Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-09-18 18:19:29

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Projektor do domu

Cześć! Przymierzam się do zakupu projektora do domu i potrzebuję porady. Miałem styczność z tego typu sprzętem, ale nie taką, żeby móc obiektywnie oceniać różne modele. Zależy mi na ładnym obrazie i przyzwoitej jasności (czasami trudno o całkowite zaciemnienie). Znajdzie się na forum ktoś z doświadczeniem, kto będzie mógł podpowiedzieć, co wybrać, lub czym się kierować? Jak na razie ten model wydaje mi się przyzwoitym: [url=http://www.avworld.pl/pl_PL/p/BenQ-TW519-EOL%2C-nastepca-to-BenQ-TW523/473]BenQ TW519[/url]. Dzięki.

Offline

 

#2  2014-09-18 18:50:58

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektor do domu

Do czego ma to być, jakie warunki podczas pracy?

Offline

 

#3  2014-09-18 19:32:33

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

Głównie do domu, więc warunki domowe. Jednorazowo maks. po kilka godzin w przypadku filmów, może gier (ale to raczej bardzo sporadycznie), wszystko wyjdzie w praniu. W przypadku prezentacji na pewno dużo krócej. Nie będzie to sprzęt, który ma chodzić od rana do wieczora na kilkudniowych konferencjach.

Offline

 

#4  2014-09-18 20:00:00

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

1. Jak często będzie przenoszony? Autem czy też "z buta"?
2. Jaki masz budżet?
3. Jaki masz ekran projekcyjny (wielkość)?
4. Jak z zaciemnieniem pokoju/sali szkoleniowej? Da się (rolety, żaluzje) czy lipa?
5. Jakie źródła sygnału? (bluray, pc, laptop...)
6. Jakie treści (hd, full hd, 4k...)
7. Jakie masz nagłośnienie w domu i jak podpięte pod źródłą audio-wideo?
8. Jak duży masz pokój w domu? Jak duża sala szkoleniowa? (długość - czyli jak daleko można max projektor od ekranu odsunąć)
... Tyle na start, reszta pytań później :)
Ja w branży stricte projektorowej od 5 lat ;P
Zawodowo zajmuję się projektowaniem systemów audiowizualnych więc chętnie pomogę w doborze sprzętu.
Projektory na dzisiaj są nieco... niewdzięczne... hałasują, kosztowna eksploatacja (czasami...), jakość obrazu znacznie gorsza niż monitor czy nawet konsumencki TV. Jednak są na rynku jakieś rodzynki warte uwagi i mogące zaoferować więcej niż monitor czy TV :)

Ostatnio edytowany przez misioooo (2014-09-18 20:04:58)


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#5  2014-09-18 20:03:11

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektor do domu

[quote=Contravene]Głównie do domu, więc warunki domowe. Jednorazowo maks. po kilka godzin w przypadku filmów, może gier (ale to raczej bardzo sporadycznie), wszystko wyjdzie w praniu. W przypadku prezentacji na pewno dużo krócej. Nie będzie to sprzęt, który ma chodzić od rana do wieczora na kilkudniowych konferencjach.[/quote]
Hmmm powinien dac rade, choc benq zazwyczaj do noiseless nie nalezaly :)
A gry to z czego bo nie wszystko lubi takie rozdzielczości ni w pięć ni w dziewięć.

Offline

 

#6  2014-09-18 20:23:49

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

qluk o czym piszesz?Jakie rozdzielczości? Projektory obsługują zarówno standardowe rozdziałki graficzne jak i telewizyjne...


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#7  2014-09-18 21:41:55

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

Wow, to jedziemy :)

[quote=misioooo]1. Jak często będzie przenoszony? Autem czy też "z buta"?[/quote]
Między pomieszczeniami pewnie dość często, poza dom raczej rzadko, a jeśli już, to samochodem.

[quote=misioooo]2. Jaki masz budżet?[/quote]
1830 zł na projektor. Na ekranie być może teraz oszczędzę i odmaluję na biało prostokąt na ścianie.

[quote=misioooo]3. Jaki masz ekran projekcyjny (wielkość)?[/quote]
Jak na razie brak, myślę o czymś przenośnym na stojaku (1,8 - 2 metry szerokości), a kiedyś być może wysuwany ekran na stałe montowany przy suficie, chociaż to raczej dalsza przyszłość.

[quote=misioooo]4. Jak z zaciemnieniem pokoju/sali szkoleniowej? Da się (rolety, żaluzje) czy lipa?[/quote]
Żaluzje. Pełnego zaciemnienia w ten sposób nie uzyskam, ale półmrok w niezbyt słoneczny dzień jest.

