Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Nie będzie to typowe how-to, podam tu narzędzia z których można skorzystać do poprawy wydajności systemu zachowując taką samą użyteczność systemu jak przed (chodzi mi tu o to by nie wyłączać usług za wszelką cenę po to by zyskać 2-3 sekundy). Nie jestem pisarzem a poza tym jestem zbyt leniwy by coś naskrobać , więc będzie krótko i na temat ;) Zresztą nie ma sensu kopiować man'a oraz rzeczy z innych stron dlatego będzie trochę linków.
[b]bootchart[/b]
Pierwsze co należy zrobić to zainstalować bootcharta w celu zobaczenia jakie usługi i jak długo się uruchamiają.
aptitude install bootchart
Do gruba/lilo dopisujemy: init=/sbin/bootchartd
np.:kernel /vmlinuz-2.6.28-rc8 root=/dev/sda6 init=/sbin/bootchartd ro
Po uruchomieniu systemów, wklepujemy bootchart i w katalogu domowym powstaje wykres bootchart.png.
Można także dodatkowo użyć skryptu [url]http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/torvalds/linux-2.6.git;a=blob_plain;f=scripts/bootgraph.pl;h=d2c61efc216f4bd413dd271faa3aa62c736c6203[/url] . Żeby go użyć dopisujemy do gruba/lilo „initcall_debug”.
Po włączeniu systemu wywołujemy go "dmesg|perl scripts/bootgraph.pl > bootgraph.svg".
[url]http://www.bootchart.org/[/url]
[b]Kompilacja kernela[/b]
Ja oczywiście kompilowałem kernel, ale jak ktoś nie chce to nie będę namawiał. Ja dzięki temu uzyskałem kilka sekund mniej niż na dystrybucyjnym kernelu no i wiem co w nim mam. Nie ma różnicy czy kompilujemy z initrid'em czy bez, system tak samo się uruchamia.
Mój .config dla compaq presario v6171, dla kernel 2.6.28-rc8 [url]http://rapidshare.com/files/173548742/config.html[/url]
[b]Wyłączenie/odinstalowanie niepotrzebnych usług[/b]
W zasadzie to chyba najważniejsza czynność. Do tego używamy dwóch narzędzi. Rrconf lub/i sysv-rc-conf. Albo te usługi po prostu usuwamy z systemu. Można także kombinować ręcznie ze skryptami startowymi (zresztą jest to zalecane bo w/w narzędzia nie są idealne jak to pisze w mani'e). Polecam ręcznie modyfikować pod warunkiem że wiesz co chcesz osiągnąć.
Nie ma sensu wypisywać co można wyłączyć bo każdy używa czegoś innego w systemie.
[b]Insserv[/b]
Ja tego nie używam, ponieważ u mnie to się nie sprawdza, wręcz psuje to co sam zmodyfikowałem, przez co system jeszcze dłużej się uruchamia
aptitude install insserv dpkg-reconfigure insserv
Dzięki temu skrypty startowe będą się uruchamiać nie jak to zwykle bywa szeregowo tylko jako oparte o zależności.
[url]http://wiki.debian.org/LSBInitScripts/DependencyBasedBoot[/url]
Dzieki temu usługi nie będą uruchamiać się pojedyńczo, tylko według zależności jakie zrobił insserv.
echo CONCURRENCY=startpar >> /etc/default/rcS
[b]Readahead[/b]
aptitude install readahead touch /etc/readahead/profile-once
Przy następnym rozruchu readahead będzie „zbierał” pliki potrzebne do późniejszych rozruchów. Nie będę przepisywał manuala więc polecam: man readahead ;)
Jest jeszce wersja super readahead, nie testowana przeze mnie.
[url]http://moblin.org/downloads/super-read-ahead-002[/url]
[b]dash[/b]
Można używać także (szybszego?) dasha zamiast basha czy zsh. Ja tego nie robię bo po co, wole zsh ;)
aptitude install dash dpkg-reconfigure dash
[b]Używanie gdm/kdm i innych[/b]
Według uznania. Ja usunąłem gdm'a bo nie ma sensu używać czegoś co jest zbędne. System dłużej się przez to uruchamia, a dla mnie nie ma różnicy czy loguje się w konsoli czy gdm'ie.
