Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-08-31 15:09:16

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Czy znacie może przepisy regulujące potwierdzenie kopii dokumentu elektronicznego od obywateli RP. nie chodzi mi tu o same dokumenty "pisane" lecz bardziej o dane cyfrowe takie jak pliki dźwiękowe zdjęcia itp. Najbardziej jednak chodzi mi o te pierwsze.  Pewna osoba w mojej rodzinie ma pewne problemy związanie z urzędami, interesuje ją dostarczenie kilku plików multimedialnych do UM na płycie, do plików tych porobiłem więc sumy kontrolne i na tym etapie zakończyła się moja wiedza na temat tworzenia kopii i zabezpieczenia plików na wszelki wypadek.

Kto powinien poświadczyć kopie czy może to być zwykła sekretarka(w co wątpie), czy raczej musi to być informatyk zatrudniony w UM, Kto powinien się martwić takim poręczeniem, ja czy urząd.

Wiem że mała sieczka z tego postu wyszła ale naprawdę zastanawia mnie czy urząd ma prawo powiedzieć mi w tej chwili nie ma nikogo kto mógłby tą kopię poręczyć, czy może jest to jego psim obowiązkiem i musi kogoś z pod ziemi choćby wyciągnąć aby mi ta kopie poręczyć.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#2  2009-08-31 16:34:28

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Jedyny akt prawny z tym związany, to ustawa o podpisie elektronicznym [url]http://ipsec.pl/podpis_elektroniczny/ustawa_o_podpisie_elektronicznym.pdf[/url] niestety jest to rozwiązanie względnie drogie 300-370 zł (zależy czego dotyczy dana sprawa) [url]http://www.certum.pl/certum/cert,oferta_certum_standardowy.xml[/url]

Innym rozwiązaniem jest złożenie w sekretariacie płytki cd z plikami i ich sumami kontrolnymi wraz z pismem (w 2 egz.) o treści:

Kod:

imię i nazwisko           miejscowość, data
adres
fima



W związku z (okoliczności/sprawa), (podaję/przesyłam) w załączeniu płytę CD z plikami multimedialnymi w formacie (nazwa formatu) o następujących nazwach:

aaaa
bbbb
ccccc

oraz plikiem z sumami kontrolnymi w formacie md5 o nazwie sumy_kontrolne.txt

pliki te maja następujące sumy kontrolne md5, patrz plik sumy_kontrolne.txt, w załączonym CD:
nazwa pliku     suma kontrolna
aaaaa      suma_aaaa
bbbbb     suma_bbbb
ccccc     suma_ccccc

                                      z poważaniem:
                                      (podpis)

Pismo w 2 egzemplarzach, na Twoim egzemplarzu sekretarka ma wbić pieczęć z datą i podpisem przyjmującego (tzw. wpływówka), oczywiście zabierasz ten egzemplarz jako potwierdzenie złożenia :-)

Offline

 

#3  2009-08-31 18:00:12

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Dzięki za odpowiedź właśnie w ten sposób zamierzałem zrobić, z tym że chodziło mi raczej o poświadczenie zgodności sum kontrolnych plików z dokumentem który opisałeś przez urząd w momencie odbioru płyty i tegoż dokumentu. Stąd też pytanie odnośnie urzędowych informatyków, czy muszą oni na wyraźną prośbę sprawdzić zgodność sum kontrolnych plików umieszczonych na płycie?


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#4  2009-08-31 21:09:26

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Na wyraźną prośbę kogo? Składającego? - przecież on wie co składa. Przyjmującego? - to problem urzędu, przyjąć muszą, jak nie mają odpowiedniego sprzętu lub ludzi - niech kupią lub zatrudnią!

Zresztą składający daje jeden dokument w formie papierowej plus załącznik w postaci płyty CD, czemu urząd ma sprawdzać jego autentyczność, przecież składający poświadcza go (poprzez podpis) że jest autentyczny?

Offline

 

#5  2009-09-01 18:34:55

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

To się zdaje nazywa potwierdzeniem odbioru kopii ...w przypadku gdyby mi udowodniono że złożyłem dokumenty niezgodny z opisem zdaje się, że mogę zostać oskarżony o ich fałszowane, jeśli nawet nie, mogę zostać oskarżony o manipulację i sprawa którą chciałbym załatwić zostanie co prawda załatwiona lecz nie po mojej myśli.  Na nic mi zatem drukowany listing sum kontrolnych, jeśli pliki na płycie takich sum nie mają. Po to mi właśnie potwierdzenie.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#6  2009-09-01 19:21:01

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Na nic mi zatem drukowany listing sum kontrolnych, jeśli pliki na płycie takich sum nie mają. Po to mi właśnie potwierdzenie.[/quote]
To umieść na CD plik testowy z sumami, jak pisałem w drugim poście.

Zakładam, że te pliki na CD są/będą identyczne z oryginalnymi. Z drugiej strony, jak pliki multimedialne mogą być niezgodne z opisem? Np. Jesli są tam nagrane oświadczenia jakiś osób, to lepiej przedstawić je w formie papierowej z podpisami.

Offline

 

#7  2009-09-01 19:49:59

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Niezgodne z opisem czyli sumami kontrolnymi które je opisują i  pozostałymi dokumentami jakie zostaną złożone, a tyczą się sprawy. Umieszczenie pliku txt z sumami uważam za oczywiste, lecz nie jest to jednak potwierdzenie zgodności z właściwymi plikami, których tyczą się sumy kontrolne, równie dobrze można tam by było umieścić błędne sumy.

Tak to jest jak się wszystko rozkłada na czynniki pierwsze.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#8  2009-09-01 21:27:13

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

To z drugiej strony. Nie przejmować się jakimiś sumami kontrolnymi plików, po prostu trzeba złożyć pismo przewodnie z płytą CD i tyle. Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze.

Offline

 

#9  2009-09-01 21:53:28

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Dokumenty Elektroniczne a potwierdzenie kopii

Zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym, KAŻDY urząd ma mieć elektroniczny urząd podawczy. http://www.certum.pl/certum/cert,oferta_EDA.xml
Myślę że to jest rozwiązanie. Jeśli Twój urząd tego nie ma, to oj wielkie bubu (można im zrobić)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00017 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00149 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.238.62.119' WHERE u.id=1
0.00107 UPDATE punbb_online SET logged=1711647711 WHERE ident='3.238.62.119'
0.00074 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711647411
0.00093 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=127048
0.00113 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=14892 ORDER BY posted
0.00073 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=14892 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00139 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=14892 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00131 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=14892
Total query time: 0.00911 s