[quote=misioooo]5. Jakie źródła sygnału? (bluray, pc, laptop...)[/quote]
Najczęściej laptop (lub pendrive/karta SD, jeśli projektor obsłuży, bardzo mi na tym nie zależy), czasem DVD lub satelita, a kiedyś może konsola (gracz ze mnie niedzielny, albo i co trzecią niedzielę, więc na razie takiego wydatku nie potrafiłem sobie usprawiedliwić :). Bluray nie planuję, jeśli już, to przez konsolę, ale jak pisałem - nie wiadomo kiedy i czy w ogóle.

[quote=misioooo]6. Jakie treści (hd, full hd, 4k...)[/quote]
Jakość nie większa niż full hd, a zazwyczaj mniejsza (wiadomo...).

[quote=misioooo]7. Jakie masz nagłośnienie w domu i jak podpięte pod źródłą audio-wideo?[/quote]
Obecnie 2.1 i na razie nie planuję nic więcej, momentami stereo, a najczęściej chyba jednak słuchawki.

[quote=misioooo]8. Jak duży masz pokój w domu? Jak duża sala szkoleniowa? (długość - czyli jak daleko można max projektor od ekranu odsunąć)[/quote]
Myślę, że w większości pomieszczeń można liczyć na co najmniej 3 metry na odległość projektora od ekranu, rzadziej mniej, czasami więcej. Nie ukrywam jednak, że możliwość uzyskania dużego obrazu z małej odległości mile widziana (jeśli budżet to zniesie).

[quote=misioooo]... Tyle na start, reszta pytań później :)[/quote]
Chętnie odpowiem :)

[quote=misioooo]Ja w branży stricte projektorowej od 5 lat ;P
Zawodowo zajmuję się projektowaniem systemów audiowizualnych więc chętnie pomogę w doborze sprzętu.
Projektory na dzisiaj są nieco... niewdzięczne... hałasują, kosztowna eksploatacja (czasami...), jakość obrazu znacznie gorsza niż monitor czy nawet konsumencki TV. Jednak są na rynku jakieś rodzynki warte uwagi i mogące zaoferować więcej niż monitor czy TV :)[/quote]
Dzięki za pomoc!

[quote=qluk]A gry to z czego bo nie wszystko lubi takie rozdzielczości ni w pięć ni w dziewięć.[/quote]
Gram raczej rzadko, więc to dla mnie nie problem. No chyba, że tak wielki obraz pozwoli mi ten "sport" ujrzeć z innej perspektywy :)

Offline

 

#8  2014-09-18 22:32:45

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Projektor do domu

Raczej mówię że przy rozdzielczości 1280x800 nie kazda konsola chce odpalic dobrze i idzie w 480p lub co gorsza 480l jak na stary CRT. Jako tło albo specjalna farba (i dobra gładź) albo ekran.

Offline

 

#9  2014-09-18 22:42:14

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

1. Ok. Czyli waga/wielkość bez znaczenia. Rozumiem, że nie chcesz go wieszać na stałe (pod sufitem/na półce)?
2. Oj lipa panie, lipa... Tylko chińczyki, ale...
3. Przy projekcji wbrew pozorom ekran jest niczym matryca w TV. Tutaj się nie oszczędza... Na co ci TV FullHD jak matryca blada i kiepskiej jakości? Prostokąt na ścianie... I dlatego wielu ludzi ttwierdzi, że projektory są gówniane... Odradzam takie samoróbki, nie będziesz zadowolony i nawet w 50% nie pokaże to tego, co projektor potrafi (choćby i benq za 1800zł)
4.Ok, żaluzje są już ok. Przy ekranie 2m w podstawie sugerowałbym coś około 3000+ ANSI Lumenów do takich pomieszczeń. Minimum!
5. Pen/karta w projektorze - jak na dzisiaj tragicznie to jest obsługiwane (jeśli wogóle)... Patrząc na źródła przydałyby ci się złącza VGA oraz HDMI w projektorze.
6. Wiadomo = "kopie" oryginalnych, legalnych filmów rozumiem? Celuj w projektor o natywnej rozdzielczości HD (720p = 1280x720). Do filmów najlepiej się nada, a rozdzielczość nie jest obca komputerom i grom.
7. Rozumiem, że nagłośnienie podpinasz do źródłą bezpośrednio? Żadnego amplitunera etc? Jak mam rację - zostawmy to w spokoju. Żadne porty audio w projektorze nie są ci potrzebne.
8. Czyli  współczynnik projekcji 0.75:1 lub wyższy, nie większy niż jakieś 1.2:1 aby komfortowo projektor ustawić. (dla ekranu 2m w podstawie)

Gra się fajnie na wielkim :) Zwłaszcza w fullHD. Pamiętaj, że na dużym obrazie piksele są widoczne z większej odległości..

