Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-07-03 12:44:47

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

"The field ipc_gid must be a valid group (create group audio)"

Dostaję taki komunikat błędu, oznacza brak ważnej grupy audio, nic dziwnego, nie mam plików /etc/groups ani pliku /etc/passwd a nawet jeśli dodam to i tak nic nie zmienia...

Tworzę sb eksperymentalne distro i gdy je uruchamiam to jestem użytkownikiem "root" bez jakiegokolwiek logowania do systemu, czyli powinienem mieć dostęp do wszystkiego ale o dziwo nie mam...
Ten komunikat konkretny wypisuje mi biblioteka libalsa, sterowniki mam wkompilowane w jajko i na dwóch lapkach system mi odczytuje karty dźwiękowe a z "alsamixer" bezpośrednio uruchamia się obsługa karty i oczywiście zapamiętuje ustawienia dźwięku aż do ponownego uruchomienia ale to akurat nie problem, z tym może sb poradzę, bardziej nie rozumiem czemu aplay i wspomniana biblioteka nie odpala mi dźwięku z plików "wav" i wymaga grupy audio...

Nie wiecie może jak pokierować alsę by odpalała dźwięk lub by sztucznie utworzyć grupę "audio"? Albo by root mógł z tej grupy korzystać, po wpisaniu polecenia "groups" dosłownie wypisuje mi "0", czyli brak jakiejkolwiek grupy, może w kernelu da się usunąć obsługę grup i użytkowników bo widzę tam jakieś ptaszki z tym związane lecz nie jestem pewien czy to one...

Jeśli ktoś coś wie to proszę o info bo wiem iż to niestandardowy komunikat i niestandardowa sytuacja, dzienx z góry...
Zmiana uprawnień plików w /dev/snd  na 777 nic nie pomaga...
A to wypluwa mi vdir w katalogu /dev/snd, czyli sterowniki są:

crw-------- 1 0 0 116,  2 lip  3 10:43 controlC0
crw-------- 1 0 0 116,  7 lip  3 10:43 hwC0D0
crw-------- 1 0 0 116,  4 lip  3 10:43 pcmC0D0c
crw-------- 1 0 0 116,  3 lip  3 12:30 pcmC0D0p
crw-------- 1 0 0 116,  6 lip  3 10:43 pcmC0D2c
crw-------- 1 0 0 116,  5 lip  3 10:43 pcmC0D2p
crw-------- 1 0 0 116,  1 lip  3 10:43 seq
crw-------- 1 0 0 116, 33 lip  3 10:43 timer[/quote]

Offline

 

#2  2015-07-03 17:32:55

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

[quote="fenix1991"]Tworzę sb eksperymentalne distro i gdy je uruchamiam to jestem użytkownikiem "root" bez jakiegokolwiek logowania do systemu, czyli powinienem mieć dostęp do wszystkiego ale o dziwo nie mam...[/quote]
Wieść gminna niesie, że żeby tworzyć własny system na bazie Linuxa, trzeba mieć elementarne pojęcie o sposobie działania Linuxa...

Jak nie masz /etc/passwd i /etc/group - to znaczy, że mechanizm PAM nie może przydzielać uprawnień, bo nie ma komu ich przydzielić.

Mechanizm PAM odpowiada za uprawnienia w systemach Linux, bez niego nie ma żadnego systemu Linux, ani BSD czy podobnego.
Identyczne mechanizmy oparte na strukturze użytkowników i grup systemowych ma też MS Windows, MacOSX, IOS i Android.

Pozdro
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2015-07-04 11:38:12

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

O PAM słyszałem, trochę się nim bawiłem i chciałem go wywalić z mojej dystrybucji, nie sądziłem tylko że tak podstawowe operacje jak obsługa dźwięku będzie tego badziewia wymagała, operacje na partycjach i dyskach PAMu nie wymagają gdzie można stracić cenne dane ale głupie odpalenie muzyki już tak, masakra...

Jeśli pisanie do urządzeń w /dev/snd wymaga PAM a usunięcie partycji już nie to coś jest nie tak, co by tu teraz zrobić, hmm, nie mam pomysła...

