Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-03-22 13:18:27

  nascisz - Użytkownik

nascisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-10

Nagrywanie cd audio + cd text

Witam!
Szukam sposobu na utworzenie płyty audio z plików muzycznych dostępnych w folderze. Chciałbym żeby płyta zawierała informacje w trybie cd text prowadzone w jakimś edytorze przeznaczonym do tego. W windows jest fajny program ImgBurn który tworzy plik cue z edytowalnymi informacjami o nagraniu. Szukam jakiegoś odpowiednika ww programu.
Pozdrawaim

Offline

 

#2  2015-03-22 14:12:09

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

[quote=nacisz]W windows jest fajny program ImgBurn który tworzy plik cue z edytowalnymi informacjami o nagraniu.[/quote]
Możesz go dalej używać.
Działa bezproblemowo pod wine.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#3  2015-03-22 17:05:19

  nascisz - Użytkownik

nascisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-10

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Imgburn pod wine niestety nie wykrywa napędu, poza tym wygenerowany plik cue nie chce być odczytany przez wodim. Gdy przekonwertowałem do toc i wypaliłem programem cdrdao napęd nie czyta cd txt. :(

Offline

 

#4  2015-03-22 17:09:48

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Wykrywa tylko trzeba się tam w ustawieniach pobawić.
Z tego co pamietam jak używałem to ważna tez była wersja wine.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#5  2015-03-22 18:30:18

  nascisz - Użytkownik

nascisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-10

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Ech, zabawa... Posiedziałem trochę w ustawieniach i nic. Nie mam na tyle czasu żeby się w to bawić. Przeczytałem kilka tutków na temat cd txt i zmarnowałem tylko kilka czystych płytek. Czy naprawdę pod linuxem nie da się wypalić audio z cd text??! Wracam do windy....

Offline

 

#6  2015-03-22 18:34:08

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Zobacz K3b - najbardziej wypasiony program do nagrywania, jaki znam.


Zwłaszcza, jeśli chodzi o to:

Audio Cue file handling

An audio cue file is a big audio file (for example an mp3 file) and a text file describing the offsets of the audio tracks in the audio file.
K3b 0.12 now has full support for these kind of images. You can import them into an audio project which will give you full control of the image (like removing tracks or moving track around or even adding additional tracks). Or you can simply write them to CD as they are using the Burn CD Image tool.
K3b 0.12 is also able to create audio cue files both for ripped audio tracks or converted audio projects.[/quote]
Sznurek:
http://www.k3b.org/support/k3b-0.12-new-features

I próbuj na CD-RW  - do testów wystarczy wtedy jedna, a najlepiej naucz się nagrywać do obrazu iso na dyziu, jak chcesz testować, albo nawet w ramdysku tmpfs, jak dyzia szkoda. ;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-03-22 18:39:44)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2015-03-22 20:37:31

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Być może chodzi o problem ze sterownikiem nagrywarki. [url=http://apocalyptech.com/linux/cdtext/]Tu[/url] podają rozwiązanie. K3b to nakładka na cdrdao, więc problem dotyczy także jego.

Ostatnio edytowany przez rafi (2015-03-22 20:39:24)


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#8  2015-03-22 23:07:48

  nascisz - Użytkownik

nascisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-10

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Próbowałem z cdrdao.  Użyłem drivera generic-mmc-raw ale wywala mi jakiś błąd. Może chodzi o to że do kompilacji użyłem zwykłych plików wave?

Offline

 

#9  2015-03-23 19:24:52

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Dobrze by było wiedzieć co za błąd. Cdrdao umożliwia testowanie przez symulację zapisu, żeby nie marnować płyt.


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#10  2015-03-24 17:07:41

  nascisz - Użytkownik

nascisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-10

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Kod:

cdrdao write  --device /dev/sr0 --driver generic-mmc-raw plik.toc
Starting write at speed 10...
Pausing 10 seconds - hit CTRL-C to abort.
ERROR: Write data failed.
ERROR: Writing failed.