[url]http://mces.blogspot.com/2008/10/improving-login-time-part-1-gnome.html[/url]
[url]http://mces.blogspot.com/2008/11/improving-login-time-part-2-gnome.html[/url]
[b]Partycje[/b]
Problem z dużą ilością partycji. Fakt że im więcej partycji tym dłużej system będzie się uruchamiał bo je musi zamontować. Ja mam 9 +swap, cdrom, proc itp. więc trochę czasu zajmuje zamontowanie tego. Problem nie rozwiązany przeze mnie jeszcze.
Polecam poczytać: [url]http://404.g-net.pl/?p=433[/url]
Ten artykuł jest jedynie małym wstępem tego co można udoskonalić, wszystkich rzeczy nie będę opisywał bo albo ma to nie duży wpływ na system, ale nie do końca to sprawdziłem jak to działa i jakie są tego skutki. Teraz mój system startuje w ~~20s i nie ma sensu kombinować żeby było lepiej. Prawie drugie tyle trwa logowanie itd.
[url]http://img237.imageshack.us/img237/1474/bootchartlx5.png[/url]
Wszystko zostało napisane bez przemyśleń z mojego lenistwa i mogą być błędy. Oczywiście nie ponoszę odpowiedzialności jak się komuś zrobi bubu np. z skryptami startowymi.
[b]Lektura obowiązkowa:[/b]
[url]http://wiki.debian.org/BootProcessSpeedup[/url]
[url]http://www.debian-administration.org/articles/620[/url] Polecam, można tu znaleźć kilka cennych informacji oraz plików
[url]http://lwn.net/Articles/299483/[/url]
Offline
Można używać także (szybszego?) dasha zamiast basha czy zsh. Ja tego nie robię bo po co, wole zsh ;)[/quote]
Naturalnie że szybszego. Nie posiada zbędnego bloatu, bashizmów, itd itp, porównaj choćby wielkość binarki.
Wykonuje skrypty shellowe po prostu szybciej od basha czy zsh. bash lub zsh mogą pozostać twoją powłoką logowania (wpis w /etc/passwd), ale /bin/sh niech będzie symlinkiem do /bin/dash — to po prostu pod niemal każdym względem lepsze rozwiązanie (i w wielu dystrybucjach domyślne).Używanie gdm/kdm i innych[/quote]
TO akurat ma jedną, ogromną zaletę, a nawet dwie, zwłaszcza jeśli uruchamiasz podczas startu kilka niekoniecznie niezbędnych usług (u mnie nfs, lighttpd, mysql, itp). Otóż, wystarczy umieścić ?DM *przed* tamtymi usługami, a otrzymasz ekran logowania ?DM *zanim* system skończy się ładować :) w czasie gdy init startuje jeszcze nfs, httpd, i chujwiecojeszcze, ty możesz już wpisywać swoje hasło. No i masz o jedno "startx" mniej do wpisywania.
Druga zaleta to łatwe i szybkie przełączanie użytkowników i wyłączanie kompa z menu w KDE, Gnome czy Xfce. W przypadku kdm można nawet poprosić o nowe okno logowania poleceniem dcop (aczkolwiek nie pamiętam jak ono szło, chyba coś w stylu "dcop kdm reserve", kto wie do czego dcop służy z pewnością będzie w stanie znaleźć komendę).
