Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Postanowiłem zainwestować trochę kasy i złożyć sobie samemu serwer spełniający kilka funkcji, a przy tym trochę się poduczyć. Jestem ciekawy co o tym projekcie myślicie, ewentualnie co zrobilibyście inaczej.
Wymagania jakie postawiłem tej maszynie to:
- energooszczędność
- pasywne chłodzenie
- w miarę wysoki poziom bezpieczeństwa danych (takich zdjęcia, filmy rodzinne, skany, backupy)
- możliwość podpięcia pod TV i użycia jako centrum multimediów, tzw. HTPC (Kodi)
- usługi Samba, SFTP, (FTP?), Openvpn
- ewentualnie jakiś serwer WWW, (Wordpress?)
Już od jakiegoś czasu nosiłem się z podobnym zamiarem, który z prostego NASa wyrastał na prawie regularny serwer. Ostatnio pojawiły się w miarę przystępne cenowo energooszczędne płytki oparte o czterordzeniowe procesory Intela np:
j1900: 2,0-2,42GHz; 10W TDP; brak Vt-d; brak sprzętowego szyfrowania AES; płytka ~ 350zł
j3710: 1,6-2,64GHz; 6,5W TDP; brak Vt-d; sprzętowe szyfrowanie AES; płytka ~ 490zł
j4205: 1,5-2,6GHz; 10W TDP; Vt-d; sprzętowe AES; płytka ~ 550zł
[url=http://ark.intel.com/compare/78867,91532,95591]Bardziej szczegółowe porównanie na stronie Intela[/url].
Żadne popularne płyty z w/w procesorami nie wspierają pamięci ECC.
Zdecydowałem się na płytę Asrock j4205-itx, m.in. z powodów zalet przedstawionych w teście na [url=http://www.technikaffe.de/anleitung-394-asrock_j4205_itx_im_test__apollo_lake_mit_hdmi_2.0_und_hevc_10bit]niemieckiej stronie[/url] (po przejechaniu translatorem google od biedy da się w miarę wyrozumieć). W szczególności ten test wykazał nawet niższe zużycie energii niż w przypadku płyty z j3710 - ponad 8W w idle, poniżej 20W pod maksymalnym obciążeniem. [url=https://essential-blog.com/2017/03/07/building-low-energy-consumption-server-hosting-vms/]Tutaj[/url] inny test prądożerności tej płyty.
Do najważniejszych zalet tej płyty głównej należy:
- sprzętowe dekodowanie wideo h265 10bit
- sprzętowe (de)kodowanie wideo h264
- 4 złącza Sata
- złącze M2 - ale niestety nie na dysk, tylko na moduł wifi!
- złącze HDMI 2.0 - obsługa 4k
- port 1Gbps
Moja koncepcja zakłada podpięcie:
- 120GB dysku SSD Goodram, który akurat mam nieużywany na podorędziu, na system operacyjny, ewentualnie jakieś cache
- 2 dysków WD RED 3TB na dane (ewentualnie w przyszłości podpięcie kolejnego lub 2)
Początkowo miałem zamiar spiąć te dwa dyski w lustrzany RAID-1, ale potem zacząłem studiować zalety systemu plików ZFS i nabrałem na niego ochoty.
ZFS ma zapewniać niespotykane gdzie indziej bezpieczeństwo danych, ochronę przed Silent Data Corruption, itd. Wadami ZFS ma być wielkie zapotrzebowanie na pamięć, w szczególności z włączoną funkcją deduplikacji (której [u]raczej[/u] nie będę załączał), chociaż [url=https://linustechtips.com/main/topic/738402-zfs-memory-requirements/]jeden z developerów ZFS twierdzi, że duża pamięć nie jest konieczna[/url], a tylko usprawnia szybkość. Zresztą planuję wsadzić 8GB, z możliwością dołożenia kolejnych 8GB.
