel tę sambę w cholerę. Pulpit zdalny i ftp.
Serwerów jest wiele, taki proftpd działa świetnie, konfiguruje się w 10 minut łącznie z przeczytaniem manuala.
A aplikacji do pulpitu zdalnego też jest wiele, wystarczy znaleźć taką, która ruszy na ME.
Tak z ciekawości zapytam, co Wy tam macie za aplikacje on-line? - dopisek - może by na wine ruszyło?[/quote]
Najpierw: http://www.synapse-ada.com/edmark/prod/tt/tt2/
Pozniej: http://www.sketchup.com/products/sketchup-pro
Docelowo: https://moodle.org/

maja tez byc inne strony interaktywne, ale to wszystko pozniej.

W sumie to obydwaj macie racje. Wszystko musi byc na licencji.
Centralna administracja/edycja z serwera, skuteczna na wszystkich komputerach (instalacja, konfiguracja, deinstalacja, monitoring, interakcja )
Z kazdej maszyny dostep do serwera w celu pobrania plikow.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#12  2016-04-16 17:26:07

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

No to moodle na centralnym serwerze, pozostają ci 2 pozostałe, teraz tak, wg appdb.winehq.org:
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=33102

ze sketchupem nie ma problemu (ale ja bym to gruntownie stestował i najlepiej wpakował w jakiś PlayOnLinuxowy kontener jeśli bym się na to zdecydował...)

a to drugie jest dostępne też w wersji webowej, centralnie zarządzanej (prawdopodobnie to jest webappka)

http://www.synapse-ada.com/edmark/prod/tnv/

Więc warto by się zorientować, czy nie można by wdrożyć wersji TNV (może jak ma się licencje to można uzyskać dostęp do takowej), poza tym jeszcze można również wine stestować

Choć ja bym się chyba jednak skłaniał ku centralnemu zarządzaniu windami i udziałem SMB/FTP i może zdalnym pulpitom

Generalnie sytuacja jest niełatwa, bo zarządzanie windami których nie można wpiąć do domeny (zwłaszcza ME) to spory masochizm, z drugiej strony wystawienie Linuxów i odpalanie tej jednej/2ch appek w Wine może być w ogóle nie wykonalne - tu pije najbardziej do tej angielskiej appki

Swoją drogą Sketchupa można by zastąpić Wings3d, tylko pewnie ciało pedagogiczne które będzie miało zmienić soft i układ ikonek osiwieje...


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#13  2016-04-16 17:38:55

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Swoją drogą Sketchupa można by zastąpić Wings3d, tylko pewnie ciało pedagogiczne które będzie miało zmienić soft i układ ikonek osiwieje...[/quote]
Dokladnie taak.
To co znaja to ich 100% procentowo satysfakcjonuje, a nowinki traktuja jako wroga smiertelnego, niestety.
Konfig LANu musi byc prosty, zeby ktos przyuczony byl w stanie obslugiwac.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#14  2016-04-16 17:44:44

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

[quote=Novi-cjusz]Konfig LANu musi byc prosty, zeby ktos przyuczony byl w stanie obslugiwac.[/quote]
Uuu toś postawił wymaganie... Co rozumiesz ktoś przyuczony? Ma to być infomatyk Janusz klikacz, czy pan Stefan czy ktoś kto potrafi chociaż ustawić adresacje?


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#15  2016-04-16 17:47:30

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Nawet tego nie wiem, mysle, ze jakis bardziej kumaty mlody nauczyciel, ktory ma podstawy: adresacja, DNS, DHCP.


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#16  2016-04-16 18:30:03

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

W takim razie ustaw to jak trzeba, potem spisz dokumentacje. Jeśli to będzie kumaty nauczyciel to to będzie raczej człowiek który stawiał w swoim życiu jedynie Windowsy (takie raczej trzeba przyjąć założenie) więc jeśli serwer ma być na linuxie to musisz poza dokumentacją zapewnić mu coś do klikania - jakieś środowisko graficzne, może Mate albo Cinnamon

żeby na Cinnamonie robić udziały Sambowe bez instalacji webmina tylko z przeglądarki plików (Prawy klik na folder i "udostępnianie"  potrzbujesz pakietu nemo-share albo nautilus-share (w zależności od distra - Ubuntu ma Nautilusa, a Mint Nemo w cinnamonie)  - będzie to bardziej naturalne

Instalacja z centralnego miejsca jest łatwiejsza, możesz użyć cobblera do uzyskania serwera PXE z centralnego miejsca i do tego doinstalować cobbler-web żeby zarządzać obrazami w WebUI. Potem tylko karmisz cobblera obrazami i na maszynie która potrzebuje reinstalacji robisz PXE-boot z serwera a po instalacji przełączasz z powrotem na boot z dysku twardego

