Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-11-04 18:29:00

  dasm - Użytkownik

dasm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-11-04

[solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

Posiadam dwa komputery wyposażone w Linux Mint Debian Edition, z zainstalowanym network-managerem. Network-Manager zainstalowany jest na komputerach z powodu korzystania z internetu modemowego via Huawei E220. Do czasu posiadania na 'serwerze' (komp domyślnie dzielący łącze) Ubuntu 11.04 udostępnianie działało bezproblemowo. Wystarczyło podpiąć kabel ethernetowy, a komputery automatycznie nawiązywały połączenie. Po upgrade do Ubu11.10 pojawiło się sporo problemów, m.in. z network-managerem, co przechyliło szalę i przeinstalowałem system na LMDE. Od tego czasu nie mogę udostępnić łącza w żadną stronę. Ani laptop->PC, ani PC->laptop.
Linux Mint Debian Edition to aktualny testowy Debian, z 'przymrożonymi' pakietami na okres ~miesiąca. W obu kompach, po zauważeniu problemów z NM zrobiłem upgrade do NM z Sida:

Kod:

dariusz@linux ~/apps/filmaster/reloaded/film20 $ dpkg -l | grep network-manager
ii  network-manager                          0.9.0-2                           network management framework (daemon and userspace tools)
ii  network-manager-gnome                    0.9.0-2                           network management framework (GNOME frontend)
ii  network-manager-pptp                     0.9.0-2                           network management framework (PPTP plugin core)
ii  network-manager-pptp-gnome               0.9.0-2                           network management framework (PPTP plugin GNOME GUI)
----
dariusz@linux ~/apps/filmaster/reloaded/film20 $ dpkg -l | grep nm
ii  libnm-glib-vpn1                          0.9.0-2                           network management framework (GLib VPN shared library)
ii  libnm-glib2                              0.8.4.0-2                         network management framework (GLib shared library)
ii  libnm-glib4                              0.9.0-2                           network management framework (GLib shared library)
ii  libnm-util1                              0.8.4.0-2                         network management framework (shared library)
ii  libnm-util2                              0.9.0-2                           network management framework (shared library)
----
dariusz@linux ~/apps/filmaster/reloaded/film20 $ dpkg -l | grep dnsmasq
rc  dnsmasq                                  2.57-1                            A small caching DNS proxy and DHCP/TFTP server
ii  dnsmasq-base                             2.57-1                            A small caching DNS proxy and DHCP/TFTP server

Połączenie komputerów bez udostępniania łącza działa poprawnie, bo w przypadku spięcia obu kablem, mogę logować się po ssh w obie strony. Po zalogowaniu się na komputer z aktualnie podpiętym Internetem, bezproblemowo mogę pingać do sieci. Przy próbie zrobienia tego samego z 'drugiego' kompa, ping wydaje się zawieszać.

Kod:

dariusz@linux ~/apps/filmaster/reloaded/film20 $ ping google.pl
PING google.pl (209.85.148.104) 56(84) bytes of data.

Odinstalowanie network-managera raczej nie wchodzi w grę, z powodu korzystania z mobilnego Internetu (wicd nie wspiera Internetu via modem) oraz z powodu korzystania z szyfrowanego łącza wifi na laptopie.

Sam network-manager też nie jest idealny, bo czasami łączenie z netem działa bezproblemowo, tzn. po podpięciu modemu od razu zaskakuje, a czasami konieczne jest podłączenie/odłączenie modemu kilkakrotnie i oczekiwanie na właściwą fazę księżyca oraz słońca w zestawieniu z wiatrem wiejącym ze wschodu na północ, pod warunkiem, że temperatura na dworze wynosi 5*C +/- 0.5*C.

Znajdzie się ktoś, kto podpowie dlaczego nie działa? :)

Ostatnio edytowany przez dasm (2011-11-09 19:42:55)

Offline

 

#2  2011-11-04 20:01:20

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

Moim zdaniem nie potrzebujesz ani NM ani Wicd, do modemu Huawei jest WvDial, i działa, a sam konfig - to kilka linijek, - w dodatku na forum masz gotowe konfigi.

W dodatku, na pytanie, dlaczego nie działa, zapytam, dlaczego wymagasz, żeby działało,
jeśli NM czasami działa, czasami nie działa, ale najczęściej miewał (u mnie), kłopoty z połączeniem po kablu z DHCP.

