Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam.
Dotychczas posiadałem jedno konto - swoje. Zaszła jednak potrzeba i musiałem utworzyć osobne konto dla drugiej osoby. Szybko wskok do konsoli, adduser i konto gotowe. Użytkownik zalogował się poprawnie, przywitało go defaultowe ustawienie konta, lecz tu szok. Używam GNOME, więc gdy osoba ta rozwinęła zakładkę "Programy", przywitał mnie mały szok - wszystkie moje zainstalowane aplikacje są do jego użytku, ponieważ są widoczne :-/ Czy da się jakoś je ukryć przed innymi kontami? Powiedzmy, że jestem administratorem komputera i mam zainstalowane parę aplikacji administratorskich - nie mam zamiaru, by inny użytkownik tej stacji roboczej miał do nich wgląd, bo pojawiają mu się w pasku aplikacji. Rozwiązaniem jest po części modyfikacja poprzez alacarte, jednak jeśli ktoś jest troszkę bardziej myślący, przywróci je sobie ponownie. Czy jest jakiś sposób, by aplikacje użytkownika A, nie były widoczne dla użytkownika B? Dobrze byłoby, gdyby można było ukrywać pojedyncze aplikacje.
Offline
administratorskich[/quote]
Znaczy dla roota? Trzymaj je w [tt](/usr)/sbin[/tt] zamiast [tt](/usr)/bin[/tt]. Wskazówka: [tt]$PATH[/tt].
Możesz też (lub: i) nadać odpowiednie prawa zakazujące uruchamiania użytkownikom spoza pewnej grupy.Ostatnio edytowany przez azhag (2009-09-06 15:39:56)
Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712
Offline
Z tymi narzędziami administratorskimi to był tylko przykład - niemniej dziękuję za poradę. Chodzi o to, że instaluję aplikację XYZ, której aktywator pojawia mi się w menu "Programy". Nie chcę natomiast, by ta sama aplikacja pojawiała się w menu użytkownika B. Krótko mówiąc - tylko ja widzę w menu zainstalowaną aplikację XYZ - nikt inny.
Offline
Może po prostu usuń je z paska temu użytkowikowi :) i z pulpitu...
Offline
Też nad tym myślałem, ale jeśli usunę je w alacarte lub odkreślę, to to samo stanie się z moim paskiem programów (chyba - nie testowałem, to tylko domysł na bazie obecnych doświadczeń). Owszem - też jest to rozwiązanie, ale jakoś nie chce mi się wierzyć (znając GNU/Linux), że nie ma lepszego rozwiązania :-)
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-06 15:54:28)
Offline
Możesz pokazać listę plików zainstalowanego programu? Jeśli zainstalowałeś pakiet deb:
dpkg -L pakiet
Bo nie bardzo rozumiem co i gdzie zainstalowałeś.
Offline
Nie omawiamy teraz tego na żadnej konkretnej aplikacji. Powiedzmy, że zainstalowałem program PlayOnLinux. Program się zainstalował, a jego aktywator utworzył w Programy-->Gry-->PlayOnLinux. OK, tylko że instalowałem to na swoim koncie, a aktywator tej aplikacji będzie widoczny w tym samym menu dla użytkownika B. Mnie chodzi o to jak sprawić, by aktywatory programów które instalowałem, były tylko w moim menu (menu Programy w GNOME), a nie równocześnie w menu użytkownika B. Po prostu zainstalowane aplikacje, znajdujące się w menu, widoczne są też w menu każdego innego użytkownika. Ja chcę zrobić tak, że co na moim koncie to na moim - a nie wszystkich. Chcę zainstalować aplikację np. Inkscape i chcę od niej aktywator tylko w moim menu Programy-->Grafika-->Inkscape. W chwili obecnej zainstalowany Inkscape będzie widoczny w menu każdego użytkownika.
