Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2014-02-13 23:12:30

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

OK, kolejny edit. Karcie muszę zwrócić honor działa cholernie dobrze :)

Chyba jednak konqueror był hamulcem - teraz wziąłem odwrotną ścieżkę i na Raspberry utworzyłem sobie share w sambie i z windosa własnie ślę 1 GB, średnia prędkość do tej pory (500 MB) to 6.5 MB/s !! Jak na słabą jakość sygnału (Netia Szrot pamiętać trzeba) oraz fakt że śle do RPI to wynik naprawdę bardzo dobry. Zaraz postawię jeszcze AP na Windos i sprawdzę czy będzie lepiej jak karty będą blisko siebie.

EDIT:

Na AP pod Windos ta sama prędkość (karta od karty robiącej za AP jakieś 0.5 m), z tego co widzę na Spocie - synchronizuje się na 108 lub 125 Mbps (125 przy 100% siły sygnału... ciekawe) nie wiem czy to od karty czy od Spota.

Tak czy siak stwierdza że u mnie wyciąga do 6.5 MB/s co IMHO jest bardzo dobrym osiągiem dla karty za 45 zł ;]

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-02-13 23:42:48)

Offline

 

#52  2014-02-16 11:25:25

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

@skullman:

Jeszcze raz odświeżę temat - zamówiłem przed chwilą jeszcze dwa urządzenia, mianowicie:

1x http://proline.pl/?p=TL-WN822N

oraz

2x http://proline.pl/?p=TL-WDN3200

Pierwsza do przetestowania jak działa 300 Mbps na 2.4 Ghz ze "Spotem", a dwie następne do sieci 5 Ghz, zobaczę w końcu jakie są różnice i zdam relacje z zasięgu ;]

Tak więc jak jeszcze nie zakupiłeś karty to najpewniej w czwartek będę testował (chyba że Proline zawali i nie odbiorę kart we wtorek).

Tyle ode mnie, może się Wam przyda ;]

Jeszcze tylko dodam że ten obecny TP-Link ma naprawdę dobry zasięg, wczoraj testowałem i nawet przez ściany daje naprawdę nieźle.

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-02-16 18:31:33)

Offline

 

#53  2014-02-17 13:11:07

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: [solved] Jaka karta wifi?

[b]Huk[/b] mam tego TP-Link TL-WN822N USB Wi-Fi N i na linuksie dziala dupnie (pld i fedora live cd).
Maksymalna prędkość to 512k, lubi zerwać połączenie,  a na windowsie działa dobrze.
Ja mam rewizję 3 która jest na realteku, poprzednie były chyba na atherosie i pod linuksem działały dobrze.
Jak będziesz miał ją to daj znać.


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#54  2014-02-17 13:37:51

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: [solved] Jaka karta wifi?

a nie lepiej zamiast kupować jakieś lipne karty zainwestować w jakiś ruter drugi tańszy wrzucić jakieś wrt i zrobić sobie most i łączyć się po kablu z mostem? No chyba, że latamy z lapem po mieszkaniu to nie było tematu;)

Ostatnio edytowany przez menel (2014-02-17 13:45:12)

Offline

 

#55  2014-02-17 13:59:38

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

@svL:

Najwyżej utopie 60 zł lepiej było by w jakiejś flaszeczce no ale... ;] dam znać jak odbiorę - może trafię w wersję v2...

@menel:

W sumie od dobrych 7 lat planowałem zakupić karty na 5 Ghz i porównać wydajność do działania na 2.4 Ghz - bardziej ciekawość niż konieczność w moim przypadku ;] chociaż dodam że akurat ja mam kabel puszczony przez środek holu ;p tak więc pozbycie się tego ustrojstwa było by wskazana - ten TP-=Link którego zakupiłem w tamtym tygodniu robi własnie zamiast kabla i naprawdę nieźle się sprawuje.

