Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-02-12 08:11:36

  bw - Użytkownik

bw
Użytkownik
Skąd: imielin
Zarejestrowany: 2006-10-15

Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Witam.
Po bardzo długiej nieobecności postanowiłem w końcu tak całkiem na całego zabrać się za mojego Debiana (wcześniej działałem trochę z ubuntu ale to nie jest "TO").
Niestety mam mały problem w rozwiązkaniu którego bardzo bym prosił o pomoc.
Zainstalowałemm Sarge z jajkiem 2.4.* i postanowiłem się przeprowadzić na 2.6* w związku z tym iż potrzebuję uruchomić kartę WIFI Gigabyte chipset Atheros. Pierwszy problem jaki napotkałem (kompilacja wg opisu http://kompilacja_jadra_linuxa_26.xt.pl/) to bylo "kernel panic: unable to mount root". Po wielu nieudanych próbach pomyślałem że może by spróbować zrobić to za pomocą Menedżera Pakietów w środowisku KDE. No niby wszystko zainstalowało się pomyślnie, ale teraz podczas logowania otrzymuję inny komunikat błędów. Poniżej cztery ostatnie linijki przed zatrzymaniem ładowania systemu. Dodam jeszcze że jest to jajko w wersji 2.6.8-2-386:

ide 1 at 0x170 - 0x177, 0x376 on irq 15
pivot_root: No such file or directory
/sbin/init: 432: cannot open dev/console: No such file
Kernel panic: Attempted to kill init!

No i po prostu wymiękłem. Nie mam pojęcia co zrobić. Szukałem na forach w google i nie potrafiłem znaleźć rozwiązania. Jeżeli ktoś wie co z tym można zrobić to bardzo bym prosił o pomoc.
Dziękuję i pozdrawiam,
Bartek

Offline

 

#2  2007-02-12 10:21:20

  ju-rek - Użytkownik

ju-rek
Użytkownik
Skąd: R.........
Zarejestrowany: 2006-04-30

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Może poczytaj to: http://kerneltrap.org/node/4677


C2Q Q9550@4,0 Ghz - Asus P5Q-E - Nvidia GTX 260 - 2x2gb OCZ Titanium 1150MHz - HDD 500 Gb - Audigy 2 Gold - 2.6.31-zen1
[img]http://img213.imageshack.us/img213/4497/userbar15788xl0.gif[/img]

Offline

 

#3  2007-02-12 21:49:21

  bw - Użytkownik

bw
Użytkownik
Skąd: imielin
Zarejestrowany: 2006-10-15

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Szkoda że po angielsku. Niestety w moim przypadku jest bardzo podstawowy.

Offline

 

#4  2007-02-13 10:50:00

  Kornel - Użytkownik

Kornel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-12-26

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

A moze latwiej bedzie zainstalowac sobie od razu etcha z 2.6 i nie bedziesz musial sie martwic przejsciem z 2.4 na 2.6:)

Offline

 

#5  2007-02-13 19:16:49

  bw - Użytkownik

bw
Użytkownik
Skąd: imielin
Zarejestrowany: 2006-10-15

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Cześć Kornel.
Wiesz z moim sprzętem jest dość dziwnie. Jeżeli instaluję Debiana z płytki wpisując linux a więc standardowo jąderko 2.4.* wszystko przebiega w sposób prawidłowy. Jeżeli natomiast podczas instalacji wpiszę linux26 żeby od razu mieć jądro 2.6.* problemy zaczynają się już przy partycjonowaniu. Wywala mi komunikat że nie potrafi znaleźć żadnych dysków twardych. No i kaplica. Jeżeli zainstalowałem system z jądrem 2.4.* a następnie próbowałem zrobić upgrade do 2.6.* to przy ponownym uruchamianiu systemu wywalało mi komunikat "kernel panic: unable to mount root". No i całkiem czapka. Kompilację z 2.4.* na 2.6.* tak jak już wcześniej pisałem robiłem wg opisu http://kompilacja_jadra_linuxa_26.xt.pl Normalnie ręce opadają. Dziwne wydaje mi się to że ubuntu działało mi prawidłowo (a z tego co wiem to nic innego jak debian) ale dopiero 6.10 (czy 6.12 który nie jest niczym innym jak 6.10 + pakiecik do instalacji kodeków, javy i takie ine). Przy wersji 6.06. podczas pracy potrafiło mi dziwnie "przycinać". Ruch myszą czy wpis z klawiatury i nic. Dopiero po jakimś czasie znów prawidłowa praca i tak co jakiś czas.