Kolejną bolączką ma być konieczność używania pamięci ECC (wyposażona w wewnętrzną korekcję błędów), co ma chronić dane przed uszkodzeniami z powodu losowych błędów pamięci RAM. Jednak z tego co wyguglałem, żaden system plików nie jest odporny na błędy pojawiające się w pamięci RAM. To czy te błędy narażają ZFS na większą katastrofę, niż inne systemy plików - tu istnieje duża duża różnica zdań. Np. [url=https://forums.freenas.org/index.php?threads/ecc-vs-non-ecc-ram-and-zfs.15449/]gość twierdzi[/url], że wadliwy RAM poniszczy dane na ZFS, natomiast [url=http://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-and-non-ecc-ram-kill-your-data/]autor tego artykułu[/url] twierdzi, że nie, a wręcz przeciwnie - ZFS zadziała nawet lepiej niż inne systemy.
No i dochodzimy do kwestii fundamentalnej: czy port ZFS na Linuxa jest wystarczająco dojrzały? Czy nie lepiej byłoby użyć ZFS natywnie na FreeBSD? Osobiście jako że od lat siedzę na Debianie skłaniam się żeby właśnie Debian był macierzystym systemem. BSD praktycznie nie tykałem. Z głosów w internecie, w szczególności w miarę świeżych, można przypuszczać że ZFS on Linux jest już dosyć dojrzały. Pytanie czy te cholerne piekło licencyjne nie zahamuje jego przyszłego rozwoju...
Zapewnienie bezpieczeństwa systemu
Zakładając Debiana (Stretch [url=https://wiki.debian.org/LTS]ze wsparciem LTS do 2022r[/url]) jako system operacyjny, zastanawiam się jaką metodę użyć dla zabezpieczenia uruchamianych usług. Wirtualne Maszyny, np. KVM? Linuksowe kontenery LXC? Profilowanie AppArmorem? Coś innego?
Wirtualne Maszyny dla takiego laika jak ja wydają się zapewniać największy poziom bezpieczeństwa, ale kosztem największego narzutu.
LXC - z pobieżnych studiów wyglądają na dosyć skomplikowane w ustawianiu, ale dają mniejszy narzut niż VM
Apparmour - wygląda bardzo fajnie, tylko czy wybaczy laikowi ewentualne niedopatrzenia przy konfiguracji?
Komentarze mile widziane.
Ostatnio edytowany przez seler (2017-05-16 01:31:11)
Offline
Witam,
Jak postępy w budowie serwera - czy j4205 sprawdza się? Jak rzeczywisty pobór mocy i stabilność?
tutaj ktoś miał problem:
https://essential-blog.com/2017/03/08/installing-linux-j4205-itx/
Offline
No hej
Serwer zbudowany i skonfigurowany.
Zainstalowany Debian Stretch na dysku ssd, a na magazyn danych na dwóch dyskach WD RED 3TB ustawiony jest ZFS_on_linux w trybie lustrzanym.
Obudowa Kolink Satellite Mini-ITX posiada swój wiatraczek, z którego chciałem też móc korzystać. Niestety BIOS płytki zapewniał bardzo ograniczoną automatykę sterowania wentylatorem, a sensors-detect domyślnie nie wykrywał wiatraka. Pomogło doinstalowanie modułu https://github.com/groeck/nct6775 co pozwala na użycie fancontrol. Dzięki temu wentylator wspomaga pasywne chłodzenie w chwilach większego obciążenia, a w pozostałym czasie się nie kręci, dzięki czemu (gdy również są uśpione dyski) maszyna jest kompletnie bezgłośna.
Ulepiłem również frankensteina w formie skryptu, który manipuluje plikiem konfiguracyjnym fancontrol, przez co reaguje on również na temperaturę dysków twardych, bo ponoć wyższa temperatura ich zdrowiu nie służy.
Obecnie maszyna funkcjonuje tylko jako serwer danych (samba,sftp) wraz z regularnymi ich snapshotami ZFS. Może jak mnie najdzie wena to dołożę do tego coś jeszcze. Na razie nie mam się do czego przyczepić, jeżeli chodzi o sprzęt.
Niestety nie mam porządnego miernika mocy, więc nie jestem obecnie wstanie sprawdzić zużycia energii.
EDIT: odnośnie tego gościa z linka, co mu się zacina - ciężko powiedzieć. Producent tej płytki w dokumentacji przedstawia dosyć skromną listę obsługiwanych modeli pamięci RAM - może dołożył on pamięć spoza tej listy i ona coś bruździ? Co prawda ja kupiłem kość 8GB z tej listy, a dołożyłem do tego również kość 4GB spoza listy, którą akurat miałem leżącą i wszystko działa bez problemu.