Perfekcyjnie było by pozbyć się kabli w całym domu ale do tego chyba musiałbym kupić kilka Raspberry PI i np. siać nimi sygnał DVB-T (też kabel idzie tak że można się zabić wychodząc z pokoju ;] ), może kiedyś...

Offline

 

#56  2014-02-19 22:53:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

OK karty są więc mały update:

@svL:

Dostałem tą samą kartę co Ty - wersja 3, oparta o realteka, przed chwilą zapuściłem jakiegoś ubunciaka z pena (jajko 3.8.x - nie wiem co to za Ubuntu, ale na pewno nie najnowszy), postawiłem Sambę, i zacząłem wgrywać tam z pliki z Windos i leciało 9-11 MB/s (tak dobrze widać: Mega Bajtów (ok technicznie to Mebibajtów, ale nie czepiajmy się ;] )), tak więc nie wiem za bardzo czemu masz tak słabe transfery u Siebie - może na tych dystrybucjach za stare/za nowe jajko? Radzę sprawdzić.

Dodam że na Windos jak testowałem to śmigało 8-10 MB/s więc nawet Linuks wypadł lepiej. Dodam też że testowałem 2 metry od softowego AP postawionego na Windos - być może w normalnych warunkach wypada to znacznie gorzej - postaram się sprawdzić jutro.

Co do TL-WDN3200 to na Windoś śmigają całkiem ładnie (w trybie 2.4 Ghz - 8.5-11 MB/s), ale ten Ubuntu ich nie wykrył (zdaje się że od jajka 3.10 wzwyż śmigają), ale nie widzę kontroli z którego radia ma siać w trybie AP, a standardowo sieje z 2.4 Ghz :( jutro postaram się postawić hostapd i tam ustawić najpierw 2.4 Ghz a potem 5 Ghz i porównać.

Na koniec dodam że wszystkie z tych kart zdają się mieć mniejszy zasięg niż wcześniejszy TL-WN722N (Realtek minimalnie, Ralinki już bardziej), jednak zewnętrzna antena się przydaje).

Na razie tyle.

Pozdrawiam.

Offline

 

#57  2014-02-19 23:11:51

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: [solved] Jaka karta wifi?

[b]Huk[/b] jakiś cud się stał wczoraj (karte mam ok 4 m-cy) zaczęła działać z normalna predkoscia, dzisiaj juz nie sprawdze ale jutro postaram sie odpalic. Sprawdzalem na 2 kernelach pod pld i jakims na fedorze. Zobaczymy czy sytuacja sie utrzyma.


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#58  2014-02-20 22:56:39

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

@svL:

No u mnie działa naprawdę w porządku także nie wiem co o tym myśleć może wadliwy egzemplarz czy coś ;].

Anyway, przetestowałem przed chwilą jeszcze raz wszystkie karty i tak:

Na najnowszym Ubuntu Ralinki śmigają, udało mi się postawić hostapd zarówno w trybie 2.4 jak i 5 Ghz. Ale niestety różnic w prędkości nie doznałem :( speed wahał się od 8-12 MB/s (średnio w graniach 9.5), zaś zasięg na 5 Ghz to jakiś żart na tych kartach :/ ja rozumiem że 5 Ghz mocniej chłonie... ale kurde mać - żeby w odległości 5 m od AP (przez 2 grube ściany, nie ukrywam) prędkość spadała do 1.5 MB /s a siłą sygnału do 10% ? Porażka.

Na 2.4 Ghz jest lepiej ale bez szału - karty po synchronizacji do Netia Spot'a do którego z kolei kabelkiem podpiąłem lapka, osiągały średnio 6.5 MB/s (Realtek troszkę lepiej, ale to pewnie ze względu na lepsze anteny).

Powyższe wyniki porównywalne zarówno pod Windos jak i Linuksem.

300 Mbps... heh to jest przekręt dopiero ;p

Jak na mój gust najlepszy współczynnik jakość/cena/zasięg ma ten pierwszy Atheros z odkręcaną anteną, ewentualnie TL-WN822N - niby Realtek ale zdaje się działać dobrze, anteny co prawda nie są odkręcane, ale na pewno lepiej sieją niż jakiekolwiek wewnętrzne.