==
I jeszcze moje 0.03$:
Podczas użytkowania systemu normalne jest, że co jakiś czas instalujemy, testujemy i wywalamy różne programy. Wiele z nich ma swoje skrypty startowe w "/etc/init.d/". Niestety, dpkg i apt są tak pomyślane, aby nie usuwać tych skryptów :) tym oto sposobem:Kod:
$ ls /etc/init.d/ |wc -l 95Z czego większość to śmieci:
Kod:
$ file /etc/init.d/samba /etc/init.d/samba: POSIX shell script text executable $ dpkg -s samba | grep install Status: deinstall ok config-filesByłem w trakcie pisania skryptu, który użyje "apt-find file" aby dowiedzieć się, które z tych plików należą do jakiej paczki, oraz "dpkg --get-selections" aby sprawdzić, czy paczka jest zainstalowana, a następnie odśmieci ten katalog i usunie martwe symlinki w "/etc/rc?.d/". Niestety wysiadł prąd, a potem straciłem wenę :P jak będzie gotowy, wrzucę.
Po takiej akcji warto przyjrzeć się zawartości "/etc/rc2.d/" (jeśli domyślny runlevel to 2), i tam pozmieniać kolejność symlinków w taki sposób, aby gdm/kdm (ORAZ ich zależności) startowały jak najwcześniej.
==
Kolejna rzecz to fsck. W /etc/fstab znajdują się na końcu każdego wpisu dwa tajemnicze numerki. Ostatni z nich oznacza, w jakiej kolejności będzie wykonywany fsck dla tego wolumenu podczas startu systemu. Prawdopodobnie ustawienie tego na zero dla rzadko używanych partycji (np. u mnie /mnt/szparagi) won't kill kittens (u mnie działa(TM)).
==
Jeśli potrzebujesz systemu REALLYFASTJUSTNOWIMMEDIATELY, a potrzebujesz jedynie np. rzucić okiem na jeden plik lub zapisać krótką notkę, możesz stworzyć sobie wpis w /boot/grub/menu.lst zawierający w linii poleceń kernela "init=/bin/sh" (czy inna powłoka). Około 5 sekund po jego wybraniu będziesz w powłoce roota (bez sieci, podmontowanych dysków, itp). Dajesz "mount -a", "su - $USER", robisz co trzeba, robisz "umount -a" i "poweroff". Ewentualnie będąc w owej "macierzystej" konsoli roota możesz dać "exec /sbin/init" aby uruchomić normalnie resztę systemu.
==
Logowanie przez USB.
Tak, bardzo miła opcja :) praktycznie wszystkie dystrybucje Linuksa (poza Slackware), a nawet chyba FreeBSD, używają PAM. Zasada działania PAM jest prosta — zamiast używać hasła do logowania się do systemu, możesz używać czegoś innego — czytnika smartcardów, linii papilarnych, albo pendrive'a. To ostatnie da się zrealizować następująco:Kod:
$ apt-get install libpam-usbNastępnie, edytujemy plik "/etc/pam.d/common-auth", i dopisujemy przed linijką "auth required pam_unix.so nullok_secure", linijkę:
Kod:
auth sufficient pam_usb.soNastępnie, podłączamy pendraka do portu USB, i zapodajemy poleceniem (jako root):
Kod:
$ pamusb-conf --add-device jakaśdowolnanazwadlaurządzeniaSprawdzamy czy nazwa producenta, model, itp zgadzają się z tym, co mamy podłączone, i dajemy "yes". Następnie zapodajemy poleceniem:
Kod:
$ pamusb-conf --add-user twojanazwaużytkownikaPotwierdzamy, że "twojanazwaużytkownika" ma od teraz prawo autentykować się za pomocą urządzenia "jakaśdowolnanazwadlaurządzenia". Wydaje mi się, że potrzebny jest restart niektórych usług (z pewnością gdm/kdm, i/lub wylogowanie się).
Jak to działa w praktyce? Gdy urządzenie jest podłączone:Kod:
$ sudo su - * pam_usb v0.4.2 * Authentication request for user "harry" (sudo) * Device "USBPenis" is connected (good). * Performing one time pad verification... * Regenerating new pads... * Access granted. #A gdy odłączę:
Kod:
$ sudo su - * pam_usb v0.4.2 * Authentication request for user "harry" (sudo) * Device "USBPenis" is not connected. * Access denied. [sudo] password for harry:Jeżeli teraz połączymy to z GDM, i wybierzemy "standardową przeglądarkę użytkowników" w okienku (bez żadnego theme'a), logowanie do systemu odbywa się JEDNYM KLIKNIĘCIEM :)
FAQ:
Q: Czy to jest bezpieczne?
