Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-03-26 12:56:23

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Monitoring sieci/usług

Witka

Pytanko z gatunku informacyjnych, : czym monitorujecie swoje sieci/usługi ?

2 formy:
1) kiedy jesteście przy kompie (np cacti/zabbix/nagios/emailowe powiadomienia itd)
2) kiedy nie ma was przy kompie (notyfikacje sms, ze skryptów shellowych czy coś innego)

Głownie interesuje mnie ta druga opcja, kiedy nie jesteście przy kompie, a np serwer pada, nie pinguje, czy też usługa się wywala i leży już pare minut, a trzeba być powiadomionym i podjąć konkretną reakcję.

Podajcie jakie macie z tym doświadczenia oraz z czego korzystacie.

Pozdr.

Offline

 

#2  2009-03-27 15:27:07

  keddie - Użytkownik

keddie
Użytkownik
Skąd: localhost
Zarejestrowany: 2008-04-22

Re: Monitoring sieci/usług

1) - cacti i nagios
2) - nie udalo mi sie znalezc nic ciekawego wysylajacego smsy, ale za to moge liczyc na userow - dzwonia mniej wiecej po minucie od awarii ;)

Offline

 

#3  2009-03-27 19:54:08

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

Do monitoringu usług/procesów, db, miejsce na hdd, pingi itp używamy ServersAlive i umożliwia wysyłanie esek. Rozwiązanie płatne (nie dużo) i na Win ;)


Pozdrawiam,
[url=http://banasiak.me]bns[/url]

Offline

 

#4  2009-03-27 20:57:39

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

Ja właśnie jestem w trakcie wdrażania SNMP jak na początek jestem mile zaskoczony możliwościami.
Oczywiście większość programuje sam.

Offline

 

#5  2009-03-28 03:15:58

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Monitoring sieci/usług

1)
Ja kożystam z cacti/nagiosa/monit/+shellowe skrypty własne w systemie.


2)
[quote=keddie]2) - nie udalo mi sie znalezc nic ciekawego wysylajacego smsy, ale za to moge liczyc na userow - dzwonia mniej wiecej po minucie od awarii ;)[/quote]
hehe chce być szybszy od userów ;-)

[quote=bns]Do monitoringu usług/procesów, db, miejsce na hdd, pingi itp używamy ServersAlive i umożliwia wysyłanie esek. Rozwiązanie płatne (nie dużo) i na Win ;)[/quote]
oniee.. monitorować serwery linuxowe windowsami, to już perwersja, a feee.


Teraz mam np wykupioną usługe w firmie powiadomieniasms.pl - mam to spięte z ticketsystemem w nocy, ale to drogo wychodzi bo normlanie jak sms,

W poprzedniej firmie zastałem wdrożony system monitoringu smsowego spięty z nagiosem. Do serwerka podpięty był RSem stary telefonik i wykupiona usługa smsów, że wychodziło około grosza za sms, i pięknie się sprawdzało, fajne rozwiązanko.

Myślałem tak tu teraz zrobić, ale serwerki mam teraz zagranicami, i cięzko byłoby spiąć to z polskim telefonem komórkowym, Także chyba ten serwer powiadomieniasms.pl moge dalej wykorzystac, bo to działa tak, że on wysyła maila, a jak podasz specjalny numer to smsa, i to działa również za granicą także spełnia moje oczekiwania.



Piszcie jak macie jakieś ciekawe aplikacje.

Offline

 

#6  2009-03-28 16:40:23

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

Ja kożystam z cacti/nagiosa/monit/+shellowe skrypty własne w systemie.[/quote]
Cacti i Nagios razem? Przymierzamy się do wprowadzenia czegoś takiego do odczytywania z SNMP.
Na jakiej zasadzie współpracują ze sobą? Z tego co wiem Nagios może rysować wykresy jak Cacti więc nie za bardzo rozumiem jak wykorzystać 2 programy na raz ;)
Możesz trochę opowiedzieć? Pytanie również do keddie, bo też zaproponował takie rozwiązanie ;]

oniee.. monitorować serwery linuxowe windowsami, to już perwersja, a feee.[/quote]
Mam też sporo maszyn Windowsowych więc dla mnie to nie ma różnicy a program monitoruje *niksy i Winowsy ;)


Pozdrawiam,
[url=http://banasiak.me]bns[/url]

Offline

 

#7  2009-03-28 19:05:37

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

Perwersja jest wtedy gdy co minute dostajesz sms od maszyny :P

Ja do sms polecam postawić samemu sobie bramkę sms niezależna od internetu.