Jakby ktoś miał namiar na jakiegoś Atherosa dualband z odkręcanymi antenami to dajcie znać (wiem że jest AirLive X-USB, ale poniższy cytat z wirless.kernel.org:

It's worth mentioning that the chip was designed, produced and sold in the early 802.11n-draft period. Compatibility will always be an issue.

A known problem is that hardware can not support frame aggregation and QoS at the same time, meaning the device is not suitable for any serious 802.11n setup. Also the hardware crypto has some serious trouble with encrypting/deciphering at high throughput, therefore if possible use 'nohwcrypt=1' as a workaround.[/quote]
Jak i doniesienia o słabej wydajności sprawiają że raczej na zakup nie ma szans ;] ).

Tyle ode mnie. Mam nadzieję że ktoś na tym skorzysta.

Pozdrawiam.

Offline

 

#59  2014-02-20 23:02:14

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: [solved] Jaka karta wifi?

[b]Huk[/b] nie wiem co się stało mojej karcie, ale kolejny dzień działa normalnie na linuksie. Nic w systemie nie zmieniłem, oby jej tak zostało ;-)


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#60  2014-02-20 23:12:55

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

@svL:

No to odpukać - choć trochę to zalatuje jakimś defektem sprzętowym... czy jak pod Windos się łaczyłeś (wtedy kiedy śmigała poprawnie tylko pod Windos) to miałeś taką samą synchronizację jak pod Linuksem? Bo jedyne co mi na myśl przychodzi  to że antena jest luźna i raz ruszysz śmiga, a raz nie łączy i śmigać nie chce...

Offline

 

#61  2014-02-21 21:35:29

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: [solved] Jaka karta wifi?

[b]Huk[/b] jaką synchronizację masz na myśli? Karta leży daleko od klawiatury (na podwyższeniu biurka gdzie jest tylko ona i 2 monitor) więc raczej nikt jej nie rusza, jakby antena była luźna to na windowsie tez by nie chciała działać. Jeżeli działa to ja już wole się nie zastanawiać dlaczego... ;-)


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#62  2014-02-21 23:12:51

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

@svL:

Chodzi mi o prędkość - 300 Mbps, 270 Mbps itd - czy w Windos jak wejdziesz w "stan" sieci, to szybkość (czyli własnie synchronizacja) jest na tym samym poziomie co na Linuksie? Fakt że z tą anteną naciągane ale nic innego mi do głowy nie przychodzi ;]

Offline

 

#63  2014-02-23 00:02:07

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: [solved] Jaka karta wifi?

[b]Huk[/b] tego akurat nie sprawdziłem, ale speedtest.net na windowsie pokazywał ok 15-20M a na linuksie 512k różnice było widać i bez testów. Jutro sprawdzę jak zestawiło połączenie.


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#64  2014-02-23 04:15:31

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

Generalnie na razie daję sobie na luz z wifi bo po ostatnich aktualizacjach w testingu znowu nie ma x-ów. Muszę wywalić to zafajdane AMD  zainwestować w intela i nvidię. Mam już serdecznie dość, jak są za ciency aby nadąźać ze sterownikami to niech dadzą dokumentację społeczności. No i generalnie czeka mnie przesiadka chyba na 5GHz bo na każdym kanale wiszą mi po dwie, trzy sieci i to przy sieciówce mają silniejsze sygnały niź mój router. Masakra. Może na 5GHz będzie luźniej. Wydaje mi się, że to moźe reź sporo obcinać z transferu.

