Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-09-28 23:35:44

  jarr - Nowy użytkownik

jarr
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-19

dwa dyski - dwa systemy

mam dwa dyski, pierwszy włożony na stałe 500GB SATA i drugi wyjmowany 80 GB ATA. Chciałbym na 500GB zainstalować windowsa xp a na 80 GB debiana i windowsa XP. Dysk 80 GB ma być mój, ma być wyjmowany i uruchamiać ma się pierwszy po włożeniu do kieszeni. Spytacie się dlaczego tak kombinuję. 500 GB jest dla syna, chcę żeby bezstresowo używał komputera, 80 GB ma być tylko mój, nie chcę żeby syn przez nieuwagę coś w nim zepsuł. Jak to zrobić żeby po włozeniu do kieszeni pierwszy bootował się mój dysk.

Offline

 

#2  2008-09-29 10:15:48

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: dwa dyski - dwa systemy

W biosie ustaw kolejność lub drugir rozwiazanie jak ja korzystam zainstaluj Grub i tam ustaw.

Offline

 

#3  2008-09-29 18:02:30

  jarr - Nowy użytkownik

jarr
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-19

Re: dwa dyski - dwa systemy

Płyta główna to ASUS P5K SE/EPU. Bios jest ubogi, nie ma możliwości wskazania dysku który pierwszy ma się bootować. W opcjach boot jest tylko cdrom, hdd i floppy. Zainstalowałem najpierw debiana na moim dysku, później na dużym zainstalowałem win xp. Osobno chodzą, razem nie chcą się bootowć.
Może najpierw zainstalować win xp, później włożyć mój dysk i zainstalować debiana żeby grub dopisał sobie windowsa, ja sam dopisać nie umiem.

Offline

 

#4  2008-09-29 18:02:49

  jarr - Nowy użytkownik

jarr
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-19

Re: dwa dyski - dwa systemy

Płyta główna to ASUS P5K SE/EPU. Bios jest ubogi, nie ma możliwości wskazania dysku który pierwszy ma się bootować. W opcjach boot jest tylko cdrom, hdd i floppy. Zainstalowałem najpierw debiana na moim dysku, później na dużym zainstalowałem win xp. Osobno chodzą, razem nie chcą się bootowć.
Może najpierw zainstalować win xp, później włożyć mój dysk i zainstalować debiana żeby grub dopisał sobie windowsa, ja sam dopisać nie umiem.

Offline

 

#5  2008-09-30 11:00:31

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: dwa dyski - dwa systemy

Witam.
Ja zrobiłbym tak:
1. Wkładasz sam dysk 500GB i instalujesz xpeka;

2. Wyciągasz 500GB i wkładasz samego 80GB i instalujesz na nim xpeka.

3. Wkładasz oba dyski i kombinujesz zworkami: tak żeby bios widział oba i żeby ten który ma się bootować (80GB) był ustawiony jak master a drugi (500GB) jako slave na jednym kanale (master powinien się zbootować). Możesz próbować ustawiać je na różnych kanałach (channel) (rozwiązanie teoretycznie wydajniejsze) oba jako master i wtedy ten na kanale o niższym kanale powinien mieć pierwszeństwo. To na jakim kanale jest dysk regulujesz po prostu wetknięciem jego taśmy w odpowiednio oznaczone gniazdo. U Ciebie sprawa troszkę się komplikuje bo masz dysk jeden sata drugi ata. Tu kanał dysku sata względem ata regulesz przez ustawienie trybu pracy sata w biosie (trza poszperać).

4.Gdy już masz dyski poustawiane i przy obu podłączonych bootuje się xpek z 80-tki zabierasz się za instalację linuksa na 80-tce.

5.GRUBa instalujesz w MBR (pierwszy sektor dysku) - automatycznie wykryje Ci xpeka z 80-tki, jeśli z 250 nie wykryje to dodajesz później w jego konfiguracji.

6. w GRUBie teraz możesz se syćko zrobić - znaczy np bootowanie poszczegolnych pozycji z listy gruba na hasło. Coby nikt niepowołany nie odpalał tego czego nie powinien.

7. Rozwiązanie może mieć minus, który pewnie ma znaczenie dla Ciebie: nie wiem czy w grub może ukrywać wybrane partycje w zalezności od tego który system sie bootuje - może tu pomóc jakis inny boot manager (widziałem takie cóś u znajomego).


Możesz równiez zrobić taki wałek (jesli chcesz chować dysk do szuflady) i zainstalować gruba na dyskietce i z niej bootować - tyle że podejrzewam że katalog /boot linucha będziesz musiał umieścić na jakiejś partycji dysku 500GB.

Offline

 

#6  2008-09-30 11:35:39

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: dwa dyski - dwa systemy

Acronic OsSelector ma ukrywanie partycji i rozwiąże Twoje problemy. Wymaga 8 - 12 MB miejsca na dysku FAT32. Program występuje w dwu wersjach - płatnej i pirackiej :D


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#7  2008-10-01 20:48:40

  jarr - Nowy użytkownik

jarr
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-19

Re: dwa dyski - dwa systemy

Udało mi się zainstalować windowsy tak jak chciałem. Teraz pytanie, dlaczego instalator debiana nie widzi na małym dysku windowsa, twierdzi że jest 80 GB wolnej przestrzeni. Mam na nim 35 GB partycję dla windowsa i resztę sformatowaną na ext3.

Offline

 

#8  2008-10-01 22:14:36

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: dwa dyski - dwa systemy

A jaki masz bootloader? Wklej wynik fdisk -l dla obydwu dysków.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00016 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00135 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.149.233.104' WHERE u.id=1
0.00102 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.149.233.104', 1714334779)
0.00064 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714334479
0.00067 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=100525
0.00188 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=12392 ORDER BY posted
0.00095 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=12392 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00081 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=12392 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00098 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=12392
Total query time: 0.00859 s