Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam, będę pisał prace, dosyć ważną, o linuxie, i chciałbym się bardzo skupić na dystrybucjach. Pamiętam jeszcze dawniej jak z tym wyglądało, bo miałem ten system "przejściowo", ale widzę że teraz sporo się zmieniło. Z tego co wyczytałem, Aurox upadł, Mandriva stał się płatny, ogólnie dużo zdziwień przeżyłem.
1. Czy debian to najlepsza darmowa dystrybucja linuxa jeżeli chodzi o stabilność, niezawodność działania? Dystrybucja ma aż 20 lat :)
2. Czy ubuntu jest gorszy pod względem stabilności i niezawodności działania od debiana?
3. Czy jeżeli debian podzieli los braci (slackware, redhat) i stanie się w najbliższym czasie płatnym systemem, to ja, mając płytę z debianem 7.2 dalej będę mógł go instalować i cieszyć się za darmo tym systemem a np dopiero 8.0 by był płatny?
4. Jakie dystrybucje są warte wzmianki w pracy, czy są dobre alternatywy dla debiana jeżeli dojdzie do najgorszego i stanie się on płatny? Wiem że jest ubuntu, ale są o nim różne opinie, nie wiem czy też jest taki stabilny i niezawodny,martwi mnie już samo to że wymaga bodajże 1 GB ramu (opcjonalnie 2 GB)... (mi najnowszy debian zabiera max 512 mb ram przy środowisku graficznym GNOME)
Chodzi mi tu więc o dystrybucje dojrzałe, które z dojrzałych są darmowe, patrząc na ich ilość, myślę że nie tylko Debian ma tak niskie wymagania sprzętowe a przy tym oferuje taką szybkość i niezawodność :)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez ilin (2013-11-19 12:56:59)
Offline
Slackware płatny?
Chyba Ci się coś pomyliło....
Jeżeli mówić o najpopularniejszych systemach Linux, to podział jest na Debiana
i klony Debiana.
Jeśli ktoś chce większej swobody i elastyczności konfiguracji, to jest jeszcze Slackware, Arch, Gentoo czy LFS.
Wszystko darmowe.
Z Mandrivy wypączkowała darmowa Mageia.
Mandriva z resztą też miała darmowe wersje, ale promowana była wersja płatna z chyba cross-overem, o ile się nie mylę
W dystrybucjach korzystających z paczek rpm jest trudno o popularność,
bo tam jest o wiele za dużo rywalizacji między korpo, RHEL i Novell używają paczek rpm, które nie są wzajemnie kompatybilne, z czego wynika totalny bajzel, utrudniający rozwój tych dystrybucji.
Także radzę troszkę odświeżyć informacje.
DistroWatch i Wiki nie gryzą.:DDD
Offline
1. Kwestia gustu. Moim zdaniem tak. Nawiasem mówiąc dość naiwne pytanie na forum [s]Drużyny Użytkowników Gentoo[/s] Debian Users Gang. ;)
2. Kwestia gustu.
3. Zacznijmy od tego, że Debian nie stanie się nigdy płatny — byłoby to niezgodne z jego [url=http://www.debian.org/social_contract]Umową społeczną[/url]. Ustaliwszy to nie ma sensu brnąć dalej.
4. Do najbardziej wpływowych dystrybucji zaliczyłbym obecnie:
- Debiana z przyległościami: Ubuntu oraz liczne klony i wyspecjalizowane odmiany jednego i drugiego,
- Red Hat Enterprise Linux (płatny) z przyległościami: klony jak CentOS i Scientific Linux, a także pokrewną Fedorę,
- Suse Linux Enterprise Server/Desktop (płatne) z OpenSUSE.
Do tego ze względu na specyfikę lub choćby względy historyczne:
- Slackware,
- Gentoo.
Nadto można wymienić moim zdaniem niezupełnie specjalnie wpływowego, ale mimo to stosunkowo popularnego Archa.
(Open)Mandriva nadal jest darmowa. Takoż Slack.
Offline
http://allegro.pl/linux-debian-6-0-dvd-wysylka-gratis-i3725646170.html
A wy co, pirackie wersje macie?! :D
Myślę, że Dugowy Zakład do walki z Cyberprzestępczością i Cyberpiractwem już się za was weźmie i dupę przetrzepie :P
Fervi
Offline
[quote=fervi]http://allegro.pl/linux-debian-6-0-dvd-wysylka-gratis-i3725646170.html
A wy co, pirackie wersje macie?! :D
Myślę, że Dugowy Zakład do walki z Cyberprzestępczością i Cyberpiractwem już się za was weźmie i dupę przetrzepie :P
Fervi[/quote]
Nie rozumiem o co Ci chodzi.
