Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-07-18 14:55:44

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Hosting pod blog Wordpress

Co polecacie na hosting pod blog Wordpressa? Chodzi o własną instalację tego CMSa, no chyba, że te oferowane na necie mają możliwość dozbrojenia całego skryptu na takiej zasadzie, że praktycznie wszystkie pliki są w posiadaniu określonego użytkownika (nie www-data, czy nobody), a serwer ma jedynie prawa odczytu plików (przez grupę). Generalnie edycja plików Wordpressa ma się odbywać przez zwykłe vi, czy tam sshfs+gui. Potrzebny również dostęp ssh i musi dać się zainstalować i działać wp-cli, który będzie zarządzał całą masą operacji, których już się nie da robić z panelu admina, np. instalowanie/aktualizowanie wtyczek, przeprowadzanie aktualizacji Wordpressa czy wgrywanie plików do galerii. Generalnie, to serwer nie ma mieć prawa zapisu żadnego miejsca w katalogu z instalacją Wordpressa, no może za wyjątkiem cache. To tak w skrócie. xD

Mam generalnie działającą stronę na localhoście (w LXC), chyba już wszystko ustawione tak jak powinno być, muszę ją tylko przenieść online i dlatego potrzebny mi jakiś hosting. Z tego co przeglądam sobie, to widzę, że chyba są jedynie dwie opcje OVH i HOME. Z tym, że ze wskazaniem na OVH jako zagraniczna jednostka z serwerami we Francji. Chodzi o unikanie lokalnych władz, chyba z wiadomego powodu. xD Jak są jeszcze jakieś alternatywy to chętnie przejrzę.

Chodzi mi o to by zarządzało się tym serwerem przez SSH, by był tam debian może być stable/testing ale ma być dostęp root. Jeśli już olać HOME i zostać przy OVH to tam są dwie opcje, które chyba pasują do mojego planu działania. Z tym, że za bardzo nie wiem, która z nich się nadaje lepiej.

Opcja pierwsza to https://www.ovh.pl/hosting/ , rozważam to, bo jest w promocji do końca miecha. W skrócie hosting + domena .eu +DNS anycast (brać, nie brać?), cert SSL będzie z Let's Encrypt (o ile się da, jak nie to opcja odpada). Koszt za pierwszy rok wyjdzie około 295zł (w promocji 117zł).

Opcja druga https://www.ovh.pl/vps/vps-ssd.xml , czyli VPS na SSD, 1vcore/2GB/10GB. Jeśli dobrze czytam, to jeden rdzeń, 2GB RAM i 10GB tego SSD, tak? W sumie na start wystarczy. Domena .pl (a nie .eu). Łączny koszt 190 zł za rok.

Co sądzicie? xD

Offline

 

#2  2016-07-18 15:48:33

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Hosting pod blog Wordpress

Z tym, że ze wskazaniem na OVH jako zagraniczna jednostka z serwerami we Francji. Chodzi o unikanie lokalnych władz, chyba z wiadomego powodu. xD[/quote]
Te zagraniczne firmy bywają bardziej postępowe:

Ze względów bezpieczeństwa musimy sprawdzić poprawność danych kontaktowych, które Państwo wprowadzili w koncie klienta OVH.
Usługi OVH są przeznaczone dla osób pełnoletnich zamieszkałych w Polsce oraz firm prowadzących działalność w Polsce, dlatego prosimy o dostarczenie:
                   
                                   
W przypadku osoby fizycznej:
- kopii dokumentu tożsamości potwierdzającego imię i nazwisko
podane podczas rejestracji oraz datę urodzenia.

Dokumenty prosimy przesłać w odpowiedzi na naszą wiadomość.

Z poważaniem,
Biuro Obsługi Klienta OVH[/quote]
Ja im podziękowałem…

Domenę lepiej kup osobno bez żadnych pseudo promocji.

Offline

 

#3  2016-07-18 17:43:40

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Domenę kup w ovh, hosting w mydevil.net lub hitme.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#4  2016-07-18 17:58:21

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

No z tym skanem dowodu to faktycznie coś polecieli.

A te hostingi www odpadają? Tylko VPS mi zostaje, by się bawić tak jak chcę? xD

Tak sobie porównuję te oferty i wychodzi jednak, że ten VPS OVH jest o wiele tańszy. Jeszcze sobie rzuce okiem na HOME.