Offline

 

#8  2009-03-29 19:48:59

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Monitoring sieci/usług

[quote=bns]Cacti i Nagios razem? Przymierzamy się do wprowadzenia czegoś takiego do odczytywania z SNMP.Na jakiej zasadzie współpracują ze sobą? Z tego co wiem Nagios może rysować wykresy jak Cacti więc nie za bardzo rozumiem jak wykorzystać 2 programy na raz ;)[/quote]
Źle mnie zrozumiałeś; Kaktus rysuje wykresy informacyjne, a nagios monitoruje uslugi ;) Pozatym nagiosem można wykresy robić, heh nawet nie wiedziałem ,

Offline

 

#9  2009-04-10 15:47:33

  micro-machine - Użytkownik

micro-machine
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-07-26

Re: Monitoring sieci/usług

U mnie wyglada to tak :
nagios + skrypt sms dla miasta plusa autorstwa Rafala Matczaka (chyba).


przeczytam dokumentacje zanim zadam glupie pytanie ....przeczytam dokumentacje zanim zadam glupie pytanie ....przeczytam dokumentacje zanim zadam glupie pytanie ....

Offline

 

#10  2009-05-03 07:48:49

  pancelot - Nowy użytkownik

pancelot
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-05-03

Re: Monitoring sieci/usług

[quote=Grzeslaw]Witka

Pytanko z gatunku informacyjnych, : czym monitorujecie swoje sieci/usługi ?

2 formy:
1) kiedy jesteście przy kompie (np cacti/zabbix/nagios/emailowe powiadomienia itd)
2) kiedy nie ma was przy kompie (notyfikacje sms, ze skryptów shellowych czy coś innego)

Głownie interesuje mnie ta druga opcja, kiedy nie jesteście przy kompie, a np serwer pada, nie pinguje, czy też usługa się wywala i leży już pare minut, a trzeba być powiadomionym i podjąć konkretną reakcję.

Podajcie jakie macie z tym doświadczenia oraz z czego korzystacie.

Pozdr.[/quote]
No u mnie rządzi nagios czy w dzień czy w nocy :)
Główne z powodów to olbrzymie wręcz możliwości konfiguracji i przede wszystkim automatyzacja napraw po części. Możliwość pisania własnych pluginów, skryptów reakujących na określone stany,  powiadomienia które przychodzą kiedy powinny i do kogo powinny i na różne usługi.

U mnie Nagios jest na FreeBsd. Do wysyłania smsów używam gammu. Sprawdza się znakomicie. Jako modem Nokia E50 podpięta przez usb ale można i starą jakąś podpiąć RS ( ja nie mam w serwie wcale stad musiałem telefon mieć z pełnym usb) Podłączania przez pseudo USB [b]nie polecam[/b].

Aktualnie mój nagios to blisko 150 hostów i 500 monitorowanych usług w 3 sieciach, Notifikacja zależna od hosta do jednego z 4 adminów.

Działa już rok i chodź nie jedną noc mi już zarwał to dzięki niemu mam święty spokój  w sieci i rzadko muszę sam cokolwiek naprawiać.

Szczerze polecam :)

Ostatnio edytowany przez pancelot (2009-05-03 07:53:54)

Offline

 

#11  2009-05-03 09:27:47

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Monitoring sieci/usług

Nagios monitoruje usługi i hosty ale czy może tworzyć takie wykresy jak np Munin?