Lepiej wywal NM w diabły, i skonfiguruj sieć, jak należy.
Instrukcję do Huaweia masz tutaj: http://dug.net.pl/tekst/132/huawei_e122___instalacja_i_obsluga_modemu_3g/

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-11-19 06:02:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2011-11-04 20:04:26

  dasm - Użytkownik

dasm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-11-04

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

[b]@Jacekalex[/b] o możliwości korzystania z wvdial to wiem, bo korzystam wtedy, gdy nie połączy się via NM. Jednak ja chciałbym używać NM do udostępniania netu, bo pomimo swoich wad pozwala mi na automatyczne łączenie się z wifi, czy po dhcp gdy jest to potrzebne, a nie będę siedział nad konsolą za każdym razem, gdy pójdę w nowe miejsce.

A dlaczego wymagam, żeby działał? Bo działał do czasu Ubu11.10, więc zakładam, że powinien działać nadal.

Offline

 

#4  2011-11-04 20:31:28

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

Zapomnij o działaniu modemu na tej wersji nm, jedyne co może pomóc do cofnięcie wersji do tej ze stabilnej gałęzi debiana.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#5  2011-11-04 21:08:04

  dasm - Użytkownik

dasm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-11-04

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

[b]@mati75[/b] rzeczywiście downgrade do 0.8.1 pomógł, bo XFCE nie zdążyło pulpitu wyświetlić, a już net był podłączony. Zaraz sprawdzę jak z udostępnianiem internetu.

Offline

 

#6  2011-11-09 19:42:05

  dasm - Użytkownik

dasm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-11-04

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

Zrezygnowałem z downgrade Network-Managera do wersji 0.8.1, gdyż pomimo tego, że za pierwszym razem zaskoczył, to za kolejnymi bywało już różnie. Jednak nie o tym miał być ten wątek, a o udostępnianiu łącza z wykorzystaniem NM.
Pokombinowałem trochę, namieszałem co nieco i udostępnianie działa, a przy okazji ustawiłem automatyczne wdzwanianie modemu bez korzystania z zewnętrznych skryptów czy wzmiankowanego NM.

[b]Krótkie HOW-TO:[/b]
Przede wszystkim, z nieznanych mi powodów NM nie poustawiał sobie właściwych parametrów do dzielenia Internetu, co miał w zwyczaju wcześniej. By jednak temu zaradzić, konieczne było kilka działań. Zacząłem od włączenia forwardu na 'serwerze':

Kod:

echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Następnie, ustawienie forwardu przez MASQUERADE:

Kod:

iptables -t nat -A POSTROUTING -o ethX -j MASQUERADE

W moim przypadku ethX to ppp0, bo właśnie z modemu dzielę łączę. By za każdym razem nie bawić się w dodawanie odpowiedniej regułki do iptables, skorzystałem z:

Kod:

iptables-save > /etc/network/iptables.rules

a reguły ustawiłem na automatyczne przywracanie, gdy podepnę się pod kabel i kartę sieciową eth1

Kod:

# The primary network interface
allow-hotplug eth1
iface eth1 inet dhcp
        pre-up iptables-restore < /etc/network/iptables.rules

Dzięki temu mam automatycznie ładowane reguły wraz z przekazywaniem netu. Do pełni szczęścia brakowało mi tylko, żeby "serwer" automatycznie po uruchomieniu, bez żadnych dodatkowych czarów-marów, łączył się z netem. W tym celu do [i]/etc/network/interfaces[/i] dorzuciłem regułkę:

Kod:

# Autoconnect via wvdial
auto ppp0
iface ppp0 inet wvdial

Dla zainteresowanych, konfiguracja wvdial dla modemu Huawei E220 i sieci PLAY
[i]/etc/wvdial.conf[/i]

Kod:

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 57600
Init1 = ATH
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Dial Command = ATD
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "blank"
Password = "blank"
Auto DNS = no

Co najdziwniejsze, teraz nawet NM działa poprawnie, choć do szczęścia nie jest już potrzebny :D

[b]edit:[/b]
Zapomniałem jeszcze o jednej sprawie. Wszelkie How-To do Network-Managera zalecają zainstalowanie paczki [b]dnsmasq-base[/b], a odinstalowanie [b]dnsmasq[/b]. Ja natomiast w takiej konfiguracji miałem problem, gdyż nie istniał plik konfiguracyjny [i]/etc/dnsmasq.d[/i]. Zainstalowałem wspomniany [b]dnsmasq[/b], komunikat o problemach ze startem usługi [b]dnsmasq[/b] zniknął, jak również wszelki problem z dzieleniem netu. Ot, i cała sprawa :)

