Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Od paru dni próbuję zrezygnować z gnome — wszystko przez to, że to środowisko graficzne coraz bardziej przestaje spełniać moje oczekiwania. Najpierw zapowiedz rezygnacji z trybu 2d, teraz, przy okazji testowania archlinuxa, nautilus nie ma trybu kompaktowego, który został zastąpiony listą, bo według developerów nie ma różnicy miedzy tymi dwom a trybami. To i wiele innych rzeczy sprawiło, że szukam alternatywy dla gnome. Na poczatek postanowiłem poszukać innego menadżera plików. Wpadł mi w łapki spacefm — http://ignorantguru.github.com/spacefm/
Na pierwszy rzut oka spacefm wyglądał gorzej niż nautilus ale w przeciwieństwie do niego, można go dość porządnie dokonfigurować.
Co takiego ma spacefm, czego nie posiada nautilus?
-- dużo bardziej przejrzyste okno dzięki możliwości dostosowania kroju i rozmiaru czcionki zarówno menu kontekstowego jak i samych plików. Dodatkowo można dostosować wielkość ikonek w menu kontekstowym.
-- tryb kompaktowy — może dla niektórych lista nie różni się wcale albo różni się nieznacznie od trybu kompaktowego, dla mnie jednak dobrze jest mieć wybór.
-- Obsługa zarówno potęgi 2 jak i 10 przy rozmiarze plików — Inna bardzo ważna rzecz, której mi brakowało. Teraz w końcu rozmiary plików się "zgadzają".
-- Zaawansowane opcje sortowania plików w katalogu. W przypadku nautilusa można było posortować pliki po nazwie, rozmiarze, typie i dacie modyfikacji. Dochodziła do tego jeszcze odwrócona kolejność sortowania. W spacefm, mamy do wyboru co samo co w nautilusie + sortowanie po uprawnieniach oraz właścicielu pliku. Dodatkowo spacefm może rozróżniać przy sortowaniu duże i małe literki. Jest tez możliwość sprecyzowania czy wolimy na liście jako pierwsze foldery czy pliki, a może wymieszane razem. Nie zabrakło też opcji sortowania plików ukrytych (te z kropką) — mogą one być przed albo i po normalnych plikach.
-- Menu kontekstowe — oczywiście poza możliwością dostosowania czcionki, jej rozmiaru i wielkości ikonek, na uwagę zasługuje fakt, że to menu kontekstowe ma własne menu kontekstowe. Tak dokładnie, klikamy prawym na jakiejś pozycji w menu kontekstowym i dostajemy nowe menu kontekstowe. xD To jakie opcje dostaniemy w nowym menu, zależy głównie od miejsca w którym się kliknie.
-- zarządzanie typami mime, wliczając edycję systemowych jak i spersonalizowanych plików konfiguracyjnych oraz kopiowanie tych systemowych do katalogu użytkownika — pliki *.desktop, *.xml, mimeapps.list. Wszystko spod jednego klika.
-- edycja nazw menu, dodawanie ikonek, przypisywanie klawiszy, edycja pozycji w menu obejmująca dodawanie, usuwanie, kopiowanie i wklejanie — ctrl+x jakiś wpis w menu i ctlv+v by go przenieść w bardziej odpowiadające miejsce.
-- szybka zmiana uprawnień plików pod ppm.
-- możliwość pisania pluginów — każdy skrypt może zostać zaimportowany i przerobiony na wpis w menu. Wystarczy stworzyć wpis w menu i zamiast polecenia wybrać skrypt.
-- Kopiowanie nazw plików oraz ścieżek do pliku, wszystko pod ppm
-- pokazywanie targetów dowiązań symbolicznych w pasku stanu
-- przeszukiwanie nazw plików w oknie za pomocą wpisanej frazy. W nautilusie trzeba było wpisać .fon , żeby przejść do pliku .font.conf lub podobnych zaczynających się od frazy .fon. W spacefm wystarczy, że wpiszemy "fo" albo "ont" albo "conf" i przeniesie nas po kolei po plikach zawierające szukaną frazę. Dodatkowo można wyszukiwać pliki np. po rozszerzeniu, wpisując np. *.txt, potem scrolować myszą i zostaniemy przeniesieni po plikach zakończonych .txt — Czegoś takiego zawsze szukałem. :)
-- Monitorowanie kopiowanych plików. Nie musimy wciskać f5 by odświeżyć okno. Najeżdżamy na plik, i w pasku stanu ładnie się zmienia rozmiar pliku.