A: Tak.
Q: Dlaczego?
A: libpam-usb używa numeru seryjnego twojego pendraka oraz tz. "one-time pad" do zweryfikowania twojego urządzenia. Do podrobienia pierwszego potrzeba odrobinę specjalistycznego sprzętu, no i aby zdobyć jedno i drugie potrzeba fizycznie zdobyć pendraka i skopiować te dane. Jeśli zauważysz brak pendraka (ja swojego noszę z kluczami, więc raczej zauważę), alarm. Z kolei jeśli ktoś ci go po tej akcji podrzuci z powrotem, skopiowane dane będą bezużyteczne gdy tylko podłączysz pendraka do kompa — komputer wygeneruje nowy one-time pad (dlatego są nazywane one-time, duh), i stary pad złoczyńca może sobie w dupę wsadzić.
Q: Wolę hasło.
A: Spoko, a ja wolę szybkość i wygodę. A jeśli ktoś ma fizyczny dostęp do twojego komputera masz większe problemy.
[ /\/\/\ o_0 ----->>> Ascii Art Userbar User ]
"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- ReznorOffline
[quote=harry666t]Podczas użytkowania systemu normalne jest, że co jakiś czas instalujemy, testujemy i wywalamy różne programy. Wiele z nich ma swoje skrypty startowe w "/etc/init.d/". Niestety, dpkg i apt są tak pomyślane, aby nie usuwać tych skryptów :) tym oto sposobem:
$ ls /etc/init.d/ |wc -l 95
Z czego większość to śmieci[/quote]
a czy przypadkiem purge tego nie zalatwia ...
Offline
No i masz o jedno "startx" mniej do wpisywania.[/quote]
u mnie [tt]startx[/tt] (z opcjami) wpisuje się samo jeśli loguję się na TTY1Byłem w trakcie pisania skryptu, który użyje "apt-find file" aby dowiedzieć się, które z tych plików należą do jakiej paczki, oraz "dpkg --get-selections" aby sprawdzić, czy paczka jest zainstalowana, a następnie odśmieci ten katalog i usunie martwe symlinki w "/etc/rc?.d/". Niestety wysiadł prąd, a potem straciłem wenę :P jak będzie gotowy, wrzucę.[/quote]
Pozwolisz, że cię wyręczę?Kod:
dpkg -l | grep "^rc" | awk '{print $2}' | xargs dpkg --purge
Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712Offline
A dlaczego nie po prostu:
aptitude purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' ) ?
Ktoś kiedyś puścił plotę, że aptitude nie potrafi czyścić (purge), ale to wierutne kłamstwo :P
Offline
[quote=urug]A dlaczego nie po prostu:
aptitude purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' ) ?[/quote]
jeśli pakiet ma status [tt]rc[/tt], to jest niezainstalowany (jedynie pliki konfiguracyjne pozostały z byłej instalacji) i nie można go usunąć za pomocą APT-a.
