Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2016-08-12 19:40:43

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

To, że nic z tego nie wynika to się nie zgodzę.
Jest to dobra baza porównawcza, chyba praktycznie wszystkich środowisk,  do dalszych eksploracji.
I do tego skrótowy opis wszystkich środowisk.
Ta witryna ma jeszcze parę innych ciekawych artykułów.

Ostatnio edytowany przez arecki (2016-08-12 19:44:07)

Offline

 

#52  2016-08-12 20:00:53

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=arecki]To, że nic z tego nie wynika to się nie zgodzę.
Jest to dobra baza porównawcza, chyba praktycznie wszystkich środowisk,  do dalszych eksploracji.
I do tego skrótowy opis wszystkich środowisk.[/quote]
Kilka razy testowałem chyba wszystkie środowiska graficzne i wiele menedżerów okien na różnych sprzętach (od netbooków, poprzez różne laptopy, po PC) i wnioski były inne niż to co sugerują tabelki z użyciem Ramu.
Takie rzeczy można samemu sprawdzić na swoim, konkretnym systemie i sprzęcie (od tego najwięcej zależy) bo wyniki mogą zaskakiwać.

Ta witryna ma jeszcze parę innych ciekawych artykułów.[/quote]
Sam korzystam z firejaila — narzędzia autora tego bloga.

Offline

 

#53  2016-08-12 22:52:22

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

XFCE

"It runs in about 70MB of memory, which is a lot more than LXDE. Install it as sudo apt-get install xfce4 on Debian/Ubuntu, and yum groupinstall xfce on Fedora."

to była może kiedyś prawda. Bo jak miałem  Debian Wheezy (7) albo wcześniejszego to czyste xfce na systemie [b]32 bitowym[/b] tyle właśnie pożeało RAMu po starcie. No i xfce 4.8 . A teraz system 64 bitowy i xfce 4.10- jessie 4.12-stretch

Offline

 

#54  2016-08-13 01:30:38

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=yossarian][quote=arecki]Porównanie zużycia pamięci.
https://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a-memory-comparison-of-light-linux-desktops/[/quote]
Użycia.

I oczywiście z tego porównania nic nie wynika.[/quote]
Wynika.
Co prawda nie dokładne dane, ale moje obserwacje dotyczące apetytu środowisk są zbieżne z linkowanym porównaniem. Może poszczególne cyfry mówią niewiele, ale proporcje poszczególnych pozycji są znacznie bliższe prawdy.

Przy okazji głowy by mi nie przyszło, że Unity się ściga z KDE pomimo, że nie zawiera nawet połowy funkcjonalności KDE4.
Ale cóż, w Cannonical są pierwszorzędni programiści. XD


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#55  2016-08-13 08:38:00

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=Jacekalex]Wynika.
Co prawda nie dokładne dane, ale moje obserwacje dotyczące apetytu środowisk są zbieżne z linkowanym porównaniem. Może poszczególne cyfry mówią niewiele, ale proporcje poszczególnych pozycji są znacznie bliższe prawdy.[/quote]
Ja napisałem, że z tych cyferek tak naprawdę nic nie wynika, a ty, że to nieprawa bo masz podobne cyferki ;)


Żeby łatwiej dostrzec bezsensowność tej tabelki weźmy na przykład Openbox i te niby 7 MB.
Na pierwszy rzut oka ŁAŁ. A rzeczywistość wygląda tak:
[img]https://www.cookieshq.co.uk/wp-content/uploads/2013/01/openbox_1st.png[/img]
Tak wygląda Openbox :)

W praktyce jest tak, że trzeba dołożyć do tego masę dodatkowych (mniejszych lub większych) aplikacji wg potrzeb i gustu użytkownika.
I zależnie od wyboru tych dodatkowych aplikacji użycie pamięci będzie różne u każdego użytkownika.
U mnie zazwyczaj było tak, że cały zestaw Openbox + dodatkowe aplikacje używał więcej pamięci niż takie zwykłe KDE, ale — niezależnie od ilości użytego Ramu — zawsze działał nieporównywalnie szybciej.

Inny przykład Razor-qt. Pod względem szybkości działania u mnie zawsze zjadał na śniadanie wszystkie środowiska graficzne poza LXDE, z którym wrażenia były porównywalne. W tym przypadku ta tabelka także nijak się ma do rzeczywistości.
A im większe środowisko, tym więcej zależy od samego systemu (nr wersji pakietów środowiska, sposób paczkowania i konfiguracji) i sprzętu. Takie GNOME3 u niektórych całkiem fajnie śmiga, czyli zupełnie inaczej niż u użytkowników kart graficznych AMD ;)

Offline

 

#56  2016-08-13 09:16:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

Jak się bawiłem OpenBoxem, to kompietne środowisko pracy zmieściłem w jakichś 38MB.
Fluxbox to było okolo 60MB, ale to były dawne czasy.