-- Możliwość wyłączenia wszelkich paneli i pozostawienie gołego okienka. Nie wiem czy jest opcja usunięcia tego lewego panelu z urządzeniami, zakładkami i siecią w nautilusie. W spacefm bez problemowo można to zrobić za pomocą jednego klika. Zostanie okienko prawie jak za czasów windows 98. xD
-- Karty — W spacefm mamy do czynienia z czymś na wzór kart w przeglądarce. Te karty są zapisywane przy zamykaniu okna spacefm. Możemy sobie zdefiniować 10 folderów startowych i one zawsze będą z nami, za każdym razem gdy otworzymy menadżer plików.
-- Dynamiczne pole adresu — Piszemy ścieżkę np. /home/morfik/Desktop i za każdym razem gdy zostanie ścieżka dopisana do końca folderu — home/ morfik/ desktop/ automatycznie następuje przejście do folderu. Można to oczywiście wyłączyć klikając prawym w pole adresu. Dodatkowo, przy częściowych nazwach w ścieżkach są popupy uzupełniające pole adresu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można bardzo szybko przemieszczać się graficznie po drzewie katalogów i to nie używając przy tym myszy. W przypadku gdy chcemy w bardzo długiej ścieżce wrócić, powiedzmy, do folderu gdzieś w połowie adresu, używamy ctrl + klik na pożądanej części adresu. Przeniesie to nas natychmiast do wskazanego folderu. Działa też oczywiście uzupełnianie nazwa TABem. Podpowiedzi przy uzupełnianiu nazw nie są wrażliwe na wielkość liter, tzn. wpisując /home/morfik/desk zostanie wypisany folder Desktop, po czym strzałka w dół i jestem na Desktopie. :)
-- Kopiowalny pasek stanu — W nautilusie nie dość, że był wybrakowany, to jeszcze nie dało rady kopiować z niego informacji.
-- Możliwość pracy w 4 panelach jednocześnie, troszeczkę nieporęczne na małych monitorach.
-- Opcje autorun i automount pod ppm w okienku z dyskami.
-- Pokazywanie podłączonych urządzeń — możemy wybrać np. by były pokazywane tylko urządzenia zewnętrzne lub też sprecyzować jakie urządzenia mają być pokazywane oraz które jak mają być montowane.
-- Ustawianie widoku urządzeń — nazwa urządzenia (sdd1), rozmiar całkowity (800G), system plików (ext4), etykieta (dane), id urządzenia. Można sprecyzować jeden z powyższych, można także sobie wybrać dowolną ich konfigurację.
-- Montowanie urządzeń. Możliwość wyboru pomiędzy udevil, pmount, udisk 1 i 2. Przez to, że udisk się robi coraz bardziej gnomowski i pozbawiony ficzerów, zwłaszcza wersja 2, przeszedłem na udevil. Bardzo przyjazny i łatwo konfigurowalny. Za dużo jeszcze o udevilu nie czytałem, ale text — "NO dependency on udisks, gvfs, fuse, policykit, consolekit, etc. (although it can coexist with any of these)." bardzo przyjemnie zapowiada narzędzie udevil. :)
-- Definiowanie opcji montowania (inne niż te w fstab). Można zdefiniować nie tylko opcje ale i samo polecenie montowania.
-- Opcje skanowania dysku za pomocą fsck.
-- Można wykonać kopię dysku jak i jego MBR — wszystko pod ppm
-- Bardzo rozbudowane informacje o urządzeniach (właściwości)
-- Kopiowanie plików nie otwiera dodatkowych okienek. Zostaje wyświetlony panel na dole okna spacefm i tam pokazują się wszelkie akcje, nie tylko te od kopiowania plików.
-- Kolejkowanie kopiowanych plików. W przypadku gdy mamy do przekopiowania pliki z 20 lokacji i zająć to możę wiele godzin, a nie chcemy przy tym sobie pofragmentować plików, spacefm automatycznie zakolejkuje operacje kopiowania — skończy jedną weźmie się za następną. Oczywiście można zmienić domyślne opcje kopiowania jak i też można ręcznie rozpocząć kolejne procesy i kopiować wszystko w tym samym czasie.
-- Otwarte okno spacefm w katalogu /home/morfik zajmuje 3,2MB w RAM. Dla porównania nautilus zajmuje 11,1 MB
-- brak spersonalizowanych ustawień okien — Czasami potrzebuje w określonych folderach posortować pliki po rozmiarach albo użyć listy zamiast trybu kompaktowego. Niestety spacefm nie daje takiej możliwości dostosowawczej. Każda zmiana widoku, wpływa na wszystkie foldery, nawet te aktualnie otwarte, np. w kartach
===============================
Spacefm jak i udevil nie ma domyślnie w repo debiana. Istnieje jednak zewnętrzne repo http://igurublog.wordpress.com/downloads/ppa/
deb http://ignorantguru.github.com/debian/ unstable main
Ten menadżer plików powinien zapanować nad światem! xD Jest szybki, bardzo konfigurowalny, pomóżmy mu się dodać do repo debiana.
