Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-05-01 12:09:08

  gnomek - Użytkownik

gnomek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-11-22

kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

1. Czy KDE Plasma 5.12 wejdzie do Stretch?

2. Czy dobrze mi się wydaje, że w Stable pozostaje cały czas taka wersja jak w czasie wydania Stable?  Jeśli nie, to jak często Debian Stable dostaje nowe wydania Plasma KDE?

3. Znalazlem informację, że Buster będzie Stable w 2020 roku. Czy to się zgadza?

4. Do Testing trafiają ciągle nowe wydania Plasmy KDE i Buster dostanie wydanie, które w 2020 będzie aktualne, zgadza się?

Offline

 

#2  2018-05-01 12:45:16

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Ad.1. Jeśli tak to przez backporty, ale w historii nie znajduję takiego przypadku.
Ad.2. Dobrze Ci się zdaje. Czytaj politykę wydania stable. https://www.debian.org/releases/
Ad.3. Czytaj co piszą na stronie projektu debian. https://www.debian.org/releases/buster/
Ad.4. Chyba można się z tym zgodzić. https://www.debian.org/doc/manuals/debian-faq/ch-ftparchives#s-frozen

Ostatnio edytowany przez arecki (2018-05-01 12:51:19)

Offline

 

#3  2018-05-01 13:07:15

  gnomek - Użytkownik

gnomek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-11-22

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Dzięki za informacje. A wiesz może jak się sprawuje Plasma 5.8 na Debianie? Bo ona jest na Kubuntu 16.04, ale było sporo błędów. Na 18.04 jest 5.12 i jest już całkiem stabilnie.

Offline

 

#4  2018-05-01 13:54:06

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Nie wiem.

Offline

 

#5  2018-05-01 15:31:33

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Chodzi całkiem ładnie, nadaje się do codziennego użytkowania, czasami są jakieś drobne problemy z montowaniem pamięci zewnętrznych ale nie wiem, czy to problem bezpośrednio KDE bo w końcu to Sid. Swoją drogą  Ubu nigdy nie miało dobrze zbudowanego KDE, to chyba od zawsze było gnomolubne.

Offline

 

#6  2018-05-01 16:45:55

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

chodzi dobrze. nie ma żadnych problemow z kde/buster

Offline

 

#7  2018-05-03 08:12:21

  trb - Użytkownik

trb
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-04

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Kubuntu 16.04 było zabugowane w chwili wydania, później dostało backporty do KDE 5.8 i podobno działa całkiem sprawnie. Jeśli chodzi o Debiana, to sam siedzę na edycji stabilnej (Stretch) instalowanej przez kde-plasma-desktop na systemie bazowym i oto moje doświadczenia:
- Plasma 5.8.6 to LTS nie tylko z nazwy, w przeciwieństwie do pełnej błędów 5.12. Nie zauważyłem bugów związanych z SDDM, ustawieniami pulpitu, zarządzaniem energią czy NetworkManagerem, które muszą być ciągle łatane w nowszych wersjach. Niestety stare błędy pozostaną tam aż do nowego wydania Debiana, w moim przypadku to artefakty przy włączonym vsync na starach ATI oraz równoczesne podgłaśnianie dźwięku systemu i aplikacji (w nowszych wersjach jest to ładnie rozdzielone). Debian 9 dostał tylko łatkę bezpieczeństwa związaną z montowaniem pendrive, o innych aktualizacjach nie pamiętam. Jest jakieś specjalne repo z 5.12 do Stable przygotowane od twórców Netrunnera, ale sam go nigdy nie testowałem.
- aplikacje to miks wersji z Qt5 i Qt4, co ma swoje plusy i minusy. Np stary Okular ładnie zapisuje komentarze, a Krename nie ma wycieków pamięci, ale czasem brakuje świeższych wersji (nie mogłem np zmusić Smb4k do działania). W związku z brakiem aktualizacji, wolne kopiowanie Dolphin/KIO pozostanie nienaprawione aż do nowego wydania i przy większych operacjach lepiej wspomóc się czymś opartym na gvfs.

Ogólnie prawie wszystko działa dobrze i co najważniejsze - stabilnie i przewidywalnie. Moje doświadczenia z Plasmą w Testingu są takie sobie, bo przy jednej z aktualizacji część paczek została w starych wersjach, co powodowało błędy w systemie i konieczność dogrania paczek z Sida. Jeśli ktoś koniecznie chce mieć najnowszą wersję, to poleciłbym Neona (może w wersji 18.04.1 jak już wyjdzie), bo to co się dzieje teraz w Archu to masakra ;) Może kiedyś spróbuję jeszcze raz Testing/Sid, ale ostatnio mocno zraziłem się do dystrybucji ciągłych.

