Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-08-14 18:46:39

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

System nie chce się uruchomić

Cześć.

Po instalacji debiana 6 mam problem, ponieważ nie chce się uruchomić. Nie znam się za bardzo i jedynie co udało mi się dowiedzieć to edycja pliku fstab.

Urządzenie na którym instalowałem to termnal hp compaq t5000, instalacja z netinstall na pamięci przenośnej pendrive Kingston 2GB. Podczas partycjonowanie wybrałem opcję dla początkujących czyli wszystko na jednej partycji "/" oraz partycję swap 100MB.

Dodam, że instalowałem już na tym zestawie debiana 6 (ale z innego pliku instalacyjnego) oraz przy partycjonowaniu zrobiłem automatyczne partycjonowanie i wtedy wszystko bez problemu zadziałało. I przeinstalowywałem od nowa ponieważ brakowało mi pamięci na pewnych partycjach i potrzebuję mieć wszystko na jednej partycji.

Załączam zdjęcie z błędem jaki występuje przy uruchomieniu.

Jeśli czegoś nie napisałem, a jest kluczową informacją to przepraszam. Jak zabraknie to dopiszę.

[url=http://naforum.zapodaj.net/a932be83d020.jpg.html][img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/a932be83d020.jpg[/img][/url]

Offline

 

#2  2014-08-14 19:07:14

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: System nie chce się uruchomić

Stare ale może zadziała:

http://dev.mensfeld.pl/2011/04/ubuntu-i-no-init-found-try-passing-init-bootarg/

Ostatnio edytowany przez sir_lucjan (2014-08-14 19:14:19)


[b]Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538)[/b] || [b]Linux Register User: #536661[/b]
                                         [b]Arch Linux[/b]

Offline

 

#3  2014-08-14 19:37:24

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Dzięki za odpowiedź.

Jeszcze chciałbym się czegoś dowiedzieć dla pewności.

Czy to musi być debian 6 live (musi być na usb bo nie ma CD/DVD)? Czy wersje live są tylko "graficzne" czy da się uruchomić tylko konsolę z wersji live bez x-serwerów? Jeśli nie to ta opcja odpada, ponieważ terminal nie da rady, działa tylko pod trybem tekstowym. I ostatnie pytanie, które jest związane z poprzednim. Jeśli nie będzie takiej możliwość czy mogę podłączyć dysk (w moim przypadku pendrive Kingston 2GB) pod komputer z linuxem i tam wykonać te czynności opisane z załączonym przez Ciebie linku? Posiadam Ubuntu (chyba 13.10) na netbook'u.

Offline

 

#4  2014-08-14 19:58:50

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: System nie chce się uruchomić

Jak wygląda zawartość /etc/fstab ? Bo z tego co piszesz, to miałeś dwa dyski (jeden pendrive) podczas instalacji, być może uzupełniło ci wpisy nie po UUID tylko po sda, sdb itp i w efekcie nie może odszukać określonego dysku.

Co do instalacji, to masz płytki (nie-live) i tam możesz sobie wybrać tryb textowy instalatora.

Offline

 

#5  2014-08-14 20:27:59

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Zaraz wrzucę zawartość z pliku /etc/fstab

No to rozumiem, że jeśli (nie-live) to trzeba zainstalować. Dobrze rozumiem? Jeśli to są tylko płytki (CD/DVD) to nie mam możliwość ich uruchomienia na terminalu. Terminal posiada tylko: 4xUSB, RJ45, wyjście dźwięku, wyjście na monitor oraz kabel zasilający.

Zawartość pliku fstab

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=4f3a7fff-7c92-4b40-a95b-dcf4ad00e3cc /               ext2    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=5b637346-61ea-4b3a-9c57-8863b8a2c6b0 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/sda1       /media/usb0     auto    rw,user,noauto  0       0
/dev/sda2       /media/usb1     auto    rw,user,noauto  0       0
/dev/sda5       /media/usb2     auto    rw,user,noauto  0       0
/dev/sdb1       /media/usb3     auto    rw,user,noauto  0       0[/quote]

Ostatnio edytowany przez Przemek92 (2014-08-14 20:31:29)

Offline

 

#6  2014-08-14 21:22:46

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: System nie chce się uruchomić