Największym wyzwaniem dla mnie było zrezygnowanie (przynajmniej pozorne) z nautilus actions, gdyż był tam milusi skrypt do qnapi. Obecnie mam u siebie zrobione rozwijane menu qnapi składające się póki co z 3 wpisów — pobierz eng i pl napisy oraz opcje qnapi. Menu zrobione w oparciu o typy mime i pokazuje się tylko gdy prawym się kliknie na filmie :)
Dopiero co zacząłem odkrywać ficzery spacefm a już ich jest dość sporo. Pod adresem http://ignorantguru.github.com/spacefm/spacefm-manual-next-en.html jest bardzo obszerny manual, warto tam zajrzeć w poszukiwaniu info — trochę mi zajmie przeczytanie go zacłego, ale napewno to zrobie. xD
INFO
Jeśli jest ktoś kto korzysta z spacefm lub innego niestandardowego menadżera plików i mógłby mi powiedzieć jak ustawić/zmienić w gnome domyślny menadżer plików, byłbym bardzo wdzięczny. Obecnie mam tak, że np. w gajimie jest opcja by zdefiniować pożądany menadżer, a w qbittorrencie takiej opcji nie ma i domyślnie odpala się nautilus.
INFO2
Co do samego qnapi. Brakuje skryptu, który by przeszukał katalog — czy to po rozszerzeniach, czy po mime" — i pobrał do określonych plików napisy w zależności od preferencji językowych.
Rozszerzenia:
[*.avi,*.asf,*.divx,*.dat,*.mkv,*.mov,*.mp4,*.mpeg,*.mpg,*.ogm,*.rm,*.rmvb,*.wmv]
Mime
[video/x-msvideo,video/x-ms-asf,video/mpeg,video/x-ms-wmv,video/mp4,video/quicktime,video/x-theora,video/x-matroska,video/3gpp,application/vnd.rn-realmedia,application/vnd.rn-realmedia-vbr]
Zrobiłby ktoś taki skrypt? — można by i plugina dorobić choć w sumie nie wiem jak, ale o to się będę martwił jak ktoś skrypt podrzuci. :)
Offline
To chyba niezły fork marnego pcmanfm. Dawno temu na początku też używałem Gnome, bo środowisk typu *boxy, dwm, awesome czy te wszystkie alternatywne wydawały mi się za trudne i bałem się ich (z dwm, awesome dalej tak mam). Po tym jak się przerzuciłem na openboxa pracuje mi się znacznie wygodniej i szybciej pozatym można nauczyć się jak to działa i ładnie sobie skonfigurować. Polecam, spacefm obsługuje pulpit i wszystko co chcesz możesz sobie tam zrobić. Paneli itd... jest dużo do wybor. Resztę można załatwić bez problemu skryptami w bashu
Offline
Jak szukasz alternatywy dla gnome to możesz spróbować środowiska mate.
Offline
Póki co na archu testuję openboxa, Poinstalowałem tam większość softu jaki mam na debianie. I po załadowaniu się pulpitu arch ciągnie troszeczkę ponad 100mb (103) a na debianie mam około 280mb. To oczywiście póki co wersja alfa, jeszcze troszeczkę muszę pozmieniać ale to wymaga czasu ale na pewno spacefm zastąpi nautilusa i na archu i na debianie. :)
@lukaz1987 -- popatrzę
Offline
[quote=mati75]Jeszcze dodam od siebie, że jestem opiekunem pakietu spacefm w Debianie.[/quote]
Wiemy mati75, wiemy :)
Zdradziłbyś lepiej czy zamierzasz spacefm i udevil wrzucić do wheezy-backports.
Offline
o mati75 gratuluje ;)
morfik - zobacz sobie w "Zrzutki" na DUGu albo tutaj https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=45692&p=86
tak dla motywacji,
Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-04-05 18:50:24)
Offline
tylko XFCE... daje to czego potrzebujesz
[url=http://ompldr.org/vaTAwZQ/12.png][img]http://ompldr.org/taTAwZQ[/img][/url]
I odchudzone po starcie żżera 68.2 MB pamięci...