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-07-18 18:26:07)

Offline

 

#5  2016-07-18 18:38:27

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

jeśli warunkiem ma być - jak pisałeś - dostęp do roota, to albo vps albo dedyk.
ewentualnie pecet w domu i jakieś poludzkie połączenie ze światem.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#6  2016-07-18 19:40:06

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Ja chyba jednak wezmę ten VPS z OVH -- jest 2x tańszy i 2x lepszy gabarytowo w porównaniu do tych pozostałych. xD

Offline

 

#7  2016-07-18 23:42:56

  Wenglu - Użytkownik

Wenglu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-04-30

Re: Hosting pod blog Wordpress

https://www.time4vps.eu/pricing/
Nie wiem, nie zagłębiałem się. Znajomy kiedyś podrzucił mi link, ceny zachęcające, więc... Nie wiem gdzie jest haczyk, bo go nie szukałem.


[i]Do Linuxowych arcymistrzów:
Jestem tu by poszerzać dość skromną wiedzę i dość niedawno wyzbyłem się kajdanów M****softu. Wybaczcie proszę głupie pytania, odpowiedzi czy pomysły.[/i]

Offline

 

#8  2016-07-19 04:28:38

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hosting pod blog Wordpress

[quote=morfik]Ja chyba jednak wezmę ten VPS z OVH — jest 2x tańszy i 2x lepszy gabarytowo w porównaniu do tych pozostałych. xD[/quote]
Dostęp do roota daje duże możliwości konfiguracyjne wpływające na bezpieczeństwo.

Np serwer (publiczny) www - polecam Nginxa, i interpreter PHP mogą mieć zablokowany zapis w folderach ze skryptami PHP,
(różni użyszkodnicy systemowi), do tego user do bazy od strony publicznej tylko SELECT w bazie, (ewentualnie zapis tylko w tabeli wp_post. i brak dostępu do tabeli wp_users), a backend administracyjny schowany za certyfikatem PKCS#12 na np Lighttpd - który miałby dostęp do zapisu w całej bazie i w skryptach - do aktualizacji i administracji.

W ten sposób ~95%  dziur w WP będziesz miał z głowy.

Przykładowy wp-config z opcją różnych userów do bazy (z różnymi uprawnieniami):

Kod:

<?php

if (strstr($_SERVER["HTTP_HOST"], 'wpadmin.example.tld')) {
    if(strstr($_SERVER["SERVER_ADDR"], '127.0.0.1')) {


        define('DB_NAME', 'wordpress4');
        define('DB_USER', 'wordpress4admin');
        define('DB_PASSWORD', 'bardzostrasznehasełko');
        define('DB_HOST', 'localhost:/var/run/mysqld/mysqld.sock');
        define('FS_METHOD', 'direct');
        define('DB_CHARSET', 'utf8');
        define('DB_COLLATE', '');
    
  }    
}
elseif (strstr($_SERVER["SSL_CLIENT_VERIFY"], 'SUCCES')) {
    if(strstr($_SERVER["SSL_CLIENT_COMMONNAME"], 'EXAMPLE')) {

        define('DB_NAME', 'wordpress4');
        define('DB_USER', 'wordpress4admin');
        define('DB_PASSWORD', 'bardzostrasznehasełko');
        define('DB_HOST', 'localhost:/var/run/mysqld/mysqld.sock');
        define('FS_METHOD', 'direct');
        define('DB_CHARSET', 'utf8');
        define('DB_COLLATE', '');
    }
}


else
{    
         define('DB_NAME', 'wordpress4');
        define('DB_USER', 'wordpress4');
        define('DB_PASSWORD', 'innebardzostrasznehasełko');
        define('DB_HOST', 'localhost:/var/run/mysqld/mysqld.sock');
        define('FS_METHOD', 'direct');
        define('DB_CHARSET', 'utf8');
        define('DB_COLLATE', '');
}

User wordpress4 ma minimalne konieczne uprawnienia w bazie.

Przykłąd zawiera 2 userów i 3 przypadki, publiczny, zapis w bazie dla zwykłej adminki - wpisy, komentarze, i proxy na drugi serwer, który ma prawo zapisu w skryptach - aktualizacja, itp.
Do tego trzeba tylko taki drobiazg:

Kod:

define( 'WP_CONTENT_URL', 'https://blog.example.tld/wp-content' );
define( 'UPLOADS', 'media/' );

Bo inaczej po dodaniu obrazka przez backend administracyjny będzie ten obrazek też schowany za certem PKCS#12, czyli niedostępny dla publiczności.

