Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-10-14 21:42:32

  HAL9000 - Użytkownik

HAL9000
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-22

Zakup laptopa

Witam
Znajoma planuje zakup notebooka za powiedzmy 3k ale to absolutne maksimum i bardziej skłania się ku czemuś tańszemu jak 2,5k.
Z wymagań, które udało mi się ustalić to:
-matowa matryca i tutaj dobrze byłoby aby była to dobra matryca, kolory realistyczne i przyzwoite kąty
-standardowy rozmiar jak mi powiedziała więc chyba 15 cali ;-)
-grał nikt na tym nie będzie więc dedykowana grafika jest zbędna
-dysk ssd nie wiem czy sklepy chętnie dokonują zamiany standardowych dysków hdd na ssd (oczywiście za rozsądną dopłatą) czy trzeba już szukać z takim w zestawie i nie wiem jaki producent i model wśród takich dysków jest najbardziej niezawodny ale taki pierwszy lepszy, który ma przyzwoite opinie ( http://www.komputronik.pl/product/198961/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Samsung_2_5_SSD_840_Evo_250GB_Serial_ATA3_Basic_7mm.html ) to dobry dysk?
- laptop ma być lekki a więc i w miarę trwały mechanicznie bo nie będzie stał cały czas w jednej pozycji na biurku
- powiedzmy, że minimum 3 porty usb w tym przynajmniej jeden 3.0, hdmi i temu podobne pierdoły
- nie wiem jak jest z tym windowsem 8.1 czy się coś zmieniło w kwestii interfejsu i jakoś dostosowali to do urządzeń w których nie ma ekranu dotykowego bo z tego co pamiętam to ja się zniechęciłem po jednym dniu, czy szukać czegoś z win7 o ile w ogóle jeszcze takie sprzedają
- 4gb ramu to chyba obecnie standard i powinno wystarczyć do typowych zastosowań zgadza się?, nie wiem natomiast jaka jest różnica w wydajności pomiędzy procesorami i3 i i5 i czy ewentualnie warto dopłacać do tego drugiego
- zastosowanie to mniej wiecej standard czyli jakieś programy biurowe, przeglądarka, trochę muzyki, może i jakiś film.

Jakieś propozycje od czego mogę zacząć poszukiwania, nie muszą być doskonałe po prostu jak w każdej podróży potrzebny mi jest punkt startowy. ;-)
Jak mi się coś przypomni to dam znać ;-)


For some reason I'm thinking I'm still 25 but I act like I'm 12.

Offline

 

#2  2014-10-14 21:52:53

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Zakup laptopa

1126

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:00:02)

Offline

 

#3  2014-10-14 22:02:31

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Zakup laptopa

Jakiś Lenovo L4xx - matryca matowa, core i3/i5 i ramu dołożyć na starcie jak poprzednik napisał (win 8.1 po starcie pożera niemal 2gb u mnie na L440...). HDMI nie ma, ale jest display port 1.2!
Generalnie ja rodzinki część już przesadziłem z Win na linuxa :) W 100% im wystarcza - buszowanie po necie, filmy, muzyka, Libre Office... Więcej nie potrzeba.


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#4  2014-10-14 22:18:13

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Zakup laptopa

1127

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:00:03)

Offline

 

#5  2014-10-14 23:12:14

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Zakup laptopa

Bez antywira? Może to to dziadostwo mi tyle żre... Kasperskiego mam.
Jak dla mnie nie zmienia to faktu, że te 4GB na dziś to optimum ze wskazaniem na minimum :) Niestety aktualnie pamięci dziadowsko drogie... Za to pocieszam się, że w desktopie mi wystarczy raczej na długo ;P


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#6  2014-10-15 07:56:48

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Zakup laptopa

Dell mial kiedys w tej cenie cos z integra i i5.
Bylo to w zeszlym roku.

Offline

 

#7  2014-10-15 08:58:49

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Zakup laptopa

SSD można dokupić sobie osobno (wtedy większy wybór tańszych laptopów) jakiś z 5-letnią gwarancją. Jak będzie standardowo wmontowany przy zakupie, to wtedy będzie tylko standardowa gwarancja rok (lub 2 lata) na całość.

A ten z laptopa przyda się jako magazyn na większe dane, miejsce na kopie systemu etc.

Offline

 

#8  2014-10-15 09:15:55

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Zakup laptopa

1128

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:00:05)

Offline

 

#9  2014-10-15 09:35:18

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Zakup laptopa

[quote=uzytkownikubunt]A jeśli się tak wymienia dysk w laptopie na gwarancji, to nie traci się gwarancji? Nigdy się nie dowiadywałem, czy tak jest.[/quote]
W najgorszym przypadku wmontujesz stary z powrotem. RAM przecież też się czasem dokupuje i nikt z jakoś tego problemu nie robi.
Nie miałem nigdy do czynienia z jakimiś plombami lub innymi ograniczeniami.