I nie trzeba używać archa...
http://www.debian.pl/entries/164-Tak-stało-się-Czyli-xfce-4-8-zamiast-gnome2-Rewolucja
Offline
@PavloAkaLogan -- Jest jakieś w miarę wiarygodne polecenie by to pokazać?
@dominbik -- W dużej mierze mam swojego openboxa już w miarę przygotowanego, przynajmniej wygląd. Sporo rzeczy na nim się nie wyświetla tak jak powinno. Ostatnio walczyłem trochę z czcionkami i mnie to przeraża bo z żółtej zrobiła się taka nie do końca zielona, już nie mówiąc o tych dziwnych kolorach na krawędziach. Jeden krój czcionki to miał chyba wszystkie kolory poza czarnym. xD
Offline
Witam z ciekawości zainstalowałem na prawdę fajny manager ale brakuje mi w nim kosza, zauważyłem wtyczki ale dalej przycisk delete usuwa pliki trwale, poza tym brakuje mi podglądu obrazków zamiast ikony grafiki z zainstalowanego zestawu ikon, do tej pory nie znalazłem opcji do włączenia tego a program posiada taką funkcję bo na oficjalnych screenach programu pokazuje on miniatury zdjęć odkrył ktoś jak to włączyć, i może jakąś alternatywę dla kosza?
Offline
Ja do kosza to mam plugin Corbeille-SpaceFM. Wyciągnąłem sobie 1 wpis jako "przenieś do kosza" drugi (standardowy) "usuń". Zmieniłem bindy na delete i shift +delete dla przenieś do kosza i usuń. Kosz to nic innego jak katalog /home/morfik/.local/share/Trash. Można by tam napisać skrypta, by przenosił pliki i podpiąć go pod wpis w menu i dodać skrót delete. U mnie to wygląda tak: http://img812.imageshack.us/img812/9296/skrinck.png
Co do samych ikonek widok > preferencje i tam masz "show thumbnails" -- o to chodzi? Tam masz też opcje do zwiększania rozmiaru ikonek od 20x20px do 96x96px. Jednak tylko obrazki są wspierane, nie da rady generować thumbnailsów dla plików video i z godnie z tym co developer spacefm mówił, nie będzie to wspierane w najbliższym czasie. Coś tam o zależności się rozchodzi, że niby ten FM ma być lekki a ten ficzer pociąga za sobą spore obciążenie. Mi to obojętne czy wspiera czy nie, i tak nie używam. xD
Offline
Tak o to dzięki, bez thumbnailsów filmików przeżyję, a z koszem pokombinuję :)
Btw. orientuje się ktoś czy da się utworzyć akcję czyli wpis menu kontekstowego które pojawi się tylko dla danych typów plików(o danym rozszerzeniu)??
Ostatnio edytowany przez Miziak (2013-04-09 22:42:59)
Offline
Da się:
Klikasz prawym na pliku, tym co chcesz żeby menu się pojawiało, dodajesz nowy wpis, jak nie masz, i prawym na wpisie. Wybierasz "style" tam masz "context". Tam masz sporo opcji, ja generalnie ustawiam wpisy po mime.
BTW, udało mi się ustawić spacefm jako domyślny menadżer plików. Trzeba było wywalić mime od nautilusa /usr/share/applications . Samo skopiowanie plików od spacefm do katalogu /home/morfik/.local/share/applications i dodanie wpisów w mimeapps.list nic nie dało. Choć nie wszystkie programy honorują to rozwiązanie. Ale np. w blueman da się ustawić, by zamiast nautilusa otwierał się spacefm:
Prawym na ikonce bluemana > usługi lokalne > prześlij i tam zmienić wpis na:
obex_spacefm.sh %d
Trzeba też stworzyć skrypt i umieścić go w
#!/bin/bash fusermount -u ~/bluetooth obexfs -b $1 ~/bluetooth spacefm ~/bluetooth
To generalnie podmontuje urządzenie w ~/bluetooth i klikając w okienku bluemana i wybierając "przeglądaj urządzenie" otworzy się ten folder. Jedyny problem z tym, że trzeba ręcznie odmontować. xD
Offline
Time (s) | Query |
---|---|
0.00010 | SET CHARSET latin2 |
0.00007 | SET NAMES latin2 |
0.00131 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.217.118.7' WHERE u.id=1 |
0.00121 | REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.217.118.7', 1732929663) |
0.00029 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732929363 |
0.00092 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=229614 |
0.00210 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=23290 ORDER BY posted |
0.00078 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=23290 AND t.moved_to IS NULL |
0.00014 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00156 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=23290 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00082 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=23290 |
Total query time: 0.0093 s |