Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-02-26 15:34:37

  worph - Użytkownik

worph
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-26

który linux w firmie?

No dobra, żarty się skończyły, trzeba się zalegalizować a zamiast inwestować w m$, to w kolejne biurka i router wifi. Typowy sprzęt to thinkpad t20 z 1000mhz (tak, tak, działa i jeszcze się nie spalił) 384 ramu (najsłabszy 258ramu). Co wybrac? Musi ładnie chodzic cały pakiet openoffice zwłaszacza calc i kexi. Co wybrać żeby się nie napocić przy konfiguracji , wykrywaniu sprzętu. Mint, Mepis, Ubuntu, poskie wersje ubuntu, zwykły debian, inne? Które środowisko graficzne choć dla kexi to raczej chyba kde. Założenia: stabilny, prostacki w instalowaniu i konfigurowaniu, szybki, darmowy i na desktop. Liznąłem dawnymi czasy PLD i tak sobie zbieram informacje ale na forum ubuntu to chyba same dzieciaki. Może wy pomożecie. Początkowo zainstalowałem Ubuntu ale coś za wolno a jakiejkolwiek pomocy i tak na próżno szukać na polskich stronach. Znajomość ang. dobra ale systemy na desktopach muszą być w pełni zpolonizowane. Dzięki za podpowiedzi.

Offline

 

#2  2008-02-26 16:04:49

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: który linux w firmie?

Polecam Archa bardzo porzadna dystrybucja. Zapieprza jak Gentoo bo oparta jest na zrodlach. Bardzo przejrzysta konfiguracja.
Nie polecal bym Ubuntu, Mintow OpenSusow i Fetorow na slabszym sprzecie bo zajedziesz na calego kompa.
Arch jest optymalizowany na i686 i ta szybkosc naprawde odczuc :-) do tego masz rewelacyjnego pacmana.
Uzywalem Archa dobre 6 miesiecy ale do Debka wrocilem bo poprstu mam do niego sentyment i chyba tak juz pozostanie :)

Offline

 

#3  2008-02-26 16:16:25

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: który linux w firmie?

debian -> dużo pakietów i stabilność :)

Offline

 

#4  2008-02-26 16:45:19

  worph - Użytkownik

worph
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-26

Re: który linux w firmie?

A prostota? Chcę jak najszybciej zainstalować systemy i najlepiej oddać to pracownikom i zapomnieć. Po dwóch latach może zaktualizować jak będzie potrzeba. Nie mam czasu na patchowanie kerneli bo system czegoś nie widzi bo mam np.inną drukarkę(niekoniecznie nową). Poprostu to ma działać. Kernel ubuntu jest tak zpatchowany że widzi wszystko i wykrywa właściwie wszystko. Ubuntu jednak coś słabo idzie chociaż wymagania są spełnione i to nawet nie te najniższe,xfce nie pomaga. W gentoo kompilowanie jajka i oprogramowania na różne konfiguracje to jakiś miesiąc w plecy, pazatym skąd ja wezmę szybki komputer? Arch odstrasza skutecznie tekstowymi plikami konfiguracyjnymi bo kłóci się to z jego "filozofią" ale rozważam. Debian wiem, wiem to dla niego porzuciłemPLD i dlatego tu piszę. Gdybym miał stawiać serwer tylko debian. A coś prostszego, efektywnego i nie zajmującego? Mepis, mint, brzydkie fluxbuntu?

Offline

 

#5  2008-02-26 16:57:40

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: który linux w firmie?

Arch jest banalny w instalacji! Sprobuj :-)
Tu masz krok po kroku opisane:
http://wiki.arch-linux.pl/index.php/Instalacja_Arch_Linuksa
Ja Archa stawiam w 20min, Tobie z instrukcja pierwsza instalka moze zajac 40min kolejne to juz po 30 i 20min.
Arch jest bardzo podobny do Debka i Gentoo co czyni go bardzo sympatyczna dystrybucja :)
Sciagnij sobie VirtualBoxa pocwicz na nim Arch'a sam sie przekonasz jak prosty jest w instalacji.

Offline

 

#6  2008-02-26 17:14:28

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: który linux w firmie?