Dlaczego Debian 6? Sprawdź połączenie sprzętowe dysku, czy nie ma z nim jakiegoś problemu.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#7  2014-08-14 21:41:24

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Hmmm. Bo wiem, że debian 6 działa i nie mam konkretnego argumentu dlaczego tak. Może Ty mi odpowiesz dlaczego nie, ponieważ może wiesz coś więcej i mi wytłumaczysz dlaczego by nie mógł być :)

Nie sprawdzałem i nie wiem jak to sprawdzić ale odwołując się do pierwszego postu przypominam, że system jest instalowany na pendrive Kingston 2GB, a nie jakimś dysku hdd oraz to, że mi działał już debian 6. Możecie stwierdzić, że skoro działał to coś źle zrobiłem i mam instalować od nowa ale nie chcę tego robić, ponieważ kosztuje mnie to sporo czasu i może da się łatwiej to rozwiązać nic kolejna instalacja systemu od nowa (nie mam gwarancji, że nie będzie tak jak teraz).

Możesz mi powiedzieć jak mogę sprawdzić połączanie sprzętowe dysku?

Offline

 

#8  2014-08-15 08:49:43

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: System nie chce się uruchomić

Ahh, nie doczytałem. Wygląda to na jakiś problem z montowaniem pendrive jako dysku. Aktualnym wydaniem stabilnym Debiana jest 7.6, proponuje je zainstalować.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#9  2014-08-15 09:15:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

Podepnij pendrive do zupełnie innego komputera i na nim zainstaluj aktualne wydanie Debiana (7.6). Wystarczy sam podstawowy system. Potem go podłącz i uruchom na komputerze docelowym.
Powinno działać bez problemu.

Offline

 

#10  2014-08-15 10:08:24

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Więc wytłumaczę po kolei.
Mogę zainstalować obojętnie jaki debian (może być 6 albo 7) na innym komputerze ale na tym samym pendrive'ie (Kingston 2GB) i później podłączyć do terminala ale jest problem taki, że z tego co wiem to później trzeba przekonfigurować jakieś ustawienia i na tym się nie znam.
A drugi problem to taki, że są jakieś dwa różne jądra (przykładowo: [b]kern[/b] oraz [b]ubnkern[/b]) i na tym terminalu nie może być to jedno jądro (przyjmijmy [b]ubnkern[/b]), a debian 7 takie posiada (chyba jakiś debian 6 też) i nie będzie działać. Jest jedynie opcja, że po instalacji można zrobić kompilację jądra na te które działa na terminalu ale na tym się nie znam.
Więc chyba jedyna opcja to instalacja od nowa debiana 6 ale nie wiem czy to coś da. Instalowałem z innego pendrive'a gdzie była instalka ale nie wiem czy błąd z montowaniem partycji jest przez to, że był 2 pendrive'y, a teraz jest jeden. Przypominam, że za pierwszym razem instalowałem w tej samej konfiguracji pendrive'ów.

Offline

 

#11  2014-08-15 10:12:41

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

To się zdecyduj czy pytasz na forum i sprawdzasz to co inni proponują, czy sam wiesz wszystko najlepiej i nie zawracasz gitary.

Offline

 

#12  2014-08-15 10:19:42

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Właśnie nie wiem wszystkiego najlepiej. Wiem kilka rzeczy na ten temat i piszę je ponieważ, wiem, że debian 7 bez kompilacji nie zadziała. Jedynie mogę zainstalować od nowa debiana 6 tylko muszę się zdecydować czy na terminalu czy na jakimś innym kompie. Dziś wypróbuję podłączyć pendrive'a pod ubuntu i tam wykonać to co jest w linku w pierwszej odpowiedzi.

Może źle zrobiłem, że w pierwszym poście nie napisałem tego wszystkiego albo chociaż w odpowiedzi dlaczego debian 6.

Offline

 

#13  2014-08-15 10:37:00

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

Na takie padliny jest normalne jądro [deb]linux-image-486[/deb] i nic nie trzeba kompilować. Instalator nawet pyta użytkownika, które jądro ma być zainstalowane.

Sprawdzałeś czy nie zadziała?
Bo na razie ta dyskusja nie ma sensu.

