Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2010-04-18 10:12:51

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: technikum vs. liceum

[quote=azhag]Wybierz liceum. W technikach dziewczyn jak na lekarstwo. :)[/quote]
Brawo azhag, ale aby być konsekwentnym, musiałby potem pójść na pedagogikę :)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#27  2010-04-18 10:15:21

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: technikum vs. liceum

Ja jestem po Liceum Profilowanym. I teraz wiem, że wybrałbym Technikum.
LP od LO niczym się nie różni, ale jednak uczysz się zawodu. Co z tego, że nie będzie granic i innych takich tworów? Na studiach to i tak zbędna partia materiału pojawiająca się tylko na pierwszym roku. Można ją opanować na studiach (jak ja)

Oczywistym marnowaniem swojego czasu jest robienie technikum informatycznego i pójścia na studia informatyczne. W przypadku informatyki to kompletnie nic nie da. Lepiej za młodu wykonać jakiś dodatkowy zawód, ja zrobiłem technika elektronika... Paradoksalnie bardzo dużo rzeczy pokrywa się tam z informatyką. Ale niebawem będę miał dwa atuty co CV a nie jeden. Żeby nie było - na elektronika szedłem z zerową wiedzą elektroniczną.

W moim mniemaniu do LO idą ludzie, który nie wiedzą co chcą w życiu robić. Materiał tak bardzo się nie różni jednak. W LO jest więcej przedmiotów o których będzie się myśleć "a po jakiego mi to w życiu", a w technikowatych szkołach "teoretycznie będę umieć coś z zawodu X".

Nie wiem jak to wygląda w kraju, ale kombinacja LP+SP (= technikum) daje efekt studiów. Ten sam materiał co na studiach, ale troszkę okrojony.

PS. Są takie technika informatyczne w których uczą jeszcze Pascala. Szczerze radzę uważać gdzie się idzie. (na szczęście innych typów technikum to raczej nie dotyczy, elektronika to elektronika, tak dużo się nie zmienia)

PS 2. Matematyka? A po kiego to komuś? To jakiś mit. Rzeczy na moich studiach nie wymagają matematyki, ale troszkę pomyślunku. A na moim kierunku tej matematyki jest 90%.

PS 3. Co do dziewczyn... Faktycznie ona boją się techniki jak ognia... Ale szkoda by decydowało to o wyborze szkoły. Urządzimy tu podserwis - randka.dug.net.pl i pomożemy :)

PS 4. Po LO łatwiej na studiach? Ciekawe bo to właśnie po LO po pierwszym roku odpada najwięcej studentów :) Reszta się utrzymuje.


Stronka-dom: [url]http://titek.victorygames.pl[/url]
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#28  2010-04-18 10:21:48

  nicramek - Użytkownik

nicramek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-09

Re: technikum vs. liceum

@Zbooj
Znalazłem sobie taki test, ale nie widziałem w jego wyniku rozwiązania mojego problemu. Przynajmniej dowiedziałem się, że mam predyspozycje do bycia artystą.

Ostatnio edytowany przez nicramek (2010-04-18 10:26:46)

Offline

 

#29  2010-04-18 10:30:46

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: technikum vs. liceum

Możesz zalinkować ten konkretny test? :-P

Ostatnio edytowany przez urug (2010-04-18 10:31:55)


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#30  2010-04-18 10:33:39

  nicramek - Użytkownik

nicramek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-09

Re: technikum vs. liceum

Proszę bardzo: http://zawodowe.info/ .

Offline

 

#31  2010-04-18 10:57:14

  matwes - Użytkownik

matwes
Użytkownik
Skąd: Wejherowo
Zarejestrowany: 2010-02-07

Re: technikum vs. liceum

[quote=NIC]PS. Są takie technika informatyczne w których uczą jeszcze Pascala. Szczerze radzę uważać gdzie się idzie. (na szczęście innych typów technikum to raczej nie dotyczy, elektronika to elektronika, tak dużo się nie zmienia)[/quote]
Niestety, pytania z Pascala pojawiają się na części teoretycznej egzaminu zawodowego na technika informatyka (który moim zdaniem jest bardzo łatwy i każda osoba, która choć w niewielkim stopniu interesuje się informatyką powinna go bez problemu zaliczyć) więc mam to na przedmiocie "Programowanie Strukturalne i Obiektowe".