Podsumowując, moim zdaniem...
Z takim budżetem odpuść sobie projektor. Żre to prądu ze 300W, żarówka kilka stówek kosztuje. Kupisz co najwyżej jakiegoś Benq - niska półka. Na ekran Ci nie zostanie nic. Ja bym nie kupował czegoś takiego. Już lepiej TV 50" kupić za tę kasę i jakiś stojak u "złotej rączki" za 200 stówki urzeźbić. Obraz znacznie lepszy i przy tak małych pomieszczeniach wystarczający.

Z projektorów masz 3 technologie: DLP, LCD oraz LaserLED. Leda raczej nie ma szans w takiej kasie (casio ma takie ledy fajne, ale nie ta jasność za 2tys zł...). LCD imo najlepiej świecą (te markowe, tutaj Epson króluje jako prowodyr 3LCD). DLP najmniej upierdliwe w serwisie. Mają zamknięty tor optyczny (odpada jeden filtr + czyszczenie toru optycznego w stosunku do LCD. We wszzytskich trzeba filtr powietrza czyścić/wymieniać. Pamiętaj też, że w tak małym pomieszczeniu szum projektora będzie okropny... Za to zimą projektor może za mini-grzejniczek ci robić ;)


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#10  2014-09-19 00:38:50

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

Dzięki za odpowiedź.

Sęk w tym, że jedynie projektor wchodzi w grę. I tylko tyle mogę na niego wydać. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że 1800 zł to jest tak tragicznie mało (ekran liczę osobno). Mógłbyś mimo wszystko podpowiedzieć jakieś modele?

Mogę też pójść w inną stronę i kupić mały, przenośny i tani projektor tylko do prezentacji. Docelowo myślałem, że dołożę i filmy na nim pooglądam (zamiast na komputerze, jak zwykle), ale jeśli to nie ma sensu, to mogę zostać przy prezentacjach (choć wolałbym nie). Ile musiałbym przeznaczyć na jakiegoś średniaka do prezentacji? Bo projektor kupić muszę.

PS. Tak z ciekawości, ile musiałbym wydać na projektor, który spełni moje wymagania (na podstawie moich wcześniejszych odpowiedzi)?

Offline

 

#11  2014-09-23 16:57:11

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

misioooo, czy mógłbyś zaproponować jeden model projektora, który spełni moje oczekiwania (mieszczący się w budżecie), model projektora typowo do prezentacji (z półki z etykietą "wystarczy") i jeden model, który odpowiada moim potrzebom, choć przekracza budżet (w granicach rozsądku)? Dzięki z góry.

Offline

 

#12  2014-09-23 17:40:44

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

Takie minimum to np Benq Tw523. WXGA, 3000ANSI i tanie lampy/prosty serwis. ~1600zł
Taki porządniejszy poza budżetem Optoma HD131Xe, już fullHD mamy i dobrą jasność. ~2300zł
Topowo z zachowaniem okolic budżetu: Epson TW5200. Niby ma tylko 2000 lumenów, ale to są CLO lumeny i będzie świecił lepiej niż oba w/w! Tego polecam jak już :) ~2800zł

Do tego ekran jakiś koniecznie kup, czy to do ściany czy na statywie... ALe wierz mi - niebo a ziemia w jakości obrazu. Ekran bierz koniecznie z czarną ramką! (wizualnie BARDZO to podnosi kontrast i obraz jest ładniejszy znacznie).

Przy dwóch pierwszych pamiętaj, aby od czasu do czasu (tak raz na pół roku) filtr wyczyścić - taka gąbeczka, w instrukcji będzie).
W Epsonie ciut częściej można zajrzeć do tego filtra i raczej ostrożniej z kurzem przy nim - to jest technologia 3LCD.

Na DLP (dwa pierwsze) czerń będzie bardziej czarna - w teorii...). Na Epsonie będą żywsze kolory. A ta czerń to i w Epsonie będzie elegancka - marka klasę wyżej niż optoma czy benq.


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#13  2014-09-23 21:48:59

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

Dzięki wielkie.

Offline

 

#14  2014-09-24 08:37:05

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

AA! I jeszcze b. ważna rzecz. Epson będzie świecił "na wprost" (czyli środek obrazu mniej więcej w osi obiektywu) - zatem musisz go stawiać na jakimś podwyższeniu/półce.
Projektory DLP stojąc na stole świecą "w górę" - czyli oś obiektywu bliżej dolnej krawędzi obrazu będzie. Projektor musi stać niżej (stolik, biurko...).


