Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-06-05 16:02:44

  tomek-wawa - Użytkownik

tomek-wawa
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-06

Nie moge odinstalować programów

Witam wszystkich,mam taki problem,że nie mogę odinstalować programów.takich jak: ekiga czy empathy,przy próbie zaznaczenia do całkowitego usunięcia wyskakuje mi komunikat,że muszę usunąć całego gnoma :) mam dwa komputery w Debianem 6 i na jednym jest możliwość logowania na konto roota i każdy program mogę odinstalować,a na drugim jest bez logowania na konto roota i jest taki problem, czy ktoś może pomóc ?

Offline

 

#2  2011-06-05 16:05:02

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Wrzuć tutaj ten komunikat wraz z poleceniem. Odnośnie logowania na roota — chodzi Ci o logowanie w trybie graficznym?


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#3  2011-06-05 16:53:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie moge odinstalować programów

Prawdopodobnie synaptic chce wywalic metapakiet gnome-desktop (czy jakiś podobny).

Na przyszłość radziłbym nie instalowac metapakietów w stylu gnome-core itp, tylko instalować programy, które używamy, np dla Gnome: gnome-session, metacity, nautilus, gnome-panel, gnome-utils, gnome-control-center, gnome-system-tools - w zależnościach zaciągnie się pratycznie całe Gnome, bez sporej części zbędnego cholesterolu.

W je chwili radziłbym usunąć metapakiet gnome (albo całe Gnome), i zainstalować/przeinstalować programy, które podałem wyżej, i powinno być ok.
Jakby jakiegoś programu brakowało, zawsze można doinstalować sensors-applet, bluemana, system-config-printer i setkę innych.
Potrzebna myszka i Synaptic.
Jakbyś przez przypadek wywalił Synaptica,to zainstalujesz go przez

Kod:

apt-get install synapitc

- jako root.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-07 20:44:42)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2011-06-06 01:37:55

  tomek-wawa - Użytkownik

tomek-wawa
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Zainstalowałem wszystko z netinst i wybrałem środowisko graficzne jako GNOME i przy instalacji dałem brak możliwości logowania się na koto roota,w drugim systemie mam możliwość logowania na konto roota i nie mam żadnych problemów z wywalaniem zbędnych programów,a instalacja była taka sama,tylko w pierwszym przypadku wybrałem brak możliwości logowania na konto roota, a w drugim przypadku dałem tą możliwość,uważam,że coś jest nie tak,bo teraz muszę kombinować,żeby wywalić parę zbędnych programów.

Offline

 

#5  2011-06-06 01:51:40

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie moge odinstalować programów

[quote=tomek-wawa]i przy instalacji dałem brak możliwości logowania się na koto roota[/quote]
RTFM

Kod:

man sudo
man su

To by było na tyle
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2011-06-06 07:24:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Podasz ten komunikat wraz z poleceniem czy mamy się domyślać czego i w jaki sposób używasz?


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#7  2011-06-07 20:24:13

  tomek-wawa - Użytkownik

tomek-wawa
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-06

Re: Nie moge odinstalować programów

używam gnoma z synaptikiem,zainstaluj sobie Debiana z gnomem i przy instalacji wybierz brak możliwości logowania na konto roota i w trybie graficznym odpal synaptica i spróbuj odinstalować jakiś zbędny program i zobaczysz co ci wyskoczy :)

Offline

 

#8  2011-06-07 20:38:06

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

[quote=tomek-wawa]zainstaluj sobie Debiana z gnomem i przy instalacji wybierz brak możliwości logowania na konto roota i w trybie graficznym odpal synaptica i spróbuj odinstalować jakiś zbędny program i zobaczysz co ci wyskoczy :)[/quote]
OK, minutkę… Tylko znajdę jakiś wolny dysk, pobiorę obraz itp. W międzyczasie pozmieniaj statusy pakietom których nie chcesz usuwać wraz z tym co chcesz usunąć. Dla apt-get: [tt]apt-get install pakiet[/tt], dla aptitude: [tt]aptitude unmarkauto pakiet[/tt]. W samym synapticu nie wiem czy jest taka opcja.

