Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-04-02 10:02:21

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Problem ten występuje zarówno na openSuse jak i Debianie. Posiadam procesor Phenom II X4 955, a w linuxie wykrywany jest tylko jeden rdzeń. Nie wiem czy to jest spowodowane płytą główną (ASUS M4A88TD-V EVO/USB3), w której może trzeba włączyć/wyłączyć jakąś opcję czy czymś innym.

Offline

 

#2  2012-04-02 10:04:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

W jakim programie pokazuje tylko jeden rdzeń?

Pokaż dla pewności wynik z terminala:

Kod:

grep -i core /proc/cpuinfo

Poza tym standardowo:
Jaka wersja Debiana i jaki kernel, czyli wyniki:

Kod:

lsb_release -a
cat /etc/debian_version
uname -mrs

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-04-02 10:11:20)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2012-04-02 10:50:24

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Brno, Česko
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Czy chodzi jedynie o wykrywanie jednego rdzenia, czy obserwujesz także inne nieprawidłowe zachowania?

Moja Toshiba miała (w sumie to nadal ma) zepsuty BIOS. Dopóki nie podałem odpowiedniej opcji ACPI podczas uruchamiania kernela, system wykrywał jeden rdzeń (zamiast dwóch), źle wykrywał kartę graficzną, marudził o USB i nie działało Wi-Fi. Być może Twój problem jest podobnej natury.


Spinnen Essen: [url=http://fluxboxpl.org/portal/]FluxboxPL[/url] [url=http://przepis-na-lo.pl/]Przepis na LibreOffice[/url]

Offline

 

#4  2012-04-02 11:06:34

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[quote=Jacekalex]W jakim programie pokazuje tylko jeden rdzeń?[/quote]
W terminalu sprawdzałem poprzez cat /proc/cpuinfo
[quote=Jacekalex]Pokaż dla pewności wynik z terminala:

Kod:

grep -i core /proc/cpuinfo

[/quote]
core id: 0
cpu cores: 1
[quote=Jacekalex]Poza tym standardowo:
Jaka wersja Debiana i jaki kernel, czyli wyniki:

Kod:

lsb_release -a
cat /etc/debian_version
uname -mrs

To by było na tyle
;-)[/quote]
Debian 7.0 (wheezy)

Co do instalacji to napiszę jeszcze, że bez komendy noapic nolapic instalacja nie idzie. Po wybraniu install, po chwili zawiesza się komputer i pozostaje mi przycisk RESET na obudowie.

@Minio, chodzi o wykrywanie jednego rdzenia. BIOS aktualizowałem niedawno do najnowszego, bo znajomy mówił, że to przez to mogło być.

Offline

 

#5  2012-04-02 11:06:36

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

A może w biosie ustawiony jest tylko jeden rdzeń? Spróbuj najłatwiej przywrócić domyślne ustawienia w biosie.


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#6  2012-04-02 11:07:49

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[quote=radziojedi]A może w biosie ustawiony jest tylko jeden rdzeń? Spróbuj najłatwiej przywrócić domyślne ustawienia w biosie.[/quote]
Nie ma takiej możliwości. Pod Windowsem wykrywane są 4 rdzenie, a poza tym, nie wydaje mi się, aby płyta umożliwiała mi ustawienie ilości rdzeni.

Offline

 

#7  2012-04-02 11:44:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Spróbowałbym raczej inny kernel (np z Aptosida), bo może obecnie używany nie współgra z biosem.

Względnie, jak potrafisz, to skompiluj własny,wtedy sobie w konfigu kernela ustawisz co trzeba.
Własne jajo daje największe prawdopodobieństwo rowiązania problemu, choć oczywiście prawdopodobieństwo nie oznacza pewności.

Nie wiem, czy ten sterownik  nie pasuje do twojego procka:

Kod:

CONFIG_MK8:

Select this for an AMD Opteron or Athlon64 Hammer-family processor.
Enables use of some extended instructions, and passes appropriate
optimization flags to GCC.

Choć z drugiej strony, kerneli w Debianie i OpenSUSE nie robią idioci, szansa jest tylko w wybraniu typu procesora w  "Processor type and features", i być może kilku innych opcjach związanych z procesorem.
Kernele dystrybucyjne z natury rzeczy są dopasowane do wszystkiego, co produkowano w ciagu ostatnich 15 lat, i ja np w dstrybucnych miałem procesor Generic (uniwersalny driver), a w domowych mam ustawione Core2, i w moim odczuciu trochę lepiej to chodzi.

