Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-06-05 09:04:38

  noSound - Użytkownik

noSound
Użytkownik
Skąd: Posen
Zarejestrowany: 2014-05-13

Startowanie x11vnc z poziomu SSH

Witajcie.

Próbowałem znaleźć jakieś ciekawe informacje na temat mojego problemu i fiasko misji :)
Mam pewien drobny problem.

Łącząc się po ssh (putty) z moim serwerkiem domowym, chciałbym móc uruchamiać powłokę x11vnc.
Z początku robiłem to w sposób taki:
~zwykly_user~: x11vnc -usepw -shared -forever (ENTER)
i otrzymywałem zwrotkę w postaci powrotu do prompt (znaku zachęty).

po błądzeniu w Internecie znalzałem sposób na uruchamianie:
~zwykly_user~: x11vnc --usepw --auth $HOME/.Xauthority --display :0 (ENTER)
i wtedy ładnie x11vnc uruchamia mi się w terminalu (putty) i mogę połączyć się przez klienta VNC

I teraz tak..."zwykly_user" to użytkownik, który jest stworzony domyślnie podczas instalacji przez system.
Po dodaniu nowego użytkownika np. "user_dwa" (adduser user_dwa) i nadaniu hasła, stworzył mi się nowy użytkownik, który wg informacji (id) był podpięty do grupy "zwykly_user".
Wygląda to mniej więcej tak (piszę z głowy więc przepraszam jeśli gdzieś wkradnie się błąd):
zwykly_user: UID(1000) GID (1000) ...i dalej są wymienione pewnie cdrom itp.
natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej przy drugim użytkowniku:
user_dwa: UID(1001) GID (1000) ...i na tym się kończy (brak dalszych przypisań do cdrom itp.)

PROBLEMEM jest to, że stworzony user_dwa, pomimo wpisania prawidłowej komendy:
x11vnc --usepw --auth $HOME/.Xauthority --display :0 (ENTER)
wraca do znaku zachęty (nie chce uruchomić się x11vnc).
Pomyślałem, że jest to może wina ograniczonych przypisań "user_dwa" lub brak własnej grupy...ale po stworzeniu trzeciego użytkownika:
(to informacja z tego forum)
adduser --add_extra_groups user_trzy (po wyświetleniu "id" ma wszystko "swoje", tak jak domyślny "zwykly_user") - problem nadal występuje podczas uruchomienia x11vnc...wraca do znaku zachęty.

Uff...przepraszam za te wypociny. Mam nadzieję że język jest zrozumiały i przejrzysty.
Zdaję się na Wasze doświadczenie.
Oczywiście jeśli uda mi się samemu dojść do rozwiązania tego problemu, nie omieszkam podzielić się informacjami :)

Offline

 

#2  2014-06-05 09:14:15

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Startowanie x11vnc z poziomu SSH

Porównaj wyniki:

Kod:

groups zwykły_user

Kod:

groups user_dwa

Podejrzewam, że chodzi o obecność pacjenta w grupie video.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2014-06-05 12:21:40

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Startowanie x11vnc z poziomu SSH

Podejrzewam, że chodzi o obecność pacjenta w grupie video.[/quote]
O tym samym pomyślałem.

Offline

 

#4  2014-06-05 12:26:52

  noSound - Użytkownik

noSound
Użytkownik
Skąd: Posen
Zarejestrowany: 2014-05-13

Re: Startowanie x11vnc z poziomu SSH

cholera...sprawdzałem wczoraj i wiem że było w porządku. Teraz niestety jestem w pracy i nie sprawdzę, ale jak tylko przyjadę do chaty, to podeślę uzupełnione informacje.

Ostatnio edytowany przez noSound (2014-06-05 12:27:08)

Offline

 

#5  2014-06-05 19:02:50

  noSound - Użytkownik

noSound
Użytkownik
Skąd: Posen
Zarejestrowany: 2014-05-13

Re: Startowanie x11vnc z poziomu SSH

a więc sprawdziłem i wygląda następująco:

~zwykły_user~: zwykły_user cdrom floppy audio dip [b]video[/b] plugdev scanner bluetooth netdev
~user_dwa~: zwykły_user

Tylko tak jak napisałem wyżej...po dodaniu za pom. komendy:
[i]adduser --add_extra_groups user_trzy[/i] - jego atrybuty przy groups user_trzy są takie same/przynajmniej podobne, jak w przypadku "domyślnego usera":

~user_trzy~: : user_trzy dialout cdrom floppy audio [b]video[/b] plugdev users
i mimo wszystko nadal nie mogę uruchomić vnc za pomocą:
x11vnc --usepw --auth $HOME/.Xauthority --display :0 (ENTER)


ktoś pomoże?

Ostatnio edytowany przez noSound (2014-06-06 21:17:14)

Offline

 

#6  2014-06-08 20:17:35

  noSound - Użytkownik

noSound
Użytkownik
Skąd: Posen
Zarejestrowany: 2014-05-13

Re: Startowanie x11vnc z poziomu SSH

Cóż...widzę, że wąskie gardło ten temat, a w necie nie mogę znaleźć konkretnych informacji.
W chwili obecnej korzystam z innego rozwiązania, z którym podzielę się tutaj :)

użytkownicy, którzy (po połączeniu się po SSH) chcą uruchomić sobie vnc, uruchamiają skrypt, który przechodzi przez domyślnego usera (zwykły_user). Działa to tak, jakby podać im komendę do wklepania:
su zwykły_user -c "x11vnc -usepw -display :0"
i łączą się. Szkoda tylko, że taki "user_dwa" musi znać hasło "domyślnego usera", aby to za pomocą niego uruchomić sobie dostęp do graf. interfejsu.

Jak jeszcze na coś wpadnę, to kiedyś napiszę ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.007 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00094 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.220.88.62' WHERE u.id=1
0.00071 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.220.88.62', 1728285934)
0.00041 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728285634
0.00048 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=269210
0.00007 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=25938 ORDER BY posted
0.00046 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=25938 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00073 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=25938 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00083 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=25938
Total query time: 0.00483 s