Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-12-16 23:10:17

  qubek - Użytkownik

qubek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-05

Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

Witam :)

Nie zdziwiłbym się, gdyby znalazł się wśród Was ktoś, kto ma doświadczenia w budowie małej sieci TV w niedużym pensjonacie. Chodzi mi głównie o kwestie prawne. Przedstawię dwa rozwiązania techniczne, jakie sobie wymyśliłem. Wpierw jednak założenia:

Założenia:
+telewizory starego typu (kineskopowe)
+wymagane 8 końcówek (8 pokojów, max. do 10)
+ok. 7 kanałów, w tym TVP1, TVP2, TVNx, Polsat, może jakiś sportowy

Rozwiązanie techniczne nr 1
Budowa małej mini-stacji czołowej, złożonej z różnej maści tunerów (aczkolwiek stabilnych i autowłączających się na ostatnim kanale po zaniki napięcia), np. 1 tuner dla Cyfry+ z najniższym abo (załatwi sprawę Polsatu), kilka tunerów Technisat z Telewizją na Kartę (TVP1, TVP2, TVN, TVN7 praktycznie bez opłat, pozostałe od 10 zł/miesiąc). Tunery z modulatorami lub dodaktowe modulatory, sumator, wzmacniacze itp. Ogólnie wszystko fajnie, ale

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 roku wraz z późniejszymi zmianami oraz przepisami unijnymi, sygnal telewizyjny podlega ochronie. Prawo autorskie zabrania reemisji kanałów telewizyjnych przez obiekty takie jak hotele, pensjonaty, fitness cluby, bary i restauracje za pośrednictwem satelity czy tez telewizji kablowej bez posiadania odpowiedniej licencji.[/quote]
[b]Pytanie: czy staranie się o koncesję dla ww. celów z perspektywy małego pensjonatu jest w ogóle sensowne i opłacalne?[/b]

Jeśli z przyczyn prawnych lub ekonomiczno-prawnych nie miałoby to sensu, wariant nr 2
Instalacja antenowa zbiorcza (multiswitche lub konwerter octo), do tego w każdym pokoju tuner (np. Technisat z TnK, przyjemna obsługa, autoaktualizacja listy kanałów, zabezpieczeniu konfiguracji hasłem), każdy to 10zł/mies. + ew. 1-2 tunery z innej telewizji z kanałem Polsatu (lub podobnym z tej paczki).

Drugi wariant jest o  tyle lepszy, że oferuje mozliwość oglądania ok. 25-30 kanałów i z prawnego punktu widzenia chyba nie ma problemu (każdy pokój to osobny tuner z własną opłaconą kartą). Jednakże wydaje się to być trochę nieprofesjonalne i niezbyt przyszłościowe rozwiązanie (w razie zmiany operatora, czasem konieczność wymiany tunerów), zdecentralizowana obsługa tychże (trzeba latać po pokojach).

Obstawiam wariant 1, jednak przez konieczność posiadania koncesji (pewnie superdrogiej) zostaję opcja 2 (o ile i tutaj nie ma kruczków prawnych, bo np. czy można w ten sposób odbierać bez żadnych opłat tylko kanały FTA lub TV naziemnej?)

Może ktoś z Was podzieli się doświadczeniem, będę wdzięczny. Pozdrawiam :)

Offline

 

#2  2010-12-16 23:59:42

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

A myślisz że np. sieci kablowe nie płacą za możliwość reemisji takiego TVP1?
Wybierz się do Cyfr, Polsatu, itp., a następnie przedstaw co chcesz osiągnąć może mają pakiety dla takich działalności.
Co do Polsatu możesz używać instalacji typu "azart" ponieważ nie następuje reemisja i jeśli naziemny sygnał jest dobry to wystarczy. Sprawdź czy czasem nie ma też zasięgu DVB-T (nie podałeś gdzie to ma być zainstalowane w Polsce).
Dobrze byłoby gdybyś znalazł ustawę o której mówi ten opis, może zostały wprowadzone zmiany lub jakieś punkty skreślone.

Offline

 

#3  2010-12-17 00:13:28

  qubek - Użytkownik

qubek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-05

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

[quote=qluk]A myślisz że np. sieci kablowe nie płacą za możliwość reemisji takiego TVP1?[/quote]
Oczywiście, że tak nie myślę. Z tym, że oni sprzedają go dalej, a ja chcę używać w obrębie jednego budynku (pensjonatu).

