Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-09-09 12:19:14

  naburowa - Nowy użytkownik

naburowa
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-09-05

Kupuj polskie

Wydaje mi się, że Polacy nie są chętni do wpierania swojego kraju. To oczywiste, że nabywamy rzeczy które mniej kosztują, ale może powinniśmy większą uwagę zwracać na to co polskie? Jest taka mądra akcja Patriotyzm Zakupowy. Zdrówka!

Offline

 

#2  2013-09-09 12:28:59

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Kupuj polskie

Tiaaa...


[tt]ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |[/tt]

Offline

 

#3  2013-09-09 12:37:30

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kupuj polskie

Mój ojciec jest pro pl, zawsze mi mówi, że polskie zakłady upadają bo polacy nie kupują polskiego i że trzeba kupować produkt polski bo to źle jak kupujesz zagraniczne. Przy czym mój ojciec kupuje zagraniczne rzeczy, np sprzęt budowlany. Kiedyś jak zagraniczna firma wybudowała na moim osiedlu jakiś sklep handlowy, to ojciec przerzucił się z kupowania z tych mniejszych bocznych sklepików i zaczoł kupować w tym dużym supermarkecie. Na moje pytanie: przecie te sklepy malusie upadają czemuż to wspierasz zagranicznego inwestora? -- bo taniej. Także ja nie rozumiem takiego podejścia, ktoś mi to wytłumaczy? :]

Ja powiem tak, dla mnie nie ma znaczenia kto produkuje sprzęt, a tylko to czy jest dobry i interesuje mnie stosunek ceny do jakości. Jeśli polacy nie potrafią wyprodukować sprzętu dobrego i taniego (niekoniecznie tańszego), to znaczy, że nie nadają się do tej branży bo każą mi płacić więcej za dobra o słabszej jakości i dlaczego ja mam wspierać takie zachowanie? Kup nasz szajs bo polski, wspierasz tylko polską gospodarkę, pokazujesz, że możemy ci wcisnąć dowolne gówno i łupić ci kieszeń ile wlezie, wystarczy, że powiemy "bo to polskie", bądź patriota już dziś oddaj 3/4 swojej pensji na dowolną polską firmę, przyczynisz się tym do rozwoju polskiej gospodarki. xD

Czemu po prostu ludzie nie kupią zagranicznego i nie dadzą dotacji dla polskich firm? Bo może jednak chcą by produkt kupiony służył im przez lata i nie mają zamiaru wyrzucać kasy w błoto? Kupować polskie to znaczy płać vat i akcyzę a przy odpowiednich sztuczkach można kupować zagraniczne pomijając te opłaty czyli mogę kupić więcej za tę samą cenę, czego polacy nigdy nie zrozumieją. Ja np. fajek już nie kupuję w kiosku, jak coś to powiedziałem to pod przymusem. xD

Offline

 

#4  2013-09-09 12:47:02

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Kupuj polskie

189

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:18)

Offline

 

#5  2013-09-09 13:07:31

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Kupuj polskie

Cena nie jest dobrym wyznacznikiem kosztów wytworzenia towaru.
Duży może więcej. Może narzucać niższe ceny dostawcom, transferować zyski za granicę, prowadzić wojnę cenową z mniejszymi podmiotami itp.
W Polsce już chyba i tak nie ma nic polskiego. Dlatego bezrobocie jest jakie jest bo Polacy utrzymują miejsca pracy w Zachodniej Europie.
Do tego dochodzą różne zwolnienia podatkowe, wyższe dopłaty (dla rolników na zachodzie), wsparcie zagranicznych rządów itp.
Inna sprawa, że dla większości społeczeństwa jednak cena ma decydujące znaczenia i żądne takie hasła nic nie zmienią.

@naburowa:
Tylko po to się zarejestrowałeś na forum?

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-09-09 13:08:05)

Offline

 

#6  2013-09-09 13:25:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kupuj polskie

Może chciał zachęcić do kupowania polskiego sprzętu komputerowego, istnieje coś takiego? xD

Offline

 

#7  2013-09-09 13:30:30

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Kupuj polskie

190

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:20)

Offline

 

#8  2013-09-09 16:42:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kupuj polskie

bytomska firma Digital Core Design[/quote]
a te polskie firmy nie umieją się nazywać po polsku? xD

a powodem do dumy jest fakt, iż jest to polska konstrukcja stworzona przez inżynierów z bytomskiej firmy Digital Core Design.[/quote]
Amerykanie też tak pękają z dumy jak coś zaprojektują, czy to tylko polacy? Największym powodem do dumy to to że to polska konstrukcja. xD To chyba już mówi samo za siebie...

