Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-05-15 23:38:14

  Gabriel - Użytkownik

Gabriel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-10-16

Napęd CD/DVD RW USB

Cześć,

Planuję zakup netbooka z zainstalowanym Linuxem. Problemem jest brak napędu CD/DVD. Chciałbym kupić napęd zewnętrzny, jednak nie jestem pewien, jak takie urządzenia obsługiwane są na linuxie, czy trzeba je w ogóle instalować i cokolwiek specjalnego z nimi robić, czy też po prostu działają "z pudełka"?

Offline

 

#2  2009-05-16 00:35:37

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Napęd CD/DVD RW USB

napęd cd/dvd do netbooka trochę mija się z celem, bo żeby go używać musisz się wpiąc w gniazdko w ścianie. gniazdo usb ma za małą obciążalność, żeby podłączyć do niego cd/dvd bez konieczności zastosowania dodatkowego zasilacza.

zresztą kto w epoce flaszek i kart pamięci korzysta z cd/dvd? :P


linux regd. user #248790

Offline

 

#3  2009-05-16 10:08:35

  Gabriel - Użytkownik

Gabriel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-10-16

Re: Napęd CD/DVD RW USB

Oj... zdziwiłbyś się. ZUS nadal używa dyskietek, miejsce pracy mojej niewiasty również. CD/DVD niestety też są nam potrzebne, m. in. do przekazywania "trwale" danych osobom bez netu, zgrywania płyt audio. Duża część moich starych danych jest zarchiwizowana na płytach CD/DVD. Netbook też będzie wykorzystywany jako normalny komp w domu do pracy, dlatego fakt zasilania sieciowego napędu jest mi zupełnie obojętny.

Offline

 

#4  2009-05-16 11:40:55

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Napęd CD/DVD RW USB

To już lepiej kupić laptopa. Netbooki są z samej tylko nazwy komputerami do netu (internetu) najczesciej bezprzewodowego. Ich funkcjonalność i sprawność działania ogranicza sie do korzystania z przegladarki i komunikatora. Do innych zadań są zbyt mało wydajne, żeby osiągnąć satysfakcjonująca szybkosc dzialania.


[url=https://www.youtube.com/watch?v=rNg2Dh6gPkw]Nemo sailing home...[/url]

Offline

 

#5  2009-05-16 12:54:49

  janosik - Członek DUG

janosik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Napęd CD/DVD RW USB

a ja osmiele sie nie zgodzic z przedmowca :)
jesli nie zamierzamy grac i korzystac z kompiza to sprzet na atomie smialo wystarczy :)
ja mam dwa lapki : lenovo z celeronem 1.5 i 512mb ramu oraz jakies chinskie "cos" co sie zwie RM i ma intela p4 i 1gb ramu -w zupelnosci mi wystarcza :)
a nawet filmy moge obejrzc :)

Offline

 

#6  2009-05-16 13:06:44

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Napęd CD/DVD RW USB

sa napedey cd/dvd (nie pamietam czy z nagrywarka) ktore wykorzystuja dodatkowo drugie usb do zasilania ... (z doswiadczenia wiem ze to dziala)

do zwyklego adminowego/biurowego uzywania (nie obrobka AV, granie, itp) to procek 800MHz i 256M RAM w zupelnosci wystarcza ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2009-05-16 13:40:36

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: Napęd CD/DVD RW USB

Podzielę się swoją opinią na temat zewnętrznych napędów. Przebiłem się przez kilka "nowości" jakie pojawiały się gdy taki pomysł zawitał twórcom sprzętu. Najbardziej zadowolony jestem z LG GP08.... Zalety: wersja slim=malutki i łatwy do przenoszenia, są dostępne 2 wersje, które nie różnią się praktycznie niczym-funkcja Lightscribe, w zależności od komputera do którego to podepniesz działa na 1 kablu USB, lub wymaga dodatkowego zasilania-w pudełku dołączony jest kabel zasilania z drugiego gniazda USB. Zdarzyło mi się zapomnieć kabelka zasilania i wpiąłem zwykły uniwersalny zasilacz dając 4.5V (w instrukcji pisze 5V) i działał  (zastanawia mnie fakt dlaczego raz działa jedynie na kablu komunikacji, a innym razem wymaga zasilania. Sprawdzałem gniazda USB 1.1 i 2.0 nie było różnicy. Może jest to zależne od chipsetu). Nie wymagał instalacji/konfiguracji po prostu podpiąłem i ruszyło wszystko. Doinstalowałem jedynie oprogramowanie do nagrywania.
Moja obawa to "trwałość", poprzedni model tego producenta montowany w notkach wysypał się po 1,5 roku :| mam nadzieję że ten da sobie dłużej radę.


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - [b]OMamo[/b]

Offline

 

#8  2009-05-16 15:45:10

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Napęd CD/DVD RW USB

[quote="bercik"]do zwyklego adminowego/biurowego uzywania (nie obrobka AV, granie, itp) to procek 800MHz i 256M RAM w zupelnosci wystarcza[/quote]
Ostatnie tematy, zakładane odnośnie takich komputerów to potwierdzają. Jednak wskazane jest przynajmniej 512MB ramu.
Ze swojego doświadczenia wiem, że na płynność działania większy wpływ ma karta graficzna i ilość dostępnej pamięci niż procesor. Do poprawnej pracy odtwarzaczy DVD i nagrywarek musi być jednak procesor minimum klasy PIII.

Odnośnie pobierania zasilania z portów USB, do zasilania wszelakich urządzeń to po wykonanych pomiarach stwierdzam że najbezpieczniej jest posiadać dodatkowe źródło zasilania.
Wykonanie dodatkowego źródła zasilania w przypadku komputerów stacjonarnych nie jest problemem, można wyprowadzić zasilanie z 5V zasilacza. Problemem są notebooki. Oferowane dodatkowe zasilacze, często są kiepskiej jakości i są zawodne. Można uszkodzić urządzenie takim zasilaczem. Wiele z nich nie nadaje się do długotrwałej pracy ciągłej.

Offline

 

#9  2009-05-17 09:46:34

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Napęd CD/DVD RW USB

[quote=fnmirk]Do poprawnej pracy (...) nagrywarek musi być jednak procesor minimum klasy PIII.[/quote]
PII radzi sobie doskonale.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#10  2009-05-17 10:28:28

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Napęd CD/DVD RW USB

Działają na PII jednak przejście z jednego procesora na drugi pokazuje wyraźny przeskok w sprawności działania. Płytę DVD można nagrywać nawet 1-3 godziny, z weryfikacją danych.

Offline

 

#11  2009-05-17 10:36:32

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Napęd CD/DVD RW USB

Samo nagrywanie to kit.
Czas zajmuje tworzenie tej płyty czyli tworzenie iso w procesie nagrywania.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.009 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00125 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.147.193.164' WHERE u.id=1
0.00079 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.147.193.164', 1719990424)
0.00056 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1719990124
0.00051 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=118613
0.00053 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=14152 ORDER BY posted
0.00064 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=14152 AND t.moved_to IS NULL
0.00020 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00097 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=14152 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00089 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=14152
Total query time: 0.00649 s