Początkowo zainstalowałem Ubuntu ale coś za wolno a jakiejkolwiek pomocy i tak na próżno szukać na polskich stronach.[/quote]
Powinno się w twoim wypadku instalować to z płyty [url=http://ftp.vectranet.pl/ubuntu-releases/gutsy/]alternateCD[/url] jeżeli posiadasz mało czasu na konfigurację to najlepszy wybór w przypadku Ubuntu.
Jeżeli masz chęci to polecam wybór jednej z pierwszych płyt instalacyjnych [url=http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/]Debiana[/url] i postawisz sobie niezły system pomimo, że jest to testing --- działa stabilniej od Ubuntu --- jest dużo dostępnej dokumentacji i dobrze pracujące społeczności internetowe używające tego na codzień.

Offline

 

#7  2008-02-26 18:51:24

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: który linux w firmie?

[quote=Yampress]debian -> dużo pakietów i stabilność :)[/quote]
Włacha. Debian wystarczy w 200% na taki sprzęcik (przynajmniej u mnie na słabszym kompie chodził slicznie)


http://www.graal.boo.pl
http://www.graal.boo.pl/forum/

Offline

 

#8  2008-02-26 19:02:52

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: który linux w firmie?

A mi się wydaje że to jaka dystrybucję wybrać w dużej mierze zależy od ludzi którzy na tych komputerach będą pracować:) Oczywiście polecam wszystko co ma pakiety .deb!!:)


[b]LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!![/b]
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

#9  2008-02-26 19:19:35

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: który linux w firmie?

Wsparcie na forum ( polskim ) ubuntu jest takie nijakie. Miałem okazje na podobnym sprzęcie ( tylko , że komp stacjonarny ) instalować Fedore  7- odradzam ! Bardzo wolno chodziła i jakaś ona niepoukładana. W Twoim przypadku poleciłbym Debiana lub Archa.

W firmie raczej nie będziesz miał czasu na dłubanie w systemie. Osobiście wybrałbym Debiana . A co do środowiska graficznego: w sumie na takim sprzęcie to ruszy i KDE . W KDE są jakieś specjalne opcje dla thinkpadów.

Najlepiej by było żebyś zainstalował na którymś t20 Debianka lub Archa na próbe i sam ocenił.

Offline

 

#10  2008-02-27 16:01:56

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: który linux w firmie?

ubuntu -> nawet bym się za to nie brał. kupa kłopotu i mało stabilne.

Offline

 

#11  2008-02-28 07:16:07

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: który linux w firmie?

a ja wręcz przeciwnie na desktopy w firmie wziąłbym ubuntu lub kubuntu, jeśli chcesz mieć na start KDE. W wersjach stabinych nie ma z nimi kłopotu - zresztą można powiedzieć, że to prawie Debianek :)
Zdecydowanie polecam, korzystam tylko z Debiana i Kubuntu ;)

Ostatnio edytowany przez zyga (2008-02-28 07:17:22)


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#12  2008-02-28 08:15:58

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: który linux w firmie?

Trochę w tym racji. W ubuntu instalacja z tego co pamiętam przebiegała "łopatologicznie". I do wymagań firmy, czyli taki firmowy standard typu OO na Ubuntu będzie wystarczający. W dodatku pomocy do niego jest chyba tyle co do Debiana.


http://www.graal.boo.pl
http://www.graal.boo.pl/forum/

Offline

 

#13  2008-02-28 10:41:09

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: który linux w firmie?

Problem w tym, ze kolega jeszcze wyraznie zaznaczyl, ze chce w miare szybka dystrybucje a *Ubuntu do takich nie nalezy.
Nie mniej jednak konfiguracja jest banalna to trzeba przyznac.

Offline

 

#14  2008-02-28 16:53:10

  worph - Użytkownik

worph
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-26

Re: który linux w firmie?

Witam, narazie testuję siduxa. Prawdziwy wydajnościowy szaleniec. Wszystko narazie proste ale już mnie zdenerwował że trzeba było sterownik wifi na pcimci wgrać na piechotę. Jak to zrobić nie mając internetu? Oczywiście POSZUKAĆ kabelka i podłączyć do routera. Ubuntu jako jedyne wykryło kartę dzięki automagicznemu spatchowaniu kernela i zamieszczenia firmware w distro. To bardzo ułatwia. A wracając do tematu to ja naprawdę nie wiem czemu u/kubuntu chodzi tak ociężale czy to jest kwestia nautilusa, jakiś innych aplikacji? Skok wydajnościowy ogromny. Słuchajcie utknąłem bo zacząłem się bawić i nie wiem czemu konqueror nie otwiera poprawnie filmów na www. jakby co to temat jest aktualny bo szukam czegoś prostego opartego na debianie a jeżeli chodzi o dziwną pracę konquerora to zapraszam: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=10731 Pozdrawiam.