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#15  2014-10-06 19:20:19

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

Cześć misioooo, ciągle się nie zdecydowałem. Kalkuluję różne opcje, pracuję nad zwiększeniem budżetu etc.:) Co możesz powiedzieć na temat BenQ W1070, miałeś z nim jakieś doświadcznienie? W sieci jest o nim wiele dobrego, od Optomy HD131Xe (która swoją drogę jest już wycofywana na rzecz HD141X) ma ładniejsze/wierniejsze kolory, co można stwierdzić po zdjęciach i o czym można przeczytać. Jest na poziomie cenowym Epsona TW5200, który nie jest do końca dla mnie najlepszy, bo przyda mi się więcej pola manewru co do umiejscowienia projektora (w moim przypadku będzie przenoszony, brak stałego miejsca), a W1070 ma vertical shift i daje dość duży obraz przy względnie małej odległości od ekranu.

Offline

 

#16  2014-10-07 16:15:40

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

Tzw lensshift (czy to poziomy czy pionowy) jest ok, ale... zauważalnie potrafi zdeformować obraz (zauważalne najbardziej na krawędziach i narożnikach). Jest jednak milion razy lepszy niż korekcja keystone (cyfrowa) - to jak zoom normalny vs cyfrowy.

Ja osobiście jak uparłbym się na projektor brałbym epsona mimo wszystko (z wyżej wymienionych). Oczywiście zawiesiłbym dziada na stałe pod sufitem ;P
Jak rzeczywiście będziesz wędrował z projektorem - to lens shift pionowy przyda się na pewno i DLP (świecący "do góry" z pozycji stolika) też lepiej się sprawdzi. Jednak pamiętaj też, że w projektorach DLP masz koło barwne - element ruchomy zaczepiście szybko się kręcący (i generujący też troszkę hałasu)...

Decyzja trudna, ale sam wpadłeś na dobry trop (czyli lens shift, świecenie do góry etc) :)
Co do kolorów - nie wierz we wszystko co piszą i w zdjęcia... Zaraz mogę ci podesłać fotkę z projektora SVGA i będzie normalnie lepsza niż full hd... 99% artykułów to sponsoring producenta. Projektor LCD będzie oddawał kolory dużo lepiej niż DLP (czyli Epson tutaj wygrywa bez dwóch zdań) ze względu na 3 panele LCD a nie jedno kółko wirujące i dające wszystkie kolory... To co często na forach ludzie piszą... Ile mieli projektorów innych w przeszłości? Do czego co mieli i używali porównują? Najlepiej idź do porządnego sklepu, poproś o uruchomienie obu jeden przy drugim i porónaj sobie (oczywiście po pobawieniu się ustawieniami barw etc, bo z fabryki to często niebieski wygląda jak różowy i inne takie ptaszki ;P )

Moja opinia - jak zwiększasz budżet, to weź optomę + ekran z czarnymi ramkami. Będzie znacznie lepiej niż Benq (zakłądając, że rzeczywiście świeci znacznie lepiej od optomy) bez ekranu.


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#17  2014-10-07 22:29:14

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

Ekran planuję zakupić tak czy siak, niezależnie od tego, jaki projektor wybiorę. Po prostu nie mam odpowiedniej dużej pustej ściany, więc to konieczność.

Sprawdziłem Throw Distance Epsona EH-TW5200 za pomocą tego kalkulatora (http://support.epson-europe.com/TDC/ThrowDistanceCalculatorPL/) i z tego co widzę, to ten Epson również ustawiony jest +/- na poziomie dolnej krawędzi ekranu (a nie na środku/w połowie), więc jego również mogę rozpatrywać jako jedną z opcji.

Offline

 

#18  2014-10-08 00:00:19

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Projektor do domu

To bierz Epsona, będziesz zadowolony :)


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

#19  2014-10-26 22:18:20

  Contravene - Użytkownik

Contravene
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-07

Re: Projektor do domu

[quote=misioooo]To bierz Epsona, będziesz zadowolony :)[/quote]
Jestem zadowolony, jeszcze raz dzięki ;)

[color=red]Wątek został zamknięty aby chronić go przed spamerami. :) Jeżeli jesteś normalnym użytkownikiem i chcesz tu coś napisać, skontaktuj się z którymś z moderatorów lub administratorów, a wątek zostanie otwarty.[/color]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 14 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00014 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00151 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.145.115.195' WHERE u.id=1
0.00099 UPDATE punbb_online SET logged=1714702221 WHERE ident='3.145.115.195'
0.00048 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714701921
0.00070 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.216.239.46'
0.00066 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.220.137.164'
0.00063 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='185.191.171.7'
0.00049 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=278102
0.00199 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=26437 ORDER BY posted
0.00066 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26437 AND t.moved_to IS NULL
0.00010 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00106 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26437 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00076 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26437
Total query time: 0.01022 s