A chciałem się pozbyć całego tego bardaku z PAM i logowaniami, użytkownikami, grupami i całą resztą wg mnie zbędnych wynalazków, chyba będę jednak musiał postawić PAM i utworzyć tylko konto root ale to i tak sztuczna zabawa, uruchamiam system jako root a potem i tak muszę się logować aby być adminem by odpalić muzyczkę a tym bardziej Waylanda, nie wiem jak z X'ami, co ja teraz pocznę...

Offline

 

#4  2015-07-04 11:49:08

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

2037

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:19:59)

Offline

 

#5  2015-07-04 11:53:53

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

Na Twoim miejscu jednak zamiast się wypłakiwać na forum jakie to masz genialne pomysły na dystrybucję i jaki to badziew mają wszystkie inne (normalnie nikt na ten genialny pomysl nie wpadł) - zrobiłbym to co delikatnie zasuherował Jacekalex, czyli poczytał sobie co nieco dokumentacji.

PAM wcale nie jest konieczny - możesz się autoryzować na fafnaście innych sposobów, jednak /etc/passwd i /etc/group są potrzebne do działania systemu jako takiego (choćby do uzyskania informacji, gdzie to siedzi katalog domowy roota). A moduł autoryzacji do PAMa możesz sobie napisać - choćby taki, ze autoryzuje wszystko co sie rusza - i wtedy możesz robić sobie co chcesz pod warunkiem, że cały systembędzie używał PAM (co wcale nie jest takie oczywiste).

BTW. @Jacekalex- nieco uprościłeś sprawę... wiesz, eufemizm taki...


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#6  2015-07-04 11:59:30

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

Przecie tam w katalogu /dev/ masz uprawnienia do urządzeń.

Kod:

# ls -al /dev/snd
total 0
drwxr-xr-x   3 root root      220 2015-07-04 08:38:56 ./
drwxr-xr-x  21 root root     3.9K 2015-07-04 09:59:36 ../
drwxr-xr-x   2 root root       60 2015-07-04 08:38:56 by-path/
crw-rw----+  1 root audio 116,  2 2015-07-04 08:38:56 controlC0
crw-rw----+  1 root audio 116,  6 2015-07-04 08:38:56 hwC0D0
crw-rw----+  1 root audio 116,  7 2015-07-04 08:38:56 hwC0D3
crw-rw----+  1 root audio 116,  4 2015-07-04 09:05:49 pcmC0D0c
crw-rw----+  1 root audio 116,  3 2015-07-04 09:09:27 pcmC0D0p
crw-rw----+  1 root audio 116,  5 2015-07-04 09:05:49 pcmC0D3p
crw-rw----+  1 root audio 116,  1 2015-07-04 08:38:52 seq
crw-rw----+  1 root audio 116, 33 2015-07-04 08:38:56 timer

Już wiesz czemu nie możesz odpalać dźwięku? xD Zrób sobie jakiś zabieg z udevem (czy jego też nie masz?) i niech ci przepisze prawa do tych urządzeń na, ja wiem, 777 i problem masz z głowy...  W ogóle cały /dev/ sobie tak przepisz, wtedy nie będziesz miał żadnych problemów z prawami do urządzeń. Ciekawe kiedy ktoś ci zrobi jakiś screencast z desktopa i zacznie łapać dźwięk z mika, pomijam oczywiście odczyt klawiatury i myszy. xD Ta twoja dystrybucja jest sponsorowana przez NSA? xD

Offline

 

#7  2015-07-06 12:49:00

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

[b]uzytkownikubunt[/b] dzienx za info ale czy to nie jest przypadkiem serwer/demon dźwięku z Enlightenment?? Coś w stylu "pulseaudio" czy "jack" tyle że w wersji mini, przetestuję różne demony dźwięku, może jakiś nie będzie miał nic wspólnego z alsą i jej bibliotekami ani nie będzie wymagał uwierzytelnień a zarazem będzie korzystał ze sterowników ALSA, się zobaczy... :)