A najlepiej po prostu zrób całość z konsoli. Usuń najpierw co chcesz:

Kod:

apt-get purge pakiet

Będziesz miał potem trochę pakietów oznaczonych jako niepotrzebne, zmienisz im status przez:

Kod:

apt-get install pakiet

[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#9  2011-06-08 18:03:52

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Nie moge odinstalować programów

W instalatorze istnieje możliwość wyłączenia logowania na administratora w trybie zaawansowanym.

Efekt tego jest taki jak w Ubuntu - Administratora zastępuje sudo u wyznaczonych użytkowników

Aby odblokować konto root musisz zmienić hasło dla roota:

Kod:

sudo passwd root

linux register user: 484281
"[i]It's great to be here. It's great to be anywhere[/i]"
[b]Keith Richards[/b]

Offline

 

#10  2011-06-08 19:43:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie moge odinstalować programów

[quote=thalcave].......

Aby odblokować konto root musisz zmienić hasło dla roota:

Kod:

sudo passwd root

[/quote]
W zasadzie nie zmienić, tylko ustanowić.
PAM nie pozwoli zalogować użytkownika  z pustym hasłem, w Ubuntu i innych dystrybucjach wyłączenie roota polega na pozostawieniu pustego hasła.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-08 19:43:15)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2011-06-08 20:41:07

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Tylko chyba nie po to wybiera się w instalatorze opcję bez możliwości logowania na konto roota (czy jak to się tam zwie, nie chce mi się sprawdzać teraz) i zarządzanie systemem via sudo, żeby zaraz to konto „aktywować”. ;) Natomiast między tym, a „problemem” z usuwaniem pakietów których autor nie chce usuwać nie widzę żadnego związku — to normalne zachowanie.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#12  2011-06-26 15:36:06

  tomek-wawa - Użytkownik

tomek-wawa
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Nie chce mieć możliwości logowania się na roota,chce tylko usunąć zbędne mi pakiety,a nie mogę tego zrobić,ponieważ przy usunięciu jakiegoś programu chcę się usunąć cały Gnom :)

Offline

 

#13  2011-06-26 15:40:07

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Nie moge odinstalować programów

Więc zmień status pakietom które nie chcesz aby były usuwane.
Już tą poradę dostałeś wyżej.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#14  2011-06-26 15:55:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie moge odinstalować programów

[quote=tomek-wawa]Nie chce mieć możliwości logowania się na roota,chce tylko usunąć zbędne mi pakiety,a nie mogę tego zrobić,ponieważ przy usunięciu jakiegoś programu chcę się usunąć cały Gnom :)[/quote]
A w czym problem?

Przecież to są paczki.

A Ty nie rozumiesz jednej zasady działania paczek:
Instalujesz tzw metapakiet, który nie jest programem, tylko powoduje zainstalowanie np takiego środowiska jak Gnome, czy KDE.
Potem wyrzucasz jeden program, który taki metapakiet ma w zależnośiach, i od razu wylatuje ten metapakiet.
A ponieważ całe Gnome jest zainstalowane jako zależność tego metapakietu, to też chce wylecieć, żeby zaoszczędzić miejsca na dysku.

Metapakiety są dla lameórw, żeby mogli zainstalować całe Gnome jednym poleceniem, i nie płakali na forach.
Poza tym, metapakiet, to największe przekleństwo, jakie można wymyślić.
Wywal w pierony całe Gnome, a zainstaluj sobie xserver-xorg, nautilusa, metacity, gnome-panel, gnome-utils i totema, i będziesz miał zainstalowane Gnome.

Wtedy nie będzie wylatywać przy jednym nieważnym programie, chyba że spróbujesz wywalić np pythona, albo gtk+.
Tylko pozostałych 20 czy 50 programów instaluje się wtedy ręcznie - poprzez kilka kliknięć w Synapticu - dla każdego programu.

To cała filozofia, żadna magia.

To by było na tyle
;-)

PS:
Pisalem do Istoty rozumnej gatunku Homo Sapiens.
Ile ta Istota zrozumie, z tego co napisałem, to już jej indywidualna  sprawa.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-26 15:56:17)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#15  2011-06-26 16:17:41

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

[quote=Jacekalex]Metapakiety są dla lameórw, żeby mogli zainstalować całe Gnome jednym poleceniem, i nie płakali na forach.
Poza tym, metapakiet, to największe przekleństwo, jakie można wymyślić.[/quote]
O, a ja myślałem, że są dla ludzi którym szkoda czasu na dłubanie w systemie. Śmiem nawet twierdzić, że metapakiety są ok.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#16  2011-06-26 16:28:38

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie moge odinstalować programów

To może napiszesz, dlaczego mnie z Debiana nic nie wylatuje bez powodu, a Autorowi wątku chce wywalić cale Gnome?

