Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam
Dzisiaj chcąc zainstalować owy system (obok WIN 7) natknąłem się na pewien problem. Otóż w momencie tworzenia partycji dla / oraz /home wybierając system plików miałem jedynie takie opcje : ext2, UFS, fat16/32, swap area. I tu pojawia się pierwsze pytanie, dlaczego nie mogę skorzystać z nowszych systemów tj. ext3 or ext4? Mało tego, po wyborze systemu ext2 dla partycji "/" wywala bład (niestety zapomniałem zachować jego treść - zapewne bardzo pomocną dla was ) że tak utworzona partycja nie będzie boot-ować czy coś takiego i że powinienm wybrać UFS.
Następnie po zmianie na UFS i zaakceptowaniu partycjonowania wyskakuje taki bład: "Failed to create a file system". Była możliwość kontynuacji jednak stwierdziłem, że pot akich przejściach ( tym bardziej że jestem początkującym w temacie linuksa ) zakończe proces instalcji i zasięgnę rady mądrzejszych od siebie. Co robię nie tak?
Wersja debiana 6.0.5 DVD i386
CPU: Intel Pentium T4200
GPU: ATI HD 4530
Offline
Podaj jaki masz layout obecnie partycji i gdzie planowałeś jaką dla Debiana.
Offline
A więc tak, rozkład partycji ma się następująco:
/dev/sd1 ntfs boot - win7 -primary
/dev/sd2 ntfs dane -primary
/dev/sd3 38GB wolnej przestrzeni - extended
na tej ostaniej chciałem zainstalować Debiana dla Swap 1GB, / - 18Gb i dla /home reszta
Ostatnio edytowany przez Ketaro (2012-09-20 15:31:26)
Offline
Brzmi jakbyś instalował Debiana z jądrem FreeBSD. Zainstaluj wersję z jądrem Linux. Poza tym polecam zamrożonego już testinga zamiast stable.
Offline
OK , zastosuje się do Twoich rad tylko powiedz mi jeszcze w którym momencie instalacji mogę wybrać jądro Linux, bo nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić.
Co do wersji Testing, mam dostęp do "ograniczonego internetu" wieć na razie ta opcja odpada
Ostatnio edytowany przez Ketaro (2012-09-20 17:24:44)
Offline
Jeżeli masz obraz instalacyjny z jądrem FreeBSD, to nie zainstalujesz z niego wersji z Linuxem.
Offline
Tylko ja to sprawdzić, ponieważ chciałbym wykluczyć jeden wariant, przez który mam ten problem. Obraz pobrałem ze strony debian.org i wydaje mi się, że była to wersja i386. A czy istnieje inna prawdopodobna przyczyna tego zjawiska?
Offline
W pliku README.txt znajdującym się w tym obrazie powinno być napisane jaka to dokładnie wersja.
Offline
Masz jeszcze gdzieś ten obraz? Przede wszystkim sprawdź nazwę, o ile jej nie zmieniałeś.
Możesz też użyć programu [tt]file[/tt]:
$ file debian-6.0.2.1-i386-netinst.iso debian-6.0.2.1-i386-netinst.iso: # ISO 9660 CD-ROM filesystem data 'Debian 6.0.2.1 i386 1 ' (bootable) $ file debian-6.0.5-kfreebsd-amd64-businesscard.iso debian-6.0.5-kfreebsd-amd64-businesscard.iso: # ISO 9660 CD-ROM filesystem data 'Debian 6.0.5 f-amd64 1 ' (bootable)
Offline
Heh, miałeś rację "This disc is labeled Debian GNU/Linux 6.0.5 "Squeeze" - Official kfreebsd-i386 DVD". W takim razie wiem, że trzeba ściągać z jądrem Linux. Obraz zamierzam ściągnąć ze strony, którą wcześniej podałem, z tym że nie ma (albo nie wiem gdzie powinienem szukać) tego napisanego.
Dodatkowo; wiem, że wykracza to poza tematykę tego działu, jednak korzystając z Twojej obecności chciałbym się jeszcze o coś zapytać.
Po 1 - którą wersję powinienem wbrać ia64 czy i386?
Po 2 - w trakcie instalcji w momencie wyboru oprogramowania zamierzam wybrać jedynie "system operacyjny"- czyli "czysty" - w takim razie przed instalacją openbox-a powinienem zainstalować serwer X?
