Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-12-22 00:30:32

  wietrzny - Użytkownik

wietrzny
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2014-12-21

Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

Witam i prosze o poradę

Jestem zmuszany do kupna nowego laptopa a moja wiedza o sprzęcie jest raczej przedpotopowa.
Poszukiwania informacji o nowych laptopach, na których w miare bezproblemowo chodziłby GNU/Linux sa bardzo nieudane - nawet jak wbijam hasła typu

Kod:

Linux typ_laptopa

to otrzymuję tylko linki do sklepów ze sprzętem, czywiście bez jednego słowa o Linuksie. Gdy poszukuje dostepnych modeli na Linuxonlaptop, to ich tam nie ma. Według jednego ze sprzedawców, który razem ze mna przegladał ową stronę, sa tam tylko antyki wycofane ze sprzedaży.
Nie wiem jak szukać informacji by znaleźć wlaściwy model, ani też nie wiem jak go później przystosować (te wszystkie biosy uefi i podobne nowoczesne rozwiązania to dla mnie czarna magia)

Może wy potrafilibyście doradzić mi jakiś ultrabook, na którym w miare bezproblemowo postawiłbym Debiana (Jestem zbyt przezwyczajony do ręcznie stawianego Debiana, by uczyć się czegoś nowego.)
Mam budżet do 1500 zł, poszukuję czegoś o wymiarach do 12 cali, jako sprzętu podróżnego. Chodzić na tym ma głównie czytnik pdfów/ebooków (zwykle Okular i Evince, czasem Calibre), Emacs, Firefox/Iceweasel i TeXlive. Sporadycznie zapuszczam Gfortran czy jakiś Clisp.
No i jeszcze ma mieć jakiekolwiek wyjście na rzutnik cyfrowy - czy to będzie VGA czy HDMI chyba nie jest tak istotne, póki są dostępne przejściówki hdmi->VGA.

Czyli wymagania co do wydajności nie sa jakieś wygórowane. Niestety problemem jest dobranie czegoś, z czego zrobię dual boot, żeby mieć Linuksa. Na razie rozważam Lenovo S210 1037U [url]http://proline.pl/?p=MOBLEVNOT3079[/url] właściwie tylko dlatego, że znalazłem jakiekolwiek ślady, że ktoś go używał pod Linuksem a mieści się w widełkach wymiar-cena. Nie wiem czy to dobry pomysł na podróżny laptop, czy może jest coś lepiej współpracującego z Linuksem w ramach moich oczekiwań? Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Offline

 

#2  2014-12-22 00:58:22

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

1346

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:04:49)

Offline

 

#3  2014-12-22 01:43:43

  wietrzny - Użytkownik

wietrzny
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2014-12-21

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

Dzięki - na to, by sprawdzić za pomocą LiveCD / LiveUSB nie otrzymuję zgody, za wyjątkiem lombardów.
Kiedyś sprawdzałem płytką Knoppixa, teraz miałbym zrobić sobie LiveUSB Debiana?

Gdyby nie to, że jedyny znany mi sklep sprzedający laptopy prekonfigurowane pod linuxy jest w Australii to chyba bym zamówił.

Jedyne co o tym wifi wiem to Non-Intel BGN
Nawet na stronie Lenovo nie ma informacji o tym modelu, znalazłem jeden szczegół w necie: model z procesorem 1037U ma 2 porty USB 2.0 zamiast 1 USB 2.0 i jeden USB 3.0, ale w ofercie sklepu jest ta błędna informacja o jednym porcie takim a drugim takim.
Coraz bardziej mi wygląda na to, że S210 to jakaś nazwa zbiorcza dla plastikowego pudełka, w które producent wrzuca części takie jak mu leżą pod ręką. Ale co w takim razie wybrać? Jakiegoś chromebooka od acera i wywalić Google syf, żeby zamiast niego wgrać Debiana?

Offline

 

#4  2014-12-22 03:25:48

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

Jeśli chodzi o ultrabooki, to moim skromnym zdaniem chromebook powinien być całkiem OK. W końcu one są projektowane tak, żeby działały długo na baterii, były lekkie i poręczne, przy dobrej cenie i znośnej wydajności. Gdyby nie pilna potrzeba kupna mocniejszego kompa, to na pewno bym sobie sprawił chromebooka.


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#5  2014-12-22 12:09:22

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

1348

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:04:51)

Offline

 

#6  2014-12-22 14:03:10

  BodzioSZ - Użytkownik

BodzioSZ
Użytkownik
Skąd: Na Solláin
Zarejestrowany: 2014-12-21

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

[url]https://www.debian.org/distrib/pre-installed[/url]

Na tej stronie jest lista firm z calego swiata, ktore sprzedaja komputery z preinstalowanym Debianem.
Jest na niej tez jedna firma z Polski. Nie wiem na ile to jest aktualne ale mysle ze mozesz zadzwonic do nich i zapytac.
Firma jest z Rzeszowa ale ma kilka oddzialow w calej Polsce.

pozdrawiam
Bogdan

Offline

 

#7  2014-12-22 17:42:22

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

Jak ktoś bardzo info to mogę się do nich przejść.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#8  2014-12-22 17:58:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

Mój Lenovo Z510 to wprawdzie nie kurdupel, ale ma wszystko na Intelu. Łącznie z wi-fi.
A do czytania to bym sobie tableta strzelił


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#9  2014-12-25 19:55:03

  wietrzny - Użytkownik

wietrzny
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2014-12-21

Re: Tani ultrabook pod Debiana - jak szukać?

Dzięki za linki
Wygląda na to, że po świętach będę miał trochę molestowania sprzedawców.
Bodzio - Twoja propozycja to jednak inna wielkość i półka cenowa.

Pooglądałem trochę sytuacje chromebooków i zastanawiam sie czy to nie jest taki sam kanał jak macbooki? Rozumiem, ze FreeBSD to zupełnie inne jądro i stery ale chromebook od samsunga bez googlesyfu traci sprawność klawiszy strzałek na klawiaturze, wifi nie działa a bateria strasznie traci żywotność.

Tak zupełnie offtopowo to widzę dziwną prawidłowość - Europejski firmy z Debianowej listy to bardziej serwisy komputerowe, wbhostingi lub dostawcy rozwiązań serwerowych. Jedyny niemiecki sklep oferuje mi preinstalowanego Debiana 5.0 Lenny, i nie mieści się to w widełkach cenowych. W sklepach z US mam więcej opcji (od preinstalowanych dualbootów po wybór komponentów) no ale cenowo to już zupełny kosmos.

Ostatnio edytowany przez wietrzny (2014-12-25 19:57:03)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00136 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.147.103.15' WHERE u.id=1
0.00090 UPDATE punbb_online SET logged=1716157773 WHERE ident='3.147.103.15'
0.00042 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716157473
0.00075 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.59.62'
0.00043 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=280464
0.00076 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=26825 ORDER BY posted
0.00088 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26825 AND t.moved_to IS NULL
0.00011 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00152 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26825 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00065 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26825
Total query time: 0.00793 s