Ja wiem, ze można, ze jest dpkg-divert, jest aptitude-hold, jest jeszcze 10 innych narzędzi, jest opcja zaznaczenia w Synapticu, jako zainstalowany ręcznie.
Co nie zmienia faktu, że takie oznacznanie i zmienianie statusu ma 2 zalety:
Trzeba wiedzieć, gdzie to zaznaczyć, ergo, nieźle poznać mechanizm aptitude czy apt-get.
Znać procedurę takiego działania, żeby wynik był taki, jak oczekujemy.

A jak instaluję czy Ubuntu, czy Debiana w g schematu - sama konsola, wyłączenie polecanych, a potem apt-get install xserwer, metacity, synaptic, itp, to jeszcze nigdy nie musialem szukać, gdzie sięz zmienia jakieś statusy pakietu.
Ani tego uczyć.

Instakluję co potrzebuję, i dziala, tak, jak ma dzialać.
Problemów brak.....
To wszystko......

Nie sposób tutaj nie wspomnieć, jak Ilin na Gentoo [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=159660#p159660]Gnome instalował[/url], szczegóły w szkole rodzenia ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-26 16:32:35)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#17  2011-06-26 16:47:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Przecież Ty nie jesteś użytkownikiem któremu szkoda czasu na dłubanie w systemie. Heh, Ty chyba sporo czasu na to właśnie poświęcasz. Żeby nie było, sam też czasem dłubię dla samego dłubania. ;) Jest jednak mnóstwo ludzi, których to kompletnie nie interesuje — ludzi których Ty nazywasz „lamerami” — i to zwłaszcza dla nich są metapakiety. Dla nich Debian w wersji stable i metapakiety są jak najbardziej w porządku — łatwo zainstalować, zapomnieć… ma po prostu działać.

[quote=Jacekalex]Nie sposób tutaj nie wspomnieć, jak Ilin na Gentoo [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=159660#p159660]Gnome instalował[/url], szczegóły w szkole rodzenia ;)[/quote]
Uwalone ebuildy w stable? ;) Faktycznie, w Gentoo zawsze jest pod górę.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#18  2011-06-26 17:14:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie moge odinstalować programów

Kod:

metapakiety są jak najbardziej w porządku — łatwo zainstalować, zapomnieć… ma po prostu działać

Pod warunkiem jednak, że jakiś mądrala nie wpakuje w zależnościach metapakietu np pulseaudio, gruba w wersji alfa, czy np network-managera.

Wiem,że to raczej w Ubuntu takie klocki, ale nawet w stabilnym Debianie, developerzy nie są jasnowidzami, żeby przewidzieć wszystkie gusta i wymagania.
A potem ktoś odinstaluje jeden nieważny programik, a od tego leci całe Gnome.

Najprostszy sposób, dla użytkownika, który zna trochę system, ale nie zna wszystkichi trików z aptitude czy dpkg, to unikać w miarę możlowści metapakietów.

Z resztą np nautilus i gnome-utils to też są całkiem dobre metapakiety.
Tak samo dobre, jak każde inne, tylko trzeba je w ten sposób użyć.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-26 17:14:46)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#19  2011-09-22 18:22:29

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Nie moge odinstalować programów

Może trochę...kilka miesięcy po czasie, ale właśnie na to trafiłem. Tak dla potomności, to tutaj jest odpowiedź na pytanie:
http://bloglinux.pl/2011/02/usuwanie-metapaczek-debian-lmde/

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011-09-22 18:24:18)


Linux Registered user 437054

Offline

 

#20  2011-09-22 18:26:17

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie moge odinstalować programów

Ależ odpowiedź już dawno padła — post 8. :P


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.015 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00020 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00121 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.16.147.124' WHERE u.id=1
0.00081 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.16.147.124', 1714252316)
0.00057 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714252016
0.00095 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=181710
0.00293 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=19102 ORDER BY posted
0.00121 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=19102 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00135 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=19102 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00106 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=19102
Total query time: 0.01041 s