Ostatnio edytowany przez seler (2017-07-26 16:13:18)
Offline
Witaj. Niestety nie udało mi się zakupić tej płyty, za to zakupiłem coś starszego https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-N3050N-D3H-rev-10#ov, + 4GB RAM.
Na razie uruchomiłem w celu wygrzania na FreeBSD 11, najpierw na ZFS, teraz wróciłem do graid (w RAID1).
4GB RAM, 2 dyski 500 GB, + 3-cia sieciówka na PCIe na zasilaczu 300W pobiera 30W (IDLE) - 35W (make world).
Niedługo przetestuję na Debianie i podejmę decyzję czy zostawiam to cudo na serwer + prosty desktop a FreeBSD skonfiguruję na starszym E-350 APU ponieważ nie zależy mi aż tak na wydajności (nie będę i tak na tym odpalał wirtualek a jeśli już to coś w jailu) ale głównie na energooszczędności. Jak kiedyś zorganizuję J4205 powrócę do tego wątku u podzielę się moimi doświadczeniami.
Offline
Podpinam się. Planuje również zbudować własny serwer.
Zastosowanie maszyny identyczne jak u Ciebie (seler) z ogromnym naciskiem na energooszczędność, pracować ma 24h/7
Początkowo chciałem postawić całość na płycie ASRock AM1H-ITX AM1 plus AMD Athlon 5350, niestety o ile płyte jeszcze da się kupić to procesor już jest nie dostępny, tylko używane i to jeszcze musiałbym zakupić w zestawie (inwestycja nieopłacalna).
Obecnie rozważam płyty:
ASRock J3160DC-ITX
ASRock J4205-ITX (twój wybór seler)
Niestety druga płyta jest bez wejścia na zasilanie DC, ale ma mocniejszy procesor i sprzętowe dekodowanie wideo h265 10bit.
Tu moje pytanie.
Nie napisałeś jakiego zasilacza użyłeś? Jak z poborem pradu? Czy zasilacz nie jest za głośny? Czy skorzystałeś z adaptera atx na dc?
Offline
[quote=eliot124]Niestety druga płyta jest bez wejścia na zasilanie DC
Tu moje pytanie.
Nie napisałeś jakiego zasilacza użyłeś? Jak z poborem pradu? Czy zasilacz nie jest za głośny? Czy skorzystałeś z adaptera atx na dc?[/quote]
No hej,
Co do zasilacza - wyczytałem na [url=https://www.technikaffe.de/anleitung-404-nas_basic_3.0_mit_passiv_gekuehltem_apollo_lake_4_kern_prozessor]tym niemieckim serwisie[/url] (po przejechaniu google translate co nieco da się zrozumieć), że w przypadku tak energooszczędnych komputerów nie ma sensu instalować klasycznego wewnętrznego zasilacza komputerowego z wiatraczkiem, bo przy takich niskich mocach jego sprawność jest marna. Zamiast tego należy użyć modułu zasilającego Pico PSU (ja kupiłem [url=https://www.mini-itx.com.pl/p/11/435/zasilacz-akyga-pico-dc-atx-psu-ak-ca-38-120w-zasilacze-mini-itx-atx.html]taki[/url]) i podpiąć do niego zwykły zewnętrzny zasilacz 12V, np. 60W (niby powinien mieć nieco więcej wat, ale jakoś działa ok). Dzięki temu zasilanie jest również bezgłośne.
Niestety nie mam czym dokładnie pomierzyć mocy zużywanej przez ten sprzęt - zwykły amperomierz da raczej niedokładny pomiar, a dedykowanego watomierza nie mam :/
Ostatnio edytowany przez seler (2017-10-15 22:45:34)
Offline
Dyski twarde których używasz są 2.5' czy 3.5'?
W opisie producenta adaptera pico psu piszą, że nie należy podpinać dysków 3.5'. Jeśli masz podpięte dyski 3.5' to jak sprawuje się wszystko w takim zestawieniu? serwer pracuje 24h/7?