Uprawnieniami chmod na dwóch userów systemowych to chyba sobie poradzisz, mam taką skromną nadzieję. :D


Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2016-07-19 06:53:07

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Ja tym blogiem w dużej mierze będę zarządzał przez shell za pomocą wp-cli. Dlatego wszystkie pliki (za wyjątkiem cache) będą w posiadaniu zwykłego usera, a serwer będzie miał jedynie prawa odczytu bez możliwości zapisu. Czyli żadnych plików nie będzie miał prawa wgrać/zmienić, ani nawet dokonać aktualizacji wtyczek/theme/wordpressa. By to zrobić trzeba będzie się zalogować na serwer po ssh jako zwykły user i wydać np. takie polecenia:

Kod:

wp db export baza.sql"
wp theme update --all
wp plugin update --all
wp core update --minor

Te powyższe można wrzucić do crona, bo raczej nie powinny sprawiać problemów.

Ten wp-cli potrafi chyba robić wszystko to co się da zrobić przez panel administracyjny, oraz pewne rzeczy, których z poziomu panelu się nie da zrobić. Ja przez panel admina to tylko będę jedynie dodawał text wpisu, ogarniał tagi, SEO  i inne takie związane z zapisywaniem bazy, nic więcej. Mam tam dwóch userów, jeden jest od administracji blogiem, który będzie konfigurował w dużej mierze same wtyczki i po skonfigurowaniu nie będzie używany. Drugi user to typowy autor, który ma sporo niższe prawa w Wordpressie w porównaniu do tego konta admina. komentarze będą na disqus i praktycznie nikt nie będzie musiał sobie u mnie konta na blogu tworzyć, a mi odpadnie zarządzanie userami. Cały blog będzie po wymuszonym SSL. [s]Tylko panel admina muszę jeszcze schować[/s]. Już schowany za pomocą tych certów, nawet nie takie trudne to było. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-07-19 11:03:01)

Offline

 

#10  2016-07-19 19:30:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hosting pod blog Wordpress

Wp-cli znam i używam, ale to narzędzie jest bardzo odległe od doskonałości.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2016-07-19 20:17:27

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Co z nim nie tak? xD

Offline

 

#12  2016-07-19 23:27:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hosting pod blog Wordpress

Jak miałem wg przepisu postu #8 ustawioną bazę z obciętymi upranwieniami, to wp-cli  usilinie brał użyszkodnika bazy takiego jak strona publiczna, i się wywalał z powodu braku zapisu do bazy,

Nie udało mi się tak przerobić konfigu, żeby wp-cli brał użyskodnika administracyjnego, albo żeby mu parametry do bazy podrzucić przez zmienną albo plik konfiguracyjny.

WP i wtyczki  zawsze miewają tyle podatności typu SQL-cośtam, że bezpieczeństwo bazy jest dla mnie ważniejsze niż ten skrypt.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2016-07-20 11:57:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Z tego co się orientuję, to wp-cli bierze dane do bazy z pliku wp-config.php . Zatem jak masz tam jednego usera do bazy, to później wp-cli go podbierze i będzie na nim operował. Nie wiem czy da radę to zmienić, tak by wordpress operował na jednym userze, a wp-cli na drugim. Zapytałem się tam u nich o to, zobaczymy co odpowiedzą.

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-07-20 11:58:13)

Offline

 

#14  2016-07-20 13:32:15

  pasman - Użytkownik

pasman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-12-16

Re: Hosting pod blog Wordpress

swoją drogą linux mint miał już drugie włamanie w tym roku
przez dziury w wordpresie.