Kiedyś całe Gnome brykalo na 256 MB, a teraz np:

Kod:

 psmemng | egrep 'mate|applet'
  9.7 MiB +  11.8 MiB =  21.5 MiB    applet.py
  4.1 MiB +  18.7 MiB =  22.8 MiB    mate-screensaver
  4.8 MiB +  19.4 MiB =  24.2 MiB    notification-area-applet
  4.9 MiB +  20.6 MiB =  25.5 MiB    trashapplet
  5.0 MiB +  20.6 MiB =  25.6 MiB    mate-cpufreq-applet
  5.0 MiB +  20.7 MiB =  25.7 MiB    fish-applet
  5.0 MiB +  20.9 MiB =  25.9 MiB    mate-drivemount-applet
  4.9 MiB +  21.0 MiB =  25.9 MiB    mate-geyes-applet
  5.1 MiB +  20.9 MiB =  26.0 MiB    mate-multiload-applet
  5.3 MiB +  21.8 MiB =  27.0 MiB    mate-sensors-applet
  8.3 MiB +  18.9 MiB =  27.2 MiB    mate-session (2)
  5.4 MiB +  24.9 MiB =  30.3 MiB    mate-volume-control-applet
  6.5 MiB +  24.6 MiB =  31.1 MiB    mate-settings-daemon
  6.8 MiB +  25.1 MiB =  31.8 MiB    wnck-applet
  7.0 MiB +  26.5 MiB =  33.5 MiB    mate-terminal
  6.2 MiB +  29.5 MiB =  35.7 MiB    mateweather-applet
  6.4 MiB +  30.4 MiB =  36.8 MiB    clock-applet
 12.9 MiB +  26.5 MiB =  39.4 MiB    mate-panel

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-08-13 09:33:15)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#57  2016-08-13 09:31:45

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=Jacekalex]Jak się bawiłem OpenBoxem, to kompietne środowisko pracy zmieściłem w jakichś 38MB.
Fluxbox to było okolo 60MB, ale to były dawne czasy.[/quote]
Żeby daleko nie szukać:

165.9 MiB +   3.6 MiB = 169.4 MiB       icedove
  23.6 MiB +   2.8 MiB =  26.4 MiB       lxqt-powermanagement
  21.7 MiB +   1.6 MiB =  23.2 MiB       pasystray
  16.1 MiB +   1.9 MiB =  18.0 MiB       mpd[/quote]
oczywiście dalej można tworzyć kolejne bezsensowne tabelki do „porównań”:

7.4 MiB +   1.2 MiB =   8.6 MiB       openbox[/quote]
;)

Offline

 

#58  2016-08-13 09:36:04

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

Ten [b]icedove[/b] malutko bierze.
U mnie TB z wianuszkiem dodatków tak 300-400 sobie życzy.

Nie wspominając op:

Kod:

 59.2 MiB +  82.8 MiB = 141.9 MiB    choqok
 91.5 MiB +  71.1 MiB = 162.6 MiB    akregator
323.4 MiB +  35.7 MiB = 359.1 MiB    mpv
329.0 MiB + 144.6 MiB = 473.6 MiB    firefox

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-08-13 09:45:20)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#59  2016-08-13 09:41:11

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

U mnie icedove jest zawsze uruchomiony, dla mnie to część „środowiska graficznego”. Podobnie jak tych kilka podanych wcześniej programów.

mpv czy firefox to już świadomie uruchamiane wg potrzeb aplikacje dodatkowe.

Offline

 

#60  2016-08-13 11:19:55

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=yossarian]Ja napisałem, że z tych cyferek tak naprawdę nic nie wynika, a ty, że to nieprawa bo masz podobne cyferki ;)


Żeby łatwiej dostrzec bezsensowność tej tabelki weźmy na przykład Openbox i te niby 7 MB.
Na pierwszy rzut oka ŁAŁ. A rzeczywistość wygląda tak:
[url]https://www.cookieshq.co.uk/wp-content/uploads/2013/01/openbox_1st.png[/url]
Tak wygląda Openbox :)

W praktyce jest tak, że trzeba dołożyć do tego masę dodatkowych (mniejszych lub większych) aplikacji wg potrzeb i gustu użytkownika.
I zależnie od wyboru tych dodatkowych aplikacji użycie pamięci będzie różne u każdego użytkownika.
(...)
A im większe środowisko, tym więcej zależy od samego systemu (nr wersji pakietów środowiska, sposób paczkowania i konfiguracji) i sprzętu. Takie GNOME3 u niektórych całkiem fajnie śmiga, czyli zupełnie inaczej niż u użytkowników kart graficznych AMD ;)[/quote]
Te programy, co użytkownik wgrywa, będą tyle samo brały na KDE jak i na Fluxboxie i zapotrzebowanie na RAM będzie niezależne od środowiska. Przykład? Firefox, Steam, Pidgin i cała reszta nie wchodzących w skład "bazy" środowiska. Czyli znowu wychodzi na to, że wynika. A karty AMD nie są wcale takie złe, u mnie wszystko dobrze działa (łącznie z NM).