ale awka masz lepszego ;)
Offline
alez przy pomocy aptitude mozna:
root@pc-rrp:~# dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' exim4-daemon-light fam iamerican ipolish libgd2-noxpm libglew1 root@pc-rrp:~# aptitude purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' ) Czytanie list pakietów... Gotowe Budowanie drzewa zależności Reading state information... Gotowe Odczyt dodatkowych informacji o stanie Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe Odczyt opisów zadań... Gotowe Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE: exim4-daemon-light{p} fam{p} iamerican{p} ipolish{p} libgd2-noxpm{p} libglew1{p} 0 pakietów uaktualnianych, 0 instalowanych, 6 do usunięcia i 938 nie uaktualnian ych. Do pobrania 0B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0B. Kontynuować? [Y/n/?] Y Zapisywanie dodatkowych informacji o stanie... Gotowe (Odczytywanie bazy danych ... 192247 plików i katalogów obecnie zainstalowanych. ) Usuwanie exim4-daemon-light ... Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla exim4-daemon-light ... Usuwanie fam ... Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla fam ... Usuwanie iamerican ... Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla iamerican ... Usuwanie ipolish ... Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla ipolish ... Usuwanie libgd2-noxpm ... Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla libgd2-noxpm ... Usuwanie libglew1 ... Czyszczenie z plików konfiguracyjnych dla libglew1 ... Czytanie list pakietów... Gotowe Budowanie drzewa zależności Reading state information... Gotowe Odczyt dodatkowych informacji o stanie Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe Zapisywanie dodatkowych informacji o stanie... Gotowe Odczyt opisów zadań... Gotowe root@pc-rrp:~# dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' root@pc-rrp:~#
Offline
O. Dam sobie paznokcie obciąć, że jeszcze niedawno nie można było. :)
Offline
w domu mam jeszcze chyba na jakiejs partycji sarge ... wiec jak wroce to sprawdze, a Ty szykuj nozyczki :-)
Offline
apt-get --purge remove pakiet
usuwa pliki konfiguracyjne. Zawsze tak usuwam pakiety i nigdy nie posiadam w systemie pozostałości w postaci plików konfiguracyjnych. Na Sarge też to działało.
Offline
smigacz:~# dpkg -l | grep ^rc
rc iptstate 2.2.1-1.1 Top-like state for netfilter/iptables
rc libnetfilter-conntrack1 0.0.96-1 Netfilter netlink-conntrack library
rc libnfnetlink0 0.0.39-1 Netfilter netlink library
smigacz:~# apt-get purge $( dpkg -l | awk '/^rc/{ print $2 }' )
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Pakiet iptstate nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
Pakiet libnetfilter-conntrack1 nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
Pakiet libnfnetlink0 nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 4 nieaktualizowanych.
smigacz:~#[/quote]
Ale tego już rzeczywiście nie potrafi.
Pozdrawiam, Tomek
Offline
Spróbuj tak:
apt-get install libnetfilter-conntrack1 && apt-get --purge remove libnetfilter-conntrack1
Offline
Chodzi o usunięcie pozostałości po odinstalowanych pakietach. Jak ponownie zainstalujesz i równocześnie usuniesz z opcją ,,purge'' to wychodzi na to samo.
Ja jak decyduję się na usuwanie pakietu nie przewiduję jego ponownego użycia i od razu korzystam z opcji ,,purge''. Jeżeli jednak coś przeoczę lub zostawię i później muszę usunąć to wykonuję powyższą operację lub korzystam z synaptica.
Tak postępuję odkąd używam Debiana - od czasów Sarge.
Ostatnio edytowany przez fnmirk (2008-12-16 15:40:53)
Offline
[quote=fnmirk]Chodzi o usunięcie pozostałości po odinstalowanych pakietach. Jak ponownie zainstalujesz i równocześnie usuniesz z opcją ,,purge'' to wychodzi na to samo.[/quote]
tylko po co instalować (a więc często pobierać) potencjalnie duży pakiet?
Offline
Ale przecież potrzeba wykonania takiej operacji jak usuwanie pozostałości plików konfiguracyjnych zachodzi bardzo rzadko. Ja przynajmniej rzadko muszę używać. Jakby nie podobne nieraz tematy to bym zapomniał o istnieniu takiej funkcji. Usuwając pakiet czyszczę wszystko od razu.
Offline
Mam często tak, że jak odinstalowuje pakiet (aptitude purge), a on wywala zależności - to te zależności są tylko usuwane, i trzeba zrobić na nich purge. W sumie to nie wiem czy jest jakiś przełącznik do tego, nie szukałem.
Do czego zmierzam - przydaje się jednak czasem możliwość czyszczenia usuniętych pakietów.