[quote=qluk]Wybierz się do Cyfr, Polsatu, itp., a następnie przedstaw co chcesz osiągnąć może mają pakiety dla takich działalności.[/quote]
Napewno tak zrobię.

[quote=qluk]Co do Polsatu możesz używać instalacji typu "azart" ponieważ nie następuje reemisja i jeśli naziemny sygnał jest dobry to wystarczy. Sprawdź czy czasem nie ma też zasięgu DVB-T (nie podałeś gdzie to ma być zainstalowane w Polsce).[/quote]
Beskid Niski. Z tym może być ciężko. Zostaje jednie SAT.

[quote=qluk]Dobrze byłoby gdybyś znalazł ustawę o której mówi ten opis, może zostały wprowadzone zmiany lub jakieś punkty skreślone.[/quote]
Poszukam. Znalazłem też do kupienia gotową stacje czołową z kilkoma kanałami TVNu lub Canal+ do wyboru, od ok. 5k zł brutto + comiesięczny abonament od każdego odbiornika lub ryczałt. Czyli jednak da się bez drogich koncesji, ale i tak najbardziej opłacalne pewnie w tym wypadku będzie użycie niezależnych tunerów w każdym z 8 pokojów.

Offline

 

#4  2010-12-17 05:32:22

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

A jakby tak postawic jeden serwer, do ktorego byloby podpietych dajmy na to 8 (tyle ile potrzeba) programatorow i ten serwer rozsylalby sygnal na pokoje. Teoretycznie system scentralizowany (jeden serwer wszystko obsluguje), praktycznie kazdy pokoj ma swoja karte.


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#5  2010-12-17 07:54:52

  grzegorz.85 - Członek DUG

grzegorz.85
Członek DUG
Skąd: Ostrołęka
Zarejestrowany: 2007-07-12
Serwis

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

Dawno temu, anim powstałą platforma "n" i "tnk", TVN udostępniał karty dostępu warunkowego dla Hoteli, Pensjonatów oraz wspólnot mieszkaniowych. Niestety w tej chwili nie mogę znaleźć już nigdzie informacji na ten temat, być może, po uruchomieniu własnych platform cyfrowych wycofali się z tego. Tak czy inaczej myślę, że warto zgłosić się do dostawców, i wypytać co i jak.

Offline

 

#6  2010-12-17 09:54:42

  qubek - Użytkownik

qubek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-05

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

[quote=radziojedi]A jakby tak postawic jeden serwer, do ktorego byloby podpietych dajmy na to 8 (tyle ile potrzeba) programatorow i ten serwer rozsylalby sygnal na pokoje. Teoretycznie system scentralizowany (jeden serwer wszystko obsluguje), praktycznie kazdy pokoj ma swoja karte.[/quote]
Masz na myśli serwer do rozsyłania uprawnień z kart kodowych? Do tego na pewno przyczepiłaby się ew. kontrola (nawet, gdy każdy pokój miałby swoją karte). Podział uprawnien mozliwy jest co najwyzej w obrębie prywatnego mieszkania, do tego hotele, pensjonaty itp. się juz nie zaliczają.
W wariancie 2 karty były by bezposrednio w tunerach.

Offline

 

#7  2010-12-17 11:37:01

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

Polecam przeglądnąć przykładowe instalacje na stronie [url]http://www.dipol.com.pl/poradnik_dla_budujacego_dom_dodatek.htm[/url], jest dużo informacji na temat instalacji RTV-SAT-LAN w domkach jednorodzinnych itp. Gdzieś nawet widziałem artykuł na temat wykupywania licencji TNK dla wspólnot mieszkaniowych, ale nie pamiętam gdzie, mógłby się okazać pomocny. Warto przeglądnąć też na [url]elektroda.pl[/url] w dziale SAT jest dużo informacji na ten temat typu: co, jak, gdzie i kiedy ;).
Pozdrawiam


I am the one who chose my path

Offline

 

#8  2010-12-17 11:41:47

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

Tak też myślałem że to jakiś górski rejon, więc DVB-T odpada. Zbiorczą można zawsze sprawdzić i traktować jako awaryjny obwód w razie uszkodzenia konwertera lub tunera.