Link do podstawy programowej Technika Informatyka (ehh, mogli by ją odświeżyć - z tego co pamiętam jest ona z 2004 roku): http://www.men.gov.pl/images/stories/zawody/zawody_312_01.pdf


Adept sztuki administracji systemów.

Offline

 

#32  2010-04-18 13:37:12

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: technikum vs. liceum

[quote=bercik]to ma ta przewage ze jezeli chesz sie tym serio zajmowac to szeroko pojmowanej informatyki (zarowno tej naukowej - matematycznej, jak i tej czysto praktycznej - wrecz komputerologii) bedziesz musial sie uczyc caly czas na wlasny rachunek (tak w liceum/technikum, na studiach czy tez po ich skonczeniu)[/quote]
wszystko prawda, z tym, że jeśli interesujesz się komputerami od strony hardwareowej to lepiej kształć się na elektryka. mniejsza konkurencja na ryku pracy i większe zarobki.

osobiście chodziłem do liceum zawodowego i zawsze żałowałem, że nie poszedłem do technikum


linux regd. user #248790

Offline

 

#33  2010-04-18 20:57:55

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: technikum vs. liceum

[quote=nicramek]@Zbooj
Znalazłem sobie taki test, ale nie widziałem w jego wyniku rozwiązania mojego problemu. Przynajmniej dowiedziałem się, że mam predyspozycje do bycia artystą.[/quote]
Musisz więcej tych testów rozwiązać. One nie mówią kim powinieneś być. Dzięki nim poznajesz siebie i to co lubisz. Skoro wyszedłeś na artystę, zatem LO byłoby lepszym rozwiązaniem niż technikum. W technikum możesz się nudzić albo co gorsze frustrować.

Ostatnio edytowany przez Zbooj (2010-04-18 20:58:48)


[url=https://www.youtube.com/watch?v=rNg2Dh6gPkw]Nemo sailing home...[/url]

Offline

 

#34  2010-04-18 21:05:48

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: technikum vs. liceum

LO? a gdzie można po tym pracować?

nie wybieraj szkoły dlatego ze jest fajna. lepiej zastanów się, co będziesz po tej szkole robił.


linux regd. user #248790

Offline

 

#35  2010-04-18 22:48:20

  nicramek - Użytkownik

nicramek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-09

Re: technikum vs. liceum

Nudzenia się obawiam się bardziej w liceum, przedmioty zawodowe wydają mi się być dużo ciekawsze niż sama teoria z liceum. Martwię się jednak o maturę, ponoć po technikum zdawalność matury niższa, ale nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji na temat zdawalności w tym technikum.

Offline

 

#36  2010-04-18 23:07:42

  matwes - Użytkownik

matwes
Użytkownik
Skąd: Wejherowo
Zarejestrowany: 2010-02-07

Re: technikum vs. liceum

Samymi lekcjami w szkole nie przygotujesz się do matury. Musisz dużo w domu nad tym siedzieć.


Adept sztuki administracji systemów.

Offline

 

#37  2010-04-18 23:48:23

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: technikum vs. liceum

[quote=nicramek]Nudzenia się obawiam się bardziej w liceum, przedmioty zawodowe wydają mi się być dużo ciekawsze niż sama teoria z liceum. Martwię się jednak o maturę, ponoć po technikum zdawalność matury niższa, ale nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji na temat zdawalności w tym technikum.[/quote]
Różnie z tym bywa. W technikum w którym się uczę zdawalność matur wyszła na poziomie mocno renomowanych LO.

Offline

 

#38  2010-04-19 06:09:48

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: technikum vs. liceum

Pojawiła się tutaj wzmianka w stylu: matematyka - na co komu ona?