Offline

 

#8  2018-05-03 11:00:15

  gnomek - Użytkownik

gnomek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-11-22

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wygląda na to, że warto przetestować.

[quote=trb]ostatnio mocno zraziłem się do dystrybucji ciągłych.[/quote]
Możesz rozwinąć myśl?

Bo ja się rozleniwiłem i wolałbym nic nie robić z systemem, tylko raz zainstalować i się nie obawiać, że coś się może zepsuć. Dlatego pomyślałem o dystrybucji rolling. Wydawało mi się, że przejścia z jednego Debiana Stable na kolejny Stable są bezpieczniejszy niż upgrade jednego Kubuntu LTS do kolejnego LTS. Ciekawi czy ktoś ma takie doświadczenie i może to porównać.

Myślałem o Debianie, ale dla mnie tylko Plasma KDE. Do tej pory używałem Kubuntu od 12.04 i teraz 18.04, testowałem KDE Neon. Akurat z Plasmą KDE jest taka specyficzna sytuacja, że ciągle się rozwija i ciągle będą pojawiać się nowe błędy wraz z nowymi wersjami. Gdybym wolał używać Xfce, to bym się nie zastanawiał, tylko używał Debiana Stable z Xfce.

Offline

 

#9  2018-05-03 14:38:42

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

Jeśli chcesz jakąś ciągłą dystrybucję, którą można bez obaw aktualizować to zainstaluj sobie OpenSuSE Tumbleweed. Jeśli tylko KDE i nic innego nie wchodzi w grę to w susełku działa chyba  najlepiej.

Ostatnio edytowany przez skullman (2018-05-03 14:39:24)

Offline

 

#10  2018-05-03 16:26:31

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

[b][url=https://mauilinux.org/]Maui[/url][/b] jeszcze fajno wyglądało miało [b]plasma services[/b], czyli możliwość wyłączenia akonadi, baloo, kdewalleta, krunnera i coś tam chyba jeszcze.


Burble, Burble, Burble ... hahaaaaaaa :D

Forum Linux Mint Polska http://forum.linuxmint.pl/

Offline

 

#11  2018-05-03 20:22:24

  trb - Użytkownik

trb
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-04

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

[quote=gnomek]Możesz rozwinąć myśl?[/quote]
Przez pewien czas używałem Archa na dwóch systemach, i niestety nigdy nie wiadomo było czy aktualizacja czegoś nie posypie. System można było aktualizować przez dłuższy czas bez zająknięcia, ale wystarczyła pechowa paczka z NetworkManagera, jądra lub fontconfiga i system nie nadawał się do pracy. Oczywiście można jakoś próbować naprawić błąd czy poczekać na kolejną aktualizację, ale moim zdaniem dużo więcej z tym zachodu niż z instalacją nowego systemu raz na dwa lata. Dystrybucje ciągłe byłyby ok, gdyby aktualizowały tylko aplikacje, lub gdyby wersje stabilne rzeczywiście były stabilne i przetestowane. Tak niestety nie jest, i bez porządnych testów całości prędzej czy później pojawi się jakiś babol w najmniej oczekiwanym momencie.
Wymieniłem Neona jako pozytywny przykład, bo baza systemu to (powiedzmy) stały zestaw - niektóre błędy w KDE istnieją tylko poza tym distro, ponieważ jego twórcy mogli dobrze przetestować i dostosować oprogramowanie do znanej im bazy.
Oczywiście to tylko moje doświadczenia, szczerze mówiąc to nie wiem jak teraz w praktyce wygląda Sid czy Tumbleweed - póki co zostaję przy LTS.

[quote=ciastek1981]plasma services, czyli możliwość wyłączenia akonadi, baloo, kdewalleta, krunnera i coś tam chyba jeszcze.[/quote]
E tam, wszystko jest do zrobienia przez zwykły panel ustawień Plasmy. W Debianie kde-plasma-desktop domyślnie nie ciągnie też pakietów z baloo itp, więc tą drogą mamy od razu system zjadający ok 300 MB ramu bez zbędnych bajerów.

Offline

 

#12  2018-05-05 12:56:45

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: kilka pytań o Plasmę KDE w Debianie

SId jak zwykle:
https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=897687
https://salsa.debian.org/qt-kde-team/kde/kwallet-pam/blob/master/debian/patches/Avoid-giving-an-stderr-to-kwallet.patch

Więc lepiej nie używać. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.015 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00126 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.118.7.85' WHERE u.id=1
0.00131 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.118.7.85', 1713297489)
0.00078 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713297189
0.00135 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.22.174'
0.00094 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=319444
0.00147 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=30439 ORDER BY posted
0.00123 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30439 AND t.moved_to IS NULL
0.00009 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00151 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30439 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00173 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30439
Total query time: 0.01182 s