@Minio
Obraz posiadam na płycie DVD, wieć nie ma problemu. Tylko nie wiem o co chodzi z tym [b]file[/b]. Mówiłem, jestetm początkujący, poprosiłbym po polsku i o wyrozumiałość. :)
Ostatnio edytowany przez Ketaro (2012-09-20 17:53:02)
Offline
Możesz skorzystać z artykułu, który na ten temat napisałem: [url]dug.net.pl/pobierz[/url], starałem się żeby wszystko było zrozumiałe. :) Wersja ia64 jest dla procesorów Itanium, na desktopy instaluje się i386 – system 32-bitowy, lub amd64 – system 64-bitowy. Jeżeli chcesz minimalny system, to w ogóle pomiń wybór oprogramowania. Domyślam się, że masz na myśli zestaw „standard system utilities” (czy jakoś tak), to nie jest czysty system, tylko wszystkie pakiety z priorytetem standard. Czysty system został zainstalowany już wcześniej. Openbox nie ma w zależnościach serwera X, zatem powinieneś go zainstalować osobno.
Offline
Polecenie [b]file[/b] sprawdza typ pliku i niektóre jego właściwości:
http://sylwekb.wordpress.com/2009/10/18/sprawdzanie-typu-pliku-polecenie-file/
http://man.przez.net/file.1.html
W przypadku obrazu iso nagranego już na płytę DVD, składnia będzie tak wyglądać:
file -s /dev/sr1
Można też użyć polecenia [b]iso-info[/b]
iso-info /dev/sr1
[quote="konsola jak smoła czarna"]iso-info /dev/sr1
iso-info version 0.83 i686-pc-linux-gnu
Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2011 R. Bernstein
This is free software; see the source for copying conditions.
There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
PARTICULAR PURPOSE.
__________________________________
ISO 9660 image: /dev/sr1
Preparer : XORRISO-1.1.6 2011.09.27.080001, LIBISOBURN-1.1.6, LIBISOFS-1.1.6, LIBBURN-1.1.6
Publisher : GRML-LIVE _ GRML.ORG
Volume : grml32-full_testing 20120715[/quote]
===
[color=blue]edit: dostałeś linki ;][/color]
Ostatnio edytowany przez marcin'82 (2012-09-20 18:28:54)
Offline
Powiem szczerze, że sam nie wiem co rozumiem przez pojęcie [i]czysty[/i]. Wiekszość co wiem o konfigurowaniu/isntalcji linuks wyczytałem niedawno, na różnych forach o Debianie. Wcześniej przez kilka miecięcy miałem openSuse +LXDE zmieszany z KDE. Wysztko z góry narzucone podczas instalacji.
Teraz chciałbym się trochę pomęczyć/pobawić/poracować nad systemem budując go od zera. Wybrałem Debiana i openbox-a (to jest podstawa), kolejne programy chciałbym doinstalowywać samdzielnie (tylko te, które potrzebuje). Zależy mi na poprawnej pracy systemu dlatego ciągle szukam co pinieniem jescze doinstalować żeby w ogóle z niego korzsytać (na razie według przyjętego scenariusza zainstalowałbym Debian-a a poźniej openbox - jeżeli się nie uruchomi tzn. że czego jeszcze nie zainstalowałem).
Pisząc czysty system, miałem na myśli bez zbednego oprogramowania ale ze sterownikami do wszystkiego (o ile to możliwe, oczywiście), tak żebym mógł stopniowo coś doinstalowywać.
Aha, przy etapie "Wybór oprogramowania" faktycznie chodziło mi o [b]system podstawowy [/b].
Ja mam laptopa to nie wiem czy to ma jakiś wpływ na dobór wersji Debian-a (ma ?). A procesor, według opisu na stronie Intela , jest w technologi 64 bitowej. Więc jak , lepiej wersję 64 bitową? I amd64 pomimo tego że jest to Intel? (dobra, nie było pytania, doczytałem w Twoim artykule)
@marcin'82
to, że [b]file[/b] jest poleceniem, wykorzystywanym w konsoli to wiedziałem, ale chodziło mi o resztę , to co za poleceniem
Ostatnio edytowany przez Ketaro (2012-09-20 18:26:24)
Offline
Jeżeli chcesz sam wszystko instalować, to wystarczy Ci obraz netinstall. Instalujesz w trybie expert i pomijasz krok z wyborem oprogramowania, wyłączasz automatyczną instalację pakietów polecanych żeby nie zaciągać śmieci, i instalujesz co potrzeba już na uruchomionym systemie. Ten „system podstawowy” to pewnie będzie „standard system utilities”, tylko tłumaczenie niezbyt udane. Ostatnio wersja amd64 przegoniła już w popcon wersję i386: [url]dug.net.pl/news/448[/url]. Z perspektywy użytkownika wielkiej różnicy między nimi obecnie nie ma, ewolucja po prostu.