Offline

 

#65  2014-02-23 07:23:55

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

@skullman:

Generalnie to śmieszność polega na tym że wg. specyfikacji 802.11n, router nie powinien załączać kanałów 40 Mhz oraz MIMO kiedy wykryje inne sieci na tych samych kanałach - tak żeby inni też z sieci mogli korzystać... tyle że chyba tylko hostapd próbuje być w tej kwestii świętszy od papieża, jak uruchamiałem AP na 2.4 Ghz to dostawałem komunikat:

20/40 MHz operation not permitted on channel pri=10 sec=6 based on overlapping BSSes[/quote]
Przez co prędkość synchronizacji była do 150 Mbps zamiast 300 Mbps, na 5 Ghz było już OK. Mój Netia Szrot spokojnie sieje 300 Mbps mimo że z 5 sieci widać ;] inne routery robią podobnie.

Mniej śmieszne jest to że nie da się tego wyłączyć w hostapd bez grzebania w kodzie :/

Anyway, jak chcesz stawiać sieć 5 Ghz to  musisz zaopatrzyć się w kartę z naprawdę dobrymi antenami - inaczej zasięg będzie po prostu masakryczny - jak już wcześniej pisałem, u mnie nie dobijał z mojego pokoju do routera (jakieś 4 m w linii prostej -> dwie grube ściany na drodze - ale karta z antenami wewnętrznymi czyli jakby ich nie było - na 2.4 Ghz ta sama karta też zasięgiem nie szokuje).

Ja bym się zainteresował standardem 802.11ac - zatwierdzony w styczniu tego roku, kosztowny ale jedno że 5 Ghz drugie że do 1 Gb/s (czyli pewnie realnie do 300 Mbps), bo router i tak pewnie będziesz musiał zmieniać :(

Cokolwiek zakupisz daj znać :)

P.S.

Mimo wszystko jak na tej nowej karcie masz bardzo słaby zasięg również na Windos na najnowszych sterownikach, to odesłałbym to coś do serwisu - ze wszystkich ostatnio zakupionych kart, nawet te z antenami wewnętrznymi nie miały takich różnic w zasięgu jak podajesz, a Atheros z dokręcaną antenką to już w ogóle sieje ostro - dlatego coś mi tu śmierdzi... zastanów się nad tym (no chyba że zakup na alledrogo i opłata za przesyłkę to 50% ceny karty :( ).

P.S 2

Muszę wywalić to zafajdane AMD  zainwestować w intela i nvidię[/quote]
Herezja! Nie wiesz że teraz to Nvidia jest bee a AMD to dobre ;p ? Przecież AMD stery otwarte wam daje i wszystko śmiga i w ogóle cud miód i orzeszki, a ta wredna Nvidia nie, jak Ty możesz narzekać ;p

(Jak ktoś nie łapie joke'a to niech poszuka na forum ;] )

Pozdrawiam.

Offline

 

#66  2014-02-24 01:46:11

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: [solved] Jaka karta wifi?

Huk, ty to nazywasz drogo?. To nie jest drogo, to jest w ch...j drogo. Ceny jak z japkowego rezerwatu. Zmiana na 5GHz wydawała mi się droga jeśli brać pod uwagę dobry sprzęt ale ac to jest masakra. Jeszcze poszukam dobrego routera bo teraz mam linksysa wrt310n i to może być słabe ogniwo choć na realteku nie narzekałem na transfer a tylko na zawieszanie się trasera. Można mu wgrać jakiś alternatywny soft ale na stronie deweloperów jest notka, że wiatrak będzie potrzebny po zmianie oprogramowania a moim zdaniem to on juź teraz jest gorący jak diabli. Może jakiś Asus. Się zobaczy.

Moja obecna karta jest z ebaya i za taką cenę, że nie opłaca się skórka za wyprawę, dolicz koszty przesyłki... ale może Asus ma coś na takim chipie. Poszukam, potestuję, napiszę czy warto.

Ostatnio edytowany przez skullman (2014-02-24 01:49:28)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.015 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00109 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.119.131.72' WHERE u.id=1
0.00087 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.119.131.72', 1714456129)
0.00057 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714455829
0.00044 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=258256
0.00466 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=25044 ORDER BY posted
0.00097 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=25044 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00158 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=25044 ORDER BY p.id LIMIT 50,25
0.00114 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=25044
Total query time: 0.01151 s