Offline

 

#12  2009-05-27 10:45:51

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Monitoring sieci/usług

Ostatnio zainteresowałem się takim projektem jak http://czuwamy.eu - monitorują oni serwery z kilkunastu miejsc na świecie. Zmuszony jestem do wdrożenia czegoś takiego bo część maszyn mam w USA a część w PL i klienci z całego świata muszę widzieć sajty. Ostatnio np miałem taki problem, że sajcik w USA się nie wyświetlał, a w PL działał poprawnie, okazało się że w serwerowni z routingiem mieli problem, moje skrypty natomiast monitorowały serwer z Polski gdzie wszystko było okey. Dlatego też przymierzam się do wdrożenia czegoś takiego. Ale idąc tropem, znalazłem jeszcze bardziej wypasowy serwis, ale chyba drożej mi wyjdzie: http://www.gomez.com - tam to jest przekozacko rozwiążane :-)

Offline

 

#13  2009-05-27 21:52:54

  mariaczi - Użytkownik

mariaczi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-10-02

Re: Monitoring sieci/usług

[quote=Grzeslaw]Myślałem tak tu teraz zrobić, ale serwerki mam teraz zagranicami, i cięzko byłoby spiąć to z polskim telefonem komórkowym, Także chyba ten serwer powiadomieniasms.pl moge dalej wykorzystac, bo to działa tak, że on wysyła maila, a jak podasz specjalny numer to smsa, i to działa również za granicą także spełnia moje oczekiwania[/quote]
Jeśli masz numer telefonu w PLUSie możesz wysłać mail po numer fonu ([url]http://www.plusgsm.pl/bramkasms/email-sms.asp?sa=0[/url]) i dostaniesz SMSa :)

Offline

 

#14  2009-05-27 22:36:29

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

A jak masz w orange tak samo, tylko najpierw musisz mieć utworzone konto.
Ja jakiś czas temu bawiłem się podłączeniem karty GSM pod Debiana. Zrobiłem to za pomocą SE K500i i jakiegoś modułu do wysyłania sms i bez problemu z konsoli wysyłałem sms.

Offline

 

#15  2009-06-04 14:10:56

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Monitoring sieci/usług

mam heyah, a tam nie ma żadnej bramki freewarowej niestety.

Offline

 

#16  2009-06-04 16:56:56

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

Polecam zakupić jakiegoś SE Kabelek i masz własną niezależny komunikowanie. Aby tylko sieć GSM działała. :)

Ostatnio edytowany przez djjanek (2009-06-04 16:57:09)

Offline

 

#17  2009-06-08 00:19:13

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Monitoring sieci/usług

jakiegoś SE ?

Offline

 

#18  2009-06-08 01:43:55

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Monitoring sieci/usług

jest pakiet sms-pl wysylajacy smsy do polskich operatorow za frajer ( pewnie mozna kozystac z kona i platnej bramki ery), wszystko sie robi za pomoca terminala oczywiscie ;]

SE - sony ericsson.


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#19  2009-06-09 12:35:00

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Monitoring sieci/usług

No to tak spoko można sobie podpiąć koma pod kompa i z niego słać sms, ale pakiet sms-pl obsluguje bramki idei ery, plusa ale heyah nie bardzo chyba co, A mi właśnie na takim rozwiązaniu zalezy, aby nie płacić za sms ;-)

Offline

 

#20  2009-06-09 18:41:08

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Monitoring sieci/usług

Dzisiaj można kupić jakieś pakiety tak aby płacić bardzo mało za sms z numeru na numer. A co do pakietu sms-pl to trzeba mieć neta a to nie zawsze jest możliwe a po drugie nieraz trzeba zasygnalizować że właśnie nie ma neta :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.022 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00019 SET CHARSET latin2
0.00010 SET NAMES latin2
0.00183 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.220.157.151' WHERE u.id=1
0.00121 UPDATE punbb_online SET logged=1716113041 WHERE ident='18.220.157.151'
0.00070 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716112741
0.00103 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=120605
0.00540 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=13803 ORDER BY posted
0.00142 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=13803 AND t.moved_to IS NULL
0.00018 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00237 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=13803 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00215 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=13803
Total query time: 0.01658 s