Ostatnio edytowany przez dasm (2011-11-09 19:45:32)

Offline

 

#7  2011-11-22 10:20:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

[quote="dasm"]Zrezygnowałem z downgrade Network-Managera do wersji 0.8.1, gdyż pomimo tego, że za pierwszym razem zaskoczył, to za kolejnymi bywało już różnie. Jednak nie o tym miał być ten wątek, a o udostępnianiu łącza z wykorzystaniem NM.[/quote]
Dzięki, że posłuchałeś mojej [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=184969#p184969]rady[/url].

Na pocieszenie muszę zaznaczyć, że próby porządnej konfiguracji sieci ze stabilnym  udostępnianiem na inne kompy praktycznie zawsze kończą się wywaleniem Network-Managera.
Ten program jest zbyt wspaniały na takie numery :D

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-11-22 10:20:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2011-11-22 10:35:51

  dasm - Użytkownik

dasm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-11-04

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

[b]@Jacekalex[/b], generalnie Twój pomysł całkowitego wyrugowania NM był dla mnie zbyt drastyczny ;) ponieważ cały czas z niego korzystam m.in. do WIFI. W sumie obecne rozwiązanie nie jest ani pójściem w Twoją stronę, ani całkowitemu zawierzeniu NM, ale wyborem "po środku". Wystarczyło włączyć udostępnianie sieci (uważam, że NM powinien automagicznie sobie je włączyć, gdy wymuszam mu dzielenie łącza) i ustawić maskaradę (czego też ów NM nie zrobił).
Rewelacyjnym rozwiązaniem było jednak wykorzystanie ifconfiga do odpalania wvdial. Wcześniej bawiłem się w zewnętrzne skrypty i wzmiankowanego NM, ale teraz nie muszę już polegać na zawodności NM, bo networking działa super.

Offline

 

#9  2011-11-22 11:54:42

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

W Linuxie obowiązuje stara zasada:
programy, które próbują myśleć za użytkownika, i odpalają demona systemowego do nadzorowania tego czy owego, są dla lamerów, za to zazwyczaj mniej lub bardziej działają na nerwy każdemu, kto chce ze sprzętu wyciągnąć coś więcej, jakąś bardziej zawansowaną konfigurację.
Dlatego większość zawansowanych użytkowników olewa je sikiem prostym, bo jak takie cudo nie działa, to w kilka chwili sobie skonfigurują to czy owo w konsoli, i w plikach konfiguracyjnych, i przez następone kilka lat działa bez kłopotu.

I dlatego prawdziwe demony Linuxowe, jak wpa_supplicant czy pppd praktycznie zawsze działają, a NM tylko czasami.
Kiedy pojawia się błąd w jakimś ważnym module Linuxa, jak sterownik, czy choćby wpa_supplicant, to na wszystkich forach i listach irc jest piekło, i za kilka dni masz poprawioną wersję.

A kiedy NM jest spieprzony (ja przez 4 lata nie widziałem bezbłędnej wersji), to w gruncie rzeczy nikogo specjalnie nie obchodzi, bo taki program jest i tak psu na budę.

Pierwsza zasada:
Umiesz liczyć, licz na Siebie.
Ja do konfiguracji wole skrypty i basha, a super "automagicznych zarządzaczy klikalnych" unnikam jak ognia.
Jedyny program, jaki moim zndaniem warto podłączyć do zarządzania siecia, to gpsd, jak ktoś sie włóczy miedzy hotspotami, trzeba to wtedy oskrypcić, trochę porzeźbić, ale wykonalne.

Do wifi konfigurowanej z palca wystarczy w zupełności wpagui, który przeważnie działa tam, gdzie zarówno NM jak i Wicd dały plamę, a działa głównie dlatego, że nie jest samodzielnym demonem, tylko prostym programem do zarządzania wpa_supplicantem.

Natomiast do modemu 3g/4g wolę albo sam vwdial i skrypty, albo ewentualnie (z graficznych) Kppp - prosty i działajacy program, tak samo do VPN wolę Kvpnc lub Webmina zamiast pięciu cudownych automagicznych ułatwiaczy w stylu NM.

