Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-08-09 09:05:07

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09
Serwis

Jak posprzątać po Linuksie?

Witam forumowiczów :-)

Mam następujący problem: instalowałem najpierw Windows, potem na drugiej partycji Ubuntu. Wszystko się powiodło, Ubuntu wpisało GRUB-a do MBR, po uruchomieniu komputera mam do wyboru systemy. Teraz trochę namieszałem pod Ubuntu tak, że nie działa za dobrze [doinstalowałem Kubuntu, namieszałem z GDM i KDM, do tego pod Kubuntu nie działa mi wyłączanie monitora] i na razie chcę się go pozbyć i doprowadzić do stanu, żeby [b]od razu po odpaleniu komputer uruchamiał Windows[/b]. Jak to zrobić?

I pytanie drugie: jak zagospodarować pozostałą po Ubuntu partycję? Czy da się ją "włączyć" do partycji z Windows, żeby stanowiła integralną część systemu, czy można ją jakoś wykorzystać? Jeśli tak, to jak to zrobić. Nie chciałbym instalki Windy od nowa, a zarazem szkoda mi zostawiac pustych 40 GB. Chyba jednak najlepiej, żeby partycja pozostawała odrębna, ale dawała możliwość zapisywania i odczytu z Windows'a [oczywiście jako NTFS, a nie ext3]. Zostawię ją na grudzień, żeby zainstalować Debiana ;-) a póki co będę na niej trzymał zdublowane, szczególnie ważne pliki na wypadek wirusa itp.

Doradźcie proszę, bo stopień skomplikowania tej operacji mnie przerasta :-)


MMW
KDE
Lenovo S510 SFF (10KY000SPB)

Offline

 

#2  2006-08-09 13:43:11

  dr4ke - Członek DUG

dr4ke
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2006-07-01

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

Odpal kompa z płytki win xp i wpisz w wierszu poleceń fixmbr. Win 98 odpalasz w ten am sposób lub z dyskietki startowej i wpisujesz fdisk /mbr

Tą partycje która ci została możesz skonwertować np. na fat32, np. programem Partition Magic. Windows nie będzie widział niestety partycji linuksowych więc konwersja się przyda.


"Nie rzucim ziemi skąd nasz root, tak nam dopomuż bug"

[url]www.tajemnicatwierdzyszyfrow.com[/url]

Offline

 

#3  2006-08-09 14:03:25

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09
Serwis

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

Serdeczne dzięki :-) W sumie to już udało mi się znaleźć odpowiedź, ale potwierdzasz to, czego się dowiedziałem :-)

Muszę się jeszcze zastanowić, czy instalować Linuksa od zera, czy na razie zostawić tylko Windę. Okazało się bowiem, że to nie mój błąd, a jakaś usterka. Przecież kdm powinien pozwalać na odpalenie środowiska Gnome tak samo jak kdm, a nie pozwala. Coś więc się zepsuło i to prawdopodobnie nie z mojej winy. Czuję się lekko zawiedziony systemem, który do tej pory sprawował się tak dobrze. No cóż - zachciało mi się KDE i mam za swoje ;-(

EDYCJA: fixmbr rozwiązał mój problem. Potem używając płytki instalacyjnej Windows sformatowałem drugą partycję na NTFS i mam to, czego chciałem ;-)


MMW
KDE
Lenovo S510 SFF (10KY000SPB)

Offline

 

#4  2006-08-10 20:28:28

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

Serdeczne dzięki :-) W sumie to już udało mi się znaleźć odpowiedź, ale potwierdzasz to, czego się dowiedziałem :-)

Muszę się jeszcze zastanowić, czy instalować Linuksa od zera, czy na razie zostawić tylko Windę. Okazało się bowiem, że to nie mój błąd, a jakaś usterka. Przecież kdm powinien pozwalać na odpalenie środowiska Gnome tak samo jak kdm, a nie pozwala. Coś więc się zepsuło i to prawdopodobnie nie z mojej winy. Czuję się lekko zawiedziony systemem, który do tej pory sprawował się tak dobrze. No cóż - zachciało mi się KDE i mam za swoje ;-(

EDYCJA: fixmbr rozwiązał mój problem. Potem używając płytki instalacyjnej Windows sformatowałem drugą partycję na NTFS i mam to, czego chciałem ;-)[/quote]
Upewnij się, że powyrzucałeś wszystkie płytki z linuksami.
A [url=http://pamietniki.bravo.pl/]tutaj[/url] możesz opisać swoją [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?t=4816]historię[/url].
Jak dojrzejesz do normalnej dyskusji to zapraszam.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#5  2006-08-10 20:49:44

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

czadman zapomniałeś tylko dodać: "...i zapomnij adresy wszelkich for i grup dyskusyjnych dot. linuksa. amen"

weźcie to do /dev/null wypierdolcie


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2006-08-10 20:56:35

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09
Serwis

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

Ale żeście mi przygadali :-) Aluzję zrozumiałem, już piszę do Bodzia o usunięcie konta.


MMW
KDE
Lenovo S510 SFF (10KY000SPB)

Offline

 

#7  2006-08-10 20:57:48

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

Nie usunę - wrócisz


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#8  2006-08-10 22:51:09

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Jak posprzątać po Linuksie?

A mi tam kdm pozwala wybierać inne środowiska graficzne. Dlaczego u mnie działa u ciebie nie?


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.022 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00091 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.218.172.249' WHERE u.id=1
0.00089 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.218.172.249', 1714255177)
0.00068 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714254877
0.00110 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=38375
0.00731 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=4805 ORDER BY posted
0.00099 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=4805 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00072 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=4805 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00641 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=4805
Total query time: 0.0192 s