Ewentualnie tutaj był podobny numer z Xeonem Quad:
http://askubuntu.com/questions/116757/ubuntu-server-11-04-recognize-only-1-core-instead-of-4

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-04-02 11:48:15)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2012-04-02 17:28:03

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[quote=Jacekalex]Spróbowałbym raczej inny kernel (np z Aptosida), bo może obecnie używany nie współgra z biosem.

Względnie, jak potrafisz, to skompiluj własny,wtedy sobie w konfigu kernela ustawisz co trzeba.
Własne jajo daje największe prawdopodobieństwo rowiązania problemu, choć oczywiście prawdopodobieństwo nie oznacza pewności.[/quote]
Takich rzeczy jeszcze nie potrafię. Na razie same podstawy.
[quote=Jacekalex]Choć z drugiej strony, kerneli w Debianie i OpenSUSE nie robią idioci, szansa jest tylko w wybraniu typu procesora w  "Processor type and features", i być może kilku innych opcjach związanych z procesorem.
Kernele dystrybucyjne z natury rzeczy są dopasowane do wszystkiego, co produkowano w ciagu ostatnich 15 lat, i ja np w dstrybucnych miałem procesor Generic (uniwersalny driver), a w domowych mam ustawione Core2, i w moim odczuciu trochę lepiej to chodzi.[/quote]
Właśnie odpaliłem z płyty Mandrive 2011, otworzyłem terminal, wklepałem cat /proc/cpuinfo i cztery rdzenie zostały wykryte. Następnie wykonałem eksperyment, dopisałem do bootowania Mandrivy [b]noapic[/b] oraz [b]nolapic[/b] i... tylko jeden rdzeń jest wykrywany. Teraz moje pytanie, jak zrobić żeby tak jakby wyłączyć noapic oraz nolapic?

Offline

 

#9  2012-04-02 17:48:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[quote=HQ19]Teraz moje pytanie, jak zrobić żeby tak jakby wyłączyć noapic oraz nolapic?[/quote]
[tt]noapic[/tt] wyłącza APIC, a [tt]nolapic[/tt] wyłącza LAPIC. Zatem aby „wyłączyć” [tt]noapic[/tt] i [tt]nolapic[/tt], należy ich nie włączać… Czyli nie wyłączać APIC i LAPIC.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#10  2012-04-02 17:51:29

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Dobra, to napiszę tak. Jak przy instalacji użyłem noapic oraz nolapic, to jak to teraz zmienić?

Offline

 

#11  2012-04-02 17:53:06

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Pokaż:

Kod:

cat /proc/cmdline

Zobaczymy najpierw czy masz je dodane do argumentów kernela.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#12  2012-04-02 20:21:25

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Wynik z cmdline

Kod:

root=/dev/disk/by-id/ata-SAMSUNG_HD103SJ_S246J9FB307327-part10 nolapic   resume=/dev/disk/by-id/ata-SAMSUNG_HD103SJ_S246J9FB307327-part9 splash=silent quiet vga=0x31a

Offline

 

#13  2012-04-02 20:28:45

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

OK, siedzi. Zakładając, że używasz domyślnego GRUB-a 2, argumenty dla kernela możesz dodawać/usuwać analogicznie jak tutaj opisałem dla KMS: [url]dug.net.pl/tekst/191[/url]. Oczywiście tam chodziło o argument „nomodeset”, a tutaj o „nolapic”, ale zasada jest dokładnie ta sama.

Jeśli używasz innego bootloadera, to daj znać.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#14  2012-04-02 20:34:21

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

A jak można sprawdzić jakiego GRUB-a używam? :) Ja zapomniałem, że mam openSuse teraz wgrany :/

Ostatnio edytowany przez HQ19 (2012-04-02 20:35:20)

Offline

 

#15  2012-04-02 20:37:41

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Kod:

dpkg -l |grep grub

Domyślnie w Wheezym instalowany jest GRUB 2, zatem gdybyś instalował co innego, to pewnie byś wiedział. :)

[quote=HQ19]Ja zapomniałem, że mam openSuse teraz wgrany :/[/quote]
Właśnie coś mi podejrzanie ten wynik poprzedniego polecenia wyglądał. ;)

Rozumiem, że aktualnie nie masz Debiana i chcesz usunąć „nolapic” w openSUSE?


