Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-02-28 16:42:08

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Debian a instalacja na ssd

No i w końcu debian zawita nie tylko na serwerze ale i na desktopie. Z własnoręcznie skonfigurowanym buntu 12.04 nie było mi źle bo odpukać od 2 lat wywalił mi się tylko raz po aktualizacji sterów Nvidi co dało się szybko naprawić, a moje wrodzone lenistwo skutecznie odstraszało mnie od zmiany systemu. Aktualnie sprawiłem sobie prezencik w postaci (pochwale się a co tam) intel ssd 530 120gb więc zdarzyła się okazja pozbyć się buntu w moim kompie i przywitać się z debianem tym bardziej, że polityka Canonial ostnio przelała czarę goryczy po jazdach z Mintem. Jako, że jest to mój pierwszy ssd staram się przygotować merytorycznie do instalacji i chciałbym poprosić aby szanowne grono duga oceniło moją wiedzę na ten temat i dało ewentualne wskazówki co poprawić lub dodać, a jak nazbieram dość informacji i przeprowadzę ten proces u siebie może sklece jakiś artykuł na dugu odnośnie instalacji debiana na ssd.

Dla jasności konfiguracja komputera:
Proc: C2D E8400
Ram: 4GB ddr2 800Mhz
Grafa: NV 460GTX
Płyta: GA-EP45-DS5
SSD:  intel 530m 120GB
HDD: Segate 250GB

No dobra starczy lania wody... Przejdźmy do konkretów.
Oczywiście zanim zrobię cokolwiek walne update firmware w ssd.

1. Partycjonowanie.
MBR czy GPT?
Zdecydowałem się na MBR ponieważ z tego co mi wiadomo ssd nie lubią podziałów na wiele partycji więc nie ma sensu pchać się w nieznane. Co o tym myślicie może lepiej jednak zastosować GPT- są jakieś sensowne ?

Podział na partycje:
SSD – z tego co wiem będe miał dostępne ok 110GB
partycja 1 – ntfs win7 80GB (niestety windows nadal mi jest potrzebny)
partycja 2 – ext4 / 30GB

HDD
partycja 1 – ntfs Dane
partycja 2 – ext4 /home lub /pliki -  i tu znowu pytanie czy home nie przerzucić na ssd.     Zmieści się bez problemu szczególnie, że na wielko gabarytowe pliki miałbym osobną     partycję, a np. casche firefoxa wywalić do ramu. Backup home i ważniejszych plików i tak     ląduje na serwerze więc chyba nie będzie problemów w razie jakiś awarii?
partycja 3 – ext4 /var lub ok 5GB – tak aby logi i var/tmp lądowały na hdd
partycja 4 – ext2 /tmp ok 2GB – żeby nie mielić śmieci na ssd co powinno przedłużyć jego     żywot.
Partycja 5 – swap 2GB – tak na wszelki wypadek, mam 4gb ram więc teoretycznie i tak jej     nie wykorzystam a hibernacji nie używam.

2. Testing czy Stable – nie związane z ssd.
Normalnie bym się nie zastanawiał i instalował bym stable bo generalnie nie interesuje mnie pogoń za cyferkami. Jeżeli jakiś program spełnia moje oczekiwania nie trzeba mi nowszej wersji, ale chcę mieć Steam, a to wiąże się z miksowaniem stable i testing + stery z backportów + jajo z backoprtów. Czy to ma sens czy lepiej po prostu od razu pojechać z testingiem?
Jeżeli skusił bym się na testing to kluczowe składniki systemu to:
grub, lightdm, openbox, nautilus, tint2, conky, firefox, icedove, steam
Czy taka konfiguracja może przysparzać jakieś problemy?

3. Konfiguracja systemu.

Trim
Wszędzie piszą aby dla partycji znajdujących się na ssd dodać do fstab opcję „discard”, ale to ponoć go spowalnia (osobne pytanie to czy takie spowolnienie jest w ogóle zauważalne). Można dorzucić do rc.local opcje fstrim -v lub jeżeli komp chodzi  24h/dobę to zrobić zapis w cron. Co wy o tym myślicie?

Fstab i opcja „noatime”
Jeżeli tej opcji nie ma w fstab każde otwarcie pliku jest zapisywane czy na desktopie ma to sens? SSD powinien pożyć dłużej z nią.

Low-Latency IO-Scheduler
Instalacja sysfsutils echo "block/sdX/queue/scheduler = deadline" >> /etc/sysfs.conf
To chyba warto dodać i raczej nie ma dyskusji.
   
swappiness
Czy jeżeli posiadam swap na hdd to warto dorzucać opcje „vm.swappiness=0” do     „/etc/sysctl.conf” ?
   
tmpfs
jeżeli wrzucę tmp i var na hdd chyba nie ma sensu bawić się z tym?
tmpfs   /tmp   tmpfs   nodev,nosuid,noexec,relatime,mode=1777,size=15%    0    0
tmpfs    /var/tmp    tmpfs    defaults,size=5%    0  0
   
I to by było wszystko co wujek gogle mi zaproponował. Panowie i Panie, proszę o konstruktywną krytykę i komentarze do moich zapytajników.