Offline

 

#14  2014-08-15 10:58:36

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Dzięki.

Jak już pisałem nie znam się na tym za bardzo. Rozumiem, że tam są tylko jądra systemów dla wybranej przeze mnie architektury. I to jądro się pobiera i podmienia po zainstalowaniu systemu? Jeśli czegoś nie rozumiem albo nic nie rozumiem to proszę spokojnie mi wytłumacz (jeśli masz tyle cierpliwości i pokory) dla innych co nie mają wystarczającej wiedzy.

Z góry już dziękuję za wszystkie odpowiedzi i chęć pomocy.

Offline

 

#15  2014-08-15 11:01:41

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

[quote=Przemek92]I to jądro się pobiera i podmienia po zainstalowaniu systemu?[/quote]
[quote=yossarian]Instalator nawet pyta użytkownika, które jądro ma być zainstalowane.[/quote]
Oczywiście nie oznacza to, że na 100% będzie działać, ale dopóki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

Offline

 

#16  2014-08-15 11:04:21

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

No dobra.
Ale jak na pendrive'ie gdzie mam bootowalnego instalatora to tam mam podmienić jądro przed instalacją na to pobrane z tej strony? Jak ja instalowałem to nic mi się nie pytał (chyba, że trzeba wziąć instalację ekspercką).

Offline

 

#17  2014-08-15 11:08:38

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

Czytaj ze zrozumieniem.
Masz zainstalować na pendrive normalny system z wybranym jądrem.

Chyba to chcesz uzyskać?

Offline

 

#18  2014-08-15 11:21:58

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Tak. Rozumiem to. Mógłbyś mi dokładniej wytłumaczyć?

Mam kilka instalek, nazywają się one [b]mini[/b]. Wszystkie są jako .iso. Plik iso waży ok 16MB i tam jest debian 6. Do stworzenia bootowalnego pendrive'a używam na windowsie unetbootin, wybieram obraz iso i lokalizację pendrive'a. Następnie podłączam tego pendrive'a z instalatorem do terminala, on zostaje wykryty i jest okienko instalacji systemu. Następnie muszę podłączyć drugiego pendrive'a (pustego Kingston 2GB).
Gdzie robię błąd? Może gdzieś muszę coś jeszcze zrobić. Co? Gdzie? Gdzie i kiedy dać jądro które jest w linku od Ciebie?

Mam jeszcze iso 20MB i tam jest debian 7 ale przy próbie instalacji jest informacja, że jest za mało ramu i trzeba wybrać jakieś pakiety do instalacji (nie wybieram nic), coś się instaluje i później jest cały czas czarny ekran. Może jakieś wskazówki co do instalacji debiana 7?

@sir_lucjan
Próbowałem zrobić tak jak jest w tym linku http://dev.mensfeld.pl/2011/04/ubuntu-i-no-init-found-try-passing-init-bootarg/ ale niestety nie działa.

Offline

 

#19  2014-08-15 11:28:48

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

[quote=Przemek92]Tak. Rozumiem to. Mógłbyś mi dokładniej wytłumaczyć?

Mam kilka instalek, nazywają się one [b]mini[/b]. Wszystkie są jako .iso. Plik iso waży ok 16MB i tam jest debian 6. Do stworzenia bootowalnego pendrive'a używam na windowsie unetbootin, wybieram obraz iso i lokalizację pendrive'a. Następnie podłączam tego pendrive'a z instalatorem do terminala, on zostaje wykryty i jest okienko instalacji systemu. Następnie muszę podłączyć drugiego pendrive'a (pustego Kingston 2GB).
Gdzie robię błąd? Może gdzieś muszę coś jeszcze zrobić. Co? Gdzie? Gdzie i kiedy dać jądro które jest w linku od Ciebie?[/quote]
Błąd robisz taki, że ciągle robisz nie to co maiłeś robić.
Czy ja gdzieś pisałem o jakichś obrazach mini, i do tego tworzonych jakimś sysfiastym unetbootinem, który się do Debiana zazwyczaj nie nadaje?
Miałeś zrobić tylko tyle:
[quote=yossarian]Podepnij pendrive do zupełnie innego komputera i na nim zainstaluj aktualne wydanie Debiana (7.6). Wystarczy sam podstawowy system. Potem go podłącz i uruchom na komputerze docelowym.[/quote]
Przy instalacji (chyba tylko w opcji expert jest pytanie) wybierasz jadro 486.