Polski procesor będzie hitem CeBIT![/quote]
Widzicie jak polacy podchodzą do wynalazków? Ciekawe czy w newsach w US jest, "amerykański procesor". Polacy zawsze muszą dodawać polskie, jakby kogoś to interesowało, jest przecie tyle ważniejszych rzeczy...

Offline

 

#9  2013-09-09 16:53:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kupuj polskie

A w Polsce jeszcze się coś produkuje?
Bo ja widzę, że z jakością coraz gorzej, coraz więcej producentów
znika z rynku, coraz więcej produktów ma tylko polskie metki,
a powstaje w Azji.

Niedawno oglądałem lodówki, to polskie były wykonane znacznie gorzej od włoskich czy koreańskich.
Sam kupiłem  włoską, niezłej klasy, polskiej po prostu nie znalazłem w tej lidze i jakości.

Coraz więcej polskich produktów zaczyna przypominać naszą Drużynę Narodową, co jest moim smutnym spostrzeżeniem.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-09 16:53:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2013-09-09 20:37:26

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Kupuj polskie

przeciez polowa topowych marek AGD jest produkowana w Polsze, niemcy, wlosi robia samochody  u nas, nie ma sie co jarac swiat sie globalizuje
- zasada jest nie kupowac chinskiego,
a jeszcze dodam jako ciekawostka ze na kazdym produkcie w .ie jest napisane 100% irish co jest nie prawda bo znajomy zeznik mi powiedzial ze indyki i kurczaki sprowadzaja z wloch i polski a potem tylko naklejaja naklejki.

sa firmy w polsce kture celowo naklejaja naklejki made in eu bo taki towar idzie na zachodzie EU lepiej niz made in pl.
jeszcze dlugo czasu uplynie zanim polskie marki zyskaja godne im zaufanie.

Ostatnio edytowany przez pink (2013-09-09 20:43:56)


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#11  2013-09-11 13:04:09

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: Kupuj polskie

[quote=pink]przeciez polowa topowych marek AGD jest produkowana w Polsze, niemcy, wlosi robia samochody  u nas, nie ma sie co jarac swiat sie globalizuje
- zasada jest nie kupowac chinskiego,
a jeszcze dodam jako ciekawostka ze na kazdym produkcie w .ie jest napisane 100% irish co jest nie prawda bo znajomy zeznik mi powiedzial ze indyki i kurczaki sprowadzaja z wloch i polski a potem tylko naklejaja naklejki.

sa firmy w polsce kture celowo naklejaja naklejki made in eu bo taki towar idzie na zachodzie EU lepiej niz made in pl.
jeszcze dlugo czasu uplynie zanim polskie marki zyskaja godne im zaufanie.[/quote]
Jak Ty chcesz nie kupować chińskiego? Nie da się.

Problem w tym, że u nas nie ma prawa nic działać. Wszystko jest posprzedawane, dróg się praktycznie nie buduje, autostrad nie mamy, kolej nie funkcjonuje jak powinna. Warunki idealne po prostu dla rozwoju przemysłu. Nawet węgiel prościej importować, niż wydobywać, bo to się u nas bardziej opłaca. Nic się u nas nie opłaca. :P

Nie mam oporów przed kupowaniem zagranicznych rzeczy. Najchętniej wybieram niemieckie. Z prostego powodu. W naszym kraju ciężko dobrze zarobić, aby starczyło na utrzymanie. To dlaczego mam wydawać pieniądze na polski szajs? Niech Polska zapewni mi warunki do tego, aby było mnie stać na to co polskie.

O zaufaniu do polskiej marki nie ma mowy. U nas za dużo cwaniaków i krętaczy...


[b]Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.[/b]

Offline

 

#12  2013-09-11 13:12:47

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kupuj polskie

[quote=hornet]Nawet węgiel prościej importować, niż wydobywać, bo to się u nas bardziej opłaca.[/quote]
No i się ludzie boją elektrowni atomowych, daltego jadą na węglu którego nie opłaca się nawet wydobywać. :] A żeby zrównoważyć co2 produkowane przez samą elektrownie w bełchatowie to trzeba by posadzić 7-10 mld drzew.. chyba nie muszę mówić, że prąd jest potrzebny do produkcji chyba wszystkiego już nie wspominając o samym życiu... xD Także się nie dziwcie, że polski przemysł nigdy nie będzie konkurował z zagranicznym, już nie chodzi o pomysłowość, bo ta jest ale mentalność polaka skutecznie ją niszczy.

