Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-02-23 01:40:44

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Kernel - pomoc w konfiguracji

Przy okazji dodawania do kernela grsecurity pomyślałem, że zrobię przy okazji w miarę minimalny konfig pod swój sprzęt.
Kernel 3.2.39. Jako bazę wziąłem odpowiedni konfig z [url]http://kernel-seeds.org/[/url].
Idąc za instrukcjami Pappy'ego, lspci i tego tutoriala [url]http://www.linuxtopia.org/online_books/linux_kernel/kernel_configuration/ch08.html[/url] zidentyfikowałem (mam nadzieję) potrzebne sterowniki/moduły.
Mam jednak problem ze odnalezieniem w menuconfig tych modułów:

Kod:

cdrom.ko
i2c-algo-bit.ko
libata.ko
mperf.ko
snd-page-alloc.ko
usb-common.ko
usbcore.ko

i druga sprawa:
W domyślnym konfigu z kernelseeds wszystkie opcje w zakładce security są powyłączane. Co (oprócz ustawień grsecurity) należałoby tam włączyć?

Offline

 

#2  2013-02-23 02:05:58

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

Najpierw minimalny konfig, a jak ruszy i będzie działał, dopiero wtedy grsec, ani sekundy wcześniej.
W konfigu grsec (w jaju) masz wyjaśnienia, co robią poszczególne opcje.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-02-23 03:33:04)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2013-02-24 02:53:55

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

ok
Tylko mam problem ze znalezieniem w menuconfig tamtych modułów. Miałem początkowo listę ok. 70 i udało mi się znaleźć wszystkie oprócz tych.  Gdzie (i jak) ich szukać  - chodzi mi o konkretne nazwy parametrów w menuconfig. Bo "/" nie daje żadnych wyników. modinfo też nic nie podpowiada.   

No i jeszcze ta zakładka Security options. Nie chodzi mi o konfigurację grsecurity (to na razie zostawię tak jak radzisz). W konfigu z kernel seeds wszystko w Security options jest wyłączone - a domyślam się, że część rzeczy pasowało by włączyć (tylko nie mogą nigdzie znaleźć informacji co),

Czy też może grsecurity wystarczy a inne rzeczy z Security Options można sobie podarować?

Offline

 

#4  2013-02-24 07:52:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=153575#p153575
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-885146-start-0.html

Nie zamierzam 1000 razy pisać tego samego...

Edit:
Niektore moduły znajdziesz grepem (nazwy w konfigu):

Kod:

 grep -i cx88  /boot/config-$(uname -r)

albo:

Kod:

 grep -i cx88  /usr/src/linux/.config

a jak nie ma?

modinfo bttv |head -n1
filename:       /lib/modules/3.8.0-gr1/kernel/[b]drivers/media/pci/bt8xx[/b]/bttv.ko[/quote]
Na dystrybucyjnym jaju Debiana.

Ścieżka modulu w /lib/modules odzwierciedla pozycję modulu w konfigu kernala.
Konfig kernela ma hierarchiczną konstrukcję drzewka.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-02-24 08:03:11)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2013-02-24 11:38:13

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

[OT] W menuconfig jest wyszukiwarka :-) Wciśnij "/" jak dobrze pamiętam [/OT]

Offline

 

#6  2013-02-24 13:46:06

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

[b]Piotr3ks[/b]: [quote=autor]chodzi mi o konkretne nazwy parametrów w menuconfig. Bo "/" nie daje żadnych wyników[/quote]


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#7  2013-02-26 16:27:50

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

ok rozwiązaniem jest nieortodoksyjne wykorzystanie localyesconfig.

Jak pisałem chodziło mi o odnalezienie parmetrów w konfigu odpowiadającym danym modułom. W większości wypadków wystarczy "/" ale nie zawsze.
Grepowanie w .config to nic innego jak "/", więc odpada. Modinfo też nic tu nie da.

Z localyesconfig wcale nie jest tak różowo, o czym można przeczytać np tu  [url]https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=845113[/url]  (U mnie też zostało pełno crapu).

Przez przypadek jednak użyłem localyesconfig "nie tak jak trzeba" i uzyskałem dokładnie to o co mi chodziło:
Otóż jak wiadomo localyesconfig nie dodaje potrzebnych modułów tylko usuwa te niepotrzebne. Czyli, że trzeba go zapuszczać na np dystrybucyjnym konfigu gdzie wszystko jest pododawane. Jak się go puści na jakimś "czystszym" konfigu np tym z kernel seeds to zacznie sypać "błędami":

Kod:

module joydev did not have configs CONFIG_INPUT_JOYDEV
module pata_atiixp did not have configs CONFIG_PATA_ATIIXP
itd 
itp

I oto chodziło!
Zapuszczając localyesconfig na całkowicie pustym konfigu uzyskujemy kompletną listę potrzebnych modułów i odpowiadających im parametrów.
I tak okazuje się że np za moduł cdrom, którego nie mogłem zlokalizować, odpowiada cały wianuszek parametrów:

Kod:

module cdrom did not have configs CONFIG_BLK_DEV_IDECD CONFIG_BLK_DEV_SR CONFIG_PARIDE_PCD CONFIG_CDROM_PKTCDVD CONFIG_VIOCD CONFIG_GDROM

teraz wystarczy tylko "/"

Oczywiście trzeba pamiętać żeby popodpinać wcześniej wszystkie peryferia itp

Offline

 

#8  2013-09-13 18:54:45

  b3mol - Użytkownik

b3mol
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2011-10-07

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

Cześć.

Ja korzystam takiej oto metody tworzenia konfiga "pod siebie".

Kod:

lsmod > lista.txt
make LSMOD=lista.txt localmodconfig

Tworzy konfig tylko z aktualnie załadowanymi modułami więc wymaga jeszcze drobnych poprawek bo później nie zadziała niepodłączony w danej chwili sprzęt. Ale można też podłączyć i włączyć wszystko co się da i co się ma, system ładuje moduły a my  sprawdzamy czy działa i wtedy "lsmod".


Registered Linux User #557815

Offline

 

#9  2013-09-13 19:13:21

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

Kod:

/usr/src/linux/scripts/ver_linux

W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2013-09-13 20:44:09

  b3mol - Użytkownik

b3mol
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2011-10-07

Re: Kernel - pomoc w konfiguracji

Jak dla mnie to ten sam efekt co "lsmod" plus kilka dodatkowych informacji.


Registered Linux User #557815

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00029 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00165 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.145.119.199' WHERE u.id=1
0.00099 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.145.119.199', 1713460874)
0.00063 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713460574
0.00077 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=240887
0.00142 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=23019 ORDER BY posted
0.00089 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=23019 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00097 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=23019 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00099 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=23019
Total query time: 0.00873 s