Offline
OT: Jak widzę w tytule wątku poganianie w stylu „ważne”, „pilne” itp., to automatycznie niespecjalnie chce mi się w takich wątkach odpowiadać. ;) Możecie usunąć mojego posta.
Offline
Wystarczy, że zmienię lekko tytuł wątku. :)
Offline
[quote=panpanowski]myślę że nie tylko Debian ma tak niskie wymagania sprzętowe a przy tym oferuje taką szybkość i niezawodność :)[/quote]
dużo zależy od środowiska i konfiguracji. odnośnie reszty azhag wszystko ładnie wylistował.
Offline
Dodano 2012-12-17 21:41
Sprzedawana płyta DVD zawiera podstawowy system gotowy do pracy . Po zainstalowaniu można korzystać z Internetu i jeżeli komuś czegoś brakuje zawsze może pobrać i zainstalować brakujące mu pakiety.[/quote]
No baaa. xD
fervi — to nie piractwo, można sprzedawać, sam kiedyś z us płytki zamawiałem, to mi przysłali 50 oryginalnych ubunciaków chyba wersja 8 czy 9, nawet nadruk był elegancki i do tego płytki w kartonikach. Po 5 zeta sztuka na allegro poszła, i wszystkie się rozeszły w 2 dni. Choć wtedy nie myślałem, mogłem canonicalowi wysłać maila z umową, że będą mi oni płytki słać, a ja bym je rozprowadzał po kraju i byśmy się dzielili zyskami 3 zeta dla mnie 2 dla nich. xD
Offline
[quote=morfik]
Dodano 2012-12-17 21:41
Sprzedawana płyta DVD zawiera podstawowy system gotowy do pracy . Po zainstalowaniu można korzystać z Internetu i jeżeli komuś czegoś brakuje zawsze może pobrać i zainstalować brakujące mu pakiety.[/quote]
No baaa. xD
fervi — to nie piractwo, można sprzedawać, sam kiedyś z us płytki zamawiałem, to mi przysłali 50 oryginalnych ubunciaków chyba wersja 8 czy 9, nawet nadruk był elegancki i do tego płytki w kartonikach. Po 5 zeta sztuka na allegro poszła, i wszystkie się rozeszły w 2 dni. Choć wtedy nie myślałem, mogłem canonicalowi wysłać maila z umową, że będą mi oni płytki słać, a ja bym je rozprowadzał po kraju i byśmy się dzielili zyskami 3 zeta dla mnie 2 dla nich. xD[/quote]
Wiem, że można sprzedawać :P
Chociaż według Polskiego Paradoksu możesz mieć problemy z powodu używania systemu bez licencji (tzn. bez jego kupna), takie rzeczy się dzieją.
Mój kraj, taki piękny
Fervi
Offline
Polskim Paradoksem są Twoje posty i wątpliwa mądrość w nich zawarta ;)
Od kiedy Linuksy nie mają licencji?
Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-11-19 17:31:21)
Offline
[quote=yossarian]Polskim Paradoksem są Twoje posty i wątpliwa mądrość w nich zawarta ;)
Od kiedy Linuksy nie mają licencji?[/quote]
W Polsce żadne programy nie mają licencji, chociaż ją mają.
Taki paradoks urzędowy.
Do końca życia nie zapomnę decyzji skarbówki, która naliczyła podatek dochodowy od darmowego OpenOffice, wyliczając jego cenę metodą transakcyjną
na podstawie ceny MSO, i kazali od tego zapłacić podatek i gigantyczną karę.
Jak się pacjent miał czelność odwołać, to nasłali na niego psiarnię, i musiał się tłumaczyć z nielegalnego oprogramowania, bo nie miał papierowej faktury i licencji.
Z tego wzięła się potem sprzedaż OO z podręcznikiem za 200+vat.
Także licencja jest licencją w krajach europejskich, jak Niemcy, Anglia, Czechy czy Austrii. ale w krajach kryptokomunistycznych, jak Polska, nigdy niczego człowiek nie może być pewien, a urzędnik "na zagrodzie" równy wojewodzie.