[b]morfik[/b] napisałem w pierwszym poście iż zmieniłem prawa dostępu do urządzeń w /dev/snd i tak mi nie pomogło, próbowałem zmienić także użytkowników i grupy do tych urządzeń ale "chown" mi nie pozwolił gdyż nie jestem zalogowany czyli "chown" najprawdopodobniej wylatuje z systemu...
Ale dzięki mimo wszystko gdyż zrozumiałem iż to nie sterowniki i pliki urządzeń mi nie pozwalają na zmiany a sama biblioteka "libalsa" wymusza na mnie konieczność istnienia użytkowników,grup i bycia zalogowanym bo już alsamixer działa normalnie i zapisuje w plikach urządzeń moje ustawienia, więc to nie wina sterowników ani uprawnień a biblioteki czyli serwera alsa na której oparty jest "aplay" którym się bawię, jestem teraz tego pewien... ;)

I nie, nie mam w ogóle udev? :D Zastosowałem inny mechanizm o którym nie będę się rozpisywał...
Nie boję się screencast ani podobnych wynalazków, system będzie zabezpieczony w innym stylu i nie groźne będą mu takie ataki i nie jestem przez nikogo sponsorowany, uczę się Linuchów i się bawię przy okazji tworząc swoje distro...

if (isdigit(*group) == 0) {
                long clen = sysconf(_SC_GETGR_R_SIZE_MAX);
                size_t len = (clen == -1) ? 1024 : (size_t)clen;
                struct group grp, *pgrp;
                char *buffer = (char *)malloc(len);
                if (buffer == NULL)
                    return -ENOMEM;
                int st = getgrnam_r(group, &grp, buffer, len, &pgrp);
                if (st != 0 || !pgrp) {
                    SNDERR("The field ipc_gid must be a valid group (create group %s)", group);
                    free(buffer);
                    return -EINVAL;
                }
                rec->ipc_gid = pgrp->gr_gid;
                free(buffer);
            } else {
                rec->ipc_gid = strtol(group, &endp, 10);
            }[/quote]
Część kodu z biblioteki libalsa, nie wiem nawet czy jest sens go edytować i czy jest to możliwe, na razie się nie zagłębiałem w to, może zmiana serwera/demona dźwięku z alsa na coś innego co nie wymaga uwierzytelnień pomoże :)

[b]ethanak[/b] nie pomagasz tylko krytykujesz, nie zrozumiałeś mnie, nie chcę ŻADNEGO systemu uwierzytelniania, więcej dystansu bo Ci żyłka pęknie i na urodę zaszkodzi? :D

Ostatnio edytowany przez fenix1991 (2015-07-06 13:01:59)

Offline

 

#8  2015-07-06 13:25:24

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

a) esound ewoluował do dzisiejszego pulseaudio. poza tym mylisz pojęcia systemu (alsa, oss) i demona (esound, pa) - demon korzysta z systemu.
b) [b]jakiś[/b] system uwierzytelniania we wszystkich unixopochodnych musisz mieć i od tego się nie odczepisz. nie uważaj się za pępek świata - to, że ktoś ci usiłuje wytłumaczyć jak ten świat działa (przy czym koliduje to z twoim o jego działaniu pojęciem) nie oznacza jeszcze, że ów ktoś nastaje na twoją cześć dziewiczą. i zamiast tupać nóżką mógłbyś uprzejmie ustosunkować się do mojej sugestii.
c) od czytania dokumentacji jeszcze nikt nie umarł

(po namyśle)

d) a co powiesz na oss + pulseaudio w trybie system i auth-anonymous?

Ostatnio edytowany przez ethanak (2015-07-06 13:41:28)


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#9  2015-07-06 18:50:49

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

[b]ethanak[/b] to mógłbyś mnie nie atakować, nie wytłumaczysz nikomu że czegoś się nie da zrobić dając mu w ryj bo go tylko zrazisz :)
Co do OSS to myślałem nad nim lecz nie wiem jak tam u niego z dźwiękiem będzie, a co do pulseaudio to widzę że jest dość skomplikowany aczkolwiek w zależnościach nie widzę aby potrzebował ALSA i nie potrzebuje biblioteki libalsa...
Jeśli OSS nie będzie wymagał autoryzacji i programy na nim odpalą muzykę to byłbym gotów się nim pobawić ale jeśli mówisz mi że autoryzacja w systemie MUSI istnieć by system wiedział co jest co i kto jest kim to nie widzę sensu wywalania ALSA,rozumiesz?

