Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-08-12 11:20:20

  bushqoon - Użytkownik

bushqoon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-27

FreeNas Vs Debian na ThinClient

Cześć

od dłuższego czasu mam problem z Thinclientem i zainstalowanym na nim Debianie - losowo łapie zwiechy przez co nie mam dostępu do dysków i drukarki. Na debianie postawiona samba i serwer drukarki. W związku z powyższym zastanawiam się na przejściu na FreeNas.

Pytania nastepujące:

FreeNas korzysta z systemu plików ZFS:

1. Czy jest to tylko na partycję systemową czy na całe dyski? (Dyski obecnie pracują na NTFSie nie chciałbym ich formatować)

2. W chwili obecnej na jednym dysku USB wydzielona jest partycja na część plików debianowych (thinclient ma tylko dysk flash 512MB). W związku z powyższym domniemam że jest tam zainstalowany również GRUB. Jako że mam przykre wspomnienia z usuwaniem partycji linuxowych chciałbym spytać jak zrobić to tak aby nie rozwalić MBR?

3. Czy na freenasie jestem w stanie postawić serwer drukarki?
4. Czy jest to dobry kierunek i dobrze że pytam o to tutaj? :)
5. Czy jeżeli FreeNas zajmuje ~100mb dobrym wyjściem byłoby zainstalowanie go na dysku Flash i podpięcie i udostępnienie tylko dysków podpiętych na USB? Czy to nie brzmi za łatwo?

Offline

 

#2  2013-08-12 12:09:20

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

Sprawdź na początek czy czasem te zwisy nie pochodzą raczej od problemów z samym Thinclientem (wylane kondensatory, problemy z zasilaniem itp), niż samego Debiana.


I am the one who chose my path

Offline

 

#3  2013-08-12 12:14:12

  bushqoon - Użytkownik

bushqoon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-27

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

raczej nie. Restart i wszystko wraca do normy. wklejałem logi itd tutaj, ale nikt nie potrafił pomóc ;P

Offline

 

#4  2013-08-12 18:54:11

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

ZFS kocha RAM. Chore ilości RAMu.

Ja polecę to
http://www.openmediavault.org/

Offline

 

#5  2013-08-12 21:06:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

[quote=enether]ZFS kocha RAM. Chore ilości RAMu.

Ja polecę to
http://www.openmediavault.org/[/quote]
Co to znaczy chore ilości RAMu?

System plików, który trzyma bufory w RAMie, zauważalnie szybciej działa, ZFS nie rożni się tu wcale od EXT3/4.

Jedyna wada trzymania w ramie buforu systemu plików, to moment, kiedy przez jakiś błąd jajo nie radzi sobie z zarządzaniem pamięcią.
Ale to ani w Linuxie, ani w Solarisie się nie zdarzało i nie zdarza zbyt często.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2013-08-12 21:09:58

  bushqoon - Użytkownik

bushqoon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-27

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

enether - opowiesz cos wiecej o narzędziu które polecasz? Jak tu wygląda kwestia instalacji i udostępnienia?
Dyski które współdzielę są podpięte pod thinclienta na USB.

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć punkt po punkcie na moje pytania?

Offline

 

#7  2013-08-12 21:11:34

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

Stwierdzam z doświadczenia na HP'kowskim ThinCliencie który pamięci miał pamięci całe 256MB. Podpięte do niego dyski na ZFS robiły jakieś jaja i potrafiły wyłożyć FreeNAS'a bez powodu, te same dyski potem na ext4 zachowywały się grzecznie i przewidywalnie do bólu. Może po prostu miałem pecha, ale mówię co mnie spotkało.

Dodatkowo z tego co można wyczytać na http://www.solarisinternals.com/wiki/index.php/ZFS_Best_Practices_Guide#System.2FMemory.2FSwap_Space

One GB or more of memory is recommended.[/quote]
"1. Czy jest to tylko na partycję systemową czy na całe dyski? (Dyski obecnie pracują na NTFSie nie chciałbym ich formatować)"

OpenMediaVault (w skrócie OMV) najprościej zainstalować na pendrivie i z niego uruchamiać system. Warto też co jakiś czas zrobić backup tego pendrive'a jeżeli masz zamiar składować na nim logi, bo nadmierne pisanie po penie potrafi go bardzo szybko uśmiercić. I niech bozia broni przed robieniem na nim swapu. Czy OMV potrafi obsługiwać NTFS - nie wiem. Podejrzewam że tak, jednak nie mam teraz okazji sprawdzić.