Offline
Doczytałem, ale pośpieszyłem się z odpowiedzią. Wielkie dzięki za wszystkie rady. Na razie zakończe przygodę, muszę zdobyć wersję netinstal. Znając naturę linuksa, decydując się na tak radykalne posuniecie (jak własnoręczna instalacja, krok po kroku) napotkam na wiele problemów. Trochę to potrwa zanim będę mógl odpalić jakąś mp3-jkę :D, albo inne ciekawe rzeczy/
(A tak poza tematem )
Troche frustrujące jest to, jak wiele jest dróg do doprowadzenia do optymalnej konfigruajci, a korzystając z przewodników można natknąć się na puste kartki. Na szczeście jest forum ;)
Ostatnio edytowany przez Ketaro (2012-09-20 18:40:59)
Offline
Można zrobić jakiś DUG-owy przewodnik, tylko żeby ze 20 osób było chętnych do pisania/aktualizowania tego. ;)
Offline
Ja bym nie polecał instalacji w trybie eksperta. Podczas normalnej instalacji, gdy dojdziesz do ekranu wyboru oprogramowania, możesz po prostu odznaczyć wszystkie zaznaczone (czyt. [i]standard system utilities[/i]) i przejść dalej. A przynajmniej instalator zapyta Cię tylko o najistotniejsze rzeczy, zamiast o każdą najmniejszą pierdołę (którą — po przeczytaniu tony dokumentacji — i tak zostawisz na ustawieniu domyślnym).
Zresztą ¾ standard system utilities i tak wciągną Ci inne paczki w ramach zależności. To tylko kwestia tego, czy zainstalujesz je już w trakcie instalacji systemu, czy chwilę później.
Offline
[quote=Minio]Ja bym nie polecał instalacji w trybie eksperta. Podczas normalnej instalacji, gdy dojdziesz do ekranu wyboru oprogramowania, możesz po prostu odznaczyć wszystkie zaznaczone (czyt. [i]standard system utilities[/i]) i przejść dalej.[/quote]
Tak? Pamiętam, że kiedyś ta pozycja była zaznaczona na sztywno i po wejściu w wybór oprogramowania nie dało się jej odznaczyć. Zresztą instalacja w trybie eksperta wcale nie jest skomplikowana i IMHO nie ma tam niepotrzebnych pytań.
Offline
@Minio
odznaczyć wszystko zaznaczone, nawet system podstawowy?Czy to pozostawić, bo już sam nie wiem
Offline
[b]ArnVaker[/b]: Rok temu, jak ostatni raz instalowałem Debiana (na maszynie wirtualnej), to się dało. Pamiętam, że wtedy zależało mi jak najszybszej instalacji systemu, więc zdecydowałem się na wersję „tak minimalną jak się tylko da”. Normalnie zostawiam to zaznaczone z powodów, o których wspomniałem wyżej.
[b]Ketaro[/b]: system podstawowy zainstalować musisz. Później jest ekran z wyborem zestawu oprogramowania — laptop, desktop, serwer pocztowy itp. Tam też jest pozycja o nazwie „system podstawowy”. Ją możesz odznaczyć i przejść do instalacji bootloadera.
Ostatnio edytowany przez Minio (2012-09-20 19:20:20)
Offline
Czyli to zmienili, kiedyś było na sztywno. W międzyczasie znalazłem info na ten temat w wątku w którym sam się udzielałem: [url]http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=154293#p154293[/url]. :D Jest tam akurat też o zestawie „system podstawowy” itd.