Prosta zasada:
Żaden cudowny demon zarzadzajacy nie jest lepszy od pary brain+bash. :D

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-11-22 11:57:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2011-11-22 12:42:55

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

[quote=Jacekalex]Prosta zasada:
Żaden cudowny demon zarzadzajacy nie jest lepszy od pary brain+bash. :D[/quote]
Jak mniemam udev wywaliłeś już dawno temu?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#11  2011-11-22 12:59:03

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

Udeva mam, ale nie pisałem o udevie, tylko NM, PA, Wicd, i podobnych kfiatkach.
Udev działa, ma się dobrze, poza tym nie zauważyełem u niego tendencji do działania w stylu (udev wie lepiej niż użytkownik), albo coś w typie, nie ważne, ze nie działa,nieważne że uzytkownik już poprawił, ma być jak było wcześniej  i koniec.
Taki numer z /etc/resolv.conf zdecydował o moim stosunku do NM, w Ubuntu 8.04.
Wtedy jeszcze nie wiedziałem, co to w ogóle jest ten NM.

Ale miło, że ktoś to przeczytał :D

Kod:

Żaden cudowny demon zarzadzajacy nie jest lepszy od pary brain+bash. :D

Nigdy nie słyszałem, żeby w komputerze azhaga udev był mądrzejszy od pary Użyszkodnik + $SHELL :xD

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-12-03 14:47:01)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2011-11-22 17:30:57

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Brno, Česko
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

[quote=Jacekalex]I dlatego prawdziwe demony Linuxowe, jak wpa_supplicant czy pppd praktycznie zawsze działają, a NM tylko czasami.[/quote]
„NM czasami [b]nie[/b] działa”, a nie „NM czasami działa”. Różnica w akcentach jest dość istotna.

Widzę że najlepszym podsumowaniem innego wątku, w którym próbowałem wpłynąć na Twoje zachowanie, będzie poniższy dowcip:

Dziennikarka skierowana do biura w Jerozolimie zajmowała mieszkanie z oknami wychodzącymi na słynną Ścianę Płaczu. Szybko zauważyła, że pod Ścianę regularnie przychodzi pewien stary Żyd i żarliwie się modli. Wyczuła dobry materiał na artykuł i pewnego razu podeszła do Żyda zaraz po tym, jak skończył on modlitwę. Przedstawiła się, powiedziała w czym rzecz i rozpoczęła wywiad:
— Przychodzi pan każdego dnia pod Ścianę Płaczu. Od jak dawna pan to robi i o co się pan modli?
Mężczyzna odpowiada:
— Przychodzę tutaj, by się modlić, każdego dnia od 25 lat. Rano modlę się  o pokój na świecie i o braterstwo ludzi. Potem idę do domu, piję filiżankę herbaty, wracam i modlę się o wyeliminowanie chorób i nędzy z ziemi. I o to, co bardzo, bardzo ważne: modlę się o pokój i zrozumienie między Izraelczykami i Palestyńczykami.
Dziennikarka pod ogromnym wrażeniem pyta dalej:
— I co pan czuje, przychodząc tutaj każdego dnia przez 25 lat i modląc się o te wspaniałe, tak ważne i istotne dla nas wszystkich rzeczy?
Starszy mężczyzna odpowiada spokojnie:
— Jakbym, kurwa, gadał do ściany…


Spinnen Essen: [url=http://fluxboxpl.org/portal/]FluxboxPL[/url] [url=http://przepis-na-lo.pl/]Przepis na LibreOffice[/url]

Offline

 

#13  2011-11-22 18:39:53

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [solved] [LMDE] Udostępnianie netu via Network Manager nie działa

Stary kawał, ale dobry.
Co nie zmienia faktu, że każdy system nabiera stabilności, jak ograniczy się do minimum wszystkie pojedyncze punkty awarii, mogące swoją niestabilnoscią zakłócić stabilność cześci lub całości tego systemu.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00155 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.191.33.136' WHERE u.id=1
0.00080 UPDATE punbb_online SET logged=1716043977 WHERE ident='18.191.33.136'
0.00044 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716043677
0.00053 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=186262
0.00143 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=19997 ORDER BY posted
0.00096 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=19997 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00106 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=19997 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00088 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=19997
Total query time: 0.00785 s