Dla mnie to trochę szukanie problemu na siłę.

Offline

 

#10  2014-10-15 13:40:16

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Zakup laptopa

Sprzęt wypisany u mnie w stopce kosztował mnie w czerwcu 2014 roku 2500zł jakby co... Radzi sobie wśpiewająco przy odtwarzaniu z [url=Sprzęt wypisany u mnie w stopce kosztował mnie w czerwcu 2014 roku 2500zł jakby co... Radzi sobie wspaniale z plikami wideo 4K]plikami wideo 4K[/url] na odtwarzaczu mvc (dostępnym z repozytorium Debiana). Obróbka filmów w rozdzielczości 4K powiedzmy z kamerki GoPro Hero 4 (od kumpla z kamerki sprawdziłem) powoduje już nieco zadyszkę tego laptopa ale nie jest tragicznie...

Ostatnio edytowany przez neo86 (2014-10-15 13:50:22)

Offline

 

#11  2014-10-15 15:38:39

  HAL9000 - Użytkownik

HAL9000
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-22

Re: Zakup laptopa

Panowie ja nie zamierzam nikogo indoktrynować w kwestii systemu operacyjnego i proponować linuksów kiedy owa osoba to poważna księgowa gdzie w pracy wykorzystuje mnóstwo programów MS więc mówienie o linuksie w tym przypadku to drobne nieporozumienie to po pierwsze ;-).
Po drugie, zakupu osobnego dysku ssd to również trochę droga przez wyboje podczas gdy można jechać autostradą. Nie chodzi o to, że nie poradzę sobie z instalacją windowsa ale gotowe rozwiązania zazwyczaj mają już wszystko w miarę ładnie skonfigurowane np partycje z kopią windows aby w razie jakiegoś wypadku przywrócić szybko system itd. Z drugiej strony gotowe rozwiązania mają niemal wszystko zainstalowane, w moim laptopie z win7 takie rozwiązanie nie sprawdzało się najlepiej i po instalacji czystego windowsa i tylko tych rzeczy, które są mi potrzebne system w sposób widoczny przyspieszył i apetyt na ram spadł niemal o połowę do niepełnych 800mb po uruchomieniu.

Teraz trochę ogólnych pytań dodatkowych bo nie dostałem jeszcze odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania odnośnie szczegółów.
Jak jest z kwestia dostępności nośników instalacyjnych windows do takiego laptopa?, tzn przyjmijmy najczarniejszy scenariusz, że nie udało się znaleźć laptopa z ssd lub zaszłaby potrzeba pójścia na zbyt duże kompromisy z innymi parametrami aby coś takiego kupić, to jest taki dysk instalacyjny windows w zestawie czy trzeba szukać po internecie i dopiero wowczas instalować używając klucza z obudowy.
Czy każdy windows 8 aktualizuje się automatycznie do windows 8.1? To pytanie bierze się stąd, że w opisie niektórych laptopów widnieje win 8 i nie wiem czy to po prostu kwestia zapomnienia o części .1 czy to jest jednak poprzednia wersja tego systemu.

Trafił ktoś ostatnio na jakieś rankingi niezawodności jeżeli chodzi o producentów, bo gdy ja kupowałem poprzedni sprzet to poczytałem i wówczas liderem był asus i kupiłem coś tego producenta i nie narzekam na awaryjność, a wiadomo jakie obecnie są czasy, byleby działało do końca okresu gwarancyjnego a później bye, bye.

W obecnych czasach to chyba wszelkiego rodzaju reklamacje zgłasza się na stronie producenta po czym przyjeżdża kurier zabiera taki uszkodzony sprzęt i tyle, przynajmniej tak mi opowiadał znajomy, bo ja odpukać jeszcze czegoś takiego nie doświadczyłem, czy jednak w przypadku niektórych producentów procedura jest inna?


For some reason I'm thinking I'm still 25 but I act like I'm 12.

Offline

 

#12  2014-10-15 15:51:46

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Zakup laptopa

Ja nosnika nie dostalem.
Czasami sprzedawane sa laptopy z win8.1, a reszte trzeba aktualizowac przez windows update i to zalezne jest od ustawien.
Ranking nie ma znaczenia. Jesli cos ma sie spieprzyc to i tak sie spieprzy.