Offline
Jeszcze jedna sprawa, def. mojego czystego systemu <> od wszego czystego systemu. Jak wspomniełem wczęsniej, zależy mi bym dostał gotowy system do pracy, który w miarę możliwości będzie wspierał cały sprzęt dostępny pod obudową bez dziesiatek niepotrzednych programów, z jakimi miałem do czynienia m.in. na opensuse. Czyli obecnie widzę to tak (możliwe, że jest to błędny tok rozumowania) : instaluje Debiana-a, + openbox+ wspomniany serwer X i zakładam że juz moge normalnie pracować, instalować mplayer, libreoffice itp.
Wy jesteście juz zaawansowanymi użytkonikami więc pisząć czysty, pradopodobnie macie na myśli, hhm... no nie wiem, nawet bez sterowników, gdyż sami dobieracie według sowich potrzeb, czy o jakichś pakietach (o ktorych wiedzą tylko nieliczni).
Więc mój przypadek instalcji może byc prostszy niż myślicie.
Co do poradnika, gdybym miał większą wiedze chętnie bym go stworzył, gdyż ludzie zaczynający przygodę z linukse naprawdę mają trudności z tym systemem, a poradniki rzekomo tworzone dla zielonych okazuje sie że wymagają szczątkowej wiedzy o linuksie, od człowieka który nie wie co to konsola/terminal
[b]Minio[/b]:o własnie, o to mi chodziło, dzięki
Ostatnio edytowany przez Ketaro (2012-09-20 19:35:07)
Offline
Generalnie wszystkie potrzebne sterowniki zazwyczaj są w jądrze, zatem jeśli używasz jądra dystrybucyjnego (niektórzy kompilują sami), to powinieneś je mieć. BTW, w trybie expert można wybrać dostosowany do sprzętu zestaw sterowników żeby initrd było lżejsze.
[quote=Ketaro]Co do poradnika, gdybym miał większą wiedze chętnie bym go stworzył, gdyż ludzie zaczynający przygodę z linukse naprawdę mają trudności z tym systemem, a poradniki rzekomo tworzone dla zielonych okazuje sie że wymagają szczątkowej wiedzy o linuksie, od człowieka który nie wie co to konsola/terminal[/quote]
Zatem to świetny moment aby zacząć. :P Wiesz dokładnie co powinno się w takim poradniku znaleźć. :)
Offline
Sterowniki do podstawowego sprzętu są w jądrze, tak więc wystarczy, że je zainstalujesz (a nie możesz go nie zainstalować), a będziesz miał gotowy zestaw.
Poza tym w pakietach są sterowniki do kart graficznych ([deb]xserver-xorg-video-all[/deb]), drukarek ([deb]libgutenprint2[/deb]), pewnie jakichś innych sprzętów peryferyjnych.
Inna kwestia to firmware (do modemów, kart bezprzewodowych itp.) który został usunięty z pakietu z kernelem i teraz jest w pakietach o nazwie [tt]firmware-cokolwiek[/tt] w sekcji non-free.
Tak jak pisałem wyżej — weź obraz netinstall, wybierz zwykły instalator (a nie tryb eksperta) i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Jak dojdziesz do kroku instalacji dodatkowego oprogramowania, to możesz odznaczyć podstawowe narzędzia systemowe (czy jak tam się to nazywa — będzie jako jedyne zaznaczone), ale nie musisz. Raczej ważniejsze jest, żeby nic prócz tego nie zaznaczać. Potem kontynuujesz instalację i po zresetowaniu komputera powinieneś mieć podstawowy system z minimalnym narzutem. Wtedy sobie doinstalujesz X, openboksa, LibreOffice i co tam jeszcze będziesz chciał.
Offline
[quote=Minio]a nie możesz go nie zainstalować[/quote]
Możesz — w trybie expert (który oczywiście polecam). ;)
Offline
Time (s) | Query |
---|---|
0.00011 | SET CHARSET latin2 |
0.00004 | SET NAMES latin2 |
0.00085 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.138.105.4' WHERE u.id=1 |
0.00215 | REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.138.105.4', 1732675832) |
0.00055 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732675532 |
0.00057 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.145.75.238' |
0.00065 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.148.123' |
0.00064 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.148.149' |
0.00060 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.148.229' |
0.00060 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.148.78' |
0.00061 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.149.60' |
0.00059 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='66.249.66.8' |
0.00099 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=211339 |
0.00011 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=22014 ORDER BY posted |
0.00074 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=22014 AND t.moved_to IS NULL |
0.00007 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00153 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=22014 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00083 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=22014 |
Total query time: 0.01223 s |