Offline

 

#15  2008-02-29 03:42:31

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: który linux w firmie?

[b]worph[/b] --- uruchom w tym Ubuntu synaptica i zobacz ile jest tam zbędnych pakietów, programów usługowych itp. Jak po tym uruchomisz jakiegokolwiek Debiana (nawet Knoppiksa z płyty) to jakbyś zmienił ołowiane buty na sandały.

Offline

 

#16  2008-02-29 08:12:02

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: który linux w firmie?

[quote="worph"]Jak to zrobić nie mając internetu?[/quote]
Przenieść na płycie z kompa z netem.
Przez dwa lata tak używalem debiana.
Przynajmniej sie nauczyłem kompilować. D:

Pozdrawim


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#17  2008-02-29 08:14:32

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: który linux w firmie?

Nie polecal bym siduxa na desktopy firmowe z racji tego, ze to jest firma a sidux to sid Debiana.
Czadman polecal na tym forum MEPIS i uwazam, ze to byla by najlepsza z Debianowych dystrybucji na desktop firmowy.

Offline

 

#18  2008-02-29 11:10:48

  shutdownrunner - Użytkownik

shutdownrunner
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-02

Re: który linux w firmie?

[quote=worth]Poprostu to ma działać. Kernel ubuntu jest tak zpatchowany że widzi wszystko i wykrywa właściwie wszystko.[/quote]
Nic nie stoi na drodze, żebyś wziął kernela z ubuntu i zainstalował go pod debianem. Taki jest urok pochodnych debiana, że można z nich czerpać. A w przypadku kernela jest to dużo prostsze. Konfigurujesz wszystko na 1 kompie, a potem przerzucasz obraz dysku na inne kompy.

[quote=debianus_userus]Nie polecal bym siduxa na desktopy firmowe z racji tego, ze to jest firma a sidux to sid Debiana.
Czadman polecal na tym forum MEPIS i uwazam, ze to byla by najlepsza z Debianowych dystrybucji na desktop firmowy.[/quote]
Zgadzam się z tobą połowicznie, że sid nie jest dla firmy. Problem z nim polega na tym, że należy trafić w dobry moment z aktualizacjami. Ja mam sida od dłuższego czasu i sobie chwalę, ale upgrade pakietków(czyt. bibliotek) robię tylko jak muszę, bo zdarzyło się parę razy, że się sypnął. Do firmy pasuje raczej testing. Wbrew nazwie jest bardzo dobrze przetestowany, żeby nie powiedzieć stabilny.


[url=http://www.lastfm.pl/music/%D0%A2%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D0%A7%D0%B0%D1%80%D0%BB%D1%8C%D0%B7]Тина Чарльз[/url]
[url=http://www.lastfm.pl/music/%D0%90%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%82+%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%82]Агент Смит[/url]

Offline

 

#19  2008-02-29 11:58:10

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: który linux w firmie?

Ja co prawda administruje Windowsami w firmie, ale jesli przyszlo by mi wybrac linuksa na desktop to nie byla by to galaz unstable. Dla spokoju ducha lenny ew. MEPIS a jesli kompy by pozwolily to Ubuntu (ale to jak by nie bylo jest galaz unstable debiana).

Offline

 

#20  2008-02-29 17:04:44

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: który linux w firmie?

Ja mimo wszystko w firmie bym chyba na Etch pojechal, zreszta lenny w tym roku tez ponoc bedzie stabilny :D


http://www.graal.boo.pl
http://www.graal.boo.pl/forum/

Offline

 

#21  2008-02-29 17:07:17

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: który linux w firmie?

Pewnie że się nie ma nad czym rozczulać instalacja i konfiguracja Debianka jest banalna do tego w razie problemów otrzymasz fachową pomoc na tym forum...:) Ja bym się nie zastanawiał:D


[b]LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!![/b]
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00018 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00122 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.191.252.126' WHERE u.id=1
0.00123 UPDATE punbb_online SET logged=1716079415 WHERE ident='18.191.252.126'
0.00070 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716079115
0.00090 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=84386
0.00247 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=10712 ORDER BY posted
0.00085 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=10712 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00116 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=10712 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00110 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=10712
Total query time: 0.00994 s