To tyle jeśli chodzi o błąd. Pomijam że używając tego drivera muszę to uruchamiać przez sudo. Pliki które są dołączone do kompilacji to dwa pliki wave.

Offline

 

#11  2015-03-26 02:17:30

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

U mnie zadziałało ze zwykłego usera, jednakże testowałem tylko w trybie symulacji. Użyte do testu dane to jeden duży plik wav oraz plik cue pozyskane w wyniku zripowania oryginalnej płyty. Być może problem tkwi w błędnych danych. Własną kompilację możesz spróbować zrobić w następujący sposób:

Kod:

shncue -sc *.wav > joined.cue
shntool join *.wav

Teraz uzupełniamy nowopowstały plik cue o informacje CD-Textu według następującego wzoru:

Kod:

PERFORMER "Wykonawca"
TITLE "Tytuł płyty"
FILE "nazwapliku.wav" WAV
  TRACK 01 AUDIO
    TITLE "Tytuł 1"
    PERFORMER "Wykonawca"
    INDEX 01 00:00:00
  TRACK 02 AUDIO
    TITLE "Tytuł 2"
    PERFORMER "Wykonawca"
    INDEX 01 gg:mm:ss

i można nagrywać.
Upewnij się też czy pliki wav mają stereo, 16 bitów i 44,1 kHz, bo takie są wymagania standardu Audio-CD.

Ostatnio edytowany przez rafi (2015-03-26 02:25:26)


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#12  2015-03-26 23:04:04

  nascisz - Użytkownik

nascisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-10

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

Znalazłem przyczynę błędu przy zapisie cd text. Podłączyłem inną nagrywarkę i uruchamiając nagrywanie za pomocą cdrdao z opcją --driver generic-mmc-raw udało się wypalić płytkę która jest czytana w różnych odtwarzaczach. Poprzedni napęd  ASUS  DRW-24B5ST podpięty do kontrolera sata nie umożliwiał używania tego sterownika.
Co ciekawe mam teraz 2 napędy: /dev/sr0 ( samsung jako zwykły ata) i /dev/sr1 (asus - sata) i w tej chwili ten sr0 nie odtwarza płyt audio tylko nagrywa tak jak chciałem, natomiast te płyty nagrane oraz inne odtwarza /dev/sr1 (asus - sata). W windows XP jest podobnie. Nie wiem o co chodzi. W biosie są standardowe ustawienia.

Offline

 

#13  2015-03-26 23:34:28

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Nagrywanie cd audio + cd text

[quote=Jacekalex]Zobacz K3b - najbardziej wypasiony program do nagrywania, jaki znam.


Zwłaszcza, jeśli chodzi o to:

Audio Cue file handling

An audio cue file is a big audio file (for example an mp3 file) and a text file describing the offsets of the audio tracks in the audio file.
K3b 0.12 now has full support for these kind of images. You can import them into an audio project which will give you full control of the image (like removing tracks or moving track around or even adding additional tracks). Or you can simply write them to CD as they are using the Burn CD Image tool.
K3b 0.12 is also able to create audio cue files both for ripped audio tracks or converted audio projects.[/quote]
Sznurek:
http://www.k3b.org/support/k3b-0.12-new-features

I próbuj na CD-RW  - do testów wystarczy wtedy jedna, a najlepiej naucz się nagrywać do obrazu iso na dyziu, jak chcesz testować, albo nawet w ramdysku tmpfs, jak dyzia szkoda. ;)[/quote]
Zdajesz sobie sprawę że format CD Audio ma się nijak do formatu zapisu danych którym może być plik w formacie ISO? Czy też użytkowanie płyty rodzaju RW która to jest projektowana pod zapis danych.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.017 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00015 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00202 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.149.234.141' WHERE u.id=1
0.00124 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.149.234.141', 1714234567)
0.00072 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714234267
0.00108 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=285117
0.00248 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=27203 ORDER BY posted
0.00157 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27203 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00198 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27203 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00197 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27203
Total query time: 0.01337 s