UWAGA !! Zasilacz nie jest przeznaczony do zasilania dysków 3.5" i napędów optycznych 5.25". Producent zaleca używanie dysków 2.5" oraz napędów optycznych typu SLIM.[/quote]
Dodatkowe pytanie czy kupując adapter w zestawie jest od razu zasilacz? bądź na odwrót kupujemy zasilacz i w zestawie jest adapter, bo na wszystkich stronach gdzie zaglądałem opis produktu jest dla mnie na tyle nie czytelny, że nie wiem..Zasilacz PICO PSU DC/DC 12V 80W jest idealny do zasilania płyt Mini ITX. Miniaturowe wymiary pozwalają zastosować ten zasilacz w praktycznie każdej obudowie. Jedną z zalet zasilacza PICO PSU jest niewątpliwie wysoka sprawność oraz generowanie niewielkiej ilości ciepła dzięki czemu nie ma konieczności montowania przy nim chłodzenia co przekłada się na bezgłośną , wydajną i komfortową pracę. Zasilacz PICO PSU DC/DC 12V 80W to idealne rozwiązanie dla osób pragnących złożyć cichy zestaw niewielkich rozmiarów w standardzie Mini-ITX.
Zasilacz jest kompatybilny z bardzo szerokim spektrum płyt głównych Mini-ITX z procesorami Intel Atom, VIA oraz AMD.[/quote]Offline
Mam podpięte 2 dyski WD RED 3TB 3,5" + 1 ssd na system. Szczerze mówiąc to nie doczytałem, że niby Pico PSU nie współpracuje z dyskami 3,5". Zresztą ten mój moduł zasilający to chyba nie jest do końca firmowy PICO PSU, tylko innej firmy. Co prawda seria dysków RED ma być odpowiednia właśnie dla NASów, m.in. dzięki energooszczędności, więc może to trochę kompensuje ten problem.
Tak, serwerek chodzi 24/7 i nie było do tej pory żadnych problemów.
Ten moduł zasilający nie miał zasilacza w zestawie. Kupiłem po prostu pierwszy lepszy 12V 60W w elektronicznym.
Ostatnio edytowany przez seler (2017-10-16 12:23:12)
Offline
wrzucił być pełne zestawienie? co dokładnie zakupiłeś i w jakiej cenie, orientacyjny koszt - wiadomo ceny się zmieniają
mnie dokładnie interesuje model i koszt adaptera plus zasilacza :) ale jak już pisać to treściwie - myślę że każdy kto tu zajrzy będzie zainteresowany przykładowym zestawem wraz z kosztami
Offline
OK a więc zestawienie:
płyta główna ASRock J4205-ITX - 549zł
moduł zasilający Akyga PICO DC/ATX PSU AK-CA-38 120W - 139zł
Zasilacz zewnętrzny 12V 60W - kilkadziesiąt złotych.
Kupiony w elektronicznym, noname Made in China.
Pamięci RAM do notebooków [Crucial] DDR3 SODIMM 8GB/1866 CL13 Low Voltage (CT102464BF186D) - 309zł
([url=http://www.asrock.com/mb/Intel/J4205-ITX/index.us.asp?cat=Memory]z listy pamięci obsługiwanych przez tę płytę Asrock[/url])
dodatkowo Pamięć RAM spoza listy DDR3 4GB RAMAXEL RMT3170EF68F9W1600 - miałem leżącą, ceny nie pamiętam
obudowa Kolink Satellite Mini-ITX - 133zł
Bardzo fajna obudowa w niezłej cenie, posiada miejsce na 3 dyski 3,5" lub 4 dyski 2,5" oraz jak pisałem już wyżej - wiatraczek. Wygląda trochę jak głośnik, co mi pasuje.
[img]https://i.imgur.com/xZlCrI5.jpg[/img]
[img]https://i.imgur.com/pVY4tuY.jpg[/img]
2xdysk WD RED 3TB 3,5" - 2 x 493zł
Kupowane w dwóch różnych sklepach, żeby dyski pochodziły z różnych serii, co ma zmniejszyć ryzyko jednoczesnej awarii.
dysk SSD Goodram 120GB ~ 200zł.