Offline

 

#13  2013-09-11 13:23:57

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Kupuj polskie

Węgiel to doskonały przykład tego, o czym wcześniej pisałem. Cena często ma niewiele wspólnego z kosztami produkcji.

Polska kupuje tańszy węgiel z… Australii.

Chyba nikt nie napisze, że przy zarobkach w Australii i takich kosztach transportu byłby on tańszy od polskiego.
Ktoś widocznie do tego węgla dopłaca, ale przez to ma rynek zbytu i nie musi ponosić takich kosztów społecznych jakie towarzyszą zamykaniu kopalń i całego z tym związanego przemysłu.
Widocznie im się to bardziej opłaca.

Offline

 

#14  2013-09-11 13:31:53

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: Kupuj polskie

[quote=morfik][quote=hornet]Nawet węgiel prościej importować, niż wydobywać, bo to się u nas bardziej opłaca.[/quote]
No i się ludzie boją elektrowni atomowych, daltego jadą na węglu którego nie opłaca się nawet wydobywać. :] A żeby zrównoważyć co2 produkowane przez samą elektrownie w bełchatowie to trzeba by posadzić 7-10 mld drzew.. chyba nie muszę mówić, że prąd jest potrzebny do produkcji chyba wszystkiego już nie wspominając o samym życiu... xD Także się nie dziwcie, że polski przemysł nigdy nie będzie konkurował z zagranicznym, już nie chodzi o pomysłowość, bo ta jest ale mentalność polaka skutecznie ją niszczy.[/quote]
Czechom się opłaca wydobywać węgiel. Mają też 2 elektrownie atomowe i to starego typu. I nic nie wybucha. :)

Nasz "bul" jeszcze podpisał ustawę dotyczącego swobodnego określania czasu pracy. Kolejny krok, aby ludziom żyło się lepiej...

Dobra sobie narzekam, ale naprawdę nie widzę, że żadnych mocnych stron Polski.


[b]Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.[/b]

Offline

 

#15  2013-09-11 14:00:03

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kupuj polskie

[quote=yossarian]Węgiel to doskonały przykład tego, o czym wcześniej pisałem. Cena często ma niewiele wspólnego z kosztami produkcji.

Polska kupuje tańszy węgiel z… Australii.

Chyba nikt nie napisze, że przy zarobkach w Australii i takich kosztach transportu byłby on tańszy od polskiego.
Ktoś widocznie do tego węgla dopłaca, ale przez to ma rynek zbytu i nie musi ponosić takich kosztów społecznych jakie towarzyszą zamykaniu kopalń i całego z tym związanego przemysłu.
Widocznie im się to bardziej opłaca.[/quote]
Cena?

Cena nie ma nic wspólnego z kosztami.
Całe wieki w Europie uczyli ekonomii, w której cenę kalkuluje się
z kosztów i marży.
Tymczasem cena, to jest wartość, za jaką można dany towar sprzedać, czyli skutecznie znaleźć pacjenta, który żądaną cenę zapłaci.

W przywołanym tu węglu i energetyce widać gołym okiem,
ze cena węgla wynika tylko i wyłącznie z poziomu edukacji w Polsce oraz sposobu doboru kadry kierowniczej w gospodarce.
Do tego dochodzi jeszcze pewien spadek i zaszłości poprzedniego ustroju w innych, niż edukacja obszarach, jednak te już są coraz mniejsze.

Wszystkie problemy państwa i gospodarki zaczynają się w głowach obywateli, w demokracji bezpośrednio, w systemach totalitarnych pośrednio, ale zasada jest dosyć oczywista.

Taki śmieszny przykład węgla z Australii:
statkiem do Szczecina, węgiel z Australii przypłynie za ~ $8/tona, podczas, gdy pociągiem z Bytomia do Szczecina  ~ $12/tona.
Powód jest taki, że Australia i RPA są dużo bliżej od Szczecina, niż Bytom. :D

Dane pochodzą z roku 2005, ale nie zauważyłem, żeby coś się zmieniło w tym temacie.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2013-09-11 14:08:46

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: Kupuj polskie

Jacku, właśnie cieszę się, że o tym napisałeś. Pociągi jadą puste do Świnoujścia, a wracają pełne do Szczecina. Czyli jest tak jak mówisz.

Z punktu widzenia konsumenta, nie wiem jak to nazwać... hmm, osoby prywatnej, która kupuje węgiel tona kosztuje blisko 900 zł. Dokładając do tego różnicę, że to nie jest polski węgiel, tylko rosyjski, albo czeski, czy australijski? I niby Polski kupiłem, ale ile w nim polskiego węgla? :D
Wszystko jest dla obywateli.