Defaultowo chciałem, aby każde nowe konto posiadało w menu widoczne programy takie jak Iceweasel i komunikator. Utworzony user posiada natomiast w menu wszystkie programy, które JA mam zainstalowane i będzie widział każdy, który zainstaluję w przyszłości. Nie chcę współdzielonego menu Programy. Każdy user ma mieć osobny. W Windows jeśli dobrze pamiętam, każde konto miało osobne menu start dla każdego usera. Ja też chciałbym, aby każdy user miał swoje osobne menu a aplikacjami.
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-06 16:14:49)
Offline
Nie wiem po co coś ukrywać; gościu na przykład nie zobaczy Twojej historii w psi, bo to jest zapisywane w ~, ale zawsze możesz zrobić coś takiego. Tworzysz grupę powiedzmy 'vipy' i do tej grupy dodajesz siebie.
Teraz powiedzmy że nie chcesz udostępnić kolesiowi programu ssh:
[tt]-rwx r-x --- 1 root vipy 288K 2009-08-26 09:33 /usr/bin/ssh[/tt]
Program jest, gość go widzi, ale nie wykona.
Offline
OK, ale mnie chodzi o to, że co z tego, że on nie zobaczy mojej historii, ale zobaczy program PSI którego nie chcę, by widział. Mogę go widzieć ja na swoim koncie "administratorskim", ale nie chcę, by widział go dany user. Chcę sprawić, by nowe konta miały widoczne w menu tylko dany zestaw aplikacji - nie wszystkie, które zainstalowane już są w systemie. A tak w tej chwili to wygląda.
Offline
Czyli rozmawiamy na temat defaultowego menu. To afaik zależy od konfiguracji danego środowiska, ale jest jak najbardziej możliwe.
Offline
Tak - nt. defaultowego menu. Chcę, by nowy user miał w menu dostępne tylko programy takie jak Iceweasel, komunikator internetowy i tylko tyle. Na chwilę obecną nowy użytkownik widzi w jego menu KAŻDY program, który utworzył sobie w menu aktywator, czyli wszystko widzi co zainstalowane. Czy byłby ktoś, kto zna się na takiej konfiguracji w środowisku GNOME?
Offline
A gdzie te „aktywatory” fizycznie się znajdują? Chodzi o [tt]/usr/share/applications/cośtam.desktop[/tt]?
Offline
Prawdę mówiąc nie wiem, bo zawsze do edycji menu używałem gnomowego alacarte.
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-06 16:35:43)
Offline
Chyba azgah dobrze gada; na podstawie tych plików update-menus tworzy menu odpowiednie dla używanego środowiska. Tak sądzę, bo kiedyś wywaliłem sobie ten katalog i przy update-menus mocno się zdziwiłem ;)
Offline
Faktycznie - kompletnie wypadło mi z głowy istnienie tego katalogu :-) Fakt - są w nim wszystkie ikony, które GNOME segreguje sobie w sekcje jak Internet, Grafika etc. Pytanie tylko, jak ładnie skonfigurować takie konto dla usera :-) Bo ustawiać poprzez alacarte np. 10 różnych kont i odkreślać/zakreślać co ma być widać, a ustalić jakieś jedno defaultowe ustawienie, które ma już tylko wybrane aplikacje - to różnica.
[b]EDIT:[/b]
Cóż - edycja gnomowym alacarte jest dla każdego usera osobno. Rzecz zakreślona jako niewidoczna dla usera jest dla niego niewidoczna, widoczna jest natomiast na innym koncie, bo dopiero trzeba to jako niewidoczną opcję ustawić. Zmiany zapisuje gdzieś w obrębie /home usera - muszę tylko dowiedzieć się gdzie. Potem taki pliczek z zestawem wybranych aplikacji wrzucę do tego miejsca w /home innego usera i już menu jest takie, jakie ustaliłem wcześniej. Ustawiać jednak każdemu userowi konto osobno, jest trochę katorżniczym zadaniem, jeśli trzeba by tak konfigurować w jakieś pracowni informatycznej osobne konto dla każdego.
