Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-26 14:44:56

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

O fotografii dla matołów (czyli mnie)

Mam do fanów fotografii  taką prośbę , może mi ktoś w kilku zrozumiałych zdaniach wyjaśnić taką rzecz:
Co oznacza na obiektywie F= 28-70 mm; 1:2,8-5,5  ?
Jaki jest wpływ ogniskowej na głębie obrazu ?


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#2  2011-04-26 17:01:37

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

http://www.fotoporadnik.pl/elementy-aparatu-obiektyw.html

wystarczy poszukać i wszystko znajdziesz.  Fotografia to nie czarna magia

Offline

 

#3  2011-04-26 17:53:54

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

[quote=pi@r]Jaki jest wpływ ogniskowej na głębie obrazu ?[/quote]
Możesz nie wierzyć, takie pytania miałam na egzaminie z fizyki.

Offline

 

#4  2011-04-26 20:30:43

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

Raczej chodzi o praktyczne zastosowanie tej informacji. Jest to w tym linku napisane, ale łopatologicznie chodzi o to, że masz pseudo-zoom'a od prawie szerokokątnego obiektywu (te 28mm), przez portretową ogniskową (50mm) do lekkiego przybliżenia (to 70mm). Zaś drugi ciąg cyferek to tzw. [i]jasność[/i] obiektywu. Im mniejsza wartość, tym lepszy, przy czym te podane wartości są względnie dobre (w stosunku do ceny). Tutaj są dwie, bo wraz z zwiększaniem tzw. zoom'a czyli zwiększając wartość mm, ta największa [i]jasność[/i] maleje (czyli dla 28mm masz 1/2.8 a dla 70mm - 1/5.5 największą jasność).

Ogniskowa na głębię? Raczej wartość przesłony na głębię (czyli tej tzw. jasności). Mając obiektyw ustawiony na dużą jasność (małą wartość f, małe f, na obiektywie), głębia jest mała. Zaś mając małą jasność (czyli dużą wartość f, czyli przesłony), mamy dużą głębię.

A głębia: to taki margines błędu ostrzenia, czyli jak jest mała, to wtedy ostre będzie to, na co naprawdę ustawiłeś focus. Zaś duża, to wówczas ostre będzie i to co jest x metrów przed tym, gdzie focus ustawiłeś, i x metrów za tym, gdzie focus ustawiłeś.

Offline

 

#5  2011-04-26 21:35:43

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

No, od ogniskowej głębia też zależy. Może nie tak jak od przesłony ale jednak.
Przykład:
Długa ogniskowa, np. 85 mm i przesłona 2,8 - a obiekt fotografowany 2 m od aparatu.
I drugi przypadek: ogniskowa ta sama, przesłona ta sama, a obiekt daleko np. 10 m od aparatu.
W pierwszym przypadku obiekt będzie bardzo wyraźnie wyodrębniony z tła. Tło będzie mocno rozmyte.
W drugim przypadku obiekt będzie tak samo ostry jak w pierwszym przypadku, ale tło będzie w miarę czytelne.
Tak, wiem - powyższy przykład to raczej nie o ogniskowej ale odległości fotografowanego obiektu od aparatu.
Ogólnie mówiąc - obiektywy długoogniskowe i portretowe lepiej rozmywają tło tworząc tzw. bokeh, niż obiektywy szerokokątne.
I jeszcze ważna uwaga: dla każdego systemu jest inaczej.
300 mm to dla FF (pełna klatka) = realne 300 mm, czyli takie sobie tele
Ten sam obiektyw dla APS-C (Nikon, Canon, Pentax) to ogniskowa 300 mm x 1,5 (lub 1,6) czyli 450 lub 480 mm - już w miarę rozsądne tele.
W systemie 4/3 mnożysz x 2 i masz 600 mm, a to już potężna rura.
Każdy system ma swoje wady i zalety, i aby wybrać radzę czytać, czytać i jeszcze raz czytać - fora fotograficzne, specyfikacje i... cenniki :)
Zdjęcie zrobione na ustawieniach takich samych - czyli identyczna przesłona, identyczna ogniskowa (po przeliczeniu) identyczny czas naświetlania dadzą całkowicie inne zdjęcia (w odbiorze) pomimo że na klatce będzie dokładnie to samo to w odbiorze, plastyce będą różne