Mnie raz w skarbówce nie chcieli uznać faktur, bo były robione w arkuszu kalkulacyjnym, a nie w specjalnym programie księgowym, i też było z tym całkiem sporo jazdy.
Reasumując - w Polsce nic nie jest oczywiste, i nic nie jest mnie w stanie zdziwić.
Obecnie z resztą skarbówka ma prawo sprawdzać legalność oprogramowania w firmach..... :D
Jak wiadomo, nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani... ;P
Pozdro
Offline
[quote=fervi]Chociaż według Polskiego Paradoksu możesz mieć problemy[/quote]
Z tego co się orientuję to powinienem mieć problemy, bo sprzedawałem to nielegalnie ale kto by się przejmował polskim prawem... tu wszystko jest nielegalne, już się przyzwyczaiłem. Zacznę się tym prawem martwić jak będę zarabiał grubszą kasę ale wtedy to stąd wyjadę. :]
Jak coś to powiedziałem to pod przymusem, tak w ogóle to nie sprzedawałem żadnych płytek i w ogóle nie mam pojęcia co to ubuntu. xD
Offline
@Jacekalex:
Tak było chyba tylko raz, ponad 10 lat temu.
Od 2006 jest sprawa jasna:
Interpretacja Ministra Finansów z dnia 10 marca 2006 r. sygn. PB3/GM-8213-12/06/144
[b]W przypadku, gdy określone świadczenia (m.in. przekazanie praw) są z założenia bezpłatne dla wszystkich podatników, a nie jednostkowym przypadkiem stosowanym w stosunku do indywidualnego podmiotu, to wówczas nie należy ustalać w związku z zaistnieniem takiego zdarzenia przychodów podatkowych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).[/b]
W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, przekazuję wyjaśnienia dotyczące art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w kwestii skutków podatkowych związanych z korzystaniem z bezpłatnych programów komputerowych.
W prowadzonej działalności gospodarczej w wielu sytuacjach podatnicy korzystają na potrzeby tej działalności z ogólnie dostępnych i nieodpłatnych programów komputerowych, które są udostępniane m.in. poprzez internet wszystkim użytkownikom. Jakkolwiek większość oprogramowania przeznaczonego dla takich systemów operacyjnych jest bezpłatna, to jednak zdarzają się wyjątki w postaci oprogramowania komercyjnego. [b]Zasadą jest jednak, iż z korzystaniem z tego typu programów nie są związane żadne opłaty za ich nabycie, czy opłaty licencyjne.[/b][/quote]
http://www.nettax.pl/serwis/nowosci/2006/060901_2.htm
Oczywiście w krajach Trzeciego Świata urzędy mogą udupić każdego przedsiębiorcę niezależnie od obowiązującego prawa i wtedy żadne faktury mu i tak w niczym nie pomogą bo oni na niektórych niepokornych „muszą coś znaleźć”.
O szczegóły można zapytać Pana [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kluska#Aresztowanie]Romana Kluskę[/url] ;)Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-11-19 20:08:06)
Offline
@yossarian
Jakbyś pomieszkał jeszcze trochę w Polsce, i spróbował tu poprowadzić własną firmę, i ścigać swoich dłużników przed sądem, czy domagać się przestrzegania prawa od urzędników, to wiedziałbyś, że między prawo a decyzją urzędnika, to często dwie różne sprawy.
Wiedziałbyś też, że "Sądy są niezawisłe, i podlegają konstytucji oraz ustawom",
i rozumiał, co z tego wynika.
Piszesz o teorii, ja o praktyce, a to w Polsce często dwie różne sprawy, które nie mają ze sobą nic wspólnego.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-11-20 08:24:48)
Offline
Lol jaki troll temat ....
Offline
Strony: 1
Time (s) | Query |
---|---|
0.00009 | SET CHARSET latin2 |
0.00004 | SET NAMES latin2 |
0.00125 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.116.85.204' WHERE u.id=1 |
0.00069 | UPDATE punbb_online SET logged=1732240395 WHERE ident='18.116.85.204' |
0.00045 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732240095 |
0.00066 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=246103 |
0.00006 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=24637 ORDER BY posted |
0.00029 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24637 AND t.moved_to IS NULL |
0.00023 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00167 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24637 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00086 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24637 |
Total query time: 0.00629 s |