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-06 17:04:01)
Offline
Przerzuć plik do swojego [tt]~/.local/share/applications/[/tt] lub (nie jestem pewien czy ta metoda zadziała) umieść odpowiednio spreparowany (pusty? „zepsuty”?) plik w analogicznym miejscu drugiego użytkownika.
Offline
Widzę, że aktywatory fizycznie znajdują się też w .local/share/applications/menu-xdg. Może nie wszystkie, ale większość. Nic - trzeba będzie po prostu edytować poprzez alacarte, choć to też nie do końca mnie satysfakcjonuje. Na wielkie definiowanie nie jest to pewnie jeszcze to rozwiązanie - np. w firmach czy gabinetach informatycznych - no nie wierzę, że informatyk tam biega i z alacarte każdemu definiuje widoczne aplikacje. Na serwerze zakładane jest konto danego pracownika/ucznia i pewnie jakoś idzie ustalić, jakie ma mieć aplikacje. Potem uczeń/pracownik loguje się na swoim komputerze na to konto i ma już zestaw aplikacji ustalonych. Przynajmniej z tego co wiem, tak zrobić idzie pod systemem Microsoft Windows. Przynajmniej ja tak miałem - wykładowca zakładał konta na serwerze, my się na nie logowaliśmy i mieliśmy ustalone już w starcie wpisy od OpenOffice, Opery etc. Podobnie chcę zrobić z automatu już tutaj - tyle, że konta lokalne :-)
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-06 17:21:01)
Offline
Hmm jak już będziesz wiedział gdzie się ustawia to ustaw jak Ci trzeba i wrzuć gotowego konfa do [b]/etc/skel/[/b] i każdy nowy (l)user będzie miał przygotowane przez Ciebie defaultowe menu.
Offline
1. mozna edytowac globalna konfiguracje systemowa (ta w /usr/share oraz pewne fragmenty w /etc) ... trzaba to tylko robic tradycyjnie, czyli edytujac pliki tekstowe ktorymi sa te "atywatory" (btw. co to wogole za okreslenie)
2. na ta konfiguracje nakladana jest konfiguracja z katalogu $HOME ... to tez sa pliki tekstowe ktore mozna kopiowac pomiedzy userami jak i do wspomnianego /etc/skel/
3. troche o edycji menu (ale dla kde) pisalem http://www.opcode.eu.org/usage_and_config/linux_config/#USAGE_ADVICE_CONFIG:linux_config:kde
Offline
Cóż - wydaje mi się, że /etc/skel będzie wystarczającym rozwiązaniem, i chyba o to mi chodziło (przynajmniej sądzę po tym, jak wygląda to w teorii). Tymczasem drugie konto mogę skonfigurować ręcznie dzięki edytorowi gnomowskiemu (alacarte). /etc/skel wydaje się dobrym pomysłem właśnie na taką masową defaultową konfigurację menu dla hurtowo zakładanych kont.
p.s : aktywator to nazwa używana powszechnie w dystrybucjach jak Ubuntu, Mint i może jakieś tam jeszcze automagiczne dystrybucje. W Windows nazywa się to skrótem - tam aktywatorem :-) Słówko to weszło do mojego słownika:-P
Offline
Strony: 1
Time (s) | Query |
---|---|
0.00012 | SET CHARSET latin2 |
0.00006 | SET NAMES latin2 |
0.00116 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.217.207.112' WHERE u.id=1 |
0.00095 | REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.217.207.112', 1732604974) |
0.00039 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732604674 |
0.00063 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.221.167.11' |
0.00064 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='85.208.96.206' |
0.00045 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=127412 |
0.00005 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=14939 ORDER BY posted |
0.00058 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=14939 AND t.moved_to IS NULL |
0.00005 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00094 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=14939 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00081 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=14939 |
Total query time: 0.00683 s |