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#6  2011-04-26 21:42:26

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

jest wpływ ognioskowej. długa ogniskowa dodatkowo rozmywa tło !! Ot taki trik gdzieś tam wyczytany

Offline

 

#7  2011-04-27 07:50:03

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

Hmm taki efekt z tą ogniskową. To wiem jeszcze, że można ogniskową przybliżać lub oddalać tło od obiektu fotografowanego, mimo, że obiekt nie zmieni swojej pozycji względem tła, za to my (fotografujący) wówczas musimy, by wielkość obiektu pozostała taka sama. Prościej, mając <50mm i robiąc portret tło będzie dużo rzeczy zawierało, ale stać musimy blisko, zaś mając wspominane teleobiektywy, stoimy daleko (by wyszło jak portret :) a tło zawiera dokładnie to co jest za gościem (nieraz taki efekt na filmach pokazują w momentach grozy :] z zmniejszaniem ogniskowej równocześnie z zbliżaniem kamery i vice versa, tzn pewnie już się tak tego nie robi, ale pewnie bym tak zrobił :)

Offline

 

#8  2011-05-02 13:46:27

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

A ta jasność 1:2,8 ma jakieś jednostki ? Czy to jest podawane w proporcji jakieś do czegoś 1: (jeden do ?) ?


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#9  2011-05-02 18:34:29

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

Wg literatury (uwaga: nie z internetu :) taką opasłą książkę do fotografii mam :]) napisane jest, że:

[Wartość liczby przesłony określa] stosunek pomiędzy średnicą otworu przysłony a długością ogniskowej obiektywu (f). Kiedy pierścień przesłony jest ustawiony na 4 (czyli f/4), średnica otworu wynosi 1/4 długości ogniskowej obiektywu. W obiektywie 100mm średnica otworu wynosi zatem 25mm, kiedy pierścień, kiedy pierścień przesłony nastawiony jest na f/4. [...] ..system liczb wartości przesłony jest oparty na stosunku średnicy otworu przesłony do długości ogniskowej obiektywu, ...[/quote]
znaczy się, że nie ma jednostki, bo to jest [latex]\frac{[mm]}{[frac]}[/latex] - [mm]/[mm].

Edit: latex nie działa :(

Ostatnio edytowany przez paoolo (2011-05-02 18:35:28)

Offline

 

#10  2011-05-02 18:41:18

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

[b]pi@r[/b]  przeciez takie informacje są ogólnie dostępne w necie -> wystarczy poszukać.

Offline

 

#11  2011-05-02 23:37:47

  szopenek2 - Użytkownik

szopenek2
Użytkownik
Skąd: Rybnik
Zarejestrowany: 2007-11-29

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

Nie zagłębiając się można stwierdzić że ogniskowa nie ma wpływu na głębię obrazu jeśli nie weźmiemy pod uwagę odległości głównego aktora fotografii od obiektywu

Offline

 

#12  2011-05-18 10:11:27

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

Dziękuję wszystkim za pomoc. Poczytałem poradniki dla początkujących i już wiem mniej więcej o co chodzi. Nie wiem czy zamykać temat więc pozostawię to adminom.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#13  2011-05-18 11:42:58

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: O fotografii dla matołów (czyli mnie)

[quote=Trin][quote=pi@r]Jaki jest wpływ ogniskowej na głębie obrazu ?[/quote]
Możesz nie wierzyć, takie pytania miałam na egzaminie z fizyki.[/quote]
Optyka od zawsze jest działem fizyki. :)


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.018 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00027 SET CHARSET latin2
0.00010 SET NAMES latin2
0.00312 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.118.165.24' WHERE u.id=1
0.00161 UPDATE punbb_online SET logged=1715935068 WHERE ident='18.118.165.24'
0.00035 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715934768
0.00230 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.48.161'
0.00094 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=173387
0.00210 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=18859 ORDER BY posted
0.00082 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=18859 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00144 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=18859 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00166 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=18859
Total query time: 0.01477 s