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#16  2012-04-02 20:40:30

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Tak chcę usunąć nolapić. Rozpędziłem się i zapomniałem dodać, że korzystam aktualnie z openSuse. Jednak w niedalekiej przyszłości zamierzam zmienić na Debiana (jeśli jest sens).

Offline

 

#17  2012-04-02 20:45:21

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Szczerze mówiąc nigdy nie używałem openSUSE, zatem nie wiem jak to jest w nim rozwiązane.

Pokaż wynik polecenia:

Kod:

cat /etc/default/grub

Może jest tak samo jak w Debianie po prostu. :)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#18  2012-04-02 20:46:52

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Niestety w katalogu default nie ma gruba :/ Poszukam w takim razie na googlach.

Offline

 

#19  2012-04-02 21:49:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

A w Yaście - przy pakietach nie ma czasem podglądu zawartości (lista plików), jak klikniesz na paczkę z grubem?

Ja ze cztery latka temu mialem przez tydzień (aż tyle wytrzymałem :D) OpenSUSE 10.3 i tam było coś takiego.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-04-02 22:46:46)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#20  2012-04-03 09:34:48

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Grub znajduje się tam gdzie powinien /boot/grub i Suse nie jest wyjątkiem, chyba że ktoś sobie inaczej zainstalowł.

Kod:

yast2 -l

też powinno zadziałać.
Lub poszukać poprzez find w /

Kod:

find / -name grub

Ostatnio edytowany przez ba10 (2012-04-03 09:44:56)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

#21  2012-04-03 09:41:22

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[b]ba10[/b]: ale nie chodzi o to gdzie jest sam GRUB, tylko o to jak się edytuje jego konfig zgodnie z zasadami danej dystrybucji. W Debianie też można edytować /boot/grub/grub.cfg, ale jest to bez sensu, ponieważ ten plik generowany jest na podstawie innych i wprowadzone tam zmiany i tak zostaną nadpisane.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#22  2012-04-03 09:54:29

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Aj to przepraszam. :)
Ale Opensuse nie jest wyjątkiem. Do tego jest graficzna nakładka yasta i tam można konfigurować opcje bootowania. Przynajmniej kiedyś tak było ;)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

#23  2012-04-03 09:56:25

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[quote=ba10]Do tego jest graficzna nakładka yasta i tam można konfigurować opcje bootowania.[/quote]
O widzisz, o to właśnie chodziło. :) Zatem pewnie wystarczy usunąć „nolapic” z poziomu tej nakładki.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#24  2012-04-03 10:09:28

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

[quote=ArnVaker][quote=ba10]Do tego jest graficzna nakładka yasta i tam można konfigurować opcje bootowania.[/quote]
O widzisz, o to właśnie chodziło. :) Zatem pewnie wystarczy usunąć „nolapic” z poziomu tej nakładki.[/quote]
[url=http://doc.opensuse.org/documentation/html/openSUSE/opensuse-reference/cha.grub.html#sec.boot.yast2.config]To powinno być to[/url].

Ostatnio edytowany przez ba10 (2012-04-03 10:11:03)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

#25  2012-04-03 16:59:56

  HQ19 - Użytkownik

HQ19
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-02

Re: Wykrywanie jednego rdzenia zamiast czterech

Niestety, ale otwierając yasta, a później przechodząc do konfiguracji programu rozruchowego (tak jak na zdjęciu) niestety nie ma w tej linii wpisu nolapic

Edit: Dzięki wielkie Panowie za pomoc. Udało mi się rozwiązać problem. Plik, który trzeba było wyedytować to menu.lst, znajdujący się w /boot/grub.

Ostatnio edytowany przez HQ19 (2012-04-03 17:05:30)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.009 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00143 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.15.34.39' WHERE u.id=1
0.00098 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.15.34.39', 1728362367)
0.00048 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728362067
0.00044 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=199115
0.00005 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=21008 ORDER BY posted
0.00054 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=21008 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00090 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=21008 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00101 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=21008
Total query time: 0.00603 s