Offline

 

#13  2014-10-15 16:39:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Zakup laptopa

[quote=HAL9000]Po drugie, zakupu osobnego dysku ssd to również trochę droga przez wyboje podczas gdy można jechać autostradą. Nie chodzi o to, że nie poradzę sobie z instalacją windowsa ale gotowe rozwiązania zazwyczaj mają już wszystko w miarę ładnie skonfigurowane np partycje z kopią windows aby w razie jakiegoś wypadku przywrócić szybko system itd. Z drugiej strony gotowe rozwiązania mają niemal wszystko zainstalowane, w moim laptopie z win7 takie rozwiązanie nie sprawdzało się najlepiej i po instalacji czystego windowsa i tylko tych rzeczy, które są mi potrzebne system w sposób widoczny przyspieszył i apetyt na ram spadł niemal o połowę do niepełnych 800mb po uruchomieniu.[/quote]
Zwyczajnie sobie to kopiujesz z dysku na dysk.
Są nawet do SSD dołączane odpowiednie windowsowe programy automatyzujące cały proces.
Lepiej samemu wybrać odpowiedni model i mieć dłuższą gwarancję bo mimo wszystko ta technologia ma jeszcze ograniczoną żywotność.

Nośników nie ma bo teraz klucze Windowsa są przyspawane do samego sprzętu i chyba zaszyte częściowo w UEFI.

W obecnych czasach to chyba wszelkiego rodzaju reklamacje zgłasza się na stronie producenta po czym przyjeżdża kurier zabiera taki uszkodzony sprzęt i tyle, przynajmniej tak mi opowiadał znajomy, bo ja odpukać jeszcze czegoś takiego nie doświadczyłem, czy jednak w przypadku niektórych producentów procedura jest inna?[/quote]
Takich rzeczy dowiesz się tylko czytając warunki gwarancji dołączonej do konkretnego modelu laptopa.

Offline

 

#14  2014-10-16 08:32:05

  HAL9000 - Użytkownik

HAL9000
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-22

Re: Zakup laptopa

Poszukałem odrobinę i chyba rzeczywiście nie można mieć wszystkiego co się chce za taką cenę chyba, że te asusy to dobra propozycja (http://www.komputronik.pl/category/13035/Komputery_Laptopy_Laptopy_14_15_6_.html?sb=&sd=&sa=&showProducts=1&ot=107&a%5B3377%5D%5B%5D=42093&a%5B1931%5D%5B%5D=3667&a%5B1925%5D%5B0%5D=800&a%5B1925%5D%5B1%5D=800&a%5B1934%5D%5B%5D=57677&pr10%5Bf%5D=20000000&pr10%5Bt%5D=28000000 ) bo to są mniej więcej jedyne komputery, które spełniają wymagania, ale na razie pomińmy ten dysk ssd i idźmy dalej.

matowa matryca 15 cali dobrej jakości i tutaj raczej nie przewiduję odstępstw bo sam mam błyszczącą i kiedy świeci słońce to delikatnie mówiąc nie najlepiej się tego używa
8 gb ram
z systemem operacyjnym windows 8
lekki i solidnie wykonany i jak to dla kobiety aby to jakoś wyglądało ;-)
cena jak wspomniałem <3000pln
dobrej jakości głośniki, hdmi, ten element (ramka?) wokół klawiatury z aluminium...

Jeżeli nie konkretne modele to przynajmniej proszę o wskazówki którego producenta szukać.

I tak jeszcze dla pewności zapytam czy tego zintegrowane układy graficzne są na tyle mocne aby wyświetlić film w jakości fullhd bez jakichkolwiek opóźnień na zewnętrznym telewizorze?


For some reason I'm thinking I'm still 25 but I act like I'm 12.

Offline

 

#15  2014-10-16 11:31:05

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Zakup laptopa

http://www.notebookcheck.com, http://www.notebookcheck.pl i cała zawartość internetów.

Poszukaj i poczytaj.

Offline

 

#16  2014-10-16 13:03:27

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Zakup laptopa

[quote=HAL9000]I tak jeszcze dla pewności zapytam czy tego zintegrowane układy graficzne są na tyle mocne aby wyświetlić film w jakości fullhd bez jakichkolwiek opóźnień na zewnętrznym telewizorze?[/quote]
Tak, współczesne karty zintegrowane wspomagają dekodowanie materiałów wideo (sprzętowo). Do tego współczesne procesory (na pewno od i3 zaczynając) spokojnie fullHD wyświetlają (bez przycinek etc).


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#17  2014-10-20 09:57:03

  HAL9000 - Użytkownik

HAL9000
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-22

Re: Zakup laptopa

Witam,
W tym przypadku stanęło na HP probook 450, pani się wzornictwo podoba i jeżeli dobrze poszukać to można znaleźć wersję w dość dobrej konfiguracji.
Dla kogoś to może będzie punkt startowy w poszukiwaniach nowego sprzętu więc zostawiam informację dla potomności ;-)


For some reason I'm thinking I'm still 25 but I act like I'm 12.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.029 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00016 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00151 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.144.43.125' WHERE u.id=1
0.00130 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.144.43.125', 1715771936)
0.00078 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715771636
0.00089 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=277837
0.00245 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=26554 ORDER BY posted
0.00090 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26554 AND t.moved_to IS NULL
0.00012 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00147 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26554 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.01410 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26554
Total query time: 0.02373 s