Offline

 

#15  2016-07-20 14:53:03

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Ci z wp-cli nakierowali mnie jak przekazać ich narzędziu inne dane do bazy. Ostatecznie wyszło mi coś takiego:

Kod:

if ( defined( 'WP_CLI' ) && WP_CLI ) {
    define('DB_USER', 'wp1');
    define('DB_PASSWORD', 'pass1');
} elseif (strstr($_SERVER["SSL_CLIENT_VERIFY"], 'SUCCES')) {
        if (strstr($_SERVER["SSL_CLIENT_COMMONNAME"], 'morfik')) {
        define('DB_USER', 'wp2');
        define('DB_PASSWORD', 'pass2');
    }
} else {
    define('DB_USER', 'wp3');
    define('DB_PASSWORD', 'pass3');
}

W skrócie 3 różnych użytkowników z różnymi prawami. Pierwszy ma najszersze i odnosi się do wp-cli. Później jest konto autora na blogu, które ma prawa do zapisu określonych tabel, no i na końcu jest zwykły user, który ma jedynie select. Także chyba to wystarczy. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-07-20 16:14:38)

Offline

 

#16  2016-07-20 18:39:21

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hosting pod blog Wordpress

[quote=morfik]Ci z wp-cli nakierowali mnie jak przekazać ich narzędziu inne dane do bazy. Ostatecznie wyszło mi coś takiego:

Kod:

if ( defined( 'WP_CLI' ) && WP_CLI ) {
    define('DB_USER', 'wp1');
    define('DB_PASSWORD', 'pass1');
} elseif (strstr($_SERVER["SSL_CLIENT_VERIFY"], 'SUCCES')) {
        if (strstr($_SERVER["SSL_CLIENT_COMMONNAME"], 'morfik')) {
        define('DB_USER', 'wp2');
        define('DB_PASSWORD', 'pass2');
    }
} else {
    define('DB_USER', 'wp3');
    define('DB_PASSWORD', 'pass3');
}

W skrócie 3 różnych użytkowników z różnymi prawami. Pierwszy ma najszersze i odnosi się do wp-cli. Później jest konto autora na blogu, które ma prawa do zapisu określonych tabel, no i na końcu jest zwykły user, który ma jedynie select. Także chyba to wystarczy. xD[/quote]
To spróbuję, może się przyda i u mnie.

Na wszelki wypadek dzięki z góry. ;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-07-20 18:40:50)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#17  2016-07-20 20:21:05

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Ja właśnie skończyłem testować u siebie i działa, tylko trzeba było nieco rozszerzyć uprawnienia dla tego ostatniego użytkownika, bo widać chce: SELECT,INSERT,UPDATE,DELETE na wp_options i wp_postmeta . Dałem mu i póki co nie widzę, by coś tam w logu było zwracane odnośnie problemów z uprawnieniami. xD

Offline

 

#18  2016-07-21 01:54:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hosting pod blog Wordpress

[quote=morfik]Ja właśnie skończyłem testować u siebie i działa, tylko trzeba było nieco rozszerzyć uprawnienia dla tego ostatniego użytkownika, bo widać chce: SELECT,INSERT,UPDATE,DELETE na wp_options i wp_postmeta . Dałem mu i póki co nie widzę, by coś tam w logu było zwracane odnośnie problemów z uprawnieniami. xD[/quote]
Która wersja Wordpressa, 4.4.2 czy 4.5.3?

Pytam, bo mam tu pod ręką Wp 4.4 z Woocommerce - ten ma zupełnie inną strukturę bazy, ale przy standardowym 4.4 zapis na publicznym potrzebny był tylko do komentarzy, wp-options sobie nie przypominam.

W weekend pobawię się 4.5.3.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#19  2016-07-21 05:36:21

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Mam 4.5.3, a na dniach wyjdzie zaraz 4.6.

Z tego co widzę po logu, to tam jest coś o _transient_doing_cron w przypadku wp_options. Z tego co pamiętam, to wordpress sobie odświeża zadania min. przez wizyty użytkowników na blogu.

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-07-21 05:45:21)

Offline

 

#20  2016-07-21 17:14:34

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Hosting pod blog Wordpress

Mam już domenę i VPSa, z OVH wszystko. Nie było żadnych problemów i pytań o dowody i inne takie. Nikt się ze mną nawet w ogóle nie kontaktował. Włączyli wszystko przed chwilą. Teraz tylko się wgrać tam. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.018 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00012 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00112 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.225.56.194' WHERE u.id=1
0.00113 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.225.56.194', 1715785575)
0.00084 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715785275
0.00136 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=303508
0.00269 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=28798 ORDER BY posted
0.00169 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=28798 AND t.moved_to IS NULL
0.00025 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00228 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=28798 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00209 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=28798
Total query time: 0.01364 s