Offline

 

#6  2007-02-14 00:16:27

  Kornel - Użytkownik

Kornel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-12-26

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Sproboj zrobic sposobem Debiana, bardzo latwa metoda:)http://www.dug.net.pl/faq/faq-6-79-Kompilacja_jadra.php , tylko zrob sobie z initrd

Kod:

make-kpkg --revision=MojeJadro2 kernel_image --initrd

nastepnie paczke instalujesz

dpkg -i nazwa_jadra.deb

urochamiasz kompa i masz juz nowe jadro do wyboru. nie martw sie, na poczadku trzeba sie troszke pomeczyc, ale pozniej jak wszystko zrobisz, to dopiero satysfakcja:) jak cos to pisz.

ps.dziwi mnie tylko ze nie chce tobie dyskow wykrywac jak instalujesz jadro 2.6!!a moze tak sobie etcha zapodasz:)))

Offline

 

#7  2007-02-14 19:54:22

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Dokladnie, potwierdzam, to co napisal kernel - sposob debiana jest 100%, a unable to mount ma sie wtedy, gdy nie doda sie obslugi systemu plikow bezposrednio do jadra, nie tworzac initrd. Jesli utworzysz ten pliczek, bedzie banglac - przy pierwszych kompilacjach mialem ten sam problem :-)

Offline

 

#8  2007-02-19 06:33:56

  bw - Użytkownik

bw
Użytkownik
Skąd: imielin
Zarejestrowany: 2006-10-15

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

No i w końcu mam ETCH'a. Dzięki Kornel za dobrą radę. Etch jest super i śmiga aż miło. Trochę to trwało ponieważ z uporem maniaka chciałem zrobić upgrade z sarge i prawie mi to wychodziło (w /etc/apt/sources.list dokonywałem odpowiedniego wpisu a potem apt-get dist-upgrade) lecz niestety cały czas jąderko było 2.4.* ponieważ wyskakiwał jakiś błąd i 2.6.* nie chciało się uruchamiać. Miałem też jakieś problemy z KDE więc mój pseudo sukces był raczej mniejszościowy. W końcu więc nie wytrzymałem i ściągnąłem etch net install z oficjalnej strony debiana. No i stałem się szczęśliwym posiadaczem DEBIANA ETCH. Teraz korzystając z tego co napisali Kornel i Kpt. (ich pomoc stanowiła dla mnie pewien rodzaj motywacji) będę "ćwiczył" kompilowanie jądra żeby nie mieć z tym problemu w przyszłości.

No i właśnie mi się przypomniało że mam jeszcze dwa pytania (jak narazie):
1. jak można sprawdzić co mam w obecnym jądrze (szukam na forum, google i nie mogę znaleźć a niestety nie mam też zbyt dużo czasu - robota taka),
2. czy istnieje możliwość przeprowadzania takiego upgrade żeby podczas kompilacji zczytywane było co już mam w jądrze i tylko dokładanie tego co bym chciał?

Dzięki i pozdrawiam,
Bartek

Offline

 

#9  2007-02-19 14:14:23

  Kornel - Użytkownik

Kornel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-12-26

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Hej.ciesze sie ze Tobie udalo:) co do punktu pierwszego, ja sprawdzam co mam w jadze wywolujac poleceni make menuconfig i sobie ogladam a pozniej wychodze i nie zapisuje zmian. a do punktu drugiego to po wydaniu polecenia make menuconfig zjedz calkowicei na dol i tam masz do wyboru Zapisanie alternatywnej konfiguracji oraz Zaladowanie alternatywnej konfiguracji. jedno zapisuje twoja konfiguracje a drugie ja otwiera:)

Offline

 

#10  2007-02-25 23:32:23

  bw - Użytkownik

bw
Użytkownik
Skąd: imielin
Zarejestrowany: 2006-10-15

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Dzięki Kornel za radę (kolejną :D ).
Jak można mam kolejny problem do rozwiązania.
W celu uruchomienia karty wifi (Ethernet controller: Atheros Communications, Inc. AR5212 802.11abg NIC (rev 01)) chciałbym zainstalować madwifi lub ndiswrapper (na przykładzie którego opiszę mój problem).
Po rozpakowaniu odpowiedniego programu do właściwych katalogów po próbie zainstalowania (polecenie make z poziomu katalogu ndiswrapper) dostaję komunikat:

Can't find kernel build files in /lib/modules/2.6.18-3-686/build;
  give the path to kernel build directory with
  KBUILD=<path> argument to make
make[1]: *** [prereq_check] Błąd 1
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/bartek/Desktop/Pobrania/ndiswrapper-1.37/driver'
make: *** [all] Błąd 2

Oczywiście szukałem po necie i w celu zainstalowania ndiswrapper'a wiem że potrzebny jest ndiswrapper :-) i źródła aktualnie używanego jądra, a poniżej to co zrobiłem:
1. pobrałem i rozpakowałem ndiswrapper,
2. pobrałem kernel-2.6.18.3 i umieściłem go w katalogu /usr/src/kernels/ gdzie go rozpakowałem,
3. następnie wykonałem dowiązanie symboliczne:
ln -s /usr/src/kernels/linux-2.6.18.3 /lib/modules/2.6.18-3-686/build
4. po przejściu do katalogu ndiswrapper i wydaniu polecenia make dostałem komunikat który opisałem powyżej.
No i teraz nie wiem co zrobić:-(

Offline

 

#11  2007-02-26 07:06:27

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

bw - samo ściągnięcie nowego kernela, a nawet umieszczenie go w /usr/src, co więcej nawet zrobienie dowiązania symblicznego nic Ci nie daje dopuki go nie przekonfigurujesz, przekompilujesz i zainstalujesz.
Ponadto aby udała Ci się kompilacja ndiswrappera musisz mieć nagłówki jądra (kernel-headers)
Osobiście polecałbym zainstalowanie nowego jdra z repozytorium;
apt-get install linux-image_wersja
ponadto nagłówki
apt-get install linux-headers_ta_sama_wersja
aby wiedzieć jakie jest najnowsze jądro w repo użyj opjci szukania:
apt-cache search linux-image
apt-cache search linux-headers
I jeszcze najważniejsze;
jeśli masz jeszcze nowiutki system  - samiast apta używaj aptitude - czyli:
aptitude install ........
Aptitude instaluje pakiety "polecane" do zależności co powoduje że instalowany program będzie lepiej i pełniej działał.

Ps.----------------edit----------------
ndiswrapper też jest w repo


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#12  2007-02-26 19:45:26

  bw - Użytkownik

bw
Użytkownik
Skąd: imielin
Zarejestrowany: 2006-10-15

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc

Wielkie dzięki Bodzio.
Dzięki Twoim radom właśnie cieszę się z bezprzewodowego połączenia. WIELKIE DZIĘKI.
Teraz zostaje mi pobawić się sound blaster 2nx na usb (najpierw będę próbowal sam a jak coś to zapytam)  i już mam wszystko.
Jeszcze raz podziękowania za pomoc i wyrozumiałość.
Pozdrawiam,
Bartek

P.S.
Jeszcze jedno jak można (edytuję żeby kto nie pomyślał że posty nabijam). Szukam po necie znaczeń poszczególnych katalogów (np. że home to domowy, trash - kosz?, itd., itp.). Czy ktoś był by uprzejmy naprowadzić mnie gdzie mogę tego szukać? I czy sens ma kupowanie biblii debiana oraz tego rodzaju książek?

Offline

 

#13  2007-02-28 11:51:56

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Kernel panic: Attempted to kill init! i prośba o pomoc


P.S.
Jeszcze jedno jak można (edytuję żeby kto nie pomyślał że posty nabijam). Szukam po necie znaczeń poszczególnych katalogów (np. że home to domowy, trash - kosz?, itd., itp.). Czy ktoś był by uprzejmy naprowadzić mnie gdzie mogę tego szukać? I czy sens ma kupowanie biblii debiana oraz tego rodzaju książek?[/quote]
nie. :)
Zajzyj tu : http://www.dug.net.pl/date/index.php
i tu http://www.dug.net.pl/faq/index.php
co do debiana konfiguracji, katalogów  itd. to ściagnij sobie z tego działu to : http://www.dug.net.pl/texty/reference.pdf i poczytaj.
Reszte znajdziesz na forum :)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.008 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00104 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.226.4.191' WHERE u.id=1
0.00078 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.226.4.191', 1727594994)
0.00044 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1727594694
0.00045 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=52956
0.00006 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=6812 ORDER BY posted
0.00055 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=6812 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00095 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=6812 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00085 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=6812
Total query time: 0.00534 s