Pragnę zaznaczyc że nie zależnie od tego co się robi, jej obecność jest wymagana i uczenie winno być bardziej priorytetowe, czy na równi z naukami które kształtują nasze oblicze narodowe, jak historia, gdzie o sprawach historii nowoczesnej mówi się tyle co za starych lat, bo czasu nie ma.  Czy polski, co by się nim poprawnie posługiwać. I czytelnie pisać.

btw wszystkie powyższe punkty odnośnie nauczania prawie się udało zrealizować. Prawie, bo jednak zbyt pewny swojej wiedzy nie jestem.

Ale matematyka być musi. Co owszem jest dla mnie bolesne :P ale to inna para kaloszy.

Offline

 

#39  2010-04-19 12:57:21

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: technikum vs. liceum

w technikum jest mało matematyki .... niestety która bardzo się przydaje. Choć jakbym miał możliwość dodatkowej nauki matematyki wybrał bym technikum. Poza tym po technikum od razu masz zawód/tutuł technika i na studiach technicznych jest łatwiej. Ja jestem po technikum i studiach technicznych i powiem wprost na studiach miałem kłopoty z matmą, ale przedmioty techniczne na studiach sie przydały.

Offline

 

#40  2010-04-19 14:11:02

  matwes - Użytkownik

matwes
Użytkownik
Skąd: Wejherowo
Zarejestrowany: 2010-02-07

Re: technikum vs. liceum

Przychodząc do szkoły z wiedzą specjalistyczną zginiesz ucząc się jej podstaw - podam na swoim przykładzie: mam przedmiot "Systemy operacyjne i sieci komputerowe". W 1 klasie musiałem nauczyć się dokładnej budowy systemu operacyjnego i wiedzieć za co każda jego część odpowiada. Typowa pamięciówa, z której większość rzeczy nie przydały mi się do tej pory.

Ostatnio edytowany przez matwes (2010-04-19 14:11:33)


Adept sztuki administracji systemów.

Offline

 

#41  2010-04-19 17:37:11

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: technikum vs. liceum

Osobiście twierdze ze informatyków u nas mnóstwo i są ludzie którzy sie informatykami mianują a ich poziom wiedzy technicznej (nawet po studiach) pozostawia wiele do życzenia.
Ostatnio jeden "informatyk" (Politechnika Śląska, 3 lata doświadczenia zawodowego) polecił mojej znajomej wydrukować tabele a następnie zeskanować kartkę i wkleić obraz tabeli z kartki do Word'a. Taki znalazł sposób na przeklejenie nieco niewymiarowej tabeli Excel'a do Word'a. Poziom tuszu wróżą ze szklanej kuli bo "informatykom" nie chce się zajrzeć przez SNMP do drukarki sieciowej. 4 kolesi na 150 komputerów - "żal".
Nie powiem jaki to zakład, ale powiem, że pracują w nim ludzie którzy zarabiają znacząco więcej niż informatycy, a nawet prezesi, bo skończyli politechnikę na kierunku mechanika maszyn.


[url=https://www.youtube.com/watch?v=rNg2Dh6gPkw]Nemo sailing home...[/url]

Offline

 

#42  2010-04-19 18:34:22

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: technikum vs. liceum

dokładnie. Aby być informatykiem .. robienie tego musi być pasją. Ja nie jestem z zawodu informatykiem a informatyka i systemy operacyjne to moja pasja jak i od niedawna fotografowanie i chce być w tym b. dobry....

p.s. tGR: moje kung-fu jest lepszejsze :P

Offline

 

#43  2010-04-20 01:59:15

  Treadstone - Członek DUG

Treadstone
Członek DUG
Skąd: Chorzów
Zarejestrowany: 2005-09-19

Re: technikum vs. liceum

Generalnie przeciętne liceum lepiej przygotuje Cie do matury niż przeciętne technikum, ale jeżeli miałbym wybierać pomiędzy świetnym liceum a świetnym technikum, z pewnością wybrałbym to drugie.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.021 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00143 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.94.150.98' WHERE u.id=1
0.00127 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.94.150.98', 1711667719)
0.00089 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711667419
0.00070 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=146313
0.00413 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=16637 ORDER BY posted
0.00157 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=16637 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00299 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=16637 ORDER BY p.id LIMIT 25,25
0.00188 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=16637
Total query time: 0.01509 s