Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-08-19 12:04:36

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

Witam :)

Ma ktoś doświadczenia   związane z  odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej  (DVB-T) ?
(Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego co poniżej napiszę.)

O ile wiem odbiornik tv musi mieć  tuner mpeg4 oraz system dolby plus.  Może to być tuner wbudowany
lub zewnętrznie podłączany to  tv.
Do odbioru tego tej telewizji wystarczy standardowa antena (np siatkowa), o ile przebywamy  w miejscu gdzie już są prowadzone
emisje w DVB-T.

lista obszarów :
http://www.telewizja-cyfrowa.com/nadajniki.html   
(Ja mieszkam na zachód od Krakowa ;p)

Mam kilka wątpliwości:
Jak  wygląda sprawa zakłóceń ?
Czy jeśli programy są na tej samej częstotliwości ( i z tego samego nadajnika)
to znaczy ze jeśli jeden program będzie dobrej jakości to inny tez ?
( bo w telewizji analogowej mam tak ze programy są na różnych częstotliwościach
i różna jest ich jakość).

Czy ktoś posiada wiedzę ile docelowo programów ma być emitowanych przez naziemne telewizje cyfrową ?

Jakbym kupował odbiornik tv , to jak rozumiem  ów odbiornik powinien posiadać tuner mpeg4
(a co sądzicie o dodatkowym wejściu na kartę w tv). Jaki 26 caloway lcd byście polecili   ?

A może ktoś kojarzy jak się ma sprawa  z dekoderami mpeg4. Bo ja znalazłem takie za okolo 400 ;/


I kolejna sprawa:Czy ktoś się spotkał z tunerami mpeg4 które są podłączane do kompa na usb...ale
maja oprogramowanie na linuxa  ? 


Z góry dziękuje za odpowiedzi

Ostatnio edytowany przez anonimek (2009-08-19 13:29:53)

Offline

 

#2  2009-08-19 14:15:04

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

1. mpeg4 musi miec na pewno (tak sa kodowene transmisje w Polsce), co do dolby plus to nie wiem
2. powinna wystarczyc zwykla antena ale jaka konkretnie to zalezy od lokanych uwarunkowan (sila sygnalu, widocznosc lub brak widocznosci nadajnika, etc)
3. jakosc odbioru bedzie taka sama dla cego multiplexu, ale poszczegulne kanaly w multiplexie moga roznic sie jakoscia nadawania (stpien kompresji, SD/HD, etc) ... w szczegolnosci na jednym multiplexie moze isc i tv i radio ...
4. w przypadku kiepskiego sygnalu zamiast typowego dla analogu sniezenia bedzie pixelizacja, rwnie, zanik wizji, ...
5. ja bawilem sie tym przy pomocy VLC, karty analogowo-cyfrowej na PCI (medion na saa7134 skromniejsza wersja http://www.allegro.pl/item717225988.html), anteny pokojowej z wzmacniaczem - przy szczesliwym ustawieniu anteny odbieralo bez problemow (jadro 2.6.30)
6. polecam popatrzyc co jest obslugiwane na http://www.linuxtv.org/wiki/


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2009-09-18 14:08:40

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

ZAkupilem taka karte i ...
okazuje sie .. ze po wlozeniu karty to kompa brak obrazu na monitorze . W ogole brak sygnalu
przenoszącego obraz na monitor. Monitor pokazuje napis No signal ;/


ZAstanawiam sie .. gdzie na plycie  MSI K9VGM-V  jest wejscie audio ;/

Ostatnio edytowany przez anonimek (2009-09-18 16:28:24)

Offline

 

#4  2009-09-18 19:48:24

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

Pierwsza sprawa: karta nie musi być mpeg4, bo kodowaniem (dekodowaniem) zajmie sie soft. Mam dwie karty mpeg2 i smigają z kanałami nadawanymi w mpeg2 i hd (jak jeszcze nadawali), ze miło. Jaka antena, to niestety nie wiem, bo ja mieszkam w Śremie, gdzie właśnie stoi antena nadawcza (widzę ją z okna:)), więc mi wystarcza kilka centymetrów drutu. Ja do testowania używałem sobie kaffeine, a docelowo mam mythtv do tego. Ile kanałów będze docelowo też niestety nie pamiętam, ale polecam forum na stronie: emitel.pl .


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#5  2009-09-18 22:54:32

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

[url=http://naziemna.pl/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=6&Itemid=38]http://naziemna.pl/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=6&Itemid=38[/url]

Offline

 

#6  2009-09-18 23:50:53

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

Dziwne  :)
Odberalem analogowa tv  i to pod linuksem.