Offline

 

#2  2014-02-28 17:31:02

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian a instalacja na ssd

https://wiki.debian.org/SSDOptimization

Offline

 

#3  2014-02-28 18:06:08

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Debian a instalacja na ssd

ten link to jedno ze źródełek :D z jakich korzystałem

Offline

 

#4  2014-02-28 18:39:05

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian a instalacja na ssd

No i nic więcej nie trzeba robić.
Coś nie działa?

Staraj się nie zapełniać bardziej dysku niż 70-75% dlatego zbyt wielu partycji nie ma sensu tworzyć.
Możesz przerzucić /home na ssd to raptem kilka MB plików konfiguracyjnych (bez danych), a ustawienia mogą się szybciej załadować.

Zajrzyj do pliku /etc/default/tmpfs

Offline

 

#5  2014-02-28 19:49:20

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Debian a instalacja na ssd

no tak zgadza się ale cały czas się waham między whezy a jassie

Offline

 

#6  2014-02-28 20:29:16

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Debian a instalacja na ssd

Normalnie to ja bym Ci [b]sid[/b]a polecił, bo tam nie ma żadnych problemów z aktualizacjami pomiędzy wydaniami, ale.... Bierz [b]stable[/b]. Najwyżej sobie do [b]testing[/b]a zaktualizujesz, jak będą jakieś jaja z sterownikami.

////

A zabawa z [b]backport[/b]ami to tylko zbędna zabawa. To już lepiej sobie priorytety dla repozytoriów poustawiać :D

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2014-02-28 20:30:34)

Offline

 

#7  2014-02-28 20:47:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian a instalacja na ssd

[quote=Bitels]no tak zgadza się ale cały czas się waham między whezy a jassie[/quote]
Cały ten SteamOS ma byc oparty na wydaniu stabilnym Debiana, więc nie powinno to mieć większego znaczenia.
Najwyżej sobie zaktualizujesz kiedyś do testinga.

[quote=Pavlo950]A zabawa z backportami to tylko zbędna zabawa. To już lepiej sobie priorytety dla repozytoriów poustawiać :D[/quote]
Wcale nie zbędna. Ma się wtedy stabilny system z nowszymi pakietami.
Natomiast używanie wersji stabilnej z pakietami testinga/sida jest bez sensu. Między stable, a testingiem są często ogromne różnice. Traci się główną zaletę — stabilność, a po to się przecież instaluje wersje stabilne.

Offline

 

#8  2014-02-28 20:50:57

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian a instalacja na ssd

[quote=Pavlo950]A zabawa z backportami to tylko zbędna zabawa.[/quote]
[quote=yossarian]Natomiast używanie wersji stabilnej z pakietami testinga/sida jest bez sensu.[/quote]
No ładnie mój system podsumowaliście. ;)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#9  2014-02-28 20:55:47

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian a instalacja na ssd

[quote=ArnVaker][quote=Pavlo950]A zabawa z backportami to tylko zbędna zabawa.[/quote]
[quote=yossarian]Natomiast używanie wersji stabilnej z pakietami testinga/sida jest bez sensu.[/quote]
No ładnie mój system podsumowaliście. ;)[/quote]
Ty wiesz co z czym zjeść w razie problemów :)
Tak samo „bez sensu“ jest używanie przeze mnie sida z pakietami z experimentala ;)

Offline

 

#10  2014-03-01 00:51:33

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Debian a instalacja na ssd

No dobra Panowie skoro i tak bym musiał mieszać dam szanse jassie. Mam nadzieje, że nie będzie mi stwarzać kłopotów. Nie czepialiście się do moich wypocin więc chyba mogę je wprowadzić w życie. Pozdrawiam

Offline

 

#11  2014-03-01 01:33:26

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian a instalacja na ssd

[quote=Bitels]whezy[/quote]
Wheezy
[quote=Bitels]jassie[/quote]
Jessie


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#12  2014-03-01 15:52:29

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Debian a instalacja na ssd

No cóż błędy to moje drugie imię ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00118 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.119.28.108' WHERE u.id=1
0.00113 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.119.28.108', 1728271293)
0.00061 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728270993
0.00058 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=258762
0.00007 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=25356 ORDER BY posted
0.00072 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=25356 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00346 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=25356 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00120 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=25356
Total query time: 0.00922 s