Offline
1. na Debianie 3.1 aptitude purge dziala na odinstalowanych pakietach
2. tak wogole to te dpkg i awk w tych komendach nie sa potrzebne - w zasadzie wystarcza:
aptitude purge ~c
(moznaby dokladac warunek na fakt bycia usunnietym, ale nie usuniete z flaga c to patologia ...)
Offline
Optymalizacja startu systemu fajna sprawa, także w końcu i mnie dopadło :)
Pole do popisu trochę się kurczy - Debian już domyślnie korzysta z dasha, skrypty startowe uruchamiane są w oparciu o zależności (correct me if I'm wrong). Jedyne co właściwie zrobiłem w tym kierunku to doinstalowanie readahead, co faktycznie urwało ze startu systemu dwie sekundy :) Kernel - [url=http://liquorix.net/]Liquorix[/url] - jeżeli komuś nie chce się kompilować własnego, to lepszego dla Debiana (na desktop) raczej się nie znajdzie. Liquorix jest zbudowany ze [url=http://zen-kernel.org/]źródeł Zen[/url] w oparciu o konfigi z Siduxa, czyli ruszy na niemal każdym sprzęcie, ale zawiera kilka dających kopa nowinek (jak planista BFS - The Brain Fuck Scheduler).
Dobrze dobrane skrypty startowe (choćby za pomocą sysv-rc-conf) oczywiście zawsze w cenie :) Do tego zauważyłem na Gentoo (w Debianie nie sprawdzałem), że system podnosi się trochę szybciej na uvesafb niż na vesafb (jeżeli ktoś w ogóle korzysta ze sterownika bufora ramki). Jeszcze co do kernela - pomijając samą optymalizację pod sprzęt - wywalenie fragmentu typu [tt]root=/dev/sda10[/tt] z linii kernela przyspiesza start systemu (w przypadku kompilacji na danym sprzęcie/konfiguracji partycji, nie jest on konieczny).
No to jeszcze wykresy bootchart (bootchart też spowalnia start systemu):
Bez readahead => [url=http://img18.imageshack.us/img18/2799/bootchart1.png][img]http://img18.imageshack.us/img18/2799/bootchart1.th.png[/img][/url] Z dodanym readahead => [url=http://img18.imageshack.us/img18/4314/bootchart2.png][img]http://img18.imageshack.us/img18/4314/bootchart2.th.png[/img][/url]
Offline
Toś mnie zaintrygował całkiem :)
A jest sens, żebym ja takie jadro instalował na Siduxie?
Z kompilowaniem dałem sobie już św. spokój na wieki wieków, Amen...
Offline
A czemu nie? U mnie lata szybciej niż siduxowe, sprawdzić zawsze możesz... Wystarczy wpis do sources.list:
deb http://liquorix.net/debian sid main
I instalujesz pakiet z kernelem tak jak każdy inny przez aptitude.
Offline
A jak z użyciem ramu z readhead?
Offline
ArnVaker musze powiedziec ze po instalacji tego kernela praca na moim lapku znacznie sie poprawiła. Wiatraki tak nie warcza jak na siduxowym kernelu oraz poprawiła sie akceleracja na sterach otwartych:)
Ostatnio edytowany przez marian6 (2010-01-14 19:12:19)
Offline
Ja tam nie widzę żadnej różnicy, ale ja jestem malkontentem :)
Offline
Time (s) | Query |
---|---|
0.00009 | SET CHARSET latin2 |
0.00004 | SET NAMES latin2 |
0.00126 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.145.10.68' WHERE u.id=1 |
0.00065 | UPDATE punbb_online SET logged=1732770023 WHERE ident='3.145.10.68' |
0.00048 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732769723 |
0.00090 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.222.20.30' |
0.00202 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.224.59.107' |
0.00068 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.145.155.149' |
0.00066 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.147.53.90' |
0.00063 | DELETE FROM punbb_online WHERE ident='85.208.96.209' |
0.00070 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=106005 |
0.01309 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=12976 ORDER BY posted |
0.00089 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=12976 AND t.moved_to IS NULL |
0.00013 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00138 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=12976 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00082 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=12976 |
Total query time: 0.02442 s |