Nie wiem dokładnie jak zachodzi proces autoryzacji w Linuchach, nie wiem gdzie i jak do kernela przekazywane są jakieś informacje o użytkownikach i czy w ogóle są, PAM jest zbyt skomplikowany jak na moje potrzeby dlatego chcę go wywalić, a dokumentacji w obcych językach nie mam zbytnio czasu czytać, nie traktuję tego jako pracy tylko hobby i bawię się przy moim systemiku w wolnych chwilach w sumie już jakieś 4 lata...

Offline

 

#10  2015-07-07 09:04:48

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

[quote=fenix1991]co do pulseaudio to widzę że jest dość skomplikowany aczkolwiek w zależnościach nie widzę aby potrzebował ALSA i nie potrzebuje biblioteki libalsa...[/quote]
To może jednak [b]zacznij[/b] czytać tę nieszczęsną dokumentację...
Wynik z Raspbiana Wheezy (z Ubuntu 14.04 jest tak samo):

Kod:

$ apt-cache depends pulseaudio | grep liba
  Wymaga: libasound2
  Wymaga: libasound2-plugins

Co to jest Twoim zdaniem?

Nie wiem dokładnie jak zachodzi proces autoryzacji w Linuchach, nie wiem gdzie i jak do kernela przekazywane są jakieś informacje o użytkownikach i czy w ogóle są,[/quote]
A co, w swojej dystrybucji masz tylko kernela? Żadnych programów?

Zastanów się jak działa funkcja getpwnam czy getpwuid z glibca.

a dokumentacji w obcych językach nie mam zbytnio czasu czytać,[/quote]
Oj tam, s/czasu/chęci/ i będzie prawda. To co, my tu mamy czytać za Ciebie i Ci tłumaczyć? Ale przecież to nic nie da, bo Ty i tak wiesz swoje i przetłumaczyć się nawet kijem nie da...


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#11  2015-07-07 09:40:58

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

2042

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:20:05)

Offline

 

#12  2015-07-07 13:15:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Problem z odpaleniem ALSA, brak grupy "audio"

a dokumentacji w obcych językach nie mam zbytnio czasu czytać,[/quote]
No to już 95% (czy więcej?) zrozumienia tematu poszło w cholerę. Przecie wszystkie projekty mają dokumentację w EN, wszystkie dokumenty RFC, listy mailingowe, strony projektów, to przecie jest również po angielsku, jak ty chcesz funkcjonować w tym obszarze bez znajomości angielskiego? xD Najgorzej to jest rozruszać te angielską maszynę, ale po roku czy coś, będziesz w stanie czytać książki po eng. Ja póki co jestem w trakcie czytania [url=http://www.amazon.com/Practical-Packet-Analysis-Wireshark-Real-World/dp/1593272669]Practical Packet Analysis[/url] i [url=http://www.amazon.com/The-TCP-Guide-Comprehensive-Illustrated/dp/159327047X]The TCP/IP Guide[/url] .Także wiesz, dużo prościej zdobyć wiedzę po angielsku niż po polsku, bo tej tutaj zwyczajnie nie ma, a nawet jeśli jest, to przecie polski już znam, więc i tak czytam to po angielsku w ramach praktyki, poza tym muszę sobie wymowę poprawić, rok temu to dopiero sepleniłem po angielsku, teraz to już prawie jak native speaker. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.018 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00038 SET CHARSET latin2
0.00010 SET NAMES latin2
0.00290 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.15.10.137' WHERE u.id=1
0.00138 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.15.10.137', 1715090025)
0.00072 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715089725
0.00143 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='185.191.171.2'
0.00088 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=288725
0.00207 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=27536 ORDER BY posted
0.00099 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27536 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00144 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27536 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00111 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27536
Total query time: 0.01348 s