Ale nie moge znalezc dvb-t. Choc wiem ze na 100% jest  bo odbieram ją na telewizorze :/
Nie wiem kja kw kaffeine skonfigurowac plik dla krakowa ;/
pl-Krakow . Wiem ze nadaje na kanale 25 .
ALe poza tym  niewiele .
Problem tkwi w tym ... jak przeskanowac eter w znalezieniu cyfrowych wiązek ;/
w_scan nic nie pokazuje ;/

Eventualnie  jak wygenerwoac plik  z lista dvb-t dla mplayera ;/
channels.conf. :/

Z analogową tv obszedłem sie w taki sposob :

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=119023#p119023

Ostatnio edytowany przez anonimek (2009-09-18 23:58:04)

Offline

 

#7  2009-09-19 01:03:16

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

[quote=anonimek]ZAkupilem taka karte i ...
okazuje sie .. ze po wlozeniu karty to kompa brak obrazu na monitorze . W ogole brak sygnalu
przenoszącego obraz na monitor. Monitor pokazuje napis No signal ;/[/quote]
ale przeciez za obraz na monitorze to odpowiada karta graficzna a nie tuner rtv ... sprawdz wiec czy
1) nie poruszyles przypadkiem karty graficznej (cos nsie nie obluzowalo itd)
2) nie poruszyles przypadkiem wtyczki monitora (cos nsie nie obluzowalo itd)
3) karta ta nie wywoluje jakis konfliktow na szynie pci (bios piszczy?)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#8  2009-09-19 07:13:04

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

[quote=anonimek]Ale nie moge znalezc dvb-t. Choc wiem ze na 100% jest  bo odbieram ją na telewizorze :/
Nie wiem kja kw kaffeine skonfigurowac plik dla krakowa ;/
pl-Krakow . Wiem ze nadaje na kanale 25 .
ALe poza tym  niewiele .
Problem tkwi w tym ... jak przeskanowac eter w znalezieniu cyfrowych wiązek ;/
w_scan nic nie pokazuje ;/

Eventualnie  jak wygenerwoac plik  z lista dvb-t dla mplayera ;/
channels.conf. :/[/quote]
No właśnie w_scan powinno ładnie generować plik dla mplayera, kaffeine, itd...


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#9  2009-09-19 09:57:20

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

To co mi sie udalo uzyskac, tzn tv analogową i to ze karta ruszyla, to bylo na tymczasowym kompie.

Na tym  kompie nak  ktorym zamierzałem ogladac tv , wciaż to samo ;/ no signal /
Bios wlascie skrzeczy jak wloze te karte tv.


Wtyczki monitora ok. bo jak wyjme karte tv  to sygnal jest .

Karte Graficzna mam wbudowaną.

Ma ktos jakis pomysl ?

Karta to Medion  Tv tuner 7134  V.92 Data/Fax-Modem Dvb-t dvb-s .


plyta glowna MSI  K9VGM-V
Edit :

Wyczyszcielm sloty alkoholem , komp wstal, tv byla :
Wyłaczylem kompa ..i po ponownym właczeniu nie wstal ;/

Ostatnio edytowany przez anonimek (2009-09-19 13:27:25)

Offline

 

#10  2009-09-19 22:35:43

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

wsluchaj sie w te skrzeczenia (ile i jaka sekwencja krotkich i dlugich piskow) i zobacz w instrukcji do plyty glownej co one oznaczaja ...

odnosnie editu - znowu piszczy czy nie?


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2009-09-20 00:55:16

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

znowu skrzeczy i nie wstaje. Doradzono mi  update biosu ..ale to przez ms shita ;/
poki co sie poddaje, chyba ze uda mi sie ten bios jakos zaktualizowac.

Offline

 

#12  2010-07-14 12:09:59

  muszka00 - Nowy użytkownik

muszka00
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-07-14

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

Cześć, proszę Was o pomoc. Szukam karty do obsługi tv cyfrowej. Znalazłam coś takiego: http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,56,telewizje_kablowe/id,646,aston_seca_12_professional_cam.html, czy to w ogóle działa z komputerem?

(Wybaczcie moją nieznajomość tematu, ale nigdy wczesniej nie musiałam sie zajmowac takimi rzeczami)

Offline

 

#13  2010-07-14 19:46:42

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

[quote=muszka00]Cześć, proszę Was o pomoc. Szukam karty do obsługi tv cyfrowej. Znalazłam coś takiego: http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,56,telewizje_kablowe/id,646,aston_seca_12_professional_cam.html, czy to w ogóle działa z komputerem?

(Wybaczcie moją nieznajomość tematu, ale nigdy wczesniej nie musiałam sie zajmowac takimi rzeczami)[/quote]
To wszystko zależy o jaką tv cyfrową chodzi: naziemną (DVB-T), satelitarną (DVB-S) czy kablową (DVB-C). Ten link jest jedynie do czytnika kart abonenckich mówiąc najprościej (ten akurat do Cyfry+), a nie do samej karty umożliwiającej odbiór tv.


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#14  2010-07-17 12:58:02

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Naziemna telewizja cyfrowa | jaki sprzet wybrac

Jakis cholernie drogi ten czytnik, przeciez wiekszosc kart jest jako smart card (choc jak jest z C+ to nie wiem bo nie uzywam). Dodac nalezy ze ogolnie na PC to DVB-T i DVB-S wchodzi w gre.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.018 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00018 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00140 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='54.146.154.243' WHERE u.id=1
0.00130 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '54.146.154.243', 1711654460)
0.00077 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711654160
0.00135 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=151947
0.00006 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=14805 ORDER BY posted
0.00121 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=14805 AND t.moved_to IS NULL
0.00011 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00499 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=14805 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00164 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=14805
Total query time: 0.01305 s