Ile wynosi tona węgla wydobywanego w Polsce? 300-400 zł? Gdybym zapłacił za tonę 600 zł, to już bym był szczęśliwy, ale nawet nie wiem jak wygląda ten polski węgiel.


[b]Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.[/b]

Offline

 

#17  2013-09-11 14:24:02

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Kupuj polskie

196

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:27)

Offline

 

#18  2013-09-11 14:33:13

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Kupuj polskie

@uzytkownikubunt:
Mój przykład nie służył temu o czym piszesz.

Często pada (również w tej dyskusji) argument, że w Polsce nic się nie opłaca produkować, uprawiać czy wydobywać bo w innych krajach robią to „taniej”.
Otóż oni nie produkują tego taniej, tylko sprzedają po niższych kosztach bo często ich na to stać.
Możliwe, że im się to bardziej opłaca skoro nadal ma to miejsce. Tak samo funkcjonuje rynek rolno-spożywczy.
Konsumenta nie muszą obchodzić, szczególnie gdy ma polskie zarobki. Ale warto wiedzieć dlaczego w Polsce już nic nie ma i nic się nie opłaca.
Tylko tyle chciałem przekazać.

Nie analizowałem tych kosztów bo to był tylko przykład jak to w praktyce działa.
A tak swoją droga dlaczego transport węgla do Szczecina to jakiś warunek, który ma determinować cenę? Budują tam jakiś magazyn węgla żeby tam go zwozić?

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-09-11 14:35:01)

Offline

 

#19  2013-09-11 14:58:35

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Kupuj polskie

197

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:28)

Offline

 

#20  2013-09-11 15:34:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kupuj polskie

[quote=yossarian]....A tak swoją droga dlaczego transport węgla do Szczecina to jakiś warunek, który ma determinować cenę? Budują tam jakiś magazyn węgla żeby tam go zwozić?[/quote]
Prosty przykład odbiorcy z północy Polski, np ciepłownia.

Założenie:
Kopalnia w Bytomiu sprzedaje węgiel za $30/tona.
Kopalnia w Australi sprzedaje taki sam węgiel za $30/tona.
Do tego węgiel z Australl dopłynie za $8/tona, + wyładunek na wagony i dostawa do ciepłowni $1/tona.
Razem koszt węgla z Australii wyniesie $39/tona.
Z Bytomia natomiast transport to $12/tona.
Koszt węgla z Bytomia, to $30+$12 - razem $42/tonę.

W tej przykładowej ciepłowni na pomorzu węgiel australijski wychodzi o $3 taniej od polskiego.

Tyle przykładu teoretycznego, a w praktyce, w całej PN Polsce węgiel z importu jest tańszy od krajowego, a na składzie opałowym w Bytomiu kupisz węgiel - groszek polski za 560zł/tona i czeski za 480zł/tona.

Na Polskim rynku jest węgiel z Czech, Rosji i Chin - przyjeżdża pociągami, i z innych rejonów świata przywożony statkami, wszystkie tańsze od wydobywanego na Śląsku.

Na szczęście są go stosunkowo małe ilości, gdyby dało się do Polski przywieźć rocznie ~70mln ton, to Polskich kopalń już by nie było.
Kopalnie żyją głównie z miałów, które idą do energetyki i ciepłownictwa w olbrzymich ilościach, i z węgla koksującego, który jest dużo droższy od normalnego, i nieźle się sprzedaje za granicę.

Teraz użycie węgla w Polsce mocno skomplikował pakt klimatyczny, gdyby nie kryzys w 2008 roku i upadek sporej liczby dużych fabryk, to prąd już by mocno podrożał.


[quote=użytkownikubuntu]Zależy o której szkole ekonomii mówisz. Czerwoni rzeczywiście uczyli laborystycznej teorii wartości, lub zmodyfikowana wersja czy inne kosztowe teorie wartości inni (np Carl Menger czy Eugen Böhm von Bawerk) subiektywistyczno-marginalistycznej teorii wartości.[/quote]
Pisałem o sposobie kształtowania metodą popytu i podaży, zamiast metody wyliczania ceny metodą sumowania kosztu.

W gospodarce rynkowej tylko popyt i podaż mają sens w ustalaniu ceny, inne teorie ekonomiczne mają sens dopiero, jak się liczy zysk przedsiębiorstwa.
Ale z tym też na świecie ludzie radzili sobie w czasie, kiedy Jezus wyganiał kupców ze świątyni, na długo przed wypocinami [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Oskar_Lange]Oskara Lange[/url] - który jest podstawą Polskiej zdychającej gospodarki.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-11 16:22:13)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2013-09-11 15:50:43

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Kupuj polskie

@Jacekalex:
Jak to możliwe, że w sporym kraju, w centrum Europy, z bogactwami naturalnymi, rolnictwem, dostępem do morza nic się nie opłaca?

