Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-01-25 20:27:16

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Witam.

Mam obecnie taką strukturę dysku:

[url=http://img716.imageshack.us/img716/8547/strukturadysku.png][img]http://img716.imageshack.us/img716/8547/strukturadysku.th.png[/img][/url]

Problem polega na tym że muszę przydzielić więcej miejsca na Windosa (SDA1) bo co chwilę się zapycha. Planowałem wywalić jedną z partycji i uzyskane miejsce przesunąć na SDA1... pytanie tylko czy da się tak zrobić skoro jedyne partycje których mógłbym się pozbyć są zawarte wewnątrz partycji rozszerzonej? Czy też czeka mnie rekonstrukcja struktury dysku od podstaw...?

Druga sprawa - jaki soft możecie polecić do robienia backup'a partycji, tak żeby potem można to było odtworzyć na innej? Zacząłem stosować partimage, ale z tego co rozumiem w przypadku gdy partycja docelowa (podczas odtwarzania danych) będzie większa niż ta z której robiono obraz, to i tak system będzie ją widział jak tą starą - przez co operacja powiększania mija się z celem. To jest mi potrzebne bo nie chciałbym na nowo instalować Windosa, tylko "odtworzyć go" z obrazu.

Z góry dzięki za info.

Offline

 

#2  2013-01-25 20:41:41

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Żeby powiększyć sda1 musisz najpierw zmniejszyć sda2 tak żeby obok sda1 zostało wolne miejsce. Żeby zmniejszyć sda2 musisz zmniejszyć/usunąć/przesunąć sda5, sda6 itd. (zależy oczywiście jak bardzo chcesz ją zmniejszyć) tak żeby między początkiem sda2 a pierwszą partycją wewnątrz sda2 zostało wolne miejsce. Wszystko do wyklikania w gparted lub innych programach tego typu, ale długo trwa i niekoniecznie musi się udać, także backup wskazany. Druga sprawa, że jak zaczniesz dłubać przy partycjach, to ich oznaczenia mogą się pozmieniać, także musisz pamiętać o ewentualnym zaktualizowaniu konfigów.

Najłatwiej chyba byłoby zmniejszyć sda6 (zostawiając miejsce „z lewej”) o tyle o ile chcesz powiększyć sda1. Następnie przesunąć sda5 „w prawo” do tej zmniejszonej sda6. Zmniejszyć sda2 o wolne miejsce i powiększyć o nie sda1.

PS Kiedyś partycje w ntfs przed zmniejszaniem trzeba było defragmentować, nie wiem czy to jeszcze aktualne.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#3  2013-01-25 20:42:42

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Problem polega na tym że muszę przydzielić więcej miejsca na Windosa (SDA1) bo co chwilę się zapycha. Planowałem wywalić jedną z partycji i uzyskane miejsce przesunąć na SDA1... pytanie tylko czy da się tak zrobić skoro jedyne partycje których mógłbym się pozbyć są zawarte wewnątrz partycji rozszerzonej? Czy też czeka mnie rekonstrukcja struktury dysku od podstaw...?[/quote]
Tu najlepiej niech ktoś się wypowie, kto się bawił, ale nie powinno być problemu

Druga sprawa - jaki soft możecie polecić do robienia backup'a partycji, tak żeby potem można to było odtworzyć na innej? Zacząłem stosować partimage, ale z tego co rozumiem w przypadku gdy partycja docelowa (podczas odtwarzania danych) będzie większa niż ta z której robiono obraz, to i tak system będzie ją widział jak tą starą - przez co operacja powiększania mija się z celem. To jest mi potrzebne bo nie chciałbym na nowo instalować Windosa, tylko "odtworzyć go" z obrazu.[/quote]
Jeśli są to tylko czyste dane, to możesz squashfs z kompresją (gzip - szybka, xz - mocna)

Fervi

Offline

 

#4  2013-01-25 20:50:52

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Do backupu i przywracania partycji polecam

[url=http://packages.debian.org/wheezy/fsarchiver]fsarchiver[/url]

Ale przywracania partycji ntfs jeszcze nim nie testowałem.
Mam tylko obraz takiej partycji zrobiony.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#5  2013-01-25 20:56:49

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

@ArnVaker:

Tak mi się wydawało... a by to. Dzięki za info.