Centralne zarządzanie? Jeśli to nie admin na etacie to chyba prościej będzie to odpuścić, zanim opanuje to co stworzysz - gotowych rozwiązań niestety nie ma w przedstawionej przez ciebie sytuacji - chyba że byś podziękował maszynom z Windą <XP, podbił im system, albo zrobił jakiegoś sprytnego Linuxa - co nie oznacza końca problemów bo dalej raczej ciężko będzie zcentralizować to zarządzanie dla osoby która jest jedynie klikaczem (Linuxowe maszyny nie zainstalują softu z GPO np.) więc ostatecznie musialby być ktoś kto ogarnia specyfikę 2-ch systemów na tyle żeby chociaż obsługiwać linuxy przez ssh

Z konfiguracją postinstalacyjną można zrobić tak, że po prostu zaszyjesz co trzeba do obrazów a potem jeśli coś się spieprzy to reinstall - co będzie najsłabszą, ale najlatwiejszą opcją, a przy okazji backup plików żeby nic nie uciekło przy reinstallce

Deinstalacja i monitoring w mojej wiedzy bez ogarniętego gościa będzie i tak bezużyteczna albo za trudna

Względnie można faktycznie ustawiać VNC na maszynach w trybie nasłuchu i gdy trzeba to się wpinać


Ogólnie da się to zrobić jako narzędzie dedykowane, ale ktoś by ci musiał dużo zapłacić za zrobienie czegoś takiego bo do tego co masz nie ma gotowego rozwiązania. W zasadzie żeby to zrobić co podałeś musiałbyś:
-napisać/dostosować appkę która będzie trzymać konfiguracje (coś jak puppet/ansible)
-dorobić do tego UI - takie żeby tresowany szympans dał radę to sklikać
-zrobić obrazy systemów które używasz (m.in zaszyć w nich klienta tej appki - pamiętajmy że to windy i tam nie ma żadnego ludzkiego sposobu komunikacji)

poza tym osoba która by to obsługiwała musiałaby znać sie trochę na OSach, żeby choćby umieć spreparować installkę nienadzorowaną jeśli np wymyśliliby sobie że teraz chcą, żeby na wszystkich kompach znalazł się jeszcze np office

Innymi słowy wszystko fajnie, wszystko się da, ale trzeba pracy, czasu i kogoś kto nie byłby "informatykiem z doskoku" a przynajmniej pasjonatą w wolnym czasie.

I chyba na twoim miejscu jeśli bym to miał to potem komuś zostawić to po prostu przygotowałbym procedury(dokładne, proste z obrazkami i przypisami oraz źródłami) i zestaw płyt instalacyjnych a z automatyzacji i centralizacji zrezygnował

Pozdro

PS. Poza tym to ma być jakaś pracowania czy komputery nauczycieli ?

Ogólnie trochę dużo wyszło bajdurzenia, a dalej niewiele wiadomo... Spróbuj to jakoś opisać i zaplanować:
1. Ile masz stanowisk
2. Jak są rozlokowane
3. Jak duża jest instytucja
4. Ustal komu to przekażesz i z nim przegadaj, ile umie, jak by to zrobił, jak on to widzi i czy sobie poradzi z obsługą tego i ewentualnymi awariami
5. Co się konkretnie ma dziać samo a co ma pozostawać w gestii admina
6. Sporządź spis systemów, zastanów się jak zmniejszyć listę systemów żeby mieć jakieś prostsze środowisko - najlepiej jakby pozbyć się wszystkiego starszego niż XP/7
7. Jak elastyczne ma to być rozwiązanie - czy to ma być czarna skrzynka którą się tak a tak obsługuje, czy to ma mieć możliwość np. dopinania dodatkowych aplikacji do komputerów
8. Co ma/może być na serwerze, a co nie
9. Jaką siecią dysponujesz i czy sieć zniesie obciążenie

Ogólnie to może być zajebiście wielka rzecz tylko przydałoby się wiedzieć jaki efekt ma być konkretnie.

Pozdro 2 ;)

Ostatnio edytowany przez thomsson (2016-04-16 19:00:17)


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#17  2016-04-16 20:45:33

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: LAN z roznymi OS'ami.

[quote=thomsson]PS. Poza tym to ma być jakaś pracowania czy komputery nauczycieli ?[/quote]
Chyba pracownia, patrzy #1 :D

Offline

 

#18  2016-04-16 21:11:36

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Cholera faktycznie... chyba 3 razy czytałem cały wątek od początku i ten szczegół mi umykał :D

w takim razie chyba najlepszy imo byłby zestaw spersonalizowanych płyt instalacyjnych, do instalacji doraźnej... :P Względnie można dorzucić cobblera do trzymania obrazów zamiast płyt i odpuścić sobie resztę, bo więcej to przesada i więcej włożonego wysiłku niż ma to sensu :)

Pozdro


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#19  2016-04-17 19:11:37

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

@thomsson
Duzo mi rozjasniles, ale mimo tego nadal jestem w kropce. Pracownia szkolna z 30 kompami spietymi magistrala w jedna siec, elementarna konfiguracja.
I jeszcze jeden detal o ktorym zapomnialem napisac. Oszczednosc energii czyli kompy tak ustawione ze kazdy indywidualnie np po 10 minutach bezczynnosci myszki - automatycznie sie wylacza, shutdown i koniec.
Jest dziesiatki roznego softu do tego darmowego i platnego, lepszego i gorszego. Jest natywna funkcja systemu ustawianie zadan. Ale probowalem i srednio to dzialalo. Probowalem nawet skontaktowac sie z Microsoftem, ale to gigant monopolista
i wspolpraca z klientem w ich wydaniu to kpina.
Doszedlem do wniosku, ze jedynym rozwiazaniem moze byc skrypt, odpalany ze startem systemu i wylaczajacy system po ww 10 min bezczynnosci myszki.
Tak czy owak jestem ci bardzo wdzieczny za pomoc w znalezieniu rozwiazania.
Pozdro