@uzytkownikubunt:
To byłaby prawda, gdyby każdy miał takie same warunki do rozwoju.
Co z wyższymi dopłatami i tańszym paliwem dla rolników? Sponsorowaniem przez niemiecki rząd swoich stoczni? Preferencyjnymi kredytami dla biznesu na Zachodzie?
Czy to należy brać pod uwagę przy ocenianiu kosztów czy nie?
Albo sytuacja z cukrem, w której z potentata Polska stałą się importerem i polski obywatel płaci więcej niż niemiecki?

Do 2006 r. produkcja cukru w Unii znacznie przekraczała roczne zapotrzebowanie - o ok. 3,5mln ton. Nadwyżki eksportowano do krajów trzecich, dopłacając do tego eksportu, bo żaden trzeci świat nie kupiłby europejskiego cukru po cenach realnych. Taki stan rzeczy nie podobał się unijnym podatnikom (którzy jęczeli, że tyle dopłacają do rolnictwa) i Międzynarodowej Organizacji Handlu (narzekała, że to zabija konkurencję), więc pod ich naciskami Unia zdecydowała się na reformę tego rynku drastycznie odgórnie ograniczając uprawy buraków cukrowych i produkcję cukru. Cukrownie dostały odszkodowanie i teraz produkują aż o ok. 4 mln ton mniej niż wynosi unijne spożycie. Tyle, że w trakcie negocjacji nie wszystkim po równo zmniejszono produkcję cukru. My produkujemy obecnie prawie o 300 tys. ton mniej, niż wynosi nasze spożycie krajowe, za to Niemcy.
i Francja. produkują nieco więcej, niż spożywają.[/quote]
http://wyborcza.pl/1,76842,9314723,Dlaczego_cukier_w_Polsce_jest_drozszy_niz_w_Niemczech_.html
Czy to są takie same warunki dla polskiego przemysłu/rolnictwa jak dla niemieckiego czy francuskiego?

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-09-11 15:59:58)

Offline

 

#22  2013-09-11 16:27:51

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Kupuj polskie

198

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:30)

Offline

 

#23  2013-09-11 16:31:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kupuj polskie

@Jacekalex:
Jak to możliwe, że w sporym kraju, w centrum Europy, z bogactwami naturalnymi, rolnictwem, dostępem do morza nic się nie opłaca?[/quote]
Opłaca się temu, kto potrafi liczyć (matematyka), ale nie opłaca się temu, kto liczyć nie potrafi (ekonomia polityczna socjalizmu).

Cały przemysł powstał jako państwowy i bankrutuje jako państwowy, a prywatny biznes nie ma zbyt wielkich kapitałów na inwestycje.

Natomiast inwestycje zagraniczne tutaj produkują, ale dziwnym trafem zyski i podatki płacą tam, gdzie jest ich siedziba macierzysta.

Są firmy, które sobie dają radę, jak np PESA, Fakro, Solaris czy SM Grajewo, ale to stanowczo za mało, jak na 36 milionowy kraj.
Lwia część  firm państwowych zbankrutowała, lub została rozkradziona, lub "sprywatyzowana" co często od rozkradzenia się nie różniło znacząco.
Dlaczego obecnie gospodarka w Urzędzie Statystycznym rośnie,
a realu zdycha, to można zobaczyć między innymi  w raportach OECD.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-11 16:39:19)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#24  2013-09-11 17:09:24

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Kupuj polskie

[offtop]dlaczego jakieś 2 tygodnie temu na gimpuj.info widziałem post o dokładnie tym samym wydźwięku...[/offtop]


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#25  2013-09-11 18:25:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kupuj polskie

[quote=thomsson][offtop]dlaczego jakieś 2 tygodnie temu na gimpuj.info widziałem post o dokładnie tym samym wydźwięku...[/offtop][/quote]
Masz może sznurka do tamtego postu?

Bo może to jakiś mój brat (o którym nie mam pojęcia).
Ojciec często na delegacje jeździł. :D


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00165 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.17.157.6' WHERE u.id=1
0.00085 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.17.157.6', 1727782067)
0.00033 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1727781767
0.00081 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='185.191.171.19'
0.00027 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=240575
0.00031 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=24214 ORDER BY posted
0.00030 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24214 AND t.moved_to IS NULL
0.00032 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00141 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24214 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00093 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24214
Total query time: 0.00734 s