Offline

 

#9  2010-12-17 15:32:48

  qubek - Użytkownik

qubek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-05

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

Trochę podrążyłem i coś już wiem. Koncesji nie trzeba. Wystarczy skorzystać z ofert telewizji dla hoteli - np. TVN (Grupa ITI) i Canal Plus mają mają taką ofertę. Indywidualna umowa w zależności od ilości końcówek (telewizorów), wybranych kanałów. Sprzęt można nabyć we własnym zakresie.

Została mi jeszcze kwestia kanałów TVP czy Polsatu. Gdyby udało się je pozyskać z tv cyfrowej naziemnej to nie było by problemu. W przypadku odbioru ich z satelity trzeba już posiadać kartę dekodującą, ale nie taką jak dla odbiorców indywidualnych (czyli odpala skorzystanie z TnK czy pakietu cyfry/polsatu)

Szukam dalej.

Offline

 

#10  2010-12-18 22:18:27

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

Nowości ze świata DVB-T może coś pomoże:
http://media2.pl/media/72645-dvb-t:-nowe-nadajniki-juz-testuja.html

Offline

 

#11  2010-12-20 19:40:43

  qubek - Użytkownik

qubek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-05

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

No niestety na dvb-t trzeba tutaj jeszcze poczekać...

Offline

 

#12  2010-12-20 19:50:08

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

To rozwiązanie jest dobre do hoteli i pensjonatów: [url]http://www.ed.vector.com.pl/kompaktowa-stacja-do-zmiany-standardu-dtv-vt-32-ci[/url]


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#13  2010-12-23 21:56:22

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

[quote=kayo]To rozwiązanie jest dobre do hoteli i pensjonatów: [url]http://www.ed.vector.com.pl/kompaktowa-stacja-do-zmiany-standardu-dtv-vt-32-ci[/url][/quote]
Tak, jak masz koncesje na retransmisje sygnału.

Offline

 

#14  2010-12-30 18:06:40

  qubek - Użytkownik

qubek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-05

Re: Mała instalacja TV w pensjonacie (mini stacja czołowa lub niezależnie)

[quote=qluk][quote=kayo]To rozwiązanie jest dobre do hoteli i pensjonatów: [url]http://www.ed.vector.com.pl/kompaktowa-stacja-do-zmiany-standardu-dtv-vt-32-ci[/url][/quote]
Tak, jak masz koncesje na retransmisje sygnału.[/quote]
No właśnie nie zawsze taka koncesja jest wymagana. Z informacji, które uzyskałem od przedstawicieli oferty telewizji tvn dla hoteli (a także dystrybutorów sprzętu) w przypadku hotelu zawierana jest indywidualna umowa, w której zapisuje się ilość odbiorników oraz kanały, jakie chcemy udostępniać w hotelu. Na tej podstawie sporządzana jest umowa z wyceną (roczna lub dłużej, zależnie od ilości kanałów i odbiorników). Operator dostarcza wymaganą ilość kart kodowych, które montujemy to tunerów lub modułów stacji czołowej.

Ostatecznie jednak w moim przypadku wstrzymam się z budową profesjonalnej ministacji czołowej (ok. 10 tyś zł) i zaczekam na "wejście" DVB-T (mój region ma nim zostać objęty rzekomo do końca 2011 roku  - Gorlice/Maślana Góra, multipleks 2 z kanałami Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, TVN 7). Lepiej więc chyba zainwestować w nowe telewizory LCD z mpeg-4. Oby tylko terminy uruchomień nadajników nie przesuwały się w nieskończoność ;)

Edit:

Okazuje się, że w Gorlicach da się odbierać bezproblemowo DVB-T z nadajnika z Krosna (mux2), to dane z 22 grudnia br. Jednak od Gorlic dzieli mnie gór/k/a, więc nie jest to pewne, ale testy muszę wykonać czym prędzej :)

Ostatnio edytowany przez qubek (2010-12-30 20:08:30)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00057 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.12.111.155' WHERE u.id=1
0.00141 UPDATE punbb_online SET logged=1716016606 WHERE ident='3.12.111.155'
0.00061 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716016306
0.00082 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=161626
0.00161 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=17937 ORDER BY posted
0.00069 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=17937 AND t.moved_to IS NULL
0.00010 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00094 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=17937 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00086 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=17937
Total query time: 0.00774 s