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#20  2016-04-18 06:33:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Doszedlem do wniosku, ze jedynym rozwiazaniem moze byc skrypt, odpalany ze startem systemu i wylaczajacy system po ww 10 min bezczynnosci myszki.[/quote]
Skrypt?


Wszystkie Windy, jakie widziałem od ponad 10 lat, potrafiły się usypiać po zadanym czasie bezczynności, włącznie z wyłączaniem dyzia, w trybie  podobnym do  "suspend to ram" z Linuxa.
Było też ustawienie, czy obudzić się ma po ruchu myszką, kliknięciu, czy tylko klawiaturą, albo wyłącznie Enterem na klawiaturze.
Takie ustrojstwo było już chyba w Windows 98, o ile pamiętam, całe do wyklikania przy pomocy gryzonia.

Jak myszka nie chce tego wyklikać, to może daj jej kawałek sera, jako łapówkę. :D

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-04-18 06:34:00)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2016-04-18 09:39:04

  Novi-cjusz - Użytkownik

Novi-cjusz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-05

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Niezupelnie (z doswiadczenia). Uzywane komputery zachowuja w Rejestrze wiele starych ustawien, ktore jest pozniej trudno zmienic. Pisze o uprawnieniach roznych uzytkownikow. Probowalem to wyczyscic zeby sytuacja byla jednoznaczna, ale nie bardzo mi sie udawalo.
ciagle nie mialem uprawnien, albo mial je ktos inny i zmiany nie zostawaly zapisane jako trwale. Pewnie by dzialalo gdybym wiedzial jak oczyscic Rejestr i usunac/modyfikowac niepotrzebne klucze. Samo ustanowienie kont: uzyszkodnika i roota nie zalatwia sprawy (na uzywanych komputerach) Stan " czysty" jest po instalacji, ale akurat ta opcja odpada


------------------------------------------------------------------------------------
"Inveniam viam aut faciam" : I will either find a way, or I shall make one
"Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników."

Offline

 

#22  2016-04-18 13:30:51

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Powywalać wszystkich użytkowników, zostawić admina, porobić na nowo. Co za problem?

No i coś mi się zdaje, że ustawienie usypiania na adminie działa na cały system i wszystkich użytkowników, ale nie jestem pewien :D

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2016-04-18 13:32:41)

Offline

 

#23  2016-04-18 15:31:46

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Hmm musialbys zobaczyc, które wpisy w rejestrze odpowiadają za prawa do zmian ustawień energii (żeby userzy nie psujali) i które ustawiają dla kont użytkowników (z wyłączeniem administratora) czas bezruchu do akcji uśpienia, nie wiem tylko czy da się tak ustawić żeby komputer się wyłączał, czy trzeba by jednak mieć osobną aplikacje na windzie


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#24  2016-04-18 19:08:48

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LAN z roznymi OS'ami.

Jak to szkoła, to może lepiej poszukać jakiegoś trybu kiosk dla Windy?

W kawiarenkach internetowych kiedyś było coś podobnego.

Windows 7 i nowsze mają opcję konta dla dziecka, gdzie jest lista dozwolonych programów, starsze Windy lepiej po instalacji zapisać na dyziu (na osobnej partycji) jako obraz partycji - np Norton Ghostem albo FSarchiwerem, i od czasu do czasu odtworzyć czysty system partycji systemowej z obrazu.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-04-18 19:38:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#25  2016-04-19 17:38:56

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: LAN z roznymi OS'ami.

A ile jest tych kompów z systemami poniżej XP? Jakby tak wrzucić tam Debiany, podpiąć pod domenę z serwera i przez VNC podłączyć się do maszyny wirtualnej z windą na serwerze?

Zakładam, że serwer, albo komp gdzie ma być domena jest sensowny, także ogarnięcie maszyny na VB dla kilku prostych programów nie powinno być problemem. Na dobrą sprawę, to całość można wywalić do maszyny wirtualnej, zablokować przeglądarki i inne bzdety. A neta i "swoje zabawy" niech trzymają na tamtych kompach, np z Debianem (w miejsce systemów, dla których nie ma wsparcia).

[b]@Novi-cjusz[/b] jak już się zdecydujesz, to czy mógłbyś dać znać co zamierzasz / co zrobiłeś? :D

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2016-04-19 17:43:39)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.016 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00129 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.218.129.100' WHERE u.id=1
0.00141 UPDATE punbb_online SET logged=1714649434 WHERE ident='18.218.129.100'
0.00061 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714649134
0.00096 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=28536 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00408 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=28536 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00101 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=28536
Total query time: 0.00955 s