@fervi:

W zasadzie do zwykłych partycji z danymi to mogę zastosować i tar'a - ale dzięki za info, programik oblukam :)

Pytanie pozostaje - czy da się jakoś w miarę łatwo przenieść Windosa z obecnej partycji na nową, czy też lepiej dać sobie spokój i zainstalować na czysto (w sumie mam tam XP - a wypadało by zmienić na 7/8 bo nowe .NET'y na tym nie hulają... ale programów szkoda). Próbował ktoś może przenosić Windosa w ten sposób?

EDIT:

@ilin:

Dzięki programik również oblukam.

Ostatnio edytowany przez Huk (2013-01-25 20:57:26)

Offline

 

#6  2013-01-25 21:13:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Ale gdzie przenieść? Masz inny dysk jeszcze?


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#7  2013-01-25 21:41:43

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

@ArnVaker:

Nie, nie chodzi o to że planowałem zrobić tak:

1. Spakować obecną partycję z Windosem.
2. Poszerzyć ją do 100 GB
3. Rozpakować stary obraz na tak poszerzoną partycję.

Pytanie czy Windos ruszy czy nie - z tego co czytam mogą być problemy, ale nikt nie ma pewności. Stąd pytanie czy ktoś już coś podobnego próbował i czy warto się w to bawić czy zrobić normalnie reinstall ;]

Offline

 

#8  2013-01-25 21:45:20

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Czemu nie możesz powiększyć partycji z Windowsem gdy znajduje się na niej Windows? KISS. ;)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#9  2013-01-27 10:34:19

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Hmm w sumie fakt - nie pomyślałem o tym, pytanie czy narzędzie Windosowe do obsługi dyskół da sobie radę - wydaje mi się że kiedyś robiłem podobny zabieg na siódemce ale pewności nie mam - no nic jak się za to zabiorę to dam znać co wyszło ;] dzięki za info.

Swoją drogą - szlag mnie z tym Windosem trafia, że tam 25 GB potrafi zapchać te kilka zainstalowanych aplikacji deweloperskich... panowie z M$ potrafią ;]

Offline

 

#10  2013-01-27 10:46:41

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

Jeżeli masz gdzie zrobić backup. to ja radzilbym ten dysk przeorać, i ustawić na nim tablicę GPT, a nie certolić się z partycjami rozszerzonymi.
Tablica partycji DOS -to bardzo kiepski zabytek.

Czy Windows ruszy?
Documents & Settings na inną partycję, i możesz sobie gł. partycję  $Hita orać w każdy wtorek.
Wszystkie ustawienia użytkownika masz D & S,  a te X klików na setup.exe to nie jest wielki problem, jak natomiast zawadza klepanie kluczy produktu, to kiedy ostatnio widziałem Cd Hirensa, do obrazów partycji był na nim  Ghost, i nawet działał.
Sznurek: http://www.hiren.info/pages/bootcd

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-01-27 10:51:28)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2013-01-27 12:03:33

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Partycja podstawowa czy da się do niej przydzielić dane z rozszerzonej

[quote=Huk]pytanie czy narzędzie Windosowe do obsługi dyskół da sobie radę[/quote]
Rozciągnąć to w sumie można nawet i GParted jeśli nie masz żadnego programu partycjonującego pod Windows, zdarzało mi się już rozciągać tak partycje z WinXP. Nie pamiętam czy w XP w ogóle jest narzędzie pozwalające na zmianę rozmiaru partycji, wydaje mi się, że musiałbyś doinstalować jakiś zewnętrzny program. Najprościej chyba byłoby zmniejszyć sda6 zostawiając miejsce „z lewej” (oczywiście dane musisz przenieść gdzie indziej), przesunąć sda5 „w prawo” do sda6, zmniejszyć sda2 o powstałe wolne miejsce, powiększyć o nie sda1. Windows po restarcie powinien sam załapać nowy rozmiar partycji (choć backup oczywiście nie zaszkodzi).

PS Jeśli masz gdzie skopiować wszystkie dane z sda5 i sda6, to najszybciej zmienia się rozmiar partycji gdy są sformatowane jako swap.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.008 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00131 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.189.180.43' WHERE u.id=1
0.00071 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.189.180.43', 1728329430)
0.00039 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728329130
0.00056 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=222407
0.00005 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=22808 ORDER BY posted
0.00028 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=22808 AND t.moved_to IS NULL
0.00023 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00105 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=22808 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00081 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=22808
Total query time: 0.00553 s