Na system - akurat miałem nieużywany. Gdybym nie miał, pewnie użyłbym jakiegoś pendrive'a.
Do tego potrzebny był jeszcze jakiś rozgałęźnik zasilania z MOLEXa na SATA, żeby zasilić te wszystkie dyski - parę złotych.
Ostatnio edytowany przez seler (2017-10-16 13:45:03)
Offline
Witam; budowa ? a nie jest lepiej kupić używany, na przykład, po lizing-owy. Ja kupiłem na złomie [ Dania ]. Właściwie to syn kupił , i przywiózł dla mnie.Od roku używam.Stare ale markowe,to znaczy że dobre.Z innego serwera tylko zamontowałem dysk .Wszystko śmiga tak jak trzeba .Prosto to znaczy tanio.Traktuje to jako hobby + wiele różnych eksperymentów.Fajna zabawa, a przy okazji można coś się nauczyć. Na początek na pewno wystarczy.Kupować za granicą ,jest dużo dużo taniej.Pozdrawiam.
Offline
Każdy lubi co innego. Wymagania co do tego serwerka przedstawiłem na początku - kluczowa była energooszczędność i zero hałasu. Nie wiem na ile bym to osiągnął z poleasingowym sprzętem.
Offline
Tomasz21
Pytanie co ten sprzęt polizingowy ma w sobie?, oczywiście można kupić nawet tanio w PL takie zabawki. Tutaj piszemy o sprzęcie, który będzie pracował 24h/7 czyli bardzo istotny jest pobór energii oraz generowany hałas.
Patrząc na ofertę gotowych serwerów (gdzie trzeba kupić dyski osobno) to składając samemu sprzęt zaoszczędza się od 500 do 800 PLN czyli akurat tyle co na zakup dysków. Do tego lepsze 'bebechy' i większe możliwości wykorzystania takiego serwera.
seler
Dzięki za zestawienie, super! Jak skompletuje swój serwer również wrzucę info, ale dopiero w grudniu.
Offline
całkiem ciekawym roziązaniem jest https://www.hpe.com/us/en/product-catalog/servers/proliant-servers/pip.hpe-proliant-microserver-gen10.1009955118.html
praktycznie gotowiec i parametry niczego sobie
Offline
bitlan
ciekawa opcja nie powiem, ale wciąż brak w cenie pamięci i dysków (jak wszędzie)
pytanie mam co do stawiania systemu serwera na pendrive, wydaje się ciekawym rozwiązaniem, ale jak on wypada co do szybkości odczytu danych względem dysku hdd i ssd - gdzieś pomiędzy? i czy są jakieś pendrive-y zalecane przy takiej praktyce czy można użyć dowolnego wolnego pod ręką?
chciałbym na swoim serwerze postawić w przyszłości serwer MC oraz CS GO - do tego zalecane są dyski ssd, jak sprawdziłby się w tym przypadku pendrive?
seler
na płycie J4205-ITX jest gniazdo M.2 ale tylko na wi-fi czy można wpiąć dysk ssd?
Ostatnio edytowany przez eliot124 (2017-10-17 09:40:33)
Offline
[quote=seler]Do najważniejszych zalet tej płyty głównej należy:
(...)
- złącze M2 - ale niestety nie na dysk, tylko na moduł wifi![/quote]
Offline
nieźle, mi to starcza :)
[img]https://s1.postimg.org/57ia726zor/800px-_Raspberry-_Pi-3-_Flat-_Top.jpg[/img]
Ostatnio edytowany przez hi (2017-10-17 22:16:33)
Offline
Time (s) | Query |
---|---|
0.00015 | SET CHARSET latin2 |
0.00008 | SET NAMES latin2 |
0.00174 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.117.158.10' WHERE u.id=1 |
0.00090 | REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.117.158.10', 1732331745) |
0.00075 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732331445 |
0.00088 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.119.163.95' |
0.00065 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.141.29.90' |
0.00061 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.146.37.222' |
0.00058 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.17.155.142' |
0.00050 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=314774 |
0.00010 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=29579 ORDER BY posted |
0.00063 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=29579 AND t.moved_to IS NULL |
0.00012 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00141 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=29579 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00079 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=29579 |
Total query time: 0.00989 s |