2. W chwili obecnej na jednym dysku USB wydzielona jest partycja na część plików debianowych (thinclient ma tylko dysk flash 512MB). W związku z powyższym domniemam że jest tam zainstalowany również GRUB. Jako że mam przykre wspomnienia z usuwaniem partycji linuxowych chciałbym spytać jak zrobić to tak aby nie rozwalić MBR?

Nie umiem Ci w tym momencie odpowiedzieć satysfakcjonująco na to pytanie, więc wstrzymam się od porad bo boję się że doradzę źle. W każdym razie ja zawsze preferowałem wpychanie systemu albo na pendrive albo na pamięć flash (z czego OMV będzie miał raczej problem by się tam wcisnąć, odchudzony debian miał 100MB zapasu) a CAŁE dyski, bez zabawy w partycjonowanie, łączyłem w RAID, poziom wedle uznania. Preferowane 1 bądź 10. 5 wygląda fajnie do momentu aż się nie sypnie.

3. Czy na freenasie jestem w stanie postawić serwer drukarki?

Tak. Jeżeli nie będzie do tego pluginu zawsze można na brzydko zrobić to z terminala ręcznie ;)


4. Czy jest to dobry kierunek i dobrze że pytam o to tutaj? :)

Kto pyta nie błądzi.

5. Czy jeżeli FreeNas zajmuje ~100mb dobrym wyjściem byłoby zainstalowanie go na dysku Flash i podpięcie i udostępnienie tylko dysków podpiętych na USB? Czy to nie brzmi za łatwo?

Nie, brzmi jak najbardziej OK.


Ogólnie proponowałbym sprawdzić to laboratoryjnie i nieinwazyjnie: ściągnąć ISO, odpalić na ulubionym sofcie do wirtualizacji, dać sobie 5 wirtualnych dysków, np. 1x 4GB symulujący pendrive, 4x 10G symulujące dyski twarde i pokonfigurować, zapoznać się z interfejsem, itd. Można sobie dodatkowo ustawić sieciówkę w most i nadać wirtualce adresację z tej samej podsieci co reszta komputerów w sieci i tą metodą przetestować jak to mniej więcej lata, choćby serwer drukarek.

Ostatnio edytowany przez enether (2013-08-12 21:24:24)

Offline

 

#8  2013-08-12 21:34:11

  bushqoon - Użytkownik

bushqoon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-27

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

a znacie jeszcze może inne podobne narzędzia? ;)

Offline

 

#9  2013-08-12 22:38:35

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

Jakie?


[img]http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png[/img]

Offline

 

#10  2013-08-12 22:46:44

  bushqoon - Użytkownik

bushqoon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-27

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

takie jak freenas czy OMV... coś co zda egzamin na thincliencie ;s

Offline

 

#11  2013-08-12 22:49:09

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

windows xp jeśli pójdzie nie wiem nie bawiłem się thin clientami. Może jakiś bsd ale z nim będzie dużo zabawy debian się wiesza to może ubuntu opensuse nie wiem dowolne próbuj każdego aż dojdziesz do perfekcji.


[img]http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png[/img]

Offline

 

#12  2013-08-13 10:13:53

  bushqoon - Użytkownik

bushqoon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-27

Re: FreeNas Vs Debian na ThinClient

win xp pójdzie, ale ta okrojona wersja. Instalowalem debiana bo teoretycznie jest to najlzejsza wersja systemu jaki mozna tam wrzucic...

chmuri - być może będziesz w takim razie wiedział jak pomóc mojemu debianowi?

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=23465 - ostatni post to logi.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.007 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00008 SET CHARSET latin2
0.00003 SET NAMES latin2
0.00081 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.227.134.154' WHERE u.id=1
0.00064 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.227.134.154', 1728224370)
0.00039 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728224070
0.00043 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=238509
0.00006 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=24064 ORDER BY posted
0.00046 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24064 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00090 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24064 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00080 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24064
Total query time: 0.00466 s