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2016-08-13 11:20:28)

Offline

 

#61  2016-08-13 11:37:01

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=Pavlo950]Te programy, co użytkownik wgrywa, będą tyle samo brały na KDE jak i na Fluxboxie i zapotrzebowanie na RAM będzie niezależne od środowiska. Przykład? Firefox, Steam, Pidgin i cała reszta nie wchodzących w skład "bazy" środowiska. Czyli znowu wychodzi na to, że wynika. A karty AMD nie są wcale takie złe, u mnie wszystko dobrze działa (łącznie z NM).[/quote]
Po raz kolejny pokazujesz, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

U mnie „środowisko graficzne” oparte na Openboksie używa kilkuset MB RAM (a nie 7 jak podają takie tabelki), co jest wartością wyższą niż takie KDE wraz z porównywalnymi, już wbudowanymi składnikami (Kmix, KMail, menedżer zasilania KDE itp.), ale [b]mimo łącznie większego użycia RAM przez „środowisko Openboksa” i tak działa o wiele wydajniej niż KDE[/b]. I jest to różnica wręcz kosmiczna.

Czytaj do skutku, aż może kiedyś zrozumiesz :)

Offline

 

#62  2016-08-13 14:17:09

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=yossarian][quote=Pavlo950]Te programy, co użytkownik wgrywa, będą tyle samo brały na KDE jak i na Fluxboxie i zapotrzebowanie na RAM będzie niezależne od środowiska. Przykład? Firefox, Steam, Pidgin i cała reszta nie wchodzących w skład "bazy" środowiska. Czyli znowu wychodzi na to, że wynika. A karty AMD nie są wcale takie złe, u mnie wszystko dobrze działa (łącznie z NM).[/quote]
Po raz kolejny pokazujesz, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

U mnie „środowisko graficzne” oparte na Openboksie używa kilkuset MB RAM (a nie 7 jak podają takie tabelki), co jest wartością wyższą niż takie KDE wraz z porównywalnymi, już wbudowanymi składnikami (Kmix, KMail, menedżer zasilania KDE itp.), ale [b]mimo łącznie większego użycia RAM przez „środowisko Openboksa” i tak działa o wiele wydajniej niż KDE[/b]. I jest to różnica wręcz kosmiczna.

Czytaj do skutku, aż może kiedyś zrozumiesz :)[/quote]
Ja? Chyba Ty :) zobacz sobie ile według tabelek bierze pełnoprawne KDE z pierdylionem badziewi, a ile Open Boxy i inne okienka. KDE ma w sobie menedżery sieci, dźwięku, pocztę, panel sterowania i kilka innych rzeczy, a co ma Open Box. U mnie pełnoprawny fluxbox weźmie tyle, co pełnoprawne KDE na domyślnych ustawieniach (bez poczty i innych rzeczy). Ale gdybym odciął nm-applet i hplip-gui razem z lightdm to byłoby może 100M a nie 300M. U mnie KDE weźmie te 300M na początek, ale to jest bez dodatków, sama "podstawa" w postaci NeonKDE.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2016-08-13 14:18:20)

Offline

 

#63  2016-08-13 14:29:53

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

3122

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:43:16)

Offline

 

#64  2016-08-13 14:54:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=Pavlo950]Ja? Chyba Ty :) zobacz sobie ile według tabelek bierze…[/quote]
Miałem skomentować, ale nie dałem rady bez kilku soczystych epitetów…

EOT z mojej strony.

Offline

 

#65  2016-08-13 16:28:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

Ten wykres wymaga lekkiej aktualizacji, np. takiej. xD

[img]http://i.imgur.com/VeLRZ9T.png[/img]

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-08-13 16:29:56)

Offline

 

#66  2016-08-13 17:01:40

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

Ta tabelka pochodzi z czasów Wheezy, więc jest już dość stara.
W sumie yossarian słusznie zauważył pewne niedociągnięcia tej tabelki, żeby nie rzec dosadniej :).
W artykule co prawda coś tam wspominają aby nie brać wyników zbyt poważnie, ale nie rozwinęli już dlaczego.