@sir_lucjan
Próbowałem zrobić tak jak jest w tym linku http://dev.mensfeld.pl/2011/04/ubuntu-i-no-init-found-try-passing-init-bootarg/ ale niestety nie działa.[/quote]
Nie działa bo to zupełnie inny problem.

Offline

 

#20  2014-08-15 11:48:02

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

[quote=yossarian]Podepnij pendrive do zupełnie innego komputera i na nim zainstaluj aktualne wydanie Debiana (7.6). Wystarczy sam podstawowy system. Potem go podłącz i uruchom na komputerze docelowym.
Powinno działać bez problemu.[/quote]
No dobra. A instalator skąd wziąć? I czym nagrać? Bo jak podepnę tego pustego pendrive'a do starego kompa to jakoś tą instalację muszę zacząć. Na kompie jest chyba DVD ROM więc proszę zaproponuj jak instalować. Proszę podeślij mi link do pobrania pliku instalacyjnego. Mam nadzieję, że w końcu dobrze rozumiem. Przepraszam ale nieraz coś długo do mnie dociera. Dziękuję za wytrwałość.

Offline

 

#21  2014-08-15 11:53:37

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: System nie chce się uruchomić

[url=http://ftp.vectranet.pl/debian-cd/current/i386/iso-cd/debian-7.6.0-i386-netinst.iso]Wheezy[/url]
[url=http://cdimage.debian.org/mirror/cdimage/archive/6.0.10/i386/iso-cd/debian-6.0.10-i386-netinst.iso]Squeeze[/url]

Nagraj normalnie na płytę i z płyty zainstaluj na Pendrive.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2014-08-15 11:54:23)

Offline

 

#22  2014-08-15 11:57:48

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

Zacznij od aktualnej wersji (7.6). Wystarczy netinstall. Ewentualnie z obraz z firmware jeżeli sprzęt tego wymaga.
http://dug.net.pl/tekst/200/pobieranie_obrazow_instalacyjnych_debiana/#pobierz_stable

Pobierasz obraz iso, nagrywasz na płytę. Wkładasz płytę do napędu w innym komputerze, podłączasz do niego pendrive, na którym normalnie masz zainstalować (tryb expert) system z wybranym jądrem. Po instalacji sprawdzasz czy system z pendrive normalnie działa. Jeżeli zainstalowałeś poprawnie, to możesz podłączyć do tego docelowego komputera i też tam powinien działać.

Offline

 

#23  2014-08-15 12:10:32

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Dziękuję za odpowiedzi. Pobieram i jak skończę to zacznę instalacje. Jak skończę to dam znać jaki jest rezultat.

Edit:
Jeszcze tak zapobiegawczo. Teraz jak będę instalował z CD ROM'a/DVD ROM'a to mi wykryje takie urządzenie, a terminal nie ma i jak podłączę do terminala to nie będzie się gryzło?

Ostatnio edytowany przez Przemek92 (2014-08-15 14:14:14)

Offline

 

#24  2014-08-15 16:38:08

  Przemek92 - Użytkownik

Przemek92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-14

Re: System nie chce się uruchomić

Ok. Zainstalowałem. Więc na tym komputerze co instalowałem to w ogóle nie chciał się grub uruchomić, natomiast w terminalu się uruchomiło ale ten sam błąd. Może coś źle robię przy partycjonowaniu. Może ktoś napisze jak to ma wyglądać?

Offline

 

#25  2014-08-15 16:41:03

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: System nie chce się uruchomić

Skoro się na pierwszy nie uruchomił to widocznie coś zrobiłeś źle. Możliwe, że GRUB zainstalowałeś nie tam gdzie trzeba.
Przydałby się wynik skryptu:
http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.009 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00102 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='52.14.172.93' WHERE u.id=1
0.00072 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '52.14.172.93', 1728257489)
0.00046 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728257189
0.00042 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=273353
0.00006 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=26260 ORDER BY posted
0.00054 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26260 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00111 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26260 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00083 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26260
Total query time: 0.00534 s