Offline

 

#67  2016-08-13 23:08:48

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

Wybiera się to środowisko, które najbardziej odpowiada i się wygodnie pracuje. Do tego ergonomiczne, i ma wszystko co potrzeba do przyjemnej pracy. A ile MB pamięci zżera to czy to dziś takie istotne. Ja mam w kompie 16 GB na DDR3 i to że KDE mi pożre z tego 1.5 GB to mi nie przeszkadza już teraz, bo kiedyś  może tak

Offline

 

#68  2016-08-19 15:53:54

  makalega - Użytkownik

makalega
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-12

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

@Yampress i  pomyśleć, że kiedyś się używało KDE na 128mb ram, przy dzisiejszych stronach przy takiej ilości,  to samo odpalenie przeglądarki  i koniec ramu, ale trzeba przyznać, że jak programiści mieli ograniczone zasoby, to bardziej się przykładali do optymalizacji i ogólnej jakości aplikacji i samych stron internetowych,  a teraz wszystko się robi na ilość, ma być dużo, szybko, a jakość schodzi na dalszy plan.


Śpieszmy się kochać kobiety - tak szybko tyją...
:)

Offline

 

#69  2016-08-23 20:16:43

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=NieGooglujMnie][…]i Fluxbox to jedyne środowisko, które w miarę sensownie działa na każdej z tych konfiguracji.

wszystkie inne się bugują, nie radzą sobie chociażby z ikonkami na pulpicie[/quote]
Z tego co pamiętam, fluxbox w ogóle nie radzi sobie z ikonami ;)

Offline

 

#70  2016-08-23 20:25:22

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=NieGooglujMnie]1. SpaceFM --desktop
(deamon)
puścisz w autostarcie i masz ikony[/quote]
Ale to nie ma nic wspólnego z fluxboksem. On jest tylko menedżerem okien i ikonami się w ogóle nie zajmuje.

3. coś dla ciebie:
http://www.dobreprogramy.pl/NieGooglujMnie/W-czym-Fluxbox-jest-najlepszy-wyzwanie-dla-fanow-KDE-Unity-Gnome-MATE,75915.html[/quote]
Bez urazy, ale szkoda mi czasu na czytanie twoich wypocin.

pracuje mi się bardzo szybko, mam prościutkie pliki tekstowo-konfiguracyjne. Fluxbox jest super.[/quote]
To samo każdy może napisać o swoim środowisku graficznym lub skonfigurowanym menedżerze okien.

Offline

 

#71  2016-08-23 20:44:11

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

[quote=yossarian]To samo każdy może napisać o swoim środowisku graficznym lub skonfigurowanym menedżerze okien.[/quote]
W pełni popieram. Każde, odpowiednio skonfigurowane środowisko jest wygodne do pracy - wszystko zależy od preferencji i potrzeb użyszkodnika. Mnie pracowało się dobrze na wszystkim z wyjątkiem Gnome 3 i Unity. Kwestia gustu i preferencji.

Korzystając z Plasmy zdarzało mi się pracować w konfiguracjach laptop + dodatkowe monitory i  nigdy z tym problemów nie było, wszystko działało gładko i bezproblemowo. Może jestem więc dzieckiem szczęścia? :D

Ostatnio edytowany przez sir_lucjan (2016-08-23 20:59:10)


[b]Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538)[/b] || [b]Linux Register User: #536661[/b]
                                         [b]Arch Linux[/b]

Offline

 

#72  2016-08-24 19:45:31

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: jakie środowisko graficzne wybrać

Bardzo często pracuję na zestawie laptop + telewizor podpięty przez HDMI (LG 26LX2R, staroć ale działa) - całość działa wzorowo, praca na dwóch ekranach jest bardzo komfortowa.

Mnie z kolei marzyła by się np. dobra dokumentacja systemd - bo ta którą mamy, jest nieco.... kulawa (żona z kolei oddałaby wiele za bardziej dopracowaną dokuemtację kf5) oraz szereg innych rzeczy (np. by developerzy programu zdecydowali się na konkretny numer wersji, przykładowo Krusader budowany z git tydzień temu miał numer 15.08, w tym ma 2.5.0, czyli aby zaktualizować, musisz cofnąć) - jednak jest jak jest i trzeba doceniać fakt, że tak świetne oprogramowanie jak Linux jest dostarczane nieodpłatnie. Akurat z pracą na wielu monitorach problemu nie miałem nigdy, na żadnym laptopie (ani na KDE 4 ani na Plasma 5 - na Xfce i MATE z tego co pamiętam, nie próbowałem pracy na wielu monitorach, ale zapewne też wielkich problemów nie ma).


[b]Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538)[/b] || [b]Linux Register User: #536661[/b]
                                         [b]Arch Linux[/b]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.016 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00020 SET CHARSET latin2
0.00012 SET NAMES latin2
0.00149 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.147.89.85' WHERE u.id=1
0.00088 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.147.89.85', 1714341983)
0.00057 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714341683
0.00084 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=28772 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00633 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=28772 ORDER BY p.id